Danske Arter

Danske Arter

Gøran Halmø Jakobsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Gøran Halmø Jakobsens kryds

Dette er Gøran Halmø Jakobsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-05-19 Mejrup, Holstebro
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-08-28 Sparkær, Viborg
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-05-07 Egå Engsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-05-14 Fjandø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2019-02-01 Lille Vildmose
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-02-20 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-02-16 Porsmose, Næstved
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2018-06-22 Lille Vildmose
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-28 Bygholm Vejle, Midtsø
11 X Grågås (Anser anser) 2013-03-04 Uldum Kær
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2018-02-02 Lille Vildmose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-04-04 Høje Sande, Skjern Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-01-20 Holmen, Thorsminde
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-04-04 Veststadil Fjord
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2018-01-18 Vejrum Nørremark
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-05-30 Letbæk Møllesø,Tistrup
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-11-12 Porsmose, Næstved
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-11-12 Bygholm Vejle
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-11-12 Bygholm Vejle
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-05-28 Lønborggård, Skjern Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-03-04 Uldum Kær
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2015-05-03 Fredericia
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-07-07 Lyngby
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-05-07 Skjern Enge
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-06 Tempelkrog, Holbæk
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-05-03 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-05-06 Skjern Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-11-12 Bygholm Vejle
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-27 Odense Fjord
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-11-12 Bygholm Vejle
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-11-12 Bygholm Vejle
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-03-04 Sminge Sø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2019-02-24 Bygholm Vejle
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-08-20 Skt. Jørgens Sø, Kbh.
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-02-16 Skælskør Nor
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2018-11-02 Kruså Møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-02-02 Furesø, Farum
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-02-16 Skælskør Nor
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-02-23 Filsø
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-20 Sybergland, Kerteminde
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2018-06-01 Christiansø
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-01-05 Hirtshals
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-06-19 Bulbjerg
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-01-05 Bækbygård Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-02-23 Blåvandshuk
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-03-03 Sandflugtsplantagens Kyst, Rørvig
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-04-23 Blåvandshuk
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-10-19 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2016-05-07 Bøgeskov Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-03-04 Sminge Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-02-20 Egå Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-04-17 Hald Sø, Viborg
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-10-10 Stubbe Sø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-06-07 Nørrelund Plantage, Ikast
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-21 Åby Eng, Aarhus
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-29 Stevns Fyr
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-06 Skænken Sø, Skjern Enge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-05-28 Skive Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-05-10 Sageby, Kalvehave Vordingborg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-05 Hornshøj, Holstebro
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2021-04-13 Hostrup, Tønder
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-05-05 Hornshøj, Holstebro
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-05-06 Skænken Sø, Skjern Enge
84 X Engsnarre (Crex crex) 2018-06-05 Strødam Engsø, Hillerød
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-12 Vaserne, Holte
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2018-06-26 Vestløs, Vejlerne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-05-28 Åby Eng, Aarhus
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-02-16 Skælskør Nor
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerupgård, Høng
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-05-13 Råbjerg Mile
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-09-10 Dommerby
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-05-16 Lille Vildmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-03-04 Sminge Sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-11-07 Nyrup Bugt, Nykøbing S.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-05-16 Lille Vildmose
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-04-04 Veststadil Fjord
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-05-16 Lille Vildmose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-05-07 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-04 Sminge Sø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-05-07 Tarm Kær, Tarm
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2020-08-06 Bygholm Vejle
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-06-01 Holmen, Nissum Fjord, Thorsminde
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-09-28 Hønen, Sønderho
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-05-28 Filsø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-05-13 Egå Engsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-04-25 Søren Jensens Sand, Fanø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-06 Falbækvej marker
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-07-23 Veststadil Fjord
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-11-12 Bygholm Vejle
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-08-15 Keldsnor, Bagenkop
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-06-06 Klydesøen, Amager
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-11-24 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-08-01 Klydesøen, Amager
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-05-03 Egå Engsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2018-07-17 Klydesøen, Amager
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-08-01 Klydesøen, Amager
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-07 Egå Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-09-28 Fanø Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-05-28 Filsø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-01-03 Hanstholm Havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-22 Grønningen, Blåvand
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-09-29 Sønderho Strand, Fanø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2018-07-23 Veststadil Fjord
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-09-30 Agger Tange
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-05-28 Aulum, Herning
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-09-30 Hønen, Sønderho
145 X Tredækker (Gallinago media) 2019-08-21 Mastrup Bæk, Støvring
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-08-01 Klydesøen, Amager
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2019-06-01 Magrethekog, Højer
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-11-05 Geddal Enge
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-07-17 Klydesøen, Amager
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-01-08 Esbjerg Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-05-03 Egå Engsø
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Harrerenden, Lønstrup
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-07-23 Lille Vildmose
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-04 Ulvedybet, Åbybro
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-05-03 Egå Engsø
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Villahøj Sø, Amager
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-03 Egå Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-07-28 Ølsemagle Revle, Køge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-07-28 Ølsemagle Revle, Køge
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-19 Hønen, Sønderho
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted Sø, Ranum Vesthimmerland
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margrethekog, Højer
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-26 Ballum Forland
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-06-19 Bulbjerg
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2014-01-03 Hanstholm Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-10-08 Odden Færgehavn
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-31 Thorsminde Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-05-03 Egå Engsø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-03 Hanstholm Havn
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-05 Hanstholm Havn
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-07-23 Frydenstrand, Mou
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-05-03 Egå Engsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-05-14 Fjandø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-01-04 Hanstholm Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-01-04 Hanstholm Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-05-14 Pallisbjerg Enge, Ulfborg
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-12-13 Rødvig Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2019-12-13 Rødvig Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-04-14 Snogdal Plantage, Spjald
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-18 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-07-28 Ølsemagle Revle, Køge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-05-14 Fjandø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-07-16 Ølsemagle Revle, Køge
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-05-06 Skjern Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-05-14 Fjandø
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-06-16 Nørreballe Nor, Humble Langeland
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-07-28 Ølsemagle Revle, Køge
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-06-19 Kærup Holme, Vejlene
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-08-25 Fornæs Fyr, Grenå
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2023-05-21 Grenen, Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-09-07 Fornæs, Grenå
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-09-28 Sønderho
205 X Søkonge (Alle alle) 2012-10-29 Thorsminde Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-01-03 Hanstholm Havn
208 X Alk (Alca torda) 2017-11-07 Korshage, Rørvig
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2018-04-06 Grenå Havn
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2023-08-15 Faaborg Havn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-04-04 Bækbygård Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2016-09-17 Mandehoved
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-22 Grenen Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2016-09-17 Mandehoved
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2023-05-22 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-09-25 Roshage, Hanstholm
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2023-05-11 Nordstrand, Skagen
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-31 Vejle fjord øst
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2013-06-22 Agerø, Sydmors
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-04-20 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-04-04 Bækbygård Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2014-01-08 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-02-16 Skælskør Nor
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-08-02 Lammesø, Odense
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-05-28 Lønborggård, Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-04 Veststadil Fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-08 Skavesøen, Skagen
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2017-06-08 Odder
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-20 Svingel Engsø, Stadil
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-03-04 Uldum Kær
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-09-21 Rømødæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-10-04 Rømødæmningen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-09-27 Egeris, Skive
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Klintholm, Møn
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2016-09-17 Mandehoved
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-27 Kællingetand, Aars
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-03 Tre Høje, Mols Bjerge
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2023-05-08 Brovande, Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-17 Flagbakken, Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-07-24 Lille Vildmose
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Try, Sæby
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-09-27 Egeris, Skive
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2016-09-17 Mandehoved
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-04 Veststadil Fjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-08 Filsø Hede
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2018-09-13 Ballum Forland
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-05-29 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-22 Vejlstrup Gårde, Ulfborg
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2016-09-17 Mandehoved
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-02-16 Skælskør Nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2016-09-17 Mandehoved
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-03-04 Sminge Sø
274 X Slørugle (Tyto alba) 2020-03-08 Søndermølle, Herrup Holstebro
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2014-01-04 Hanstholmreservatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2018-04-09 Kollens Mølle, Jeksen
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-04-18 Krabbesholm Skov, Skive
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-02-16 Porsmose, Næstved
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-18 Hesselholt Skov, Støvring
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2018-03-08 Føvling, Vejen
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-04-18 Gludsted Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2018-01-30 Viborg Golfbane
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-12-28 Ølsemagle Revle, Køge
285 X Hærfugl (Upupa epops) Reersø By
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-18 Sårup, Hanstholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-03-04 Øster Plantage, Holstebro
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-03 Grenen Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-04-26 Risskov, Aarhus
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-12 Gråsten Dyrehaven
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-03-04 Nr. Feldborg Plantage, Herning
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-03-28 Hestehave Skov, Rønde
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-05-28 Skejby, Aarhus
300 X * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 2020-11-17 Bjerre Skov, Horsens
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-24 Ølene, Bornholm
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-05-14 Veststadil Fjord
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-25 Ølene, Bornholm
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2019-12-10 Hanstholmreservatet
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-03-04 Sminge Sø
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-07 Årslev Engsø, Aarhus
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-06-19 Bulbjerg
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-02-23 Filsø
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-13 Vrads Sande, Silkeborg
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-18 Verdens Ende, Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-03-04 Sminge Sø, Silkeborg
318 X Husskade (Pica pica) 2013-03-04 Uldum Kær
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2018-08-10 Store Hjøllund Plantage, Silkeborg
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-05-03 Egå Engsø
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-05-03 Egå Engsø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-05-14 Skænken Sø, Skjern Enge
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-05 Hornshøj, Holstebro
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-05-07 Egå Engsø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-12-04 Hornshøj, Holstebro
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-09-30 Fanø Strand
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-09-27 Nørre Lyngvig, Hvide Sande
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-04-24 Filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-05 Hornshøj, Holstebro
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-05-21 Åby Eng, Aarhus
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-04-04 Veststadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-09-28 Sønderho
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-03-04 Uldum Kær
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-01-16 Hirtshals Havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-09-30 Hønen, Sønderho
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-05-14 Svingel Engsø, Stadil
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-05-03 Egå Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-05-14 Bækbygård Strand
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-03-04 Holstebro By
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-28 Filsø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-27 Lille Vejlsø, Ishøj Strand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-09-29 Sønderho By
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2018-11-16 Hulsig, Skagen
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-11-08 Stensmark Strand, Grenå
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-05-01 Hornshøj, Holstebro
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-17 Hald Sø, Viborg
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-22 Tværsted Søerne, Hirthals
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2017-06-12 Klitmøller, Hanstholm
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2016-07-05 Sorø Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-28 Åby Eng, Aarhus
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-02 Vigersted By, Ringsted
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-14 Veststadil Fjord
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-21 Åby Eng, Aarhus
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-28 Åby Eng, Aarhus
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-21 Årslev Engsø, Aarhus
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2016-07-07 Langstrup Mose,
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2018-04-20 Magisterkog, Tønder
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-05-07 Egå Engsø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-28 Åby Eng, Aarhus
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-05 Viborg By
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-05-06 Skænken Sø, Skjern Enge
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-07 Egå Engsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rugbjerg, Løkken
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-18 Mandø, Sydøstkrat
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-09-29 Sønderho
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-19 Hornshøj, Holstebro
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-03-12 Stautrup Skov, Aarhus
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-29 Agger Tange
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-04-04 Veststadil Fjord
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-09-30 Hønen, Sønderho
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-06-01 Hornshøj, Holstebro
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-01-27 Bispebjerg, Kbh.
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-04 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-09-30 Hønen, Sønderho
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-09-30 Hønen, Sønderho
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-09-30 Hønen, Sønderho
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-08-23 Fabjerg, Lemvig
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-05-15 Skænken Sø, Skjern Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-28 Åby Eng, Aarhus
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-16 Tarm
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-08-23 Fabjerg, Lemvig
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2016-06-06 Silkeborg Nordskov
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-05-28 Skive Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-27 Hornshøj, Holstebro
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-16 Lille Vildmose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-09-29 Sønderho Strand, Fanø
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-10-18 Mandø
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-13 Mejrup, Holstebro
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-16 Blåvand Strand
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2019-01-02 Sundstrup, Virksund Skive
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-28 holstebro By
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-05 Hornshøj, Holstebro
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-05 Hornshøj, Holstebro
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-16 Hirtshals Havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-09-28 Hønen, Sønderho
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-05-03 Filsø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-04-17 Hald Sø, Viborg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-05-03 Egå Engsø
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2018-01-19 Nørrevang, Rødvig
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-19 Nordstrand, Skagen
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-04 Bækbygård Strand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-05-28 Filsø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-12 Reersø Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-03 Hanstholm Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-05 Hornshøj, Holstebro
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-05 Hornshøj, Holstebro
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-24 Hornshøj, Holstebro
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-03 Hasseris, Aalborg
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-12-17 Holstebro By
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2016-06-30 Elsegårde, Ebeltoft
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-05 Hornshøj, Holstebro
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-16 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-04 Bækbygård Strand
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-03-04 Sminge Sø, Silkeborg
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-05-07 Egå Engsø
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2019-02-16 Dragsmur, Mols Bjerge
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-01-19 Nørrevang, Rødvig
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-03-29 Hald Sø, Viborg
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2018-01-05 Uggerby Å, Bindslev
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-05 Hornshøj, Holstebro
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2019-01-20 Rindum, Ringkøbing
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-27 Hornshøj, Holstebro
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-09-30 Hønen, Sønderho
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-04 Hanstholm Slamdepot
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-05-06 Falbækvej marker
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-05-06 Skænken Sø, Skjern Enge
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-15 Rødhus, Blokhus
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-20 Sydvestpynten, Amager
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage, Hirtshals
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-11 Tipmose og Heden, Ho
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen By
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2020-06-07 Hanstholm Fyrhaver
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-04 Veststadil Fjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer