Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.
Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.
# | Navn | #X | Seneste nye kryds | Lokation | Dato | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Peter Leth Olsen | 80 | Ravn | Draved Skov (Tønder) | 2024-03-12 | |
2 | Peter Leth Olsen | 79 | Trane | Draved Skov (Tønder) | 2024-03-12 | |
3 | Peter Leth Olsen | 78 | Halemejse | Draved Skov (Tønder) | 2024-03-12 | |
4 | Peter Leth Olsen | 77 | Lille Flagspætte | Draved Skov (Tønder) | 2024-03-12 | |
5 | Peter Leth Olsen | 76 | Træløber | Draved Skov (Tønder) | 2024-03-12 | |
6 | Peter Leth Olsen | 75 | Grønspætte | Draved Skov (Tønder) | 2024-03-09 | |
7 | Peter Leth Olsen | 74 | Huldue | Draved Skov (Tønder) | 2024-03-09 | |
8 | Peter Leth Olsen | 73 | Stor Flagspætte | Draved Skov (Tønder) | 2024-03-09 | |
9 | Peter Leth Olsen | 72 | Storspove | Højer Vade (Tønder) | 2024-03-09 | |
10 | Peter Leth Olsen | 71 | Hjejle | Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder) | 2024-03-09 | |
11 | Orla Hugger Jakobsen | 178 | Vandstær | Tønder | 2024-02-29 | |
12 | Orla Hugger Jakobsen | 177 | Mellemflagspætte | Draved Skov NØ. f. Tønder | 2024-02-29 | |
13 | Orla Hugger Jakobsen | 176 | Hvid Stork | Jejsing Ø. f. Tønder | 2024-02-29 | |
14 | Gerda Bladt | 249 | Vandstær | Tønder | 2024-01-16 | |
15 | Gerda Bladt | 248 | Skovhornugle | Tønder | 2024-01-16 | |
16 | Gerda Bladt | 247 | Stor Gråsisken | Tønder | 2024-01-04 | |
17 | Jørn Vinther Sørensen | 273 | Vandstær | Tønder | 2023-12-29 | |
18 | Jørn Vinther Sørensen | 272 | Mandarinand | Nørremølle | 2023-12-29 | |
19 | Andreas Bennetsen Boe | 226 | Bjergpiber | Nørresø | 2023-12-08 | |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | Sortgrå Ryle | Lakolk strand | 2023-11-11 | |
21 | David B. Collinge | 129 | Sølvmåge | Ellum (Tønder) | 2023-11-05 | |
22 | David B. Collinge | 128 | Stormmåge | Tyvse (Tønder) | 2023-11-05 | |
23 | David B. Collinge | 127 | Husskade | Gærup (Tønder) | 2023-11-05 | |
24 | David B. Collinge | 126 | Gulspurv | Vidåen, Lillevade (Tønder) | 2023-11-05 | |
25 | David B. Collinge | 125 | Fiskehejre | Bjerndrup, Løgumkloster (Tønder) | 2023-11-05 | |
26 | David B. Collinge | 124 | Gråspurv | Visby (Tønder) | 2023-11-05 | |
27 | Jørn Vinther Sørensen | 270 | Brun Sule | Rømødæmningen | 2023-11-04 | |
28 | Gerda Bladt | 246 | Brun Sule | Rømødæmningen | 2023-11-04 | |
29 | Andreas Bennetsen Boe | 225 | Tajgasædgås | Juvre Engsø | 2023-10-29 | |
30 | Gerda Bladt | 245 | Hvidbrynet Løvsanger | Landsende Rømø | 2023-10-16 | |
31 | Gerda Bladt | 244 | Sodfarvet Skråpe | Havet vest for Rømø | 2023-08-09 | |
32 | Jørn Vinther Sørensen | 269 | Sort Ibis | Margrethekog | 2023-06-23 | |
33 | Peter Leth Olsen | 70 | Sort Ibis | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2023-06-22 | |
34 | Peter Leth Olsen | 69 | Lundsanger | Rømø Kirkeby (Tønder) | 2023-06-14 | |
35 | Peter Leth Olsen | 68 | Canadagås | Sølsted Mose (Tønder) | 2023-06-14 | |
36 | Peter Leth Olsen | 67 | Vagtel | Sølsted Mose (Tønder) | 2023-06-14 | |
37 | Gerda Bladt | 243 | Lundsanger | Rømø Kirkeby | 2023-06-10 | |
38 | Jørn Vinther Sørensen | 268 | Lundsanger | Rømø | 2023-06-09 | |
39 | Andreas Bennetsen Boe | 224 | Skovsanger | Vråby Plantage | 2023-06-04 | |
40 | Peter Hartoft-Jacobsen | 167 | Kærløber | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2023-05-22 | |
41 | Peter Hartoft-Jacobsen | 166 | Odinshane | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2023-05-22 | |
42 | Peter Leth Olsen | 66 | Atlingand | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) | 2023-05-22 | |
43 | Peter Leth Olsen | 65 | Gøg | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) | 2023-05-22 | |
44 | Peter Leth Olsen | 64 | Havørn | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) | 2023-05-22 | |
45 | Peter Leth Olsen | 63 | Rødben | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2023-05-22 | |
46 | Peter Leth Olsen | 62 | Strandskade | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | 2023-05-22 | |
47 | Peter Leth Olsen | 61 | Havterne | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) | 2023-05-22 | |
48 | Peter Leth Olsen | 60 | Stor Kobbersneppe | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) | 2023-05-22 | |
49 | Tommy Kaae | 148 | Digesvale | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) | 2023-04-10 | |
50 | Peter Hartoft-Jacobsen | 165 | Slørugle | Randerup (Tønder) | 2023-03-28 | |
51 | Peter Hartoft-Jacobsen | 164 | Rød Glente | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) | 2023-03-28 | |
52 | Peter Hartoft-Jacobsen | 163 | Stor Skallesluger | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) | 2023-03-28 | |
53 | Peter Hartoft-Jacobsen | 162 | Huldue | Hostrup, Tønder (Tønder) | 2023-03-28 | |
54 | Peter Hartoft-Jacobsen | 161 | Sangdrossel | Hostrup, Tønder (Tønder) | 2023-03-28 | |
55 | Peter Hartoft-Jacobsen | 160 | Troldand | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) | 2023-03-28 | |
56 | Peter Hartoft-Jacobsen | 159 | Blishøne | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) | 2023-03-28 | |
57 | Peter Hartoft-Jacobsen | 158 | Lille Lappedykker | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) | 2023-03-28 | |
58 | Peter Hartoft-Jacobsen | 157 | Sanglærke | Store Emmerske (Tønder) | 2023-03-28 | |
59 | Peter Leth Olsen | 59 | Skestork | Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder) | 2023-03-15 | |
60 | Peter Leth Olsen | 58 | Rørspurv | Vester Åbølling Enge (Tønder) | 2023-03-15 | |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 175 | Lille Korsnæb | Hønning Plantage (Tønder) | 2023-03-01 | |
62 | Orla Hugger Jakobsen | 174 | Sortmejse | Hønning Plantage (Tønder) | 2023-03-01 | |
63 | Orla Hugger Jakobsen | 173 | Skovsneppe | Draved Skov (Tønder) | 2023-03-01 | |
64 | Orla Hugger Jakobsen | 172 | Halemejse | Draved Skov (Tønder) | 2023-03-01 | |
65 | Orla Hugger Jakobsen | 171 | Silkehejre | Ny Frederikskog (Tønder) | 2023-03-01 | |
66 | Orla Hugger Jakobsen | 170 | Stær | Rejsby Enge SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 169 | Gråkrage | Brøns Enge SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
68 | Orla Hugger Jakobsen | 168 | Allike | Skærbæk N. f. Tønder | 2023-02-28 | |
69 | Orla Hugger Jakobsen | 167 | Bjerglærke | Brøns Forland SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
70 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | Sildemåge | Brøns Forland SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
71 | Orla Hugger Jakobsen | 165 | Hættemåge | Brøns Forland SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
72 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | Storspove | Brøns Forland SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
73 | Orla Hugger Jakobsen | 163 | Vibe | Brøns Forland SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
74 | Orla Hugger Jakobsen | 162 | Hjejle | Brøns Forland SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
75 | Orla Hugger Jakobsen | 161 | Strandskade | Brøns Forland SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
76 | Orla Hugger Jakobsen | 160 | Blishøne | Astrup Engsø SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
77 | Orla Hugger Jakobsen | 159 | Tårnfalk | Husum Enge NV. f. Tønder | 2023-02-28 | |
78 | Orla Hugger Jakobsen | 158 | Fjeldvåge | Astrup Enge S. f. Ribe | 2023-02-28 | |
79 | Orla Hugger Jakobsen | 157 | Musvåge | Astrup Enge S. f. Ribe | 2023-02-28 | |
80 | Orla Hugger Jakobsen | 156 | Lille Skallesluger | Astrup Engsø SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
81 | Orla Hugger Jakobsen | 155 | Hvinand | Astrup Engsø SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
82 | Orla Hugger Jakobsen | 154 | Gråand | Astrup Engsø SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
83 | Orla Hugger Jakobsen | 153 | Krikand | Astrup Engsø SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
84 | Orla Hugger Jakobsen | 152 | Knarand | Astrup Engsø SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
85 | Orla Hugger Jakobsen | 151 | Bramgås | Ballum Enge NV. f. Tønder | 2023-02-28 | |
86 | Orla Hugger Jakobsen | 150 | Grågås | Astrup Engsø SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
87 | Orla Hugger Jakobsen | 149 | Blisgås | Ballum Enge NV. f. Tønder | 2023-02-28 | |
88 | Orla Hugger Jakobsen | 148 | Kortnæbbet Gås | Ballum Enge NV. f. Tønder | 2023-02-28 | |
89 | Orla Hugger Jakobsen | 147 | Gravand | Brøns Forland SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
90 | Orla Hugger Jakobsen | 146 | Sangsvane | Rejsby Enge SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
91 | Orla Hugger Jakobsen | 145 | Knopsvane | Rejsby Enge SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
92 | Orla Hugger Jakobsen | 144 | Fiskehejre | Astrup Engsø SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
93 | Orla Hugger Jakobsen | 143 | Skarv | Astrup Engsø SV. f. Ribe | 2023-02-28 | |
94 | Christian Michael Villadsen | 95 | Tårnfalk | Toftum, Rømø | 2023-02-17 | |
95 | Christian Michael Villadsen | 94 | Sølvmåge | Rømødæmningen | 2023-02-17 | |
96 | Christian Michael Villadsen | 93 | Stormmåge | Toftum, Rømø | 2023-02-17 | |
97 | Christian Michael Villadsen | 92 | Gråand | Husum Enge | 2023-02-17 | |
98 | Christian Michael Villadsen | 91 | Knortegås | Rømødæmningen (Tønder) | 2023-02-17 | |
99 | Christian Michael Villadsen | 90 | Blisgås | Husum Enge (Tønder) | 2023-02-17 | |
100 | Christian Michael Villadsen | 89 | Bramgås | Astrup Enge (Tønder) | 2023-02-17 |