Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jens Lind | 300 | ||
2 | Jan Eske Schmidt | 293 | ||
3 | Rasmus Turin | 290 | ||
4 | Michael Køie Poulsen | 285 | 1972-10-22 | Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk) |
5 | Morten Heegaard | 276 | ||
6 | Jan Kiel | 271 | 2006-10-11 | Det Plessenske Overdrev (Sorø) |
7 | Rune Sø Neergaard | 270 | ||
8 | Leif Frederiksen | 262 | 1996-10-18 | Nymose, Gentofte |
9 | Hjalte Benjamin Johansen | 261 | ||
10 | Jørn Vinther Sørensen | 255 | 1975-10-02 | Grene Sande |
11 | Andreas Winding | 254 | Karlsø øst f. Bryrup Langsø (Silkeborg) | |
12 | Thomas Buus Nielsen | 252 | 1988-10-02 | Dovns Klint (Langeland) |
13 | Morten Bentzon Hansen | 249 | 1988-10-13 | Tyrstrup Lergrav (Kolding) |
14 | Peter Hartoft-Jacobsen | 247 | 2019-10-27 | Guldbæk Ådal (Ridemandsmøllesøen - Bjergbanestien) (Aalborg) |
15 | Simon Vikstrøm | 247 | ||
16 | Anders Wiig Nielsen | 237 | 2006-10-17 | Roskilde Vest (Roskilde) |
17 | Erik Groth-andersen | 235 | Hornbæk Sø | |
18 | Christian Andersen Jensen | 229 | Tåstrup | |
19 | Henrik Stenholt | 228 | 2002-10-02 | Blåvands Huk (Varde) |
20 | Jens Gulseth Wessberg | 226 | ||
21 | Thyge Enevoldsen | 225 | ||
22 | Orla Hugger Jakobsen | 224 | 2020-10-06 | Tornelund V. f. Haslev |
23 | Tim Hesselballe Hansen | 224 | ||
24 | Mogens Erlandsen | 214 | ||
25 | David Manstrup | 211 | 2008-10-19 | Vesborg Fyr (Samsø) |
26 | René Rørbæk | 210 | ||
27 | Morten Christensen | 206 | 2010-10-29 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
28 | Kenneth Bach Christensen | 200 | ||
29 | David B. Collinge | 194 | 2013-10-26 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
30 | Martin Svinth Weenink | 193 | ||
31 | Mathias Blicher Bjerregård | 189 | ||
32 | Niels Aagaard | 180 | 1973-10-14 | |
33 | Brian Maar Pedersen | 180 | 2007-10-02 | Gedser Odde, Fyrhaven |
34 | Christian Peter Bitterwolf | 177 | 2006-10-05 | Jonstrup |
35 | Jan Badura | 176 | 2018-10-19 | Kværkeby Fuglereservat (Ringsted) |
36 | Olaf G. Christiani | 174 | Feddet, Præstø Fjord | |
37 | Christian Michael Villadsen | 172 | 2015-10-16 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
38 | Peter Christiansen | 171 | ||
39 | Søren Tanderup | 150 | 2019-10-22 | Vestskoven, Albertslund |
40 | Ole Kjuel Nielsen | 126 | 2022-10-19 | Ho |
41 | Christian Vemmelund Helligsø | 122 | 2023-10-10 | Årslev Engsø (Århus) |
42 | Lasse Birch Højrup | 119 | ||
43 | Geir Tveit | 116 | 2021-10-04 | Storskov Hvalsø (Lejre) |
44 | Carl Emil Riising Nielsen | 116 | 2021-10-12 | Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov) |
45 | Tue Jørgensen | 106 | 2021-10-30 | Moesgård Park/Museum (Århus) |
46 | Johnny Jensen | 103 | 2022-10-15 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) |
47 | Flemming Rosenvind Rieck | 98 | 2020-10-02 | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) |
48 | Lars Askholm | 97 | 2021-10-17 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
49 | Rasmus Strack | 95 | ||
50 | Michael Højgaard | 93 | 2023-10-08 | Degnemosen (København) |
51 | Bart Westgeest | 86 | 2021-10-28 | Nørrestrand (Horsens) |