Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Eske Schmidt | 219 | ||
2 | Jens Lind | 214 | ||
3 | Jan Kiel | 210 | ||
4 | Michael Køie Poulsen | 199 | 1974-02-17 | Utterslev Mose, Del I, II og III (København) |
5 | Morten Heegaard | 198 | ||
6 | Leif Frederiksen | 194 | 1985-02-03 | Bavelse |
7 | Hjalte Benjamin Johansen | 194 | ||
8 | Rasmus Turin | 194 | ||
9 | Jørn Vinther Sørensen | 190 | 1974-02-02 | Skjoldbjerg |
10 | Peter Hartoft-Jacobsen | 188 | 1996-02-28 | Iselingen (Vordingborg) |
11 | Simon Vikstrøm | 185 | ||
12 | Morten Bentzon Hansen | 184 | 1988-02-27 | Smedeholm Skov (Kolding) |
13 | Thyge Enevoldsen | 184 | ||
14 | Andreas Winding | 183 | Bryrup (Silkeborg) | |
15 | Orla Hugger Jakobsen | 182 | 2010-02-04 | Aversi (Næstved) |
16 | Anders Wiig Nielsen | 181 | 2005-02-14 | (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde) |
17 | Christian Andersen Jensen | 181 | 2009-02-07 | Tåstrup |
18 | Erik Groth-andersen | 181 | 2010-02-20 | Strødam Engsø |
19 | Thomas Buus Nielsen | 180 | 1998-02-10 | Gudenåen, Sminge Sø-Kongensbro (Silkeborg) |
20 | Jens Gulseth Wessberg | 173 | ||
21 | Rune Sø Neergaard | 172 | ||
22 | Mogens Erlandsen | 169 | ||
23 | Henrik Stenholt | 168 | Linå By (Silkeborg) | |
24 | David B. Collinge | 167 | 2014-02-08 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
25 | Martin Svinth Weenink | 163 | 2016-02-20 | Store Hjøllund Plantage |
26 | Rasmus Strack | 159 | ||
27 | Søren Nygaard | 158 | ||
28 | Morten Christensen | 152 | 2015-02-05 | Svanelunden og Folkeparken, Hjørring (Hjørring) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 152 | 2017-02-01 | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) |
30 | Søren Tanderup | 148 | 2017-02-19 | Vestre Kirkegård, København |
31 | Jens Muff Hansen | 147 | 2016-02-24 | Gødvad by/agerland (Silkeborg) |
32 | Jan Badura | 145 | 2017-02-26 | Firemileskoven (Solrød) |
33 | René Rørbæk | 143 | 2011-02-09 | Hasseris Åudløb |
34 | Christian Michael Villadsen | 142 | 2017-02-05 | Rye Nørreskov (Skanderborg) |
35 | Lars Johansen | 141 | 2024-02-05 | Byfælleden (Furesø) |
36 | Kenneth Bach Christensen | 138 | ||
37 | Niels Aagaard | 134 | 1983-02-13 | |
38 | Brian Maar Pedersen | 133 | 2009-02-27 | Maglemose, Aastrup/Horbelev |
39 | Peter Christiansen | 131 | ||
40 | Christian Peter Bitterwolf | 130 | 2008-02-11 | Grønholt |
41 | Lasse Birch Højrup | 127 | ||
42 | Kenneth Vegeberg Rude | 127 | ||
43 | Henrik Pedersen | 125 | 2023-02-23 | Svanelunden og Folkeparken, Hjørring (Hjørring) |
44 | Louise Tanderup | 125 | 2018-02-04 | Bindslev Gl. Elværk |
45 | Geir Tveit | 114 | 2022-02-01 | Storskov Hvalsø (Lejre) |
46 | Jens Peter Bech | 113 | 2021-02-13 | Tårup (Hindsholm) (Kerteminde) |
47 | Tue Jørgensen | 96 | 2020-02-01 | Bølling Sø og områder omkr. søen (Ikast-Brande) |
48 | Johnny Jensen | 94 | 2021-02-21 | Herstedhøje (Albertslund) |
49 | Mathias Blicher Bjerregård | 90 | 2006-02-05 | Nødebo |
50 | Jannik Hansen | 76 |