VP Artsliste - Kronologisk

Stig Kjærgaard Rasmussen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
625 2024-02-07 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Danmark Favrholm
2023
624 2023-12-12 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Danmark Hanstholm Havn
623 2023-11-17 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Danmark Bygholms nordlige rørskov
622 2023-10-30 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Danmark Melby Overdrev
621 2023-09-16 Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Værnengene
620 2023-06-04 Lille Gulbug (Iduna caligata) Danmark Møns Fyr
619 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Danmark Vollsmose
2022
618 2022-10-11 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Danmark Agger by
2020
617 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Danmark Bredfjed (Lolland).
616 2020-11-03 * Brundrossel (Turdus eunomus) Danmark Sorthat Odde.
615 2020-10-27 Kaffersejler (Apus caffer) Danmark Vejby Strand
614 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Danmark Bøgballe.
2019
613 2019-04-28 Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Ulvedybet.
2018
612 2018-02-09 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Eskeberg Vesterlyng.
2016
611 2016-10-15 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Stubben.
2015
610 2015-05-14 Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Grusgrav ved Krogsgård (Esbjerg).
2014
609 2014-11-07 Namaquadue (Oena capensis) Marokko Diabat ved Oued Ksob.
2013
608 2013-11-02 Mandarinand (Aix galericulata) Danmark Kgs. Lyngby (fæstningsgraven).
607 2013-05-27 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Busemarke Mose.
606 2013-04-18 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Bojden Nor.
2012
605 2012-11-05 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø.
604 2012-04-29 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Gislövs Stjärna.
2011
603 2011-11-12 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Hirtshals Havn.
602 2011-10-22 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
601 2011-09-08 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Danmark Grønningen (Blåvand).
600 2011-06-04 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Aserbajdsjan Laza Valley.
599 2011-06-01 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Aserbajdsjan Xinaliq region.
598 2011-06-01 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Aserbajdsjan Xinaliq region.
597 2011-06-01 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Aserbajdsjan Xinaliq region.
596 2011-05-25 * Shikra (Accipiter badius) Aserbajdsjan Masalli.
2010
595 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Danmark Hejresøen (Vestamager).
2009
594 2009-03-18 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Skanörs ljung.
2008
593 2008-01-23 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Danmark Gjorslev marker
2007
592 2007-12-21 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien La Oliva, Fuerteventura.
591 2007-06-05 Sortsvane (Cygnus atratus) Danmark Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
590 2007-04-06 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Spanien Las Americas (Tenerife).
589 2007-04-03 Nandayparakit (Aratinga nenday) Spanien Playa de las Americas (Tenerife).
588 2007-04-02 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Spanien Playa de las Americas, Tenerife.
2006
587 2006-09-28 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Stubben.
586 2006-08-03 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Sneum Engsø.
585 2006-04-16 Lille Bjergand (Aythya affinis) Sverige Hornborgasjön (Västergötland).
584 2006-04-02 Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvand.
583 2006-03-29 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand.
582 2006-02-28 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Nærum Gadekær.
581 2006-02-13 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Guldborgsund ved Nykøbing.
2005
580 2005-08-10 Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Ølsemagle Revle.
2004
579 2004-12-11 Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkil (Halland).
578 2004-07-23 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Emmelev Klev.
2001
577 2001-07-04 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Ängsnäset (Skåne).
2000
576 2000-08-15 Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Ølsemagle Revle.
575 2000-05-23 Islom (Gavia immer) Danmark Skagen.
1999
574 1999-05-09 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Sepúlveda.
573 1999-03-28 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Yotvata.
572 1999-03-27 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Israel Eilat
571 1999-03-27 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Israel Timna Salt Pans.
570 1999-03-26 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Zefat Rosh Pinna.
569 1999-03-22 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Lotan.
568 1999-03-22 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata.
567 1999-03-20 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Yotvata - Eilat.
566 1999-03-18 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat.
565 1999-03-18 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Israel Eilat.
564 1999-03-18 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat.
563 1999-03-18 Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Eilat.
562 1999-03-16 Himalayasanger (Phylloscopus humei) Israel Eilat.
1998
561 1998-08-22 Storskråpe (Ardenna gravis) Portugal Porto Moniz (Madeira).
560 1998-08-21 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Madeira Ribeiro
559 1998-08-21 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Ribeiro Frio (Madeira).
558 1998-08-21 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Ribeiro Frio (Madeira).
557 1998-08-20 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Funchal (Madeira).
1997
556 1997-09-06 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Ølsemagle Revle.
555 1997-04-27 Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Solbjerg Engsø.
1996
554 1996-08-18 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark Damhussøen.
1993
553 1993-06-09 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Borreby Mose.
1991
552 1991-12-14 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Frederiksværk.
551 1991-11-25 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Tèmara-Plage - Sidi Bettache.
550 1991-11-24 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merja Zerga.
549 1991-11-24 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Mehdiya-Plage.
548 1991-11-23 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moulay-Bousselham.
547 1991-11-23 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Oued Loukkos.
546 1991-11-20 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Erfoud.
545 1991-11-20 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Erfoud - Merzouga - M´fis.
544 1991-11-19 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Erfoud.
543 1991-11-16 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Guelmime - mod Tan-Tan.
1990
542 1990-05-23 Stor Hornugle (Bubo bubo) Tyrkiet Birecik.
541 1990-04-14 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Sao Bartolomeu - Barranco do Velho (Algarve).
1989
540 1989-03-24 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Monte Aqua (Tenerife).
539 1989-03-23 Rosenterne (Sterna dougallii) Spanien Tenerife - Gomera.
538 1989-03-23 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Tenerife - Gomera.
537 1989-03-22 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Santa Cruz - Anaga - Las Mercedes (Tenerife).
536 1989-03-21 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Barranco de Rio Cabras (Fuerteventura).
535 1989-03-20 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Mirador Ortuno (Tenerife).
534 1989-03-20 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Mirador Ortuno (Tenerife).
533 1989-03-19 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Punta de la Rasca (Tenerife).
532 1989-03-18 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Puerto de la Cruz (Tenerife).
531 1989-03-18 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Puerto de la Cruz (Tenerife).
530 1989-03-18 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Puerto de la Cruz (Tenerife).
1988
529 1988-05-02 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Kongelundsområdet.
528 1988-03-28 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Nizzana Area.
527 1988-03-27 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Ashalim.
526 1988-03-27 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana - Be´erotayim.
525 1988-03-26 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Eilat - Mizpe Ramon.
524 1988-03-25 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel Km 32/33 nord for Eilat.
523 1988-03-25 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Israel Km 32/33 nord for Eilat.
522 1988-03-25 Øregrib (Torgos tracheliotos) Israel Syd for Samar.
521 1988-03-24 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Nahal Shlomo.
520 1988-03-24 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Israel Eilat.
519 1988-03-23 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat.
518 1988-03-23 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat.
517 1988-03-23 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat.
516 1988-03-23 Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Eilat.
515 1988-03-23 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat.
514 1988-03-23 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat.
513 1988-03-22 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Sedom - Eilat.
512 1988-03-22 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Haibar.
511 1988-03-21 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Ein Gedi.
510 1988-03-21 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Ein Gedi.
509 1988-03-21 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Mizpe Shalem.
508 1988-03-21 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Ein Gedi.
507 1988-03-21 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Ein Gedi.
506 1988-03-20 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Zomet Zemah - Jericho - Ein Gedi.
505 1988-03-20 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Zomet Zemah - Jericho - Ein Gedi.
504 1988-03-20 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Ein Gedi.
503 1988-03-20 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Ein Gedi.
502 1988-03-20 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Ein Gedi.
501 1988-03-19 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Ayyelet Hashahar og Hula Nature Reserve.
500 1988-03-19 Steppevibe (Vanellus gregarius) Israel Ayyelet Hashahar og Hula Nature Reserve.
499 1988-03-19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Ayyelet Hashahar og Hula Natur Reserve.
498 1988-03-16 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Nahsholim - Maagan Mikhael.
497 1988-03-16 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Nasholim.
496 1988-03-16 Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Nahsholim - Maagan Mikhael.
495 1988-03-15 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Tel Aviv - Nahsholim.
494 1988-03-15 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Tel Aviv - Nahsholim.
493 1988-03-15 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Israel Tel Aviv.
492 1988-03-15 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Tel Aviv - Nahsholim
1987
491 1987-11-02 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Ishøj Strand.
490 1987-07-16 Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Danmark Køge Havn.
489 1987-05-24 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Bolu - Abant.
488 1987-05-19 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Aladag (ved Demirkazik).
487 1987-05-14 Chukarhøne (Alectoris chukar) Tyrkiet Yesilce.
486 1987-02-14 Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Vestamager.
1986
485 1986-05-21 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Göksu Delta.
484 1986-05-20 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Tyrkiet Mersin - Tasucu.
483 1986-05-19 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Tyrkiet Mezra.
482 1986-05-19 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Tyrkiet Mezra.
481 1986-05-18 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Isikli.
480 1986-05-18 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Isikli.
479 1986-05-18 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet Isikli.
478 1986-05-18 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Isikli.
477 1986-05-18 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Isikli.
476 1986-05-18 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Yesilce - Isikli.
475 1986-05-18 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Isikli.
474 1986-05-17 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birecik.
473 1986-05-17 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik.
472 1986-05-17 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik.
471 1986-05-17 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik.
470 1986-05-17 Gråfisker (Ceryle rudis) Tyrkiet Birecik.
469 1986-05-17 Grøn Biæder (Merops persicus) Tyrkiet Birecik.
468 1986-05-16 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Ceyhan Nehri.
467 1986-05-16 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Ceyhan Nehri
466 1986-05-15 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Aladag (ved Demirkazik).
465 1986-05-14 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Aladag (ved Demirkazik).
464 1986-05-14 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Aladag (ved Demirkazik).
463 1986-05-12 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Tyrkiet Akgölu
462 1986-05-11 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Bursa - Eskisehir.
461 1986-05-10 Masketornskade (Lanius nubicus) Tyrkiet Kus Gölu (Manyas-søen).
460 1986-05-09 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Uludag.
459 1986-05-09 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Uludag.
458 1986-04-05 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tagdilt Track.
457 1986-04-05 Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko Tagdilt Track.
456 1986-04-04 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Marrakech - Taddert
455 1986-04-01 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Marokko Oukaïmeden.
454 1986-04-01 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaïmeden.
453 1986-03-30 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Imi-n-Tanout - Marrakech.
1985
452 1985-10-12 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Danmark Gilleleje.
451 1985-05-03 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna de Zonar (Malaga).
450 1985-05-01 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Spanien Garrucha - Cabo de Gata (Granada).
449 1985-02-22 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Roms Lufthavn.
1984
448 1984-05-10 Slagfalk (Falco cherrug) Makedonien Demir Kapija - Te Negotino - Stobi.
447 1984-05-07 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Grækenland Evros Delta.
446 1984-04-30 Stenhøne (Alectoris graeca) Grækenland Delphi.
445 1984-02-04 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Tårbæk.
1982
444 1982-08-20 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Ishøj Strand.
443 1982-06-02 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Finland Koitsanlahti.
442 1982-06-02 Lille Rørvagtel (Porzana parva) Finland Siikalahti.
441 1982-06-01 Slagugle (Strix uralensis) Finland Arrakoski-området.
1981
440 1981-09-08 Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Ølsemagle Revle.
439 1981-05-05 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Marismaen øst for El Rocio (Huelva).
438 1981-05-02 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien El Rocio (Huelva).
437 1981-05-02 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien El Rocio (Huelva).
436 1981-05-01 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Isla Mayor (Huelva).
435 1981-04-28 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien Sierra del Aljibe (Malaga).
1980
434 1980-04-18 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Ronda - Grazalema.
433 1980-04-11 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien El Rocio (Huelva).
432 1980-04-07 Indisk Gås (Anser indicus) Tyskland Kopendorfer See
1979
431 1979-05-26 Stenspurv (Petronia petronia) Grækenland Dráma - Sérrai.
430 1979-05-26 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Grækenland Xánthi - Stavroúpolis - Dráma.
429 1979-05-23 Sporevibe (Vanellus spinosus) Grækenland Néstos.
428 1979-05-17 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Grækenland Kastraki og Metéora.
427 1979-05-16 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Grækenland Kozáni - Kalambáka.
426 1979-03-16 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Las Palmas (Gran Canaria).
1978
425 1978-09-16 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Kongelundsstranden.
424 1978-06-24 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Kongelundsstranden.
423 1978-05-18 Rustværling (Emberiza caesia) Grækenland Delphi.
422 1978-05-18 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Grækenland Delphi.
421 1978-04-27 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Souss-floden.
420 1978-04-26 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko Aoulouz - Taznakht.
419 1978-04-26 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Aoulouz.
418 1978-04-25 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko Øst for Quarzazate.
417 1978-04-25 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Øst for Quarzazate.
416 1978-04-25 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko Øst for Quarzazate.
415 1978-04-24 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko Taznakht - Quarzazate.
414 1978-04-24 Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko Taliouine - Taznakht.
413 1978-04-24 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Taliouine - Taznakht.
412 1978-04-24 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Taliouine - Taznakht.
411 1978-04-24 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Aoulouz - Taznakht.
410 1978-04-23 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Tamrhakt - Imouzzer.
409 1978-04-23 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Tamrhakt - Imouzzer.
408 1978-04-22 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Marokko Tamri - Tamanar.
407 1978-04-22 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko Tamri - Tamanar.
406 1978-04-21 Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Agadir Taroudant.
405 1978-04-21 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Aoulouz.
404 1978-04-19 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Kysten syd for Agadir.
403 1978-04-18 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Bjergene nord for Agadir.
402 1978-04-18 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Bjergene nord for Agadir.
401 1978-04-17 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Agadir
400 1978-04-17 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Agadir.
399 1978-04-17 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Souss-floden.
398 1978-04-17 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Kysten syd for Agadir.
397 1978-04-16 Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Agadir.
396 1978-04-16 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir.
1977
395 1977-11-12 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Damhussøen.
394 1977-09-24 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Kongelundsstranden.
393 1977-05-23 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Biebrzanski.
392 1977-05-23 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Biebrzanski.
391 1977-04-06 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Cala Mayor (Mallorca).
390 1977-04-04 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Palma - El Arenal - Cabo Blanco (Mallorca).
389 1977-04-04 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien Palma - El Arenal - Cabo Blanco (Mallorca).
388 1977-04-03 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Bjergene nordvest for Artá (Mallorca).
387 1977-04-02 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Cala Mayor (Mallorca).
1976
386 1976-10-10 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Sverige Falsterbonäset (Skåne).
385 1976-08-22 Jomfrutrane (Grus virgo) Sverige Foteviken/Lilla Hammarsnäs (Skåne).
384 1976-06-02 Rosenstær (Pastor roseus) Rumænien Mamaia (Dobroudja).
383 1976-06-01 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Rumænien Eforie Süd (Dobroudja).
382 1976-06-01 Eleonorafalk (Falco eleonorae) Rumænien Eforie Süd (Dobroudja).
381 1976-05-31 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Rumænien Lacul Sinoe (Dobroudja).
380 1976-05-23 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Kongelunden.
1975
379 1975-08-23 Damklire (Tringa stagnatilis) Sverige Skanör (Falsterbonäset, Skåne).
378 1975-06-28 Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Norge Varangerbotn - Vestre Jacobselv (Varangerhalvøya).
377 1975-06-25 Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Skovene nord for Virkkula.
376 1975-06-25 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Skovene nord for Virkkula.
375 1975-06-24 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland Skovene nord for Virkkula.
374 1975-05-24 Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Kongelundsstranden.
1974
373 1974-10-06 Gråsejler (Apus pallidus) Portugal Ponta de Piedade (Algarve).
372 1974-10-05 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Ayamonte (grænsen P/E) - Aljaraque (Huelva).
371 1974-10-05 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Portugal V. Real de Santo António - Ayamonte (Algarve).
370 1974-10-03 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Portugal Cabanas og Pedras del Rei (Algarve).
369 1974-07-26 Terekklire (Xenus cinereus) Danmark Aflandshage.
368 1974-04-17 Kohejre (Bubulcus ibis) Frankrig Fielouse - Le Sambuc (La Camargue).
367 1974-04-09 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Frankrig Argelès-Gazost - Gavarnie (Port de Gavarnie).
366 1974-04-09 * Klippeværling (Emberiza cia) Frankrig Argelès-Gazost - Gavarnie (Port de Gavarnie).
1973
365 1973-05-31 Snefinke (Montifringilla nivalis) Makedonien Hoch Schneeberg.
364 1973-05-31 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Østrig Hoch Schneeberg.
363 1973-05-28 Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Serbien - Montenegro Carska Bara (Serbien).
362 1973-05-24 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Makedonien Struga - Debar.
361 1973-05-22 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Makedonien Demir Kapija.
360 1973-05-22 Ørnevåge (Buteo rufinus) Makedonien Babuna.
359 1973-05-21 Sørgemejse (Poecile lugubris) Makedonien Stobi - Prilep.
358 1973-05-21 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Makedonien Babuna Planina.
357 1973-05-20 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Makedonien Demir Kapija.
356 1973-05-20 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Makedonien Skopje - Titov Veles.
355 1973-05-20 Bleg Gulbug (Iduna pallida) Serbien - Montenegro Predejane - Skopje (Serbien).
354 1973-05-20 Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Makedonien Skopje - Titov Veles.
1972
353 1972-10-24 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark Gilleleje.
352 1972-10-24 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Danmark Gilleleje.
351 1972-07-04 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland Kempeleenlahti (nær Oulu).
350 1972-07-03 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Finland Kuusamo.
349 1972-06-28 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Norge Hamningberg (Varangerhalvøya).
348 1972-06-27 Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Store Ekkerøya (Varangerhalvøya).
347 1972-05-11 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Gilleleje.
346 1972-05-06 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Kongelundsstranden.
345 1972-01-01 Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Danmark Enø.
1971
344 1971-11-13 Søkonge (Alle alle) Danmark Præstø Fed.
343 1971-10-23 Lunde (Fratercula arctica) Sverige Kullen.
342 1971-10-23 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Sverige Kullen.
341 1971-09-29 Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Tyrkiet Apolyont Gölü.
340 1971-09-29 Pungmejse (Remiz pendulinus) Tyrkiet Apolyont Gölü.
339 1971-09-29 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Tyrkiet Apolyont Gölü.
338 1971-09-29 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Tyrkiet Apolyont Gölü.
337 1971-09-29 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Apolyont Gölü.
336 1971-09-28 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Tyrkiet Uludag.
335 1971-09-25 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Bosporus.
334 1971-09-24 Gåsegrib (Gyps fulvus) Tyrkiet Camlidca (Bosporus).
333 1971-09-24 Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Tyrkiet Camlidca (Bosporus).
332 1971-09-24 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet Camlidca (Bosporus).
331 1971-09-23 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Tyrkiet Bosporus.
330 1971-09-23 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tyrkiet Istanbul.
329 1971-09-12 Steppehøg (Circus macrourus) Sverige Falsterbonäset (Skåne).
328 1971-08-16 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Damhussøen.
327 1971-05-28 Citronsisken (Carduelis citrinella) Frankrig Bourg-St. Maurice - Val D´isère.
326 1971-05-27 Mestersanger (Curruca hortensis) Frankrig Carpentras - Malaucène.
325 1971-05-27 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Frankrig Nyons - St. Nazaire.
324 1971-05-22 Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig Chaîne des Alpilles.
323 1971-05-22 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Frankrig Graveson - Barbentane.
322 1971-05-21 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Frankrig La Crau.
321 1971-05-21 Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Frankrig La Crau.
320 1971-05-21 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Frankrig La Crau.
319 1971-05-21 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig Fielouse - Le Paradis (La Camargue).
318 1971-05-20 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Frankrig Chaîne des Alpilles.
317 1971-05-20 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Frankrig La Caume (Chaîne des Alpilles).
316 1971-05-20 Ådselgrib (Neophron percnopterus) Frankrig Chaîne des Alpilles.
315 1971-05-20 Høgeørn (Aquila fasciata) Frankrig Chaîne des Alpilles.
314 1971-05-19 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Frankrig Chaines des Alpilles.
313 1971-05-19 Skægmejse (Panurus biarmicus) Frankrig Albaron - Santes les Maries (La Camargue).
312 1971-05-19 Provencesanger (Curruca undata) Frankrig Chaîne des Alpilles.
311 1971-05-19 Blådrossel (Monticola solitarius) Frankrig Les Baux (Chaîne des Alpilles).
310 1971-05-19 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Frankrig Maussane - Entressen (La Crau).
309 1971-05-19 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Frankrig Maussane - Entressen (La Crau).
308 1971-05-19 Skadegøg (Clamator glandarius) Frankrig Entressen (La Crau).
307 1971-05-19 Rødhøne (Alectoris rufa) Frankrig Maussane - Entressen (La Crau).
306 1971-05-19 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig Maussane - Entressen (La Crau).
305 1971-05-19 Triel (Burhinus oedicnemus) Frankrig Maussane - Entressen (La Crau).
304 1971-05-18 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Frankrig La Capillière (La Camargue).
303 1971-05-18 Cettisanger (Cettia cetti) Frankrig Arles.
302 1971-05-18 Cistussanger (Cisticola juncidis) Frankrig Arles - Villeneuve (La Camargue).
301 1971-05-18 Brillesanger (Curruca conspicillata) Frankrig Villeneuve - Le Paradis (La Camargue).
300 1971-05-18 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Frankrig Arles.
299 1971-05-18 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Frankrig Arles - Villeneuve (La Camargue).
298 1971-05-18 Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Frankrig Villeneuve - Albaron (La Camargue).
297 1971-05-18 Stylteløber (Himantopus himantopus) Frankrig Arles - Villeneuve (La Camargue).
296 1971-05-18 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Frankrig Villeneuve - Albaron (La Camargue).
295 1971-05-18 Tophejre (Ardeola ralloides) Frankrig Arles - Villeneuve (La Camargue).
294 1971-05-17 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Frankrig Avignon.
293 1971-05-17 Spottesanger (Hippolais polyglotta) Frankrig Valence - Montelimar.
292 1971-05-16 Alpesejler (Tachymarptis melba) Schweiz Solothurn.
1970
291 1970-12-06 Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark Kongelunden.
290 1970-09-25 * Storpiber (Anthus richardi) Danmark Langerhuse (Vestjylland).
289 1970-08-01 Sort Stork (Ciconia nigra) Sverige Börringe-området (Skåne).
288 1970-07-19 Rustand (Tadorna ferruginea) Danmark Kongelundsstranden.
287 1970-07-02 Murløber (Tichodroma muraria) Østrig Krumltal.
286 1970-06-30 Stendrossel (Monticola saxatilis) Ungarn Pakozd.
285 1970-06-26 Silkehejre (Egretta garzetta) Østrig Lange Lacke/Wörten Lacken (Neusiedler See).
284 1970-06-25 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Østrig Hansàg (Burgenland).
283 1970-06-25 Biæder (Merops apiaster) Østrig Gols.
282 1970-06-25 Stortrappe (Otis tarda) Østrig Hansàg (Burgenland).
281 1970-06-25 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Østrig Hansàg (Burgenland).
280 1970-06-25 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Østrig Zicksee (Neusiedler See).
279 1970-06-24 Hærfugl (Upupa epops) Østrig Rust (Neusiedler See).
278 1970-06-24 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Østrig Schlosspark Laxenburg.
277 1970-06-24 Gråspætte (Picus canus) Østrig Schlosspark Laxenburg.
276 1970-06-23 Savisanger (Locustella luscinioides) Østrig Rust (Neusiedler See).
275 1970-06-23 Sølvhejre (Ardea alba) Østrig Rust (Neusiedler See).
274 1970-06-23 Dværghejre (Ixobrychus minutus) Østrig Rust (Neusiedler See).
273 1970-06-23 Purpurhejre (Ardea purpurea) Østrig Rust (Neusiedler See).
272 1970-06-22 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Østrig Hoch Schneeberg.
271 1970-06-22 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Østrig Hoch Schneeberg.
270 1970-06-21 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Østrig Debsattel (St. Pölten - Gloggnitz).
269 1970-06-21 Dværghornugle (Otus scops) Østrig Gloggnitz .
268 1970-05-31 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Sverige Åhus (Skåne).
267 1970-03-27 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Tyskland Grüne Insel (Schleswig).
1969
266 1969-10-05 Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Danmark Blåvand.
265 1969-09-06 Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Sverige Börringe-området (Skåne).
264 1969-09-02 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark Ølsemagle Revle.
263 1969-06-27 Nordsanger (Phylloscopus borealis) Sverige Björkliden - Abisko Turiststation (Lappland).
262 1969-06-27 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Sverige Abiskodalen (Lappland).
261 1969-06-26 Jagtfalk (Falco rusticolus) Sverige Nuolja (Lappland).
260 1969-06-19 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Näsberget (Lappland).
259 1969-06-19 Tredækker (Gallinago media) Sverige Marsivagge (Lappland).
258 1969-06-19 Tjur (Tetrao urogallus) Danmark Ribovardo (Lappland).
257 1969-06-18 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Sverige Guonger/Äivesåives (Lappland).
256 1969-06-18 Fjeldrype (Lagopus muta) Sverige Guonger/Äivesåives (Lappland).
255 1969-06-17 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Bissaliden (Lappland).
254 1969-06-17 Lapmejse (Poecile cinctus) Sverige Ribovardo (Lappland).
253 1969-06-16 * Krognæb (Pinicola enucleator) Sverige Ammarnäs (Lappland).
252 1969-06-16 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Sverige Njalle Juobbo (Lappland).
251 1969-06-01 Vagtel (Coturnix coturnix) Sverige Sövde-området (Skåne).
250 1969-05-25 Turteldue (Streptopelia turtur) Sverige Ottenby-området (Öland).
249 1969-05-24 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Sverige Löttorp (Öland).
248 1969-05-24 Engsnarre (Crex crex) Sverige Hörninge (Öland).
247 1969-05-20 Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Danmark Fedtmosen.
246 1969-05-18 Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Hallandsåsen.
1968
245 1968-12-25 Knarand (Mareca strepera) Danmark Gavnø.
244 1968-09-28 Alk (Alca torda) Danmark Blåvand.
243 1968-09-25 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark Vest Stadil Fjord.
242 1968-09-24 Kirkeugle (Athene noctua) Danmark Oksby Plantage.
241 1968-09-22 Storkjove (Stercorarius skua) Danmark Blåvand.
240 1968-09-22 Sule (Morus bassanus) Danmark Blåvand.
239 1968-09-08 Aftenfalk (Falco vespertinus) Sverige Falsterbonäset (Skåne).
238 1968-06-30 Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Kongelundsstranden.
237 1968-06-15 Dalrype (Lagopus lagopus) Danmark Ribovardo (Lappland).
236 1968-06-08 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Danmark Pamhule Skov (Sønderjylland).
235 1968-06-08 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Danmark Åbenrå.
234 1968-06-02 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Kongelunden.
233 1968-04-11 Ride (Rissa tridactyla) Danmark Skagen.
232 1968-03-23 Høgeugle (Surnia ulula) Sverige Sövde-området (Skåne).
231 1968-01-27 Hvidøjet And (Aythya nyroca) Danmark Sjællandsbroen.
1967
230 1967-11-19 Fyrremejse (Poecile montanus) Sverige Häckeberga-området (Skåne).
229 1967-11-11 Perleugle (Aegolius funereus) Danmark Kongelunden.
228 1967-07-19 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Rådvad.
227 1967-05-16 Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark Kongelunden.
226 1967-05-14 Græshoppesanger (Locustella naevia) Sverige Björkesåkrasjön (Skåne).
225 1967-04-17 Rørdrum (Botaurus stellaris) Danmark Gundsømagle Sø.
224 1967-04-15 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark Kongelundsstranden.
223 1967-01-29 Tejst (Cepphus grylle) Danmark Præstø Fed.
1966
222 1966-10-28 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark Kongelundsstranden.
221 1966-09-18 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Kongelundsstranden.
220 1966-09-11 Sort Glente (Milvus migrans) Sverige Börringe-området (Skåne).
219 1966-07-06 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Kongelundsstranden.
218 1966-06-03 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Danmark Kongelunden.
217 1966-04-24 Skestork (Platalea leucorodia) Danmark Kongelundsstranden.
216 1966-02-02 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark Kongelundsstranden.
215 1966-02-01 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Kongelundsstranden.
1965
214 1965-11-07 Bramgås (Branta leucopsis) Danmark Kongelundsstranden.
213 1965-09-26 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Kongelundsstranden.
212 1965-08-15 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Utterslev Mose.
211 1965-06-07 Gulirisk (Serinus serinus) Danmark Kongelunden.
210 1965-05-16 Hortulan (Emberiza hortulana) Danmark Kongelundsstranden.
209 1965-05-15 Blåhals (Luscinia svecica) Danmark Kongelundsstranden.
1964
208 1964-10-19 Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark Kongelundsstranden.
207 1964-07-11 Ellekrage (Coracias garrulus) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
206 1964-04-12 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Danmark Kongelundsstranden.
1963
205 1963-08-31 Markpiber (Anthus campestris) Sverige Falsterbonäset (Skåne).
204 1963-08-31 Kejserørn (Aquila heliaca) Sverige Falsterbonäset (Skåne).
203 1963-08-28 Vendehals (Jynx torquilla) Danmark Kongelundsvej/Egmondvej (Amager).
202 1963-07-17 Hedelærke (Lullula arborea) Danmark Dollerup Bakker og Stang Hede (Midtjylland).
201 1963-02-24 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Danmark Sjællandsbroen.
200 1963-02-20 Canadagås (Branta canadensis) Danmark Kastellet (København).
1962
199 1962-09-18 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Danmark Kastrupvej/Volosvej (Sundbyøster, København).
198 1962-09-16 Lomvie (Uria aalge) Danmark Dragør.
197 1962-04-23 Ringdrossel (Turdus torquatus) Danmark Fortunens Indelukke (Jægersborg Dyrehave).
1961
196 1961-10-16 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Danmark Kongelunden.
195 1961-07-20 Topmejse (Lophophanes cristatus) Danmark Østrupgård Bjergjorder (Sydvestfyn).
194 1961-07-11 Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Nakskov Indrefjord (Lolland).
193 1961-06-15 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Danmark Kongelunden.
192 1961-03-30 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
1960
191 1960-12-18 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Danmark Sjællandsbroen.
190 1960-09-18 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Danmark Kongelundsstranden.
189 1960-07-21 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Danmark Selsø Sø.
188 1960-01-01 Slørugle (Tyto alba) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
187 1960-01-01 Havlit (Clangula hyemalis) Danmark Kalveboderne.
1959
186 1959-12-24 Isfugl (Alcedo atthis) Danmark Sjællandsbroen.
185 1959-09-13 Rovterne (Hydroprogne caspia) Sverige Falsterbonäset (Skåne).
184 1959-08-01 Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark Sjællandsbroen.
183 1959-07-22 Sortand (Melanitta nigra) Danmark Pæregård Strand (Langeland).
182 1959-07-19 Fløjlsand (Melanitta fusca) Danmark Pæregård Strand (Langeland).
181 1959-07-15 Lærkefalk (Falco subbuteo) Danmark Botofte (Langeland).
180 1959-07-15 Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark Næshoved - Åsø (Langeland).
179 1959-07-14 Pirol (Oriolus oriolus) Danmark Næbbeskoven (Langeland).
178 1959-06-05 Odinshane (Phalaropus lobatus) Danmark Sjællandsbroen.
177 1959-03-08 Duehøg (Accipiter gentilis) Danmark Nordskoven (Jægerspris).
176 1959-03-08 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Danmark Kulhuse.
1958
175 1958-12-29 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Danmark Mølleåen.
174 1958-10-05 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark Sjællandsbroen.
173 1958-08-28 Ravn (Corvus corax) Danmark Kruså (Sønderjylland).
172 1958-08-27 Hedehøg (Circus pygargus) Tyskland Norderstapel (Schleswig).
171 1958-07-30 Sandløber (Calidris alba) Danmark Kongelundsstranden.
170 1958-07-26 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark Kongelundsstranden.
169 1958-07-23 Stenvender (Arenaria interpres) Danmark Sjællandsbroen.
168 1958-05-21 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Danmark Hedebygade (Vesterbro, København).
167 1958-04-13 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Sverige Sövde-området (Skåne).
166 1958-04-13 Grønspætte (Picus viridis) Sverige Sövde-området (Skåne).
165 1958-04-13 Trane (Grus grus) Sverige Vomb-området (Skåne).
164 1958-04-13 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Sverige Vomb-området (Skåne).
163 1958-04-03 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark Fælledparken (København).
162 1958-03-01 Vandrefalk (Falco peregrinus) Danmark Sjællandsbroen.
161 1958-02-15 Sortkrage (Corvus corone) Danmark Amager Fælled.
1957
160 1957-12-31 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark Sjællandsbroen.
159 1957-12-27 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
158 1957-12-26 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Danmark Jægersborg Dyrehave.
157 1957-07-10 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
156 1957-06-24 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark Sjællandsbroen.
155 1957-06-10 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Danmark Utterslev Mose.
154 1957-06-08 Småspove (Numenius phaeopus) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
153 1957-05-30 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Danmark Kongelundsstranden.
152 1957-05-01 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Danmark Kongelunden.
151 1957-04-07 Blisgås (Anser albifrons) Sverige Sövde-området (Skåne).
150 1957-04-04 Sortspætte (Dryocopus martius) Sverige Sövde-området (Skåne).
149 1957-02-09 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Forstbotanisk Have (Charlottenlund).
148 1957-01-25 Vandstær (Cinclus cinclus) Danmark Furesøen.
1956
147 1956-12-01 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark Sjællandsbroen.
146 1956-12-01 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark Frederiksdal Skov.
145 1956-11-01 Tajgasædgås (Anser fabalis) Sverige Börringe-området (Skåne).
144 1956-11-01 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sverige Havgårdssjön (Skåne).
143 1956-11-01 Havørn (Haliaeetus albicilla) Sverige Havgårdssjön (Skåne).
142 1956-11-01 Knortegås (Branta bernicla) Sverige Börringe-området (Skåne).
141 1956-09-01 Huldue (Columba oenas) Danmark Valby (København).
140 1956-09-01 Rød Glente (Milvus milvus) Danmark Sjællandsbroen.
139 1956-08-01 Høgesanger (Curruca nisoria) Danmark Jægersborg Dyrehave.
138 1956-08-01 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Danmark Sjællandsbroen.
137 1956-08-01 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Danmark Sjællandsbroen.
136 1956-08-01 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Danmark Sjællandsbroen.
135 1956-08-01 Kærløber (Calidris falcinellus) Danmark Sjællandsbroen.
134 1956-08-01 Temmincksryle (Calidris temminckii) Danmark Sjællandsbroen.
133 1956-08-01 Dværgryle (Calidris minuta) Danmark Sjællandsbroen.
132 1956-08-01 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Danmark Sjællandsbroen.
131 1956-08-01 Tinksmed (Tringa glareola) Danmark Sjællandsbroen.
130 1956-08-01 Hvidklire (Tringa nebularia) Danmark Sjællandsbroen.
129 1956-07-01 Sortmejse (Periparus ater) Danmark Viemose Skov.
128 1956-07-01 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Danmark Viemose Skov.
127 1956-07-01 Skovpiber (Anthus trivialis) Danmark Viemose Skov.
126 1956-06-01 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
125 1956-06-01 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
124 1956-06-01 Skærpiber (Anthus petrosus) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
123 1956-06-01 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
122 1956-05-01 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
121 1956-05-01 Gransanger (Phylloscopus collybita) Danmark Kongelunden.
120 1956-05-01 Gulbug (Hippolais icterina) Danmark Kongelunden.
119 1956-05-01 Fuglekonge (Regulus regulus) Danmark Kongelunden.
118 1956-05-01 Sildemåge (Larus fuscus) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
117 1956-05-01 Havterne (Sterna paradisaea) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
116 1956-05-01 Sortterne (Chlidonias niger) Danmark Sjællandsbroen.
115 1956-05-01 Rørhøg (Circus aeruginosus) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
114 1956-05-01 Atlingand (Spatula querquedula) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
113 1956-04-01 Brushane (Calidris pugnax) Danmark Sjællandsbroen.
112 1956-04-01 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Danmark Sjællandsbroen.
111 1956-03-01 Storspove (Numenius arquata) Danmark Sjællandsbroen.
110 1956-03-01 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Danmark Det inddæmmede Areal (Vestamager).
109 1956-03-01 Dværgfalk (Falco columbarius) Danmark Sjællandsbroen.
108 1956-01-01 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Danmark Vigerslevparken - Krogebjergparken.
107 1956-01-01 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark Sjællandsbroen.
106 1956-01-01 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Danmark Sjællandsbroen.
105 1956-01-01 Sjagger (Turdus pilaris) Danmark Amager Fælled.
104 1956-01-01 Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark Valby (København).
103 1956-01-01 Spidsand (Anas acuta) Danmark Sjællandsbroen.
1955
102 1955-12-01 Ederfugl (Somateria mollissima) Danmark Sjællandsbroen.
101 1955-12-01 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Danmark Sjællandsbroen.
100 1955-11-01 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Danmark Sjællandsbroen.
99 1955-11-01 Grønsisken (Spinus spinus) Danmark Jægersborg Dyrehave.
98 1955-11-01 Natugle (Strix aluco) Danmark Jægersborg Dyrehave.
97 1955-11-01 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Danmark Jægersborg Dyrehave.
96 1955-11-01 Pibeand (Mareca penelope) Danmark Sjællandsbroen.
95 1955-10-01 Stillits (Carduelis carduelis) Danmark Sjællandsbroen.
94 1955-10-01 Vindrossel (Turdus iliacus) Danmark Valby (København).
93 1955-10-01 Krikand (Anas crecca) Danmark Sjællandsbroen.
92 1955-09-01 Engpiber (Anthus pratensis) Danmark Sjællandsbroen.
91 1955-08-01 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Danmark Frederiksdal Skov.
90 1955-08-01 Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark Sjællandsbroen.
89 1955-08-01 Sortklire (Tringa erythropus) Danmark Sjællandsbroen.
88 1955-08-01 Skeand (Spatula clypeata) Danmark Sjællandsbroen.
87 1955-07-01 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Danmark Viemose Skov.
86 1955-07-01 Halemejse (Aegithalos caudatus) Danmark Viemose Skov.
85 1955-07-01 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Danmark Valby (København).
84 1955-07-01 Munk (Sylvia atricapilla) Danmark Viemose Skov.
83 1955-07-01 Gærdesanger (Curruca curruca) Danmark Valby (København).
82 1955-07-01 Tornsanger (Curruca communis) Danmark Viemose Skov.
81 1955-07-01 Agerhøne (Perdix perdix) Danmark Hedehusene.
80 1955-07-01 Spurvehøg (Accipiter nisus) Danmark Frederiksdal Skov.
79 1955-06-01 Havesanger (Sylvia borin) Danmark Lyngby Åmose.
78 1955-06-01 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Amager Fælled.
77 1955-06-01 Hjejle (Pluvialis apricaria) Danmark Sjællandsbroen.
76 1955-06-01 Dværgterne (Sternula albifrons) Danmark Sjællandsbroen.
75 1955-06-01 Klyde (Recurvirostra avosetta) Danmark Sjællandsbroen.
74 1955-05-01 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Danmark Utterslev Mose.
73 1955-05-01 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Danmark Utterslev Mose.
72 1955-05-01 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Danmark Mølleåen.
71 1955-05-01 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Danmark Sjællandsbroen.
70 1955-05-01 Jernspurv (Prunella modularis) Danmark Utterslev Mose.
69 1955-05-01 Fjordterne (Sterna hirundo) Danmark Sjællandsbroen.
68 1955-05-01 Gravand (Tadorna tadorna) Danmark Sjællandsbroen.
67 1955-04-01 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Danmark Sjællandsbroen.
66 1955-03-01 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Amager Fælled.
65 1955-03-01 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Danmark Sjællandsbroen.
64 1955-02-01 Svartbag (Larus marinus) Danmark Sjællandsbroen.
63 1955-02-01 Taffeland (Aythya ferina) Danmark Sjællandsbroen.
62 1955-02-01 Bjergand (Aythya marila) Danmark Sjællandsbroen.
61 1955-02-01 Hvinand (Bucephala clangula) Danmark Sjællandsbroen.
60 1955-02-01 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Danmark Sjællandsbroen.
59 1955-02-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Danmark Sjællandsbroen.
58 1955-01-01 Sumpmejse (Poecile palustris) Danmark Jægersborg Dyrehave.
57 1955-01-01 Spætmejse (Sitta europaea) Danmark Jægersborg Dyrehave.
56 1955-01-01 Træløber (Certhia familiaris) Danmark Jægersborg Dyrehave.
1954
55 1954-12-01 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Danmark Utterslev Mose.
54 1954-01-01 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Danmark Sjællandsbroen.
1946
53 1946-01-01 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Danmark Roskilde.
Annoncer