VP Artsliste

VP Artsliste

simon peter dennis

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af simon peter denniss kryds

Dette er simon peter denniss VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2013-04-25 felix march or die tours, Krakow Polen
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2015-04-26 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2015-04-26 Kazbegi Georgien
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2012-01-12 Holkam freshmaesh, Norfolk England
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1997-01-12 choseley, norfolk England
39 X Grågås (Anser anser)
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2013-12-05 Utrect area Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2001-11-24 minsmere, suffolk England
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1997-01-25 welney,norfolk England
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1996-03-09 bleasby gps, nottinghamshire England
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2015-03-13 Gardur Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-03-13 Reykjanesbaer Island
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-08-12 Bridges of Ross Co Clare Irland
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2004-04-13 pugneys country park England
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2005-05-29 Loch of Strathbeg, Aberdeenshire Skotland
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2015-03-14 Reykjavik Island
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2014-03-16 near Ne'ot Hakikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-06-15 Trimley marsh suffolk England
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 Stortrappe (Otis tarda)
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2015-01-01 Bridlington England
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius)
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 1999-10-13 Great Pool Tresco, isles of scilly England
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2011-02-19 chipping norton, oxfordshire England
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2000-02-20 stover country park, newton abbot England
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-28 stodmarsh, kent England
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2011-10-02 Boyton Marsh, Suffolk England
183 X Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1997-02-02 south norwood, croyden England
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1998-07-06 Buckenham marsh, Norfolk England
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-10-06 content farm, st marys isles of scilly England
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2013-10-19 Hayling Island Hants Storbritannien
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2006-04-08 Blakeney, Norfolk England
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1999-10-13 windsock st marys, isles of scilly England
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2015-06-20 Pagham harbour, W Sussex England
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1996-10-27 seal sands, cleveland England
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1998-05-22 cley, norfolk England
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1997-09-07 minsmere, suffolk England
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2000-08-13 Rye harbour West Sussex Storbritannien
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2011-12-01 cley, norfolk England
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 1999-10-10 greatham creek, seal sands , middlesborough England
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2007-10-12 lower moors , isles of scilly England
268 X Terekklire (Xenus cinereus)
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2000-10-09 rocky hills, st marys, isles of scilly England
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis)
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2015-02-27 Bisceglie harbour Italien
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 X * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) 2016-08-23 Beale Point, Co Kerry Irland
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2013-07-03 Farne islands, northumberland England
340 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2005-07-20 cemlyn bay, anglesey, Wales
341 X Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 1996-01-07 Portland Bill, Weymouth England
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2013-12-29 Portland Bill Storbritannien
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-12 Dawlish, devon England
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2016-03-05 Sal Rei, Boa Vista Kap Verde
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-03-04 lyns-y-fran resevoir Wales
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2006-04-14 Bara, western isles Skotland
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2007-07-20 isles of scilly England
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 X * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) 2014-08-25 Bridges of ROSS Irland
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2011-09-19 cley, Norfolk pending BBRC England
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2016-03-08 Praia lighthouse Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2011-08-29 cley,Norfolk, pending BBRC England
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2016-03-10 Praia lighthouse Kap Verde
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2016-03-05 Curral Velho Boa Vista Kap Verde
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2014-03-23 North beach Elat Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2015-05-01 Jandari lake Georgien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2001-09-29 messingham gps, scunthorpe England
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides)
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2016-03-08 Barregem de Poilao, sntiago Kap Verde
466 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2016-03-08 Barragem de poilao Kap Verde
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 X * Snehejre (Egretta thula) 2001-11-11 Barlvicar, Argyll Skotland
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2016-03-09 Faveta reservoir, Santiago Kap Verde
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 Blå Glente (Elanus caeruleus)
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2005-03-10 recycling centre near Los Barrios, Spain Spanien
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 X Munkegrib (Aegypius monachus)
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
491 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 X Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata)
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2015-04-26 Jvari pass Georgien
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2011-01-22 Titchwell Norfolk England
510 X Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops)
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus)
528 Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2013-07-09 Oymapinar Reservoir, Antalya Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2013-04-25 Niepolomicka forest, felix march or die tours Polen
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2013-12-04 Zwolle Holland
537 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2005-04-01 shugborugh park stafford England
553 X Gråfisker (Ceryle rudis)
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2013-04-26 felix,march or die tours krakow Polen
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2008-05-06 akrotiri cliffs Cypern
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2015-04-26 Jvari pass Georgien
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 X * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) 2010-09-25 plantation, blakeney point, Norfolk England
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-10-17 Staines moor England
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 X Masketornskade (Lanius nubicus)
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 1996-03-09 nottingham England
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
647 X Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae)
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
677 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-06 south stack angelsey Wales
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 Dværglærke (Alaudala rufescens)
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
687 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2016-11-05 Minsmere, Suffolk England
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2015-05-01 Jandari Lake Georgien
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2009-10-24 trow quarry, Trowe Leas, south shields England
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2015-05-02 Jandari Lake Georgien
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 1996-10-16 Wells Norfolk Storbritannien
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 X Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 Orientgulbug (Hippolais languida)
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2000-05-21 blakeney point, Norfolk England
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis)
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2008-05-06 Ancient kourion, Akrotiri Cypern
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2015-04-26 Jvari pass Georgien
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis)
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2014-03-17 Ha Yakon park Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 X * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) 1994-09-18 gun hill burnham overy, norfolk England
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 1999-10-15 St Agnes Scilly Isles England
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2003-10-11 borough farm tresco isles of scilly England
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2000-10-13 porth hellick house st marys Isles of scilly England
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2013-05-18 margate cemetry, kent England
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2004-01-11 grimsby lincs England
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2014-03-23 Yotvata sewage pools Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis)
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2015-04-26 Kazbegi Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2015-04-26 Sno valley Kazbegi Georgien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 X * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) 2014-03-26 Ne'ot smadar Israel
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2008-05-06 Ancient Kourion, akrotiri Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
884 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia)
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-14 Easington England
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2014-03-17 Le Hav Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 X Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2015-04-26 Kazbegi Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2015-05-10 Burnham overy Norfolk Storbritannien
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2015-04-26 Kazbegi Georgien
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2015-04-27 Kazbegi Georgien
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia)
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica)
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-06 cley next the sea, norfolk England
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1998-03-29 vicar's cross Chester England
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2001-10-13 Prawle point, Devon England
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2004-01-11 36, Northfield rd , Headington, Oxford England
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2011-10-09 higgo's pool dump clump st marys isles of scilly England
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 1996-11-10 Trowes, Norkolk England
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2005-10-08 lower broom platform, garrison, isles of scilly England
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2014-02-16 High shincliffe England
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer