VP Artsliste - Kronologisk

Frédéric Jiguet

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2016
735 2016-01-31 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud
2015
734 2015-05-13 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Rusland (indenfor VP) steppe between Volgograd and Elton
733 2015-04-21 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Mutla'a ranch
732 2015-04-18 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus) Kuwait Mutla'a ranch
731 2015-04-18 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea) Kuwait Mutla'a Ranch
2012
730 2012-03-01 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Sao Nicolau
729 2012-03-01 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Sao Nicolau
728 2012-02-29 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Branco
727 2012-02-28 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde off Raso
726 2012-02-28 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Razo
725 2012-02-28 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde off Raso
724 2012-02-27 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
723 2012-02-26 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia cliffs
722 2012-02-26 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
721 2012-02-26 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
720 2012-02-26 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
719 2012-02-26 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
718 2012-02-26 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
717 2012-02-26 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
716 2012-02-26 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
2011
715 2011-11-27 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Frankrig Saline de Gau, La Turballe (44)
714 2011-10-27 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Frankrig Stang ar Stiff, Ouessant
713 2011-10-24 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Frankrig RN Moeze, route des Tannes
712 2011-10-12 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Sverige Vombs forest, east of Lund
711 2011-08-15 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Frankrig off Porto Vecchio
710 2011-07-07 * Rødfodet Sule (Sula sula) Frankrig Lac de Sainte-Croix, Var
2010
709 2010-09-21 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Frankrig Ruan pools, Loiret
708 2010-04-28 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko km41 aousserd
707 2010-04-28 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Gharaa
706 2010-03-27 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Madrigalejo, Caceres
705 2010-03-26 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Mazarron
704 2010-03-25 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Vila Velha de Rodao
703 2010-03-06 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Abassa
702 2010-03-05 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Egypten Cairo Botanical Garden
701 2010-03-03 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten wadi lahami
700 2010-03-03 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Egypten Marsa Alam - ssp maurus, armenicus, variegatus
699 2010-03-03 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten el shalaten
698 2010-03-03 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Egypten wadi el gemal
697 2010-03-01 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten abu simbel
696 2010-03-01 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten abu simbel
695 2010-03-01 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten aswan fish farm
694 2010-03-01 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Abu Simbel
693 2010-02-28 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten wadi el natrum
692 2010-02-28 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Bahas' cottage
691 2010-02-28 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Egypten Gyza pyramids
690 2010-01-20 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Holland Oudorp, Alkmaar
2009
689 2009-11-02 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Long Rock beach, Marazion, Cornwall
688 2009-10-31 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) England Staines Moor, Surrey
687 2009-08-31 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Frankrig Marolles-sur-Seine, Seine-et-Marne
686 2009-08-03 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Aghione, Corsica
685 2009-06-17 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Holland Zevenhoven, pair seen copulating
684 2009-05-09 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko not communicated
683 2009-04-19 Nandayparakit (Aratinga nenday) Israel Pardes Hanna-Karkur
682 2009-04-16 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Dead sea
681 2009-04-16 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikar
680 2009-04-14 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel north of Arad
679 2009-04-14 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv
678 2009-02-24 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Säbysjön, Uppland
677 2009-02-16 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Kuwait Pivot fields
676 2009-02-16 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Kuwait Pivot fields, crocodile pool
675 2009-02-15 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Kuwait Jahra Farms
674 2009-02-15 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Kuwait SAANR
673 2009-02-15 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Jahra Farms
672 2009-02-15 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait SAANR
671 2009-01-23 * Ismåge (Pagophila eburnea) Frankrig Larros Gujan-Mestras, Gironde
670 2009-01-10 * Brundrossel (Turdus eunomus) Belgien Erezée
2008
669 2008-12-03 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Mallorca, Formentor mirador
668 2008-11-26 * Sneugle (Bubo scandiacus) Belgien Uitkerkse polder, West-Flanders
667 2008-11-03 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva
666 2008-11-03 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barroca d'Alva
665 2008-11-03 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Carcavelos train station
664 2008-10-29 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Azorerne Santa Cruz, Flores
663 2008-10-28 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius) Azorerne Corvo
662 2008-07-08 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Parikkala, southern Karelia
661 2008-07-07 Slagugle (Strix uralensis) Finland Parikkala, southern Karelia
660 2008-05-02 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Kuwait Jahra East Outfall
659 2008-05-01 Steppegulbug (Iduna rama) Kuwait Ahmad Al Shalal (Subriyah) farm
658 2008-04-29 Rosasanger (Curruca mystacea) Kuwait coast south of Khiran
657 2008-04-27 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Kuwait Jahra East Outfall
656 2008-04-27 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Abdali farms
655 2008-04-27 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdali farms
654 2008-04-26 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Kuwait Jahra Pools reserve
653 2008-04-26 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kuwait Kabed reserve
652 2008-04-26 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Al Abrag
651 2008-04-25 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Kuwait Tulla, SAANR
650 2008-04-25 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Kuwait SAANR
649 2008-04-24 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait sulaibikat
648 2008-04-24 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Green Island
647 2008-04-24 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Jahra East Outfall
646 2008-04-24 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Doha Spur
645 2008-04-24 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Kuwait Jahra East Outfall
644 2008-04-24 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Green Island
643 2008-04-24 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
642 2008-04-24 Hvidhals (Irania gutturalis) Kuwait Port Zour
641 2008-04-24 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Jahra East Outfall
640 2008-04-24 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Kuwaiti Towers, Kuwait city
639 2008-04-23 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Koweit city bay
638 2008-03-04 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Erfoud
637 2008-03-03 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Missour
636 2008-03-03 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Marokko Missour
635 2008-03-02 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko dam north of Missour
634 2008-03-02 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yayah
633 2008-03-01 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga
2007
632 2007-11-02 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Azorerne Cabo da Praia quarry, Terceira
631 2007-10-31 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana) Azorerne Corvo (dark morph)
630 2007-10-29 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Corvo
629 2007-10-25 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Flores
628 2007-06-27 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Frankrig banc d'Arguin
627 2007-04-20 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien near Malpensa airport, Milano
626 2007-04-20 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Brabbia marshes
625 2007-02-08 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Thetford
624 2007-01-24 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Frankrig Douarnenez
623 2007-01-05 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Holland Twisk
622 2007-01-04 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Holland Strijen
621 2007-01-04 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Philipsdam
620 2007-01-04 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Den Bommel
619 2007-01-04 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Darendrecht
2006
618 2006-11-02 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Pico
617 2006-11-02 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Azorerne Pico
616 2006-10-31 * Krabbehejre (Butorides virescens) Azorerne Flores
615 2006-10-31 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Lagoa Branca, Flores
614 2006-10-29 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Corvo
613 2006-10-27 * Kildire (Charadrius vociferus) Azorerne Corvo
612 2006-10-26 * Sommertangar (Piranga rubra) Azorerne Corvo
611 2006-10-25 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Corvo
610 2006-10-24 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Corvo
609 2006-10-24 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Corvo
608 2006-10-24 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Corvo
607 2006-08-23 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Marokko off Agadir
606 2006-06-03 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Cadix
605 2006-04-11 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada
604 2006-04-10 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Safaga
2005
603 2005-11-02 Hedepiber (Anthus rubescens) Azorerne Cabo da Praia quarry, Terceira
602 2005-11-01 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Faja Grande, Flores
601 2005-10-31 * Moskusand (Cairina moschata) Azorerne Pico
600 2005-10-31 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Azorerne Faja Grande, Flores
599 2005-10-31 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Azorerne Ponta Delgada, Flores
598 2005-10-30 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Azorerne Ponta Delgada, Flores
597 2005-10-30 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Azorerne Lagoa Branca, Flores
596 2005-10-28 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Lagoa do Fogo, Sao Miguel
595 2005-10-28 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Azorerne Sao Miguel
594 2005-10-27 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Azorerne Lagoa Azul, Sao Miguel
593 2005-10-27 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Sierra da Tronquera, Sao Miguel
592 2005-10-27 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Furnas, Sao Miguel
591 2005-10-26 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Azorerne off Graciosa
590 2005-10-26 * Træsvale (Tachycineta bicolor) Azorerne Lagoa Azul, Sao Miguel
589 2005-10-25 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Cabo da Praia quarry, Terceira
588 2005-10-25 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Azorerne Cabo da Praia quarry, Terceira
587 2005-10-25 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Cabo da Praia quarry, Terceira
586 2005-10-25 * Blåvinget And (Spatula discors) Azorerne Cabo da Praia quarry, Terceira
585 2005-10-25 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Cabo da Praia quarry, Terceira
584 2005-10-25 Helenaastrild (Estrilda astrild) Azorerne Praia pools, Terceira
583 2005-08-29 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Cypern Phassouri reedbed
582 2005-08-25 * Jomfrutrane (Grus virgo) Cypern Akrotiri salt lake
581 2005-07-09 Krattornskade (Tchagra senegalus) Tunesien El Haouaria
580 2005-07-08 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Tunesien Beni Metir
579 2005-07-05 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Tunesien Bir Zoui
578 2005-07-05 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Tunesien Bir Zoui
577 2005-07-05 Ørkenspurv (Passer simplex) Tunesien Bir Soltane
576 2005-06-05 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Sivry-Courtry
575 2005-05-19 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Tunesien near Tozeur
574 2005-05-18 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Tunesien Tozeur
573 2005-05-18 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Tunesien Tozeur
572 2005-04-24 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Frankrig Frémainville
571 2005-03-01 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Hafnir
570 2005-03-01 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Sog river, Selfoss
569 2005-02-28 Sortbrun And (Anas rubripes) Island Gardur
2004
568 2004-10-30 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Frankrig Lampaul-Plouarzel
567 2004-10-26 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Frankrig Ouessant island
566 2004-09-10 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Danmark near Kayseri, Turkey
565 2004-09-09 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Erceyes moutain
564 2004-09-09 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Erceyes mountain
563 2004-09-08 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Kayseri
562 2004-04-24 * Grøn Biæder (Merops persicus) Egypten Crocodile island, Luxor
561 2004-04-21 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
560 2004-04-19 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Crocodile island, Luxor
559 2004-04-19 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Philae temple
558 2004-04-19 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Crocodile island, Luxor
557 2004-04-18 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Luxor
556 2004-02-19 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Frankrig Camargue
2003
555 2003-10-27 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Frankrig Ouessant island
554 2003-10-25 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Frankrig Ouessant island
553 2003-04-20 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Frankrig Saint-Denis-du-Payré
2002
552 2002-04-13 Gråspætte (Picus canus) Frankrig Vienne
551 2002-02-17 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Frankrig Saint-Denis-du Payré
2001
550 2001-05-06 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Frankrig étang Purais, Brenne
2000
549 2000-08-31 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern Asprokremnos dam
548 2000-08-30 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Yermasoyia dam
547 2000-08-30 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Yermasoyia dam
1999
546 1999-10-26 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Frankrig Pount Kam, Ouessant island
545 1999-10-25 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Frankrig Poull Dragas, Ouessant island
544 1999-10-25 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Frankrig Lann Vras, Ouessant island
543 1999-10-24 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Frankrig Ouessant island
542 1999-08-31 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
541 1999-08-30 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Tamrhalcht
540 1999-08-30 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Aourir
539 1999-08-27 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko road to Oukaïmeden
538 1999-08-25 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Ourika valley
537 1999-08-23 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Marrakech
536 1999-08-23 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko road to Oukaïmeden
535 1999-08-23 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Marrakech
534 1999-08-23 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko road to Oukaïmeden
533 1999-08-23 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Marrakech
532 1999-08-16 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Bastelica, Corsica
531 1999-08-15 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko souss estuary
530 1999-08-01 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Souss estuary
529 1999-02-19 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Frankrig Rochefort
528 1999-01-11 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Frankrig Arcachon
1998
527 1998-10-24 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Frankrig Hoëdic island
526 1998-08-18 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Vergio, Corsica
525 1998-08-16 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Val d'Ese, Corsica
524 1998-06-15 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Frankrig Landes
523 1998-06-15 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Frankrig Pays Basque
522 1998-03-09 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Frankrig Marais d'Yves
521 1998-01-16 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Frankrig Mas Chauvet, Entressens, Crau
520 1998-01-04 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Frankrig Etang d'Arnel, Montpellier
1997
519 1997-07-30 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Teneriffe, Canary islands
518 1997-07-29 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura, Canary islands
517 1997-07-29 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Los Molinos, Fuerteventura, Canary islands
516 1997-07-27 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Teneriffe, Canary islands
515 1997-07-27 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Teneriffe, Canary islands
514 1997-07-26 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Vilaflor, Teneriffe, Canary islands
513 1997-07-26 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Teneriffe, Canary islands
512 1997-07-26 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Teneriffe, Canary islands
511 1997-07-26 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Teneriffe, Canary islands
510 1997-07-26 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Teneriffe, Canary islands
509 1997-07-26 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Teneriffe, Canary islands
1995
508 1995-09-21 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Frankrig Goulven bay
507 1995-09-18 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Frankrig Tréguennec, Finistère
506 1995-09-18 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Frankrig Pointe de la Torche, Finistère
505 1995-08-10 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Frankrig Montalivet
504 1995-07-23 * Terekklire (Xenus cinereus) Frankrig Pointe de l'Aiguillon, Vendée
503 1995-07-23 * Alaskaryle (Calidris mauri) Frankrig Pointe de l'Aiguillon
502 1995-07-22 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) Frankrig Baie de l'Aiguillon, Vendée
501 1995-04-27 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Israel km33 north of Eilat
500 1995-04-27 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Israel km33 north of Eilat
499 1995-04-26 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Negev
498 1995-04-24 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Eilat
497 1995-04-22 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Negev
496 1995-04-21 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Israel Eilat
495 1995-04-21 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat
494 1995-04-20 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
493 1995-04-20 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat
492 1995-04-19 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Eilat, cimetery
491 1995-04-02 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Frankrig plage de la Terrière, La Tranche sur Mer
490 1995-04-02 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Frankrig plage de la Terrière, La Tranche sur Mer
489 1995-01-15 * Tangmåge (Larus dominicanus) Frankrig Paris
1994
488 1994-04-20 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Belchite
487 1994-04-18 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien
486 1994-04-18 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Belen
485 1994-04-18 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfrague
484 1994-04-16 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Marismas del guadalquivir
483 1994-04-15 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien El Algarrobilbo
482 1994-04-15 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien El Pedroso
481 1994-03-12 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Schweiz Vevey
480 1994-02-05 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Frankrig Poses, Eure
479 1994-02-01 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Frankrig lac du Der
1993
478 1993-12-23 * Kejserørn (Aquila heliaca) Frankrig Camargue
477 1993-11-28 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Frankrig Boulogne sur Mer
476 1993-11-27 * Mandarinand (Aix galericulata) Frankrig Boulogne sur Mer
475 1993-10-03 * Rosenterne (Sterna dougallii) Frankrig Omaha beach
474 1993-09-15 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Eilat, cimetery
473 1993-09-10 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel Eilat
472 1993-09-10 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Israel Eilat
471 1993-09-10 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
470 1993-09-07 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Israel Eilat
469 1993-09-07 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
468 1993-09-05 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Israel Eilat
467 1993-09-05 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Eilat
466 1993-09-02 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
465 1993-09-01 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel
464 1993-09-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel
463 1993-09-01 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel
462 1993-09-01 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel
461 1993-09-01 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel
460 1993-09-01 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Eilat
459 1993-09-01 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Negev
458 1993-08-30 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Eilat
457 1993-08-29 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
456 1993-08-29 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
455 1993-08-28 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
454 1993-08-26 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel northern Negev
453 1993-08-26 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Negev
452 1993-08-26 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Negev
451 1993-08-26 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Negev
450 1993-08-26 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Massada
449 1993-08-25 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel Negev
448 1993-08-25 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Negev
447 1993-08-25 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Negev
446 1993-08-24 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Israel Mount Hermon
445 1993-08-23 Orientgulbug (Hippolais languida) Israel Mount Hermon
444 1993-08-22 Rustand (Tadorna ferruginea) Israel Hula
443 1993-08-22 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Israel Hula
442 1993-08-22 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Hula
441 1993-08-21 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Ma'agan Mikhael
440 1993-08-21 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Ma'agan Mikhael
439 1993-08-19 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel dead sea
438 1993-08-19 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Ein Gedi
437 1993-08-19 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel
436 1993-08-19 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Ein Gedi
435 1993-08-17 Sodfalk (Falco concolor) Israel
434 1993-08-01 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Eilat
433 1993-08-01 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Negev
432 1993-08-01 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Negev
431 1993-08-01 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel
430 1993-08-01 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Negev
429 1993-08-01 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel northern Negev
428 1993-08-01 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel
427 1993-08-01 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel
426 1993-08-01 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Negev
425 1993-08-01 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Mount Hermon
424 1993-04-17 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Frankrig Etang d'Arnel, Montpellier
423 1993-02-01 Tajgasædgås (Anser fabalis) Holland Friesland
422 1993-02-01 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Holland Friesland
421 1993-02-01 Dværggås (Anser erythropus) Holland Friesland
420 1993-02-01 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Strijen
419 1993-02-01 Bramgås (Branta leucopsis) Holland Friesland
418 1993-02-01 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Holland
417 1993-02-01 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Friesland
1992
416 1992-12-14 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Frankrig Poses, Eure
415 1992-11-14 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Frankrig Le Portel
414 1992-11-14 Gråmåge (Larus hyperboreus) Frankrig Boulogne-sur-Mer
413 1992-10-30 Knortegås (Branta bernicla) Frankrig Pénestins
412 1992-10-20 * Storpiber (Anthus richardi) Frankrig Ouessant island
411 1992-09-04 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Frankrig Camargue
410 1992-08-11 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Norge Hamningberg, Varanger
409 1992-08-10 Søkonge (Alle alle) Norge Vardo
408 1992-08-09 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Vardo
407 1992-08-09 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Norge Langbunes, Varanger
406 1992-08-08 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Norge Varanger
405 1992-08-08 Havterne (Sterna paradisaea) Norge Varanger
404 1992-08-08 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Norge Skallelv, Varanger
403 1992-08-08 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Varanger
402 1992-08-08 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Norge Ekkeroy, Varanger
401 1992-08-07 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Norge Varanger
400 1992-08-07 * Stellersand (Polysticta stelleri) Norge Varanger
399 1992-08-06 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland Ailigas
398 1992-08-06 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Finland Inari
397 1992-08-06 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Finland Karigasniemi
396 1992-08-04 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Ruka
395 1992-08-04 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Finland Virkkula
394 1992-08-03 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Ruka
393 1992-08-03 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Ruka
392 1992-08-02 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland Ruka
391 1992-08-02 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Finland Vassapera
390 1992-08-01 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland Oulu
389 1992-07-30 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Finland Petkeljärvi
388 1992-07-30 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Finland Parikala
387 1992-07-30 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Finland Parikala
386 1992-07-29 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Finland Siikalathi
385 1992-07-27 Tredækker (Gallinago media) Finland Turku
384 1992-07-27 Tejst (Cepphus grylle) Finland Turku
383 1992-07-27 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Finland Turku
382 1992-07-27 Tjur (Tetrao urogallus) Finland Jaala
381 1992-03-08 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Frankrig Palavas-les-Flots
1991
380 1991-12-30 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Frankrig Excenevex, Haute Savoie
379 1991-11-01 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Frankrig Ouessant island
378 1991-10-31 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Frankrig Ouessant island
377 1991-10-30 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Frankrig Ouessant island
376 1991-10-28 Lapværling (Calcarius lapponicus) Frankrig Ouessant island
375 1991-10-27 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Frankrig Ouessant island
374 1991-10-27 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Frankrig Ouessant island
373 1991-10-27 * Rosenstær (Pastor roseus) Frankrig Ouessant island
372 1991-09-02 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus) Italien off Ancone
371 1991-08-29 Rustværling (Emberiza caesia) Tyrkiet Karacabey
370 1991-08-28 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Karacabey
369 1991-08-27 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Uludag
368 1991-08-26 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Uludag
367 1991-08-25 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tyrkiet Istambul
366 1991-08-25 * Høgesanger (Curruca nisoria) Tyrkiet Istanbul
365 1991-08-24 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Grækenland Dadia
364 1991-08-24 Havørn (Haliaeetus albicilla) Grækenland Dadia
363 1991-08-24 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Grækenland Dadia
362 1991-08-24 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Grækenland Dadia
361 1991-08-24 Munkegrib (Aegypius monachus) Grækenland Dadia
360 1991-08-23 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Grækenland Paguria
359 1991-08-23 Engsnarre (Crex crex) Grækenland Paguria
358 1991-08-23 Masketornskade (Lanius nubicus) Grækenland Avas
357 1991-08-21 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Grækenland Paguria, Lake Mitrikou
356 1991-08-20 Sporevibe (Vanellus spinosus) Grækenland Nestos delta
355 1991-08-19 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Grækenland Axios delta
354 1991-08-19 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Grækenland Axios delta
353 1991-08-19 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Grækenland Aliakmon delta
352 1991-08-17 Nattergal (Luscinia luscinia) Grækenland Mikri-Prespa
351 1991-08-17 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Grækenland Mikri-Prespa
350 1991-08-17 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland Mikri-Prespa
349 1991-08-17 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Grækenland Mikri-Prespa
348 1991-08-16 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Grækenland Meteora
347 1991-08-16 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Grækenland Meteora
346 1991-08-16 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Grækenland Mikri-Prespa
345 1991-08-16 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Grækenland Mikri-Prespa
344 1991-08-16 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Grækenland Meteora
343 1991-08-15 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Grækenland Ioanina
342 1991-08-15 Lannerfalk (Falco biarmicus) Grækenland Meteora
341 1991-08-15 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Grækenland Ioanina
340 1991-08-15 Sørgemejse (Poecile lugubris) Grækenland Ioanina
339 1991-08-15 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Grækenland Ioanina
338 1991-08-14 Storkjove (Stercorarius skua) Italien off Ancona
337 1991-04-27 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Frankrig Haute Jarrie, Isère
336 1991-03-06 Havlit (Clangula hyemalis) Frankrig Saint Nazaire en Royans
335 1991-02-25 Sangsvane (Cygnus cygnus) Frankrig lac du Der
334 1991-02-25 Grågås (Anser anser) Frankrig Lac du Der
333 1991-02-25 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Frankrig lac du Der
332 1991-02-24 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Frankrig lac du Der
331 1991-02-24 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Frankrig lac du Der
330 1991-02-24 Trane (Grus grus) Frankrig lac du Der
1990
329 1990-08-18 * Sort Stork (Ciconia nigra) Frankrig Camargue
328 1990-08-18 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Frankrig Badon, Camargue
327 1990-08-17 * Damklire (Tringa stagnatilis) Frankrig Camargue
326 1990-08-17 Revhejre (Egretta gularis) Frankrig Camargue
325 1990-08-16 Kærløber (Calidris falcinellus) Frankrig Camargue
324 1990-08-16 Stenvender (Arenaria interpres) Frankrig Camargue
323 1990-08-16 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Frankrig Camargue
322 1990-08-15 Skestork (Platalea leucorodia) Frankrig Camargue
321 1990-07-12 Lunde (Fratercula arctica) Storbritannien Poole
320 1990-07-12 * Storskråpe (Ardenna gravis) Frankrig off Cherbourg
319 1990-07-09 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Glen More Forest park
318 1990-07-09 Dalrype (Lagopus lagopus) Skotland Cairngorn
317 1990-07-07 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Skotland Tarbat Ness
316 1990-07-06 Gråkrage (Corvus cornix) Skotland Loch Etive
315 1990-07-05 Lomvie (Uria aalge) Skotland Portobello, Edinburgh
314 1990-07-02 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Storbritannien channel
313 1990-05-08 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Cabo de Creus
312 1990-05-08 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Cabo de Creus
311 1990-05-07 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Spanien Ebro delta
310 1990-05-07 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Ebro delta
309 1990-05-07 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Ebro delta
308 1990-05-07 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Spanien Ebro delta
307 1990-05-06 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Spanien Ebro delta
306 1990-05-06 Odinshane (Phalaropus lobatus) Spanien Ebro delta
305 1990-05-05 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Ebro delta
304 1990-05-05 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien San Sandori d'Anoia
303 1990-05-05 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Spanien Ebro delta
302 1990-05-05 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Ebro delta
301 1990-05-05 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien San Sandori d'Anoia
300 1990-04-29 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Frankrig Haute Jarrie, Isère
299 1990-04-19 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Frankrig Excenevex, Haute-Savoie
1989
298 1989-10-27 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Frankrig La Giettaz, Savoie
297 1989-09-10 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Frankrig Lus la Croix Haute, Isère
296 1989-07-30 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Frankrig Beauduc, Camargue
295 1989-07-30 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Frankrig Beauduc, Camargue
294 1989-07-26 Rovterne (Hydroprogne caspia) Frankrig Camargue
293 1989-07-26 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Frankrig Crau
292 1989-07-26 Aftenfalk (Falco vespertinus) Frankrig Crau
291 1989-07-25 Temmincksryle (Calidris temminckii) Frankrig Camargue
290 1989-07-25 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Frankrig Camargue
289 1989-07-25 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Frankrig Camargue
288 1989-07-25 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Frankrig Camargue
287 1989-07-23 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Frankrig Crau
286 1989-07-22 * Ellekrage (Coracias garrulus) Frankrig Crau
285 1989-07-22 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Frankrig Crau
284 1989-07-20 Stenhøne (Alectoris graeca) Frankrig Mercantour NP
283 1989-07-18 Natravn (Caprimulgus europaeus) Frankrig Col de Vence
282 1989-07-10 * Gråsejler (Apus pallidus) Frankrig Pic du Cap Roux, Var
281 1989-07-10 Provencesanger (Curruca undata) Frankrig Pic du Cap Roux, Var
280 1989-07-10 Mestersanger (Curruca hortensis) Frankrig Pic du Cap Roux, Var
279 1989-06-27 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Frankrig Saint Agnan en Vercors
278 1989-06-24 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Frankrig Diois, Drôme
277 1989-06-22 Vagtel (Coturnix coturnix) Frankrig Bièvre, Isère
276 1989-06-15 Savisanger (Locustella luscinioides) Frankrig Saint Laurent du Pont, Isère
275 1989-06-11 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Frankrig Chamrousse, Isère
274 1989-06-04 * Tophejre (Ardeola ralloides) Frankrig Haute Jarrie, France
273 1989-05-21 Hortulan (Emberiza hortulana) Frankrig Bièvre, Isère
272 1989-05-21 Pirol (Oriolus oriolus) Frankrig Bièvre, Isère
271 1989-05-15 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Frankrig Haute Jarrie, Isère
270 1989-05-04 Duehøg (Accipiter gentilis) Frankrig La Giettaz, Savoie
269 1989-04-23 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Frankrig Lac Luitel, Isère
268 1989-04-09 Græshoppesanger (Locustella naevia) Frankrig Rhône
267 1989-04-07 Skovhornugle (Asio otus) Frankrig La Giettaz, Savoie
266 1989-04-04 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Frankrig Alpilles
265 1989-04-04 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Frankrig Crau
264 1989-04-04 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Frankrig Vergières, Crau
263 1989-04-03 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Frankrig La Palissade, Camargue
262 1989-04-03 Islom (Gavia immer) Frankrig Beauduc, Camargue
261 1989-04-03 Sortand (Melanitta nigra) Frankrig Beauduc, Camargue
260 1989-04-02 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Frankrig étand de Ginès, Camargue
259 1989-04-02 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Frankrig Etang de Ginès, Camargue
258 1989-04-02 Brillesanger (Curruca conspicillata) Frankrig étang des Impériaux
257 1989-04-01 Sandløber (Calidris alba) Frankrig plage d'Arles
256 1989-04-01 Dværgryle (Calidris minuta) Frankrig Camargue
255 1989-04-01 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Frankrig Camargue
254 1989-04-01 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Frankrig plage d'Arles
253 1989-04-01 Skægmejse (Panurus biarmicus) Frankrig Camargue
252 1989-03-31 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Frankrig Crau
251 1989-03-31 * Steppehøg (Circus macrourus) Frankrig Crau
250 1989-03-31 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig Crau
249 1989-03-30 Småspove (Numenius phaeopus) Frankrig Var estuary
248 1989-03-30 Blåhals (Luscinia svecica) Frankrig Var estuary
247 1989-03-30 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Frankrig Cap Ferrat
246 1989-03-30 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Frankrig Var estuary
245 1989-03-29 Sortterne (Chlidonias niger) Frankrig Var estuary
244 1989-03-29 * Dværghornugle (Otus scops) Frankrig Var estuary
243 1989-03-29 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Frankrig Var estuary
242 1989-03-28 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Frankrig Var estuary
241 1989-03-18 Silkehale (Bombycilla garrulus) Frankrig Grenoble
240 1989-03-15 Canadagås (Branta canadensis) Storbritannien Oxford
239 1989-03-14 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Storbritannien Dover
238 1989-03-14 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Frankrig off Calais
237 1989-03-14 Sabinemåge (Xema sabini) Frankrig off Calais
236 1989-03-14 Alk (Alca torda) Frankrig off Calais
235 1989-03-14 Skærpiber (Anthus petrosus) Frankrig Calais
234 1989-03-14 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Frankrig Calais
233 1989-03-14 Blisgås (Anser albifrons) Storbritannien near London
232 1989-03-12 Huldue (Columba oenas) Frankrig Albertville, Savoie
231 1989-02-14 * Perleugle (Aegolius funereus) Frankrig La Giettaz, Savoie
1988
230 1988-12-11 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Frankrig Camargue
229 1988-12-11 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Frankrig Camargue
228 1988-12-11 Hedelærke (Lullula arborea) Frankrig Camargue
227 1988-12-11 Rørdrum (Botaurus stellaris) Frankrig Camargue
226 1988-12-11 Pibesvane (Cygnus columbianus) Frankrig Camargue
225 1988-12-11 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Frankrig Camargue
224 1988-12-11 * Høgeørn (Aquila fasciata) Frankrig Alpilles
223 1988-12-11 Vandrikse (Rallus aquaticus) Frankrig Camargue
222 1988-12-10 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Frankrig Camargue
221 1988-12-10 Brushane (Calidris pugnax) Frankrig Camargue
220 1988-12-10 Hvidklire (Tringa nebularia) Frankrig Camargue
219 1988-12-10 Svaleklire (Tringa ochropus) Frankrig Camargue
218 1988-12-10 Tinksmed (Tringa glareola) Frankrig Camargue
217 1988-12-10 Sølvhejre (Ardea alba) Frankrig Camargue
216 1988-12-10 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Frankrig Capelière, Camargue
215 1988-11-27 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Frankrig Laffrey, Isère
214 1988-11-19 Hjejle (Pluvialis apricaria) Frankrig Bièvre, Isère
213 1988-11-19 Mosehornugle (Asio flammeus) Frankrig Bièvre, Isère
212 1988-10-16 Ederfugl (Somateria mollissima) Frankrig Charavines, Isère
211 1988-09-25 Stor Hornugle (Bubo bubo) Frankrig Monteynard, Isère
210 1988-08-17 Fjeldrype (Lagopus muta) Frankrig La Tournette, Haute Savoie
209 1988-08-15 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Frankrig La Giettaz, Savoie
208 1988-08-01 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Frankrig La Giettaz, Savoie
207 1988-06-07 Vendehals (Jynx torquilla) Frankrig Allevard, Isère
206 1988-06-05 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Frankrig Saint Laurent du Pont, Isère
205 1988-05-15 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Frankrig Albaron
204 1988-05-04 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Frankrig Bièvre, Isère
203 1988-05-01 Lærkefalk (Falco subbuteo) Frankrig Haute Jarrie, Isère
202 1988-04-24 Storspove (Numenius arquata) Frankrig Bièvre, Isère
201 1988-04-24 * Triel (Burhinus oedicnemus) Frankrig Bièvre, France
200 1988-03-06 Kirkeugle (Athene noctua) Frankrig Varces, Isère
199 1988-02-21 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Frankrig Excenevex, Haute Savoie
198 1988-02-21 Fløjlsand (Melanitta fusca) Frankrig Excenevex, Haute Savoie
1978
197 1978-07-10 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig La Grande Motte
Annoncer