VP Artsliste - Kronologisk

Bob Swann

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
884 2023-11-14 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Abberton Reservoir, Essex
883 2023-09-28 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia) Azorerne Upper Lighthouse Valley, Corvo
882 2023-09-11 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Skotland Montrose Basin
881 2023-05-28 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) Spanien Rio Odiel, Huelva
880 2023-05-01 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) England Low Newton-by-the-sea, Northumberland
879 2023-04-25 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) England Seaford Head, East Sussex
878 2023-04-06 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius) Cypern Paralimni
877 2023-03-23 * Gråastrild (Estrilda troglodytes) Spanien Park del Turo del Putext, Barcelona
876 2023-03-01 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko Tropicana Hotel, Marrakech
875 2023-01-17 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) Israel Ma'or
2022
874 2022-11-06 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) Tyskland Aukrug, Schleswig-Holstein
873 2022-10-22 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Skotland Crail, Fife
872 2022-05-01 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Ponta Delgada, Sao Miguel
871 2022-04-19 * Maskearatinga (Psittacara mitratus) Spanien Park del Turo del Putxet, Barcelona
870 2022-04-18 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) Spanien Placa de Pablo Picasso, Valencia
869 2022-04-17 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) Spanien Parque de Cabecera, Valencia
868 2022-02-27 * Sangspurv (Melospiza melodia) Belgien Prosperdorp
867 2022-02-08 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Hove Strand, Sjaelland
866 2022-01-29 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Fontinhas, Terceira
2021
865 2021-10-28 * Flammedrossel (Ixoreus naevius) Skotland Papa Westray, Orkney
864 2021-10-11 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) England RSPB St Aidans, Swillington Ings, West Yorkshire
863 2021-08-02 * Alaskaryle (Calidris mauri) Irland Clonea Beach, Ballinclamper, Waterford
862 2021-08-01 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) Irland Portrane Point, Dublin
861 2021-04-05 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) England Exmouth, Devon
2020
860 2020-11-20 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Spanien Arrecife, Lanzarote, Canary Islands
859 2020-10-06 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) Skotland Skaw, Whalsay, Shetland
858 2020-10-01 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) Skotland Kilminning, Fife
857 2020-09-30 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) England Budle Bay, Northumberland
856 2020-09-17 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris) Skotland Balephuil, Tiree
855 2020-03-01 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus) Aserbajdsjan Gizilgaz Lake, Sirvan NP
854 2020-02-27 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) Aserbajdsjan Mastail, Lerik
853 2020-01-23 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus) Kuwait Al Abraq
852 2020-01-22 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) Kuwait Fnaitees, Kuwait City
2019
851 2019-12-27 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Holland Swartbroek, Limburg
850 2019-12-27 * Dværgspove (Numenius minutus) Holland Schagen, Noord-Holland
849 2019-12-16 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) England Prestwick Carr, Northumberland
848 2019-10-18 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Ribeira do Cerrdo das Vacas, Corvo
847 2019-10-17 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) Azorerne Fojo, Corvo
846 2019-09-24 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica) Azorerne Fojo, Corvo
845 2019-09-04 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) Israel Eilat, Km20 plantation
844 2019-07-15 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) Spanien Rio Velez, Torre de Mar, Andalucia
843 2019-07-13 * Rødfodet Sule (Sula sula) Spanien Caleta de Velez, Andalucia
842 2019-05-02 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Mavrokolympas, Paphos
841 2019-04-09 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Tyskland Rantambecken, Sylt, Schleswig-Holstein
840 2019-03-24 * Amarant (Lagonosticta senegala) Algeriet Tamanrasset
839 2019-03-24 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans) Algeriet Oued Tamanrasset
838 2019-03-22 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) Algeriet Bon Afroune Forest, Djimla
837 2019-01-13 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) Spanien Costa Calms, Fuerteventura
2018
836 2018-12-17 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel IBRCE Eilat
835 2018-10-22 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Middle Fields, Corvo
834 2018-10-21 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Azorerne Mirador, Corvo
833 2018-10-20 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Pico, Corvo
832 2018-10-20 * Østlig Pivi (Contopus virens) Azorerne Upper Lapa, Corvo
831 2018-10-18 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Azorerne Power Station, Corvo
830 2018-10-17 * Koboltkernebider (Passerina caerulea) Azorerne Poco de Agua, Corvo
829 2018-10-16 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Azorerne Upper Lapa, Corvo
828 2018-10-16 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne De Ponte, Corvo
827 2018-10-16 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Ribeira de Ponte, Corvo
826 2018-10-16 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Azorerne Whale watching point, Corvo
825 2018-09-04 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius) Island Vatnsholt; Apavatn
824 2018-05-07 * Krabbehejre (Butorides virescens) Wales Llan-mill, Pembroke
823 2018-05-01 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig nr.Aghione, Corsica
822 2018-04-18 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) Mauritanien (indenfor VP) Oued Agoueider, NE of Ouadane
821 2018-04-17 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) Mauritanien (indenfor VP) Oasis Toujounine, S of Choum
820 2018-04-15 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Iwik, Banc d'Arguin
819 2018-04-15 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Mauritanien (indenfor VP) Banc d'Arguin
818 2018-04-14 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) Mauritanien (indenfor VP) Nouadibhou
817 2018-02-26 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Spanien Jardines de Varela, Cadiz
2017
816 2017-12-05 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuertuventura
815 2017-11-23 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Inagua Forest, Gran Canaria
814 2017-10-24 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Azorerne Upper Tennessee Valley, Corvo
813 2017-10-23 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) Azorerne north of Ribiera Cantinho, Corvo
812 2017-10-22 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
811 2017-10-21 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Lower Lapa Fields, Corvo
810 2017-10-20 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Ribeira Cancelas, Corvo
809 2017-10-18 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Tennessee Valley, Corvo
808 2017-10-17 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Muge, nr.Lisbon
807 2017-10-17 * Dominikanerenke (Vidua macroura) Portugal Muge, nr.Lisbon
806 2017-10-02 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Azorerne Cape Verde Farm, Corvo
805 2017-10-01 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Upper Ribeira Lapa, Corvo
804 2017-09-28 * Canadasanger (Cardellina canadensis) Azorerne Ribeira Poco d'Agua, Corvo
803 2017-09-27 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Ribeira do Cantinho, Corvo
802 2017-09-27 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
801 2017-09-26 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Azorerne Caldera, Corvo
800 2017-09-23 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Fojo, Corvo
799 2017-09-23 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
798 2017-09-11 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Skotland Eoligarry, Barra
797 2017-09-08 * Snehejre (Egretta thula) Azorerne Ponta des Contendes, Terceira
796 2017-09-07 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
795 2017-09-07 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Azorerne Paul da Praia, Terceira
794 2017-06-16 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) England Church Norton, West Sussex
793 2017-06-04 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Kasakhstan South Road, west of Inderbor
792 2017-06-02 Steppegulbug (Iduna rama) Kasakhstan Atyrau
791 2017-06-02 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Kasakhstan NW of Atyrau
790 2017-06-02 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Kasakhstan Atyrau
789 2017-05-01 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus) Skotland North Ronaldsay, Orkney
788 2017-02-25 * Tangmåge (Larus dominicanus) Marokko Akhfenir
787 2017-02-23 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko M'hamid El Ghizlane
786 2017-02-01 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Portugal Silves, Algarve
785 2017-01-16 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Marazion, Cornwall
2016
784 2016-12-06 * Brundrossel (Turdus eunomus) England Beeley, Derbyshire
783 2016-11-27 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Skotland Kilbirnie Loch, Ayrshire
782 2016-11-25 * Kildire (Charadrius vociferus) Skotland Sandwick, Mainland, Shetland
781 2016-11-21 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand, Skane
780 2016-11-11 Nandayparakit (Aratinga nenday) Spanien Playa de las Americas, Tenerife
779 2016-11-11 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Tenerife, Canary Islands
778 2016-10-27 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Tennessee Valley, Corvo
777 2016-10-26 * Nathøg (Chordeiles minor) Azorerne Power Station, Corvo
776 2016-10-21 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Upper middle fields, Corvo
775 2016-10-21 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Lapa, Corvo
774 2016-10-21 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Middle Fields, Corvo
773 2016-10-20 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Fojo, Corvo
772 2016-10-19 * Guldspætte (Colaptes auratus) Azorerne Pico, Corvo
771 2016-10-10 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Skotland Gunnista, Bressay, Shetland
770 2016-10-09 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Skotland Mossy Hill, Scousburgh, Mainland, Shetland
769 2016-10-07 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Skotland Ayth, Fetlar, Shetland
768 2016-07-04 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Skotland Murcar, Aberdeenshire
767 2016-06-16 * Storryle (Calidris tenuirostris) England Titchwell, Norfolk
766 2016-06-03 * Makisanger (Curruca subalpina) Spanien Cuber Reservoir, Mallorca
765 2016-06-02 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien Albufereta, Majorca
764 2016-05-27 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) Skotland Paible, North Uist, Western Isles
763 2016-05-16 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) Egypten Wadi Lahami
762 2016-05-14 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten near Ras Sudr, Sinai
761 2016-05-12 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Sandafa, Minya Province
760 2016-04-20 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) Marokko Oued Jenna
759 2016-04-20 * Sahelspurv (Passer luteus) Marokko Oued Jenna
758 2016-03-09 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Italien Bisceglie
757 2016-02-27 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Wolferton, Norfolk
756 2016-01-25 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko km75 Aousserd Road, Western Sahara
755 2016-01-25 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko Aoussard Road, Western Sahara
754 2016-01-18 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Irland Castletownbere, Co Cork
753 2016-01-06 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Finland Helsinki
2015
752 2015-12-19 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland Wilhelminadorp, Zeeland
751 2015-12-08 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Irland Castlefreke, Co.Cork
750 2015-10-29 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Skotland North Ronaldsay, Orkney
749 2015-10-27 * Rødværling (Emberiza rutila) Skotland Papa Westray, Orkney
748 2015-10-14 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Skotland Port Nis, Lewis
747 2015-10-03 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Spanien El Cabrito, Tarifa
746 2015-08-27 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) Azorerne Banca da Fortuna, off Graciosa
745 2015-08-27 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Azorerne Banca da Fortuna, off Graciosa
744 2015-08-25 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Azorerne Ilhue da Praia, Graciosa
743 2015-08-24 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne off Graciosa
742 2015-06-26 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimedene
741 2015-06-24 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Sidi el Abed
740 2015-05-01 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) England Meare Heath, Somerset
739 2015-04-11 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) England Lidlington, Bedfordshire
738 2015-02-05 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Israel km20 Reservoir, Eilat
737 2015-02-02 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Israel Urim
736 2015-02-01 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Ha Yarkon Park, Tel Aviv
2014
735 2014-12-09 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) England Calder Park, Wakefield, West Yorkshire
734 2014-11-17 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Skotland Rerwick, Mainland, Shetland
733 2014-11-07 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Castano Primo, Lombardy
732 2014-11-06 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) Italien Palude Brabbia, Lombardy
731 2014-11-05 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Cameriano, Piemonte
730 2014-11-01 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) England Brotton, Cleveland
729 2014-10-08 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Skotland Mid Dales, Mainland, Shetland
728 2014-08-23 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Huizen, Utrecht
727 2014-08-23 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Eemland Polder, Utrecht
726 2014-06-26 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Rusland (indenfor VP) Sosvinsky Stn, Ural Mts, W of Severouralsk
725 2014-06-24 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Rusland (indenfor VP) Mt Kvarkush, Ural Mts, W of Severouralsk
724 2014-06-21 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Rusland (indenfor VP) Airport Marshes, Bolshoy Istock, nr. Ekaterinburg
723 2014-06-21 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Airport Marshes, Bolshoy Istock, nr. Ekaterinburg
722 2014-05-10 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Green Canyon, Oymapinar Baraji
721 2014-04-09 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Frankrig Vence, near Nice
720 2014-04-05 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Iles Porquerolles
719 2014-03-11 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Skotland Eorrabus, Islay
718 2014-02-23 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Skotland Moy, Campbeltown, Argyll
2013
717 2013-12-07 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) England Crossens Marsh, Lancashire
716 2013-11-27 * Vandredrossel (Turdus migratorius) Skotland South Loch Eynort, South Uist
715 2013-10-25 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Skotland Hillside, Baltasound, Unst, Shetland
714 2013-10-18 * Sørgedue (Zenaida macroura) Azorerne Santa Cruz, Flores
713 2013-10-14 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Lagoa Seca, Flores
712 2013-09-29 Tundrapiber (Anthus gustavi) Skotland Levenwick, Shetland
711 2013-09-02 * Klireryle (Calidris himantopus) England Elton Hall Flash, Sandbach, Cheshire
710 2013-08-21 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) England Broomhead Res., nr.Stocksbridge, Yorkshire
709 2013-06-26 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) Skotland Loch Drinisiadair, Harris
708 2013-05-07 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Lake Nasser, Abu Simbel
707 2013-05-06 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Tut Amon Fish farm, Aswan
706 2013-05-05 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Hamata Mangroves
705 2013-01-17 Prærieterne (Sterna forsteri) Irland Claddagh beach, Galway
704 2013-01-16 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Irland Lough Murlach, Ballyconneely, Galway
2012
703 2012-10-20 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Canada de Quinhao Grande, Terceira
702 2012-10-20 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Azorerne Porto Martins, Terceira
701 2012-10-20 * Louisianahejre (Egretta tricolor) Azorerne Carbo da Praia, Terceira
700 2012-10-19 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Cabo de Praia, Terceira
699 2012-10-18 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Faja do Conde, Flores
698 2012-10-17 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne nr. Ponta de Albernaz
697 2012-10-16 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Ponta da Faja, Flores
696 2012-10-15 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Ponta Delgada, Flores
695 2012-10-15 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Lagoa Branca, Flores
694 2012-10-15 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Ponta Delgada, Flores
693 2012-10-14 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Pico da Vara, Sao Miguel
692 2012-10-14 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne Caldeira Seca, San Miguel
691 2012-10-14 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne nr. Faja de Cima, Sao Miguel
690 2012-10-14 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Pico da Vara, Sao Miguel
689 2012-09-11 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) England Lodmoor, Dorset
688 2012-08-09 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Balcoes, Madeira
687 2012-08-09 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal off Madeira
686 2012-08-09 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico de Areeiro, Madeira
685 2012-08-08 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Maloeira, Madeira
684 2012-08-07 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Palheiro Gardens, Funchal, Madeira
683 2012-08-06 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Funchal, Madeira
682 2012-06-01 Tredækker (Gallinago media) Estland Karavere, nr. Tartu
681 2012-04-04 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Carcavelos
680 2012-04-03 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva
679 2012-04-01 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barroca d'Alva
678 2012-03-02 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dahkla Bay, Western Sahara
677 2012-02-29 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko nr Aousserd, Western Sahara
676 2012-02-02 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Kuwait Kabd
675 2012-02-01 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Jahra Farms
674 2012-01-31 Hedepiber (Anthus rubescens) Kuwait Al Abraq
673 2012-01-29 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Green Island
672 2012-01-28 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Kuwait International Airport
2011
671 2011-11-29 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) England Low Hauxley NR, Northumberland
670 2011-11-18 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) Skotland Gallanach Farm, Isle of Muck
669 2011-10-28 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Skotland Arbroath
668 2011-10-04 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Skotland Ythan Estuary
667 2011-09-29 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Egypten Cairo
666 2011-09-23 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Shalatein
665 2011-09-23 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Wadi Lahami
664 2011-09-21 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Lake Nasser, Abu Simbel
663 2011-09-20 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Lake Nasser, Abu Simbel
662 2011-09-20 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel
661 2011-09-20 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
660 2011-09-19 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Kings Island, Luxor
659 2011-09-19 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten King's Island, Luxor
658 2011-09-18 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Abassa Fish Farm, Nile Delta
657 2011-09-18 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Cairo Airport
656 2011-09-18 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Abassa
655 2011-09-18 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Abassa
654 2011-09-18 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Abassa
653 2011-09-18 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten Abassa
652 2011-09-18 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Abassa
651 2011-08-28 * Storskråpe (Ardenna gravis) Spanien off Malpica, Galicia
650 2011-08-28 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Spanien off Malpica, Galicia
649 2011-08-15 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Skotland Murcar, nr.Aberdeen
648 2011-04-26 * Dværgsnegås (Anser rossii) Skotland Bannans, nr.Cromarty
647 2011-04-19 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly Fields
646 2011-04-18 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Doha spit
645 2011-04-18 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Kuwait Doha spit
644 2011-04-18 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Doha spit
643 2011-04-17 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Kuwait Port Zour
642 2011-04-17 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Port Zour
641 2011-04-16 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Bubyania Island
640 2011-04-15 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Park, Kuwait City
639 2011-04-15 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Kuwait Pivot fields
638 2011-04-15 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island, Kuwait City
637 2011-04-14 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Jahra east outflow
636 2011-04-13 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Jahra Farm
635 2011-04-13 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Kuwait Jahra Pools
634 2011-04-13 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Jahra Farm
633 2011-04-13 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farm
632 2011-03-30 * Stellersand (Polysticta stelleri) Estland Undepanga Bay
631 2011-03-18 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Yotvata
630 2011-03-17 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata
2010
629 2010-10-14 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Skotland Scousburgh, Shetland
628 2010-08-30 * Jomfrutrane (Grus virgo) Cypern Akrotiri Salt Lake
627 2010-08-11 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Skotland Ormiclate, South Uist
626 2010-06-14 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Rusland (indenfor VP) near Kurganovo, west of Ekaterinburg
625 2010-06-12 * Krognæb (Pinicola enucleator) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP, Ural Mountains
624 2010-06-11 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP, Ural Mountains
623 2010-06-10 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP., Ural Mountains
622 2010-06-10 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP, Ural Mountains
621 2010-06-10 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP, Ural Mountains
620 2010-06-09 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP, Ural Mountains
619 2010-06-08 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Rusland (indenfor VP) near Kurganovo, west of Ekaterinburg
618 2010-05-10 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Sotogrande, Malaga
617 2010-03-14 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Oseja de Sajambre, Asturias
616 2010-03-13 * Bøffeland (Bucephala albeola) Spanien Marisma Blanca, Santander
615 2010-03-12 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Spanien Riocaldo Lagoon, Begonte, Lugo
614 2010-03-11 * Blåvinget And (Spatula discors) Spanien Humidal de Lago, Xove, Lugo
2009
613 2009-12-05 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Skotland White Sands Bay, nr.Dunbar
612 2009-12-03 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) England Staines Moor
611 2009-11-16 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Skotland Mussleburgh Lagoons
610 2009-10-15 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Skotland Gloup, Yell, Shetland
609 2009-09-25 * Prærietrane (Antigone canadensis) Skotland Burwick, South Ronaldsay
608 2009-09-01 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Bulgarien Cape Kaliakra
607 2009-07-13 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Skotland Applecross
606 2009-06-10 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Caldiran Plain
605 2009-06-06 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Cizre
604 2009-06-04 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
603 2009-06-03 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Isikli
602 2009-06-03 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
601 2009-06-03 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
600 2009-06-03 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
599 2009-06-01 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Uzuncaburk
598 2009-05-31 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Goksu Delta
597 2009-05-31 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Goksu Delta
596 2009-03-17 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Mizpe Ramon
595 2009-03-15 Maina (Acridotheres tristis) Israel Eilat
594 2009-03-15 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Eillat Mts
593 2009-03-14 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Israel Km20, Eilat
592 2009-03-13 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Israel Wadi Mishmar
591 2009-03-13 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Mishmar
590 2009-03-12 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikar
589 2009-03-11 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Kalya, Dead Sea
588 2009-03-10 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Mount Arbel
2008
587 2008-07-23 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Skotland Cara, South Ronaldsay, Orkney
586 2008-05-23 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Armenien Byurakian, nr.Yerevan
585 2008-05-23 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Armenien Mt Aragat
584 2008-05-23 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Armenien Vedi Gorge
583 2008-05-22 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Armenien Armash Fish Ponds
582 2008-05-22 * Terekklire (Xenus cinereus) Armenien Armash Fish Ponds
581 2008-05-22 Rosasanger (Curruca mystacea) Armenien Armash Fish Ponds
580 2008-05-22 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Armenien Vedi Gorge
579 2008-05-21 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Armenien Artashat
578 2008-05-20 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Armenien Shgnavor
577 2008-05-19 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Armenien meghri
576 2008-05-19 Orientgulbug (Hippolais languida) Armenien Meghri
575 2008-05-18 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Armenien Arpa Valley
574 2008-05-17 * Armensk Måge (Larus armenicus) Armenien Lake Sevan
573 2008-05-16 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Armenien Dilijan
572 2008-05-14 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Georgien Kazbegi
571 2008-05-12 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Kazbegi
570 2008-05-12 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
569 2008-05-12 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
568 2008-05-12 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Kazbegi
567 2008-05-12 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
566 2008-05-02 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko west of El Kelaa
565 2008-04-02 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien Ojen Valley
564 2008-03-31 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien San Julian, Malaga
563 2008-03-26 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Skotland Quarry Loch, Blair Drummond
562 2008-03-05 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Skotland Kinneil, Grangemouth
2007
561 2007-11-01 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Skotland Aberlady Bay
560 2007-03-28 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Curral Velho, Boa Vista
559 2007-03-24 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Branco
558 2007-03-24 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Branco
557 2007-03-24 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
556 2007-03-24 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Puntas do Barril, Sao Nicolau
555 2007-03-24 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Puntas do Barril, Sao Nicolau
554 2007-03-24 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Branco
553 2007-03-23 * Brun Sule (Sula leucogaster) Kap Verde Puntas do Barril, Sao Nicolau
552 2007-03-21 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
551 2007-03-21 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde santiago
550 2007-03-21 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Tarrafal, Santiago
549 2007-03-21 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Santiago
548 2007-03-20 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Serra Malaguelta, Santiago
547 2007-03-20 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Sal
546 2007-03-20 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Praia, Santiago
545 2007-03-20 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia, Santiago
544 2007-02-16 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Bulgarien Durankulak Lake
2006
543 2006-12-15 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Skotland Aberdeen
542 2006-10-10 Stenhøne (Alectoris graeca) Kroatien Starigrad Paklenica
541 2006-09-20 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Skotland Meikle Loch
540 2006-09-05 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Spanien Fuenta la Nava
539 2006-04-30 * Grøn Biæder (Merops persicus) Marokko Erfoud
538 2006-04-29 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Auberge der Kaoua
537 2006-04-28 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Rissani
536 2006-04-28 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Merzouga
535 2006-04-28 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Cafe Yasmine, Merezouga
534 2006-04-27 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Tizni n Tairhempt
533 2006-04-27 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Zeida
532 2006-04-26 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Ifrane
531 2006-04-26 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida
530 2006-04-25 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Ifrane
529 2006-04-25 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Zaers
528 2006-04-25 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Ifrane
527 2006-04-24 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Oued Sebou
526 2006-04-24 Kapugle (Asio capensis) Marokko Lac Sidi Bou Ghaba
525 2006-04-14 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Tunesien Sidi Bou Ali
524 2006-04-14 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Tunesien sebkhet halk
523 2006-04-10 Lannerfalk (Falco biarmicus) Tunesien Djebel Zaghoun
2005
522 2005-11-21 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Skotland Abernethy
521 2005-10-22 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Skotland Torness
520 2005-10-20 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Ermita Cruz del Carma, Tenerife
519 2005-10-18 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Socorra, Tenerife
518 2005-10-18 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien off La Gomera
517 2005-10-16 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas, Tenerife
516 2005-10-16 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Chananjiga, Tenerife
515 2005-10-15 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Spanien Buenavista, Tenerife
514 2005-10-14 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Puerto de la Cruz, Tenerrife
513 2005-09-18 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Skotland Thurso
512 2005-05-18 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland Oulanka
511 2005-05-18 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Oivanki
510 2005-05-18 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Valtavaara
509 2005-05-18 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland Kuusamo
508 2005-05-18 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Valtavaara
507 2005-05-17 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Paavola
506 2005-05-17 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Taivolkoski
505 2005-05-16 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Finland Rusko
504 2005-05-16 * Perleugle (Aegolius funereus) Finland Sandinsou
503 2005-03-24 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Macinaggio, Corsica
502 2005-03-23 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Asco valley, Corsica
501 2005-03-23 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Asco valley, Corsica
2004
500 2004-04-02 Stor Hornugle (Bubo bubo) Ungarn Erdobenye
499 2004-04-01 Slagugle (Strix uralensis) Ungarn Makkoshotyka
498 2004-03-31 Dværggås (Anser erythropus) Ungarn Hortobagy
497 2004-03-29 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Ungarn Hortobagy
496 2004-03-28 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Ungarn Hortobagy
495 2004-03-28 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Hortobagy
494 2004-03-25 Tajgasædgås (Anser fabalis) Skotland Ospisdale, Dornoch Firth
493 2004-01-31 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Skotland Dingwall
2003
492 2003-12-07 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Skotland Ham, Caithness
491 2003-10-18 Murløber (Tichodroma muraria) Slovenien Mt Mangart
490 2003-10-16 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Slovenien Vitranc
489 2003-10-16 Sortspætte (Dryocopus martius) Slovenien Vitranc
488 2003-10-16 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Slovenien Vitranc
487 2003-10-16 Gråspætte (Picus canus) Slovenien Vitranc
486 2003-10-13 * Snegås (Anser caerulescens) Skotland Loch Eye
485 2003-04-19 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Cavdir
484 2003-04-11 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Gugubelli Pass
483 2003-04-11 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Gugubelli Pass
482 2003-04-11 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Gugubelli Pass
481 2003-04-11 * Steppehøg (Circus macrourus) Tyrkiet Seki
2002
480 2002-11-11 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Skotland Inver Bay
479 2002-10-21 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Egypten Mt SINAI
478 2002-10-20 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Ras Mohammed
477 2002-10-18 Trane (Grus grus) Egypten Naama Bay
476 2002-10-18 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Egypten Naama Bay
475 2002-10-18 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Egypten Naama Bay
474 2002-10-17 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Sharm el Sheik
473 2002-10-17 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Egypten Sharm el Sheik
472 2002-10-17 * Kejserørn (Aquila heliaca) Egypten Sharm el Sheik
471 2002-10-17 Aftenfalk (Falco vespertinus) Egypten Sharm el Sheik
470 2002-10-14 Sabinemåge (Xema sabini) Skotland Tarbat Ness
469 2002-04-07 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Oued Sous
468 2002-04-04 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Goulomine
467 2002-04-04 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Goulomine
466 2002-04-04 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Goulomine
465 2002-04-02 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Sidi R'Bat
464 2002-04-02 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Sidi R'Bat
463 2002-04-01 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Agadir
462 2002-04-01 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Oued Sous
461 2002-04-01 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Agadir
460 2002-04-01 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Agadir
459 2002-04-01 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir
458 2002-04-01 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Tamri
457 2002-04-01 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
456 2002-03-16 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) England Thetford
2001
455 2001-10-19 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Cavdir
454 2001-10-19 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Sogut
453 2001-10-18 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Karine Golu
452 2001-10-18 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Tyrkiet Balat
451 2001-10-18 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Karine Golu
450 2001-10-18 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Tyrkiet Karine Golu
449 2001-10-17 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Tyrkiet Marmaris
448 2001-10-17 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Tyrkiet Hamitkoy
447 2001-10-16 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Marmaris
446 2001-04-07 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel km 33, Eilat
445 2001-04-07 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel km 33, Eilat
444 2001-04-06 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel North reservoirs, Eilat
443 2001-04-06 Kærløber (Calidris falcinellus) Israel North reservoirs, Eilat
442 2001-04-06 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel Eilat sewage works
441 2001-04-06 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Neot Hakiken
440 2001-04-05 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
439 2001-04-05 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel En Gedi
438 2001-04-05 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Neot Hakiken
437 2001-04-05 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Yotvata
436 2001-04-04 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Mizpe Ramon
435 2001-04-04 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
434 2001-04-04 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel Nizzana
433 2001-04-04 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Nizzana
432 2001-04-04 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Yotvata
431 2001-04-04 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel En Avedat
430 2001-04-04 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Yotvata
429 2001-04-04 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Yotvata
428 2001-04-04 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Yotvata
427 2001-04-03 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat Mts
426 2001-04-03 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Shiffazon
425 2001-04-03 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Shiffazon
424 2001-04-03 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Israel Lotan
423 2001-04-03 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Israel Eilat
422 2001-04-03 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Eilat
421 2001-04-03 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Shiffazon
420 2001-04-03 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Shiffazon
419 2001-04-03 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Shiffazon
418 2001-04-03 * Sort Stork (Ciconia nigra) Israel Shiffazon
417 2001-04-02 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
416 2001-04-02 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
415 2001-04-02 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
414 2001-04-02 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Eilat
413 2001-04-02 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
412 2001-04-02 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Eilat
411 2001-04-02 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
410 2001-04-02 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
409 2001-04-02 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
408 2001-04-02 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
407 2001-04-02 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat
406 2001-04-02 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
405 2001-04-02 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Eilat
404 2001-04-02 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
403 2001-04-02 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
402 2001-04-02 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
401 2001-04-02 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
400 2001-04-01 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
2000
399 2000-06-07 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Skotland Nigg Ferry
398 2000-04-22 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Portugal Ourique
397 2000-04-20 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Coto Donana
396 2000-04-20 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Coto Donana
395 2000-04-19 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Coto Donana
394 2000-04-18 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Portugal Castro Verde
1999
393 1999-10-22 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Skotland Tarbat Ness
392 1999-07-24 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Laxa river
391 1999-07-24 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Myvatn
390 1999-07-21 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Island Hraerekslaekur
389 1999-04-04 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Fuerteventura, Canary Is
388 1999-04-03 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Contillo, Fuerteventura
387 1999-04-02 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien off Fuerteventura
386 1999-04-01 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Haria, Lanzarote
385 1999-04-01 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Fuerteventura, Canary Is
384 1999-03-31 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Spanien Fuerteventura, Canary Is
383 1999-03-31 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Fuerteventura, Canary Is
382 1999-03-31 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Fuerteventura, Canary Is
381 1999-03-31 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura, Canary Is
380 1999-03-31 Rustand (Tadorna ferruginea) Spanien Fuerteventura, Canary Is
379 1999-03-31 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien Fuerteventura, Canary Is
378 1999-03-30 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Fuerteventura, Canary Is
1998
377 1998-04-19 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Skotland Hilton Farm, Tain
376 1998-04-12 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien Porto Colom, Majorca
375 1998-04-10 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Albufera, Majorca
374 1998-04-10 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien Albufera, Majorca
373 1998-04-09 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley, Majorca
372 1998-04-09 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Majorca
1997
371 1997-04-05 Berberhøne (Alectoris barbara) Gibraltar Windmill flats
370 1997-04-02 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Teba gorge
369 1997-04-02 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien laguna de Rincon
368 1997-04-02 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Teba
367 1997-04-01 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien San Julian
366 1997-03-31 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Zahara de la Sierra
1996
365 1996-08-16 * Rosenstær (Pastor roseus) Skotland Dornoch
364 1996-08-16 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Skotland Dornoch
363 1996-04-09 Sølvhejre (Ardea alba) Cypern Paphos
362 1996-04-08 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Cypern Phassouri
361 1996-04-08 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Cypern Filousa
360 1996-04-07 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Cypern Phassouri
359 1996-04-06 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Cypern Paphos
358 1996-04-06 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Cypern Paphos
357 1996-04-06 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Cypern Baths of aphrodites
356 1996-04-05 Masketornskade (Lanius nubicus) Cypern Phassouri
355 1996-04-05 * Damklire (Tringa stagnatilis) Cypern Lady mile beach
354 1996-04-04 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Mavrokolympos
353 1996-04-04 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Cypern Paphos
352 1996-04-04 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Cypern Paphos
351 1996-04-04 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern Paphos
350 1996-04-03 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Paphos
349 1996-03-24 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Skotland Loch Flemington
1995
348 1995-07-19 * Ismåge (Pagophila eburnea) Skotland Inverness
347 1995-04-14 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Portugal Castro Verde
346 1995-04-14 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Portugal Castro Verde
345 1995-04-14 * Stortrappe (Otis tarda) Portugal Castro Verde
344 1995-04-14 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Portugal Castro Verde
343 1995-04-13 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Portugal Algarve
342 1995-04-13 Rovterne (Hydroprogne caspia) Portugal Alvor, Algarve
341 1995-04-13 Theklalærke (Galerida theklae) Portugal Algarve
340 1995-04-12 Blåskade (Cyanopica cooki) Portugal Algarve
339 1995-04-12 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Algarve
338 1995-04-12 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Portugal Algarve
1994
337 1994-12-10 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Skotland Burghead
336 1994-09-17 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Skotland Delnies, Whiteness Head
335 1994-08-13 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Skotland Inverness
1993
334 1993-10-09 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Skotland North Ronaldsay, Orkney
333 1993-01-06 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Skotland Inverness
1991
332 1991-09-29 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skotland Brora
1984
331 1984-02-06 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Skotland North Kessock
1982
330 1982-08-10 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Norge Aga, Sorfjord
329 1982-02-27 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Skotland Inverness
1981
328 1981-10-15 Sortbrun And (Anas rubripes) Skotland North Kessock
327 1981-07-05 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Skotland Isle of Canna, Inverness-shire
1976
326 1976-04-04 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Skotland Kirkwall, Orkney
1975
325 1975-06-13 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Skotland Glen Urquhart
1974
324 1974-09-25 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Grækenland Dragonada, Crete
323 1974-09-05 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Grækenland Dragonada, Crete
322 1974-09-01 Rustværling (Emberiza caesia) Grækenland Dragonada, Crete
321 1974-08-31 Nattergal (Luscinia luscinia) Grækenland Dragonada, Crete
320 1974-08-31 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Grækenland Dragonada, Crete
319 1974-08-29 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Grækenland Dragonada, Crete
318 1974-08-28 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Grækenland Dragonada, Crete
317 1974-08-20 Savisanger (Locustella luscinioides) Grækenland Malia, crete
316 1974-08-20 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Grækenland Malia, crete
315 1974-08-18 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Grækenland Almyros, Crete
314 1974-08-15 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Grækenland Kaloudiana, Crete
313 1974-08-11 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Grækenland Geropotomous estuary, Crete
312 1974-08-10 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Grækenland Geropotomous estuary, Crete
311 1974-08-09 * Dværghornugle (Otus scops) Grækenland Timbaki, Crete
310 1974-08-08 Hortulan (Emberiza hortulana) Grækenland Kameres, Crete
309 1974-08-08 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Grækenland Mt Ida, Crete
308 1974-08-08 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Grækenland Mt Ida, Crete
307 1974-08-07 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Grækenland Agos Aravara, Crete
306 1974-08-06 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Grækenland Eloudo, Crete
305 1974-08-05 Hedelærke (Lullula arborea) Grækenland Eloudo, Crete
304 1974-07-29 * Tophejre (Ardeola ralloides) Grækenland Dragonada, Crete
303 1974-07-21 Chukarhøne (Alectoris chukar) Grækenland Dragonada, Crete
302 1974-07-17 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Grækenland Heraklion, Crete
301 1974-07-17 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland Heraklion, Crete
300 1974-07-16 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grækenland off Crete
299 1974-07-15 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Grækenland
298 1974-07-15 * Ellekrage (Coracias garrulus) Grækenland
297 1974-07-14 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Serbien - Montenegro Belgrade
296 1974-07-13 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Serbien - Montenegro Belgrade
295 1974-04-14 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Skotland Embo
294 1974-04-08 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Skotland Glen Dye
1973
293 1973-09-22 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) England Tring Reservoirs
1972
292 1972-09-21 Lapværling (Calcarius lapponicus) Skotland Isle of May
291 1972-09-18 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Skotland Isle of May
290 1972-09-14 Gulbug (Hippolais icterina) Skotland Isle of May
289 1972-09-09 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Skotland Isle of May
288 1972-07-20 Odinshane (Phalaropus lobatus) Norge Ny Alesund, Svalbard
287 1972-06-26 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Ny Alesund, Svalbard
286 1972-06-23 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Norge Ny Alesund, Svalbard
285 1972-06-21 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Norge off Bear Island
284 1972-06-21 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge off Bear Island
283 1972-06-21 Søkonge (Alle alle) Norge off Bear Island
282 1972-06-19 Havørn (Haliaeetus albicilla) Norge Landegode
281 1972-06-06 Skestork (Platalea leucorodia) Skotland Ythan estuary
280 1972-04-18 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Skotland Glen Glass
1971
279 1971-09-10 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Wales Llanranog
278 1971-07-17 * Kohejre (Bubulcus ibis) England South Stoke, Oxfordshire
1970
277 1970-09-19 Gulirisk (Serinus serinus) England Dingle Hill, Suffolk
276 1970-09-18 * Høgesanger (Curruca nisoria) England Dunwich
275 1970-09-08 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) England Gibraltar Point
274 1970-07-31 Natravn (Caprimulgus europaeus) England Stonor Park, Bucks
273 1970-04-12 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Frankrig Carmargue
272 1970-04-12 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Frankrig The Crau
271 1970-04-12 Sort Glente (Milvus migrans) Frankrig The Crau
270 1970-04-12 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig Carmargue
269 1970-04-12 Hedehøg (Circus pygargus) Frankrig The Crau
268 1970-04-11 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Frankrig Carmargue
267 1970-04-10 * Rødhovedet And (Netta rufina) Frankrig Carmargue
266 1970-04-07 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Frankrig Carmargue
265 1970-04-06 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Frankrig Carmargue
264 1970-04-05 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Frankrig Carmargue
263 1970-04-04 * Høgeørn (Aquila fasciata) Frankrig Carmargue
262 1970-04-03 Markpiber (Anthus campestris) Frankrig Carmargue
261 1970-04-01 Brillesanger (Curruca conspicillata) Frankrig Carmargue
260 1970-03-31 * Skadegøg (Clamator glandarius) Frankrig Carmargue
259 1970-03-30 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Frankrig Carmargue
258 1970-03-30 Blåhals (Luscinia svecica) Frankrig Carmargue
257 1970-03-30 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig Carmargue
256 1970-03-29 Pungmejse (Remiz pendulinus) Frankrig Carmargue
255 1970-03-29 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Frankrig Carmargue
254 1970-03-28 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Frankrig Carmargue
253 1970-03-28 Silkehejre (Egretta garzetta) Frankrig Carmargue
252 1970-03-28 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Frankrig Carmargue
251 1970-03-27 Cettisanger (Cettia cetti) Frankrig Arles
1969
250 1969-11-30 Vandrefalk (Falco peregrinus) Skotland Ythan estuary
249 1969-10-12 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Skotland Aberdeen
248 1969-09-16 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) England Gibraltar Point
247 1969-08-30 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) England Perry Oaks sewage works
246 1969-08-17 Pirol (Oriolus oriolus) Frankrig Perpignon
245 1969-08-15 Biæder (Merops apiaster) Spanien Puerto de la Selva
244 1969-08-13 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Puerto de la Selva
243 1969-08-13 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Puerto de la Selva
242 1969-08-05 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien Puerto de la Selva
241 1969-08-05 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Puerto de la Selva
240 1969-08-05 Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien Puerto de la Selva
239 1969-08-04 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Puerto de la Selva
238 1969-08-04 * Triel (Burhinus oedicnemus) Spanien Puerto de la Selva
237 1969-08-04 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Spanien Puerto de la Selva
236 1969-08-04 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien Puerto de la Selva
235 1969-08-03 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Puerto de la Selva
234 1969-08-02 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien Puerto de la Selva
233 1969-08-02 Vagtel (Coturnix coturnix) Spanien Puerto de la Selva
232 1969-08-02 * Gråsejler (Apus pallidus) Spanien Puerto de la Selva
231 1969-08-02 Hærfugl (Upupa epops) Frankrig Languedoc
230 1969-08-01 Rød Glente (Milvus milvus) Frankrig Massif Central
229 1969-07-31 Toplærke (Galerida cristata) Frankrig Chantres, Orleans
228 1969-06-01 Provencesanger (Curruca undata) England Arne
227 1969-04-13 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) England Dungeness
226 1969-04-08 Islom (Gavia immer) England Slapton Sands, Devon
225 1969-03-16 Slørugle (Tyto alba) England Latimer, Chesham
224 1969-02-23 Bramgås (Branta leucopsis) England Slimbridge
1968
223 1968-12-29 Knortegås (Branta bernicla) England Bradwell, Essex
222 1968-10-28 Bjerglærke (Eremophila alpestris) England Gibraltar Point
221 1968-10-28 * Storpiber (Anthus richardi) England Gibraltar Point
220 1968-10-28 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) England Gibraltar Point
219 1968-10-23 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) England Ham sewage works, Bucks
218 1968-09-21 Temmincksryle (Calidris temminckii) England Perry Oaks sewage works
217 1968-09-02 Vendehals (Jynx torquilla) England Tring Reservoirs
216 1968-08-30 Tinksmed (Tringa glareola) England Ham sewage works, Bucks
215 1968-08-14 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Rothiemurchus
214 1968-08-04 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland Loch Garten
213 1968-07-31 * Sneugle (Bubo scandiacus) Skotland Fetlar, Shetland
212 1968-07-27 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Skotland Foula
211 1968-07-24 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Skotland Foula
210 1968-07-23 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Skotland Foula
209 1968-06-15 Lærkefalk (Falco subbuteo) England Windsor
208 1968-04-20 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) England Butlers Cross, Bucks
207 1968-04-20 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) England Longdown Hill, Bucks
206 1968-04-16 Atlingand (Spatula querquedula) England Tring Reservoirs
205 1968-02-18 Dværgfalk (Falco columbarius) Skotland Aberlady Bay
1967
204 1967-09-24 Brushane (Calidris pugnax) England Tring Reservoirs
203 1967-08-08 Topmejse (Lophophanes cristatus) Schweiz Kandersteg
202 1967-08-08 Citronsisken (Carduelis citrinella) Schweiz Kandersteg
201 1967-08-07 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Stresa, Lake Maggiore
200 1967-08-07 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Italien Stresa, Lake Maggiore
199 1967-08-05 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Schweiz Kandersteg
198 1967-08-04 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Schweiz Kandersteg
197 1967-08-04 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Schweiz Kandersteg
196 1967-08-04 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Schweiz Kandersteg
195 1967-08-02 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Schweiz Kandersteg
194 1967-08-01 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Schweiz Kandersteg
193 1967-07-18 Gærdesanger (Curruca curruca) England Shardeloes Lake, Amersham
192 1967-06-10 Skægmejse (Panurus biarmicus) England Minsmere
191 1967-06-10 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) England Minsmere
190 1967-06-10 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) England Minsmere
189 1967-06-10 Rørdrum (Botaurus stellaris) England Minsmere
188 1967-06-10 Rørhøg (Circus aeruginosus) England Minsmere
187 1967-06-10 Rødhøne (Alectoris rufa) England Minsmere
186 1967-05-13 Sortterne (Chlidonias niger) England Shardeloes Lake, Amersham
185 1967-05-06 Turteldue (Streptopelia turtur) England Shardeloes Lake, Amersham
184 1967-04-16 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) England Tring Reservoirs
183 1967-04-03 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Tring Reservoirs
182 1967-03-18 Klyde (Recurvirostra avosetta) England Havergate
181 1967-02-11 Stor Tornskade (Lanius excubitor) England Shardeloes Lake, Amersham
180 1967-01-21 Fyrremejse (Poecile montanus) England Tring Reservoirs
179 1967-01-02 * Mandarinand (Aix galericulata) England Virginia Water
1966
178 1966-12-28 Kirkeugle (Athene noctua) England Shardeloes Lake, Amersham
177 1966-12-11 Pibesvane (Cygnus columbianus) England Slimbridge
176 1966-12-11 Blisgås (Anser albifrons) England Slimbridge
175 1966-11-26 Canadagås (Branta canadensis) England Dungeness
174 1966-11-19 Vandrikse (Rallus aquaticus) England Shardeloes Lake, Amersham
173 1966-11-13 Lille Flagspætte (Dryobates minor) England Shardeloes Lake, Amersham
172 1966-09-17 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) England Shardeloes Lake, Amersham
171 1966-09-04 Spætmejse (Sitta europaea) England Amersham
170 1966-09-04 Isfugl (Alcedo atthis) England Shardeloes Lake, Amersham
169 1966-08-25 Sortklire (Tringa erythropus) Skotland Aberlady Bay
168 1966-07-27 Engsnarre (Crex crex) Skotland Scaristavore, Harris
167 1966-07-25 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Skotland Harris
166 1966-07-25 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skotland Lewis
165 1966-07-22 Storkjove (Stercorarius skua) Skotland Lewis
164 1966-07-20 Tejst (Cepphus grylle) Skotland Kyle of lochalsh
163 1966-07-20 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Skotland The Minch
162 1966-06-05 Havesanger (Sylvia borin) Skotland Hirsel, Borders
161 1966-06-05 Gransanger (Phylloscopus collybita) Skotland Hirsel, Borders
160 1966-05-23 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Skotland Edinburgh
159 1966-05-22 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Skotland Arniston
158 1966-04-23 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Skotland Aberlady Bay
157 1966-04-15 Duehøg (Accipiter gentilis) Skotland Pentland Hills
156 1966-03-26 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Skotland Aberlady Bay
155 1966-02-27 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland Glenshee
154 1966-02-19 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Skotland Aberlady Bay
1965
153 1965-12-27 Grønsisken (Spinus spinus) Skotland Lochearnhead
152 1965-12-11 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Skotland Seafield, Edinburgh
151 1965-11-13 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Skotland Pentland Hills
150 1965-10-23 Silkehale (Bombycilla garrulus) Skotland Aberlady Bay
149 1965-10-23 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Skotland Aberlady Bay
148 1965-10-12 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Skotland Aberlady Bay
147 1965-10-12 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Skotland Aberlady Bay
146 1965-10-12 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Skotland Aberlady Bay
145 1965-09-20 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Skotland Aberlady Bay
144 1965-09-11 Dværgryle (Calidris minuta) Skotland Aberlady Bay
143 1965-09-11 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Skotland Aberlady Bay
142 1965-08-23 Svaleklire (Tringa ochropus) Skotland Threipmuir reservoir
141 1965-08-02 Skovskade (Garrulus glandarius) England London
140 1965-08-01 Grønspætte (Picus viridis) England London
139 1965-07-28 * Rosenterne (Sterna dougallii) Skotland Aberlady Bay
138 1965-07-28 Huldue (Columba oenas) Skotland Aberlady Bay
137 1965-06-19 Græshoppesanger (Locustella naevia) Skotland Chrichton
136 1965-06-14 Bomlærke (Emberiza calandra) Skotland Chrichton
135 1965-06-07 Munk (Sylvia atricapilla) Skotland Penicuick woods
134 1965-05-29 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Skotland Hirsel
133 1965-05-29 Sumpmejse (Poecile palustris) Skotland Hirsel, Borders
132 1965-05-29 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Skotland Hirsel, Borders
131 1965-05-29 Skovpiber (Anthus trivialis) Skotland Hirsel, Borders
130 1965-02-22 Spidsand (Anas acuta) Skotland Aberlady Bay
1964
129 1964-11-28 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Skotland Threipmuir reservoir
128 1964-10-31 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Skotland Gladhouse Reservoir
127 1964-10-31 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Skotland Gladhouse Res
126 1964-10-17 Fuglekonge (Regulus regulus) Skotland Thriepmuir Res
125 1964-09-09 Småspove (Numenius phaeopus) Skotland Aberlady Bay
124 1964-09-09 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Skotland Aberlady Bay
123 1964-09-05 Hvidklire (Tringa nebularia) Skotland Aberlady Bay
122 1964-08-10 Dværgterne (Sternula albifrons) Skotland Aberlady Bay
121 1964-08-10 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Skotland Aberlady Bay
120 1964-08-10 Natugle (Strix aluco) Skotland North Berwick
119 1964-08-02 Lunde (Fratercula arctica) Skotland Bass Rock
118 1964-07-08 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Skotland loch Garten
117 1964-06-28 Mosehornugle (Asio flammeus) Skotland Pentland Hills
116 1964-06-06 Tornsanger (Curruca communis) Skotland Pentland Hills
115 1964-05-25 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Skotland Pentland Hills
114 1964-05-17 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Skotland Moorfoot Hills
113 1964-04-28 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Skotland Aberlady Bay
112 1964-04-28 Sandløber (Calidris alba) Skotland Aberlady Bay
111 1964-04-28 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Skotland Aberlady Bay
110 1964-04-28 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Skotland Aberlady Bay
109 1964-04-28 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Skotland Aberlady Bay
108 1964-04-28 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Skotland Aberlady
107 1964-04-25 Skovhornugle (Asio otus) Skotland Aberlady Bay
106 1964-04-08 Ringdrossel (Turdus torquatus) Skotland Pentland Hills
105 1964-04-02 Gråkrage (Corvus cornix) Skotland Ardgarten, Argyll
104 1964-04-02 Ravn (Corvus corax) Skotland Ardgarten, Argyll
103 1964-04-01 Musvåge (Buteo buteo) Skotland Ardgarten, Argyll
102 1964-03-30 Gråmåge (Larus hyperboreus) Skotland Edinburgh
101 1964-03-30 Knarand (Mareca strepera) Skotland Edinburgh
100 1964-03-16 Fiskehejre (Ardea cinerea) Skotland Pentland Hills
99 1964-02-15 Grågås (Anser anser) Skotland Thriepmuir Reservoir
98 1964-01-25 Hvinand (Bucephala clangula) Skotland Edinburgh
97 1964-01-21 Sangsvane (Cygnus cygnus) Skotland Threipmuir reservoir
96 1964-01-03 Lomvie (Uria aalge) Skotland Aberlady Bay
95 1964-01-03 Havlit (Clangula hyemalis) Skotland Aberlady Bay
94 1964-01-03 Fløjlsand (Melanitta fusca) Skotland Aberlady Bay
1963
93 1963-09-14 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Skotland Aberlady Bay
92 1963-09-14 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Skotland Aberlady Bay
91 1963-08-15 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Skotland Pentland Hills
90 1963-08-09 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Skotland Roslin
89 1963-05-04 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Skotland musselburgh
88 1963-03-16 Bjergand (Aythya marila) Skotland Edinburgh
87 1963-01-12 Stenvender (Arenaria interpres) Skotland Aberlady Bay
86 1963-01-12 Sortand (Melanitta nigra) Skotland Aberlady Bay
85 1963-01-01 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Skotland
84 1963-01-01 Sjagger (Turdus pilaris) Skotland
1962
83 1962-06-05 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Skotland Pentland Hills
82 1962-06-05 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Skotland Pentland Hills
81 1962-06-05 Gøg (Cuculus canorus) Skotland Pentland Hills
80 1962-06-05 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Skotland Pentland Hills
79 1962-01-01 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Skotland
78 1962-01-01 Fjordterne (Sterna hirundo) Skotland
77 1962-01-01 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Skotland
76 1962-01-01 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Skotland
75 1962-01-01 Skarv (Phalacrocorax carbo) Skotland
74 1962-01-01 Pibeand (Mareca penelope) Skotland
73 1962-01-01 Krikand (Anas crecca) Skotland
72 1962-01-01 Skeand (Spatula clypeata) Skotland
71 1962-01-01 Dalrype (Lagopus lagopus) Skotland Pentland Hills
1961
70 1961-01-01 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Skotland
69 1961-01-01 Halemejse (Aegithalos caudatus) Skotland
68 1961-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Skotland
67 1961-01-01 Musvit (Parus major) Skotland
66 1961-01-01 Sortmejse (Periparus ater) Skotland
65 1961-01-01 Træløber (Certhia familiaris) Skotland
64 1961-01-01 Husskade (Pica pica) Skotland
63 1961-01-01 Allike (Coloeus monedula) Skotland
62 1961-01-01 Råge (Corvus frugilegus) Skotland
61 1961-01-01 Sortkrage (Corvus corone) Skotland
60 1961-01-01 Stær (Sturnus vulgaris) Skotland
59 1961-01-01 Gråspurv (Passer domesticus) Skotland
58 1961-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Skotland
57 1961-01-01 Bogfinke (Fringilla coelebs) Skotland
56 1961-01-01 Grønirisk (Chloris chloris) Skotland
55 1961-01-01 Stillits (Carduelis carduelis) Skotland
54 1961-01-01 Tornirisk (Linaria cannabina) Skotland
53 1961-01-01 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Skotland
52 1961-01-01 Gulspurv (Emberiza citrinella) Skotland
51 1961-01-01 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Skotland
50 1961-01-01 Agerhøne (Perdix perdix) Skotland
49 1961-01-01 Fasan (Phasianus colchicus) Skotland
48 1961-01-01 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Skotland
47 1961-01-01 Blishøne (Fulica atra) Skotland
46 1961-01-01 Strandskade (Haematopus ostralegus) Skotland
45 1961-01-01 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Skotland
44 1961-01-01 Hjejle (Pluvialis apricaria) Skotland
43 1961-01-01 Vibe (Vanellus vanellus) Skotland
42 1961-01-01 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Skotland
41 1961-01-01 Storspove (Numenius arquata) Skotland
40 1961-01-01 Rødben (Tringa totanus) Skotland
39 1961-01-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Skotland
38 1961-01-01 Stormmåge (Larus canus) Skotland
37 1961-01-01 Sildemåge (Larus fuscus) Skotland
36 1961-01-01 Sølvmåge (Larus argentatus) Skotland
35 1961-01-01 Svartbag (Larus marinus) Skotland
34 1961-01-01 Ride (Rissa tridactyla) Skotland
33 1961-01-01 Havterne (Sterna paradisaea) Skotland
32 1961-01-01 Alk (Alca torda) Skotland
31 1961-01-01 Klippedue (Columba livia) Skotland
30 1961-01-01 Ringdue (Columba palumbus) Skotland
29 1961-01-01 Mursejler (Apus apus) Skotland
28 1961-01-01 Sanglærke (Alauda arvensis) Skotland
27 1961-01-01 Digesvale (Riparia riparia) Skotland
26 1961-01-01 Landsvale (Hirundo rustica) Skotland
25 1961-01-01 Bysvale (Delichon urbicum) Skotland
24 1961-01-01 Engpiber (Anthus pratensis) Skotland
23 1961-01-01 Skærpiber (Anthus petrosus) Skotland
22 1961-01-01 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Skotland
21 1961-01-01 Vandstær (Cinclus cinclus) Skotland
20 1961-01-01 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Skotland
19 1961-01-01 Jernspurv (Prunella modularis) Skotland
18 1961-01-01 Rødhals (Erithacus rubecula) Skotland
17 1961-01-01 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Skotland
16 1961-01-01 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Skotland
15 1961-01-01 Solsort (Turdus merula) Skotland
14 1961-01-01 Sangdrossel (Turdus philomelos) Skotland
13 1961-01-01 Vindrossel (Turdus iliacus) Skotland
12 1961-01-01 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Skotland
11 1961-01-01 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Skotland
10 1961-01-01 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Skotland
9 1961-01-01 Sule (Morus bassanus) Skotland
8 1961-01-01 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Skotland
7 1961-01-01 Knopsvane (Cygnus olor) Skotland
6 1961-01-01 Gravand (Tadorna tadorna) Skotland
5 1961-01-01 Gråand (Anas platyrhynchos) Skotland
4 1961-01-01 Taffeland (Aythya ferina) Skotland
3 1961-01-01 Troldand (Aythya fuligula) Skotland
2 1961-01-01 Ederfugl (Somateria mollissima) Skotland
1 1961-01-01 Spurvehøg (Accipiter nisus) Skotland
Annoncer