Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet inden for VP's grænser.
Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
# | Dato | * | Navn | Land | Lokation | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
2013 | ||||||
696 | 2013-12-01 | * | Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) | England | Crossens Marsh, Southport | |
695 | 2013-10-25 | * | Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) | Skotland | Baltasound, Unst | |
694 | 2013-10-04 | * | Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon) | Skotland | Geosetter, Mainland, Shetland | |
693 | 2013-09-21 | * | Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) | Irland | Dursey Island, Co.Cork | |
692 | 2013-06-16 | * | Orientsejler (Apus pacificus) | England | Trimlet-St.Mary, Suffolk | |
691 | 2013-05-18 | * | Brundrossel (Turdus eunomus) | England | Margate Cemetery, Kent | |
2011 | ||||||
690 | 2011-10-21 | * | Rubinnattergal (Calliope calliope) | Skotland | Gulberwick, Mainland, Shetland | |
689 | 2011-09-14 | Citronsisken (Carduelis citrinella) | Spanien | Sierra Nevada, Andalucia | ||
688 | 2011-06-07 | Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) | Portugal | Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) | ||
687 | 2011-06-06 | Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) | Portugal | Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) | ||
686 | 2011-06-06 | * | Madeirapetrel (Pterodroma madeira) | Portugal | Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) | |
685 | 2011-06-06 | Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) | Portugal | Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) | ||
684 | 2011-06-06 | Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) | Portugal | Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) | ||
683 | 2011-06-05 | Madeiradue (Columba trocaz) | Portugal | Balcoes viewpoint, Ribeiro Frio, Madeira | ||
682 | 2011-06-05 | * | Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) | Portugal | Funchal Marina, Madeira | |
681 | 2011-06-05 | Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) | Portugal | Ribeiro Frio, Madeira | ||
680 | 2011-03-12 | * | Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) | Irland | Rossbeigh, Co.Kerry (Stejneger's) | |
679 | 2011-02-17 | * | Skifermåge (Larus schistisagus) | England | Wennington Marsh, Rainham, Essex | |
2010 | ||||||
678 | 2010-08-16 | Steppegulbug (Iduna rama) | England | Druiridge Bay CP, Northumberland | ||
2009 | ||||||
677 | 2009-10-23 | * | Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) | England | Trow Quarry, South Shields | |
676 | 2009-09-26 | * | Prærietrane (Antigone canadensis) | Skotland | South Ronaldsay | |
675 | 2009-06-15 | * | Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) | Wales | Black Rock Sands | |
2008 | ||||||
674 | 2008-10-14 | * | Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) | Irland | Bog Road,Kilbaha,Co.Clare | |
673 | 2008-10-08 | * | Elle-empidonax (Empidonax alnorum) | England | Nanjizal, Cornwall | |
672 | 2008-10-05 | * | Blåhejre (Egretta caerulea) | Irland | Letterfrack,Co.Galway | |
671 | 2008-09-21 | Balearsanger (Curruca balearica) | Spanien | Bocquer Valley,Mallorca | ||
670 | 2008-08-27 | * | Gul Sanger (Setophaga aestiva) | Irland | Three Castles Head,Mizen,Co Cork | |
669 | 2008-07-05 | * | Tajgabekkasin (Gallinago megala) | Finland | Niirala near Vartsila | |
2007 | ||||||
668 | 2007-11-02 | * | Sørgedue (Zenaida macroura) | Skotland | Clachan a Luib, North Uist | |
667 | 2007-10-13 | * | Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) | England | St.Marys I.O.S | |
666 | 2007-09-27 | * | Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) | England | Flannelboro, Yorkshire | |
665 | 2007-03-03 | * | Gråvinget Måge (Larus glaucescens) | Wales | Ferryside | |
664 | 2007-02-01 | * | Stillehavslom (Gavia pacifica) | England | Farnham Gravel Pits , Yorkshire | |
663 | 2007-01-28 | Mangrovehejre (Butorides striata) | Egypten | Hamata Mangroves (North) | ||
662 | 2007-01-28 | Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) | Egypten | Hamata Pier | ||
661 | 2007-01-27 | * | Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) | Egypten | Calimera Hotel, Marsa Alam | |
660 | 2007-01-25 | Revhejre (Egretta gularis) | Egypten | Calimera Hotel , Marsa Alam | ||
659 | 2007-01-13 | * | Bøffeland (Bucephala albeola) | Irland | Lough Atedaun , Correfin | |
658 | 2007-01-06 | * | Azurmejse (Cyanistes cyanus) | Finland | Oulu | |
2006 | ||||||
657 | 2006-11-11 | * | Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) | England | Dawlish, Devon | |
656 | 2006-10-09 | * | Canadasanger (Cardellina canadensis) | Irland | Kilbaha, Co.Clare | |
2005 | ||||||
655 | 2005-12-10 | * | Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) | England | Chilham Lake, Kent | |
654 | 2005-07-10 | * | Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) | Wales | Cemlyn (twitched from Ecuador) | |
653 | 2005-05-21 | Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) | Skotland | Ythan Estuary | ||
652 | 2005-04-01 | * | Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) | England | Shugborough, Staffs | |
651 | 2005-01-29 | * | Amerikansk Sortand (Melanitta americana) | Wales | Llanfairfechan | |
2004 | ||||||
650 | 2004-02-13 | Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) | Skotland | Islay | ||
2003 | ||||||
649 | 2003-06-01 | * | Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) | Wales | South Stack | |
648 | 2003-04-26 | * | Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) | England | Flannelboro, Yorkshire | |
2001 | ||||||
647 | 2001-11-10 | * | Snehejre (Egretta thula) | Skotland | Balvicar | |
646 | 2001-10-06 | * | Kattedrossel (Dumetella carolinensis) | Wales | South Stack | |
645 | 2001-09-23 | * | Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) | England | Blakeney Point, Norfolk | |
644 | 2001-08-26 | Lille Skråpe (Puffinus baroli) | Spanien | Portsmouth to Bilbao ferry,Bay of Biscay | ||
2000 | ||||||
643 | 2000-05-06 | * | Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) | Wales | Goldcliff Marsh | |
1999 | ||||||
642 | 1999-11-28 | * | Brun Tornskade (Lanius cristatus) | Irland | Ballyferriter near Dingle | |
641 | 1999-11-28 | * | Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) | Irland | Dingle Harbour | |
640 | 1999-10-23 | * | Skorstenssejler (Chaetura pelagica) | England | Cawsands, Devon | |
639 | 1999-10-10 | * | Gulddrossel (Zoothera aurea) | England | St.Agnes I.O.S | |
638 | 1999-09-18 | * | Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) | Skotland | Rosehearty | |
637 | 1999-07-13 | * | Aztekerterne (Thalasseus elegans) | Irland | Lady's Island Lake | |
1997 | ||||||
636 | 1997-08-21 | * | Alaskaryle (Calidris mauri) | Skotland | Aberlady Bay | |
635 | 1997-06-21 | * | Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) | England | Dawlish Warren, Devon | |
634 | 1997-01-01 | * | Stor Taffeland (Aythya valisineria) | England | Welney , Ouse Washes | |
1996 | ||||||
633 | 1996-12-29 | * | Blå Glente (Elanus caeruleus) | Tunesien | near Tunis | |
632 | 1996-10-16 | * | Storryle (Calidris tenuirostris) | England | Seal Sands,Teesmouth | |
631 | 1996-10-15 | * | Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) | England | Portland Bill Obs garden, Dorset | |
630 | 1996-04-17 | * | Amerikansk Blishøne (Fulica americana) | England | Stodmarsh, Kent | |
629 | 1996-03-09 | * | Amerikansk Taffeland (Aythya americana) | England | Bleasby , Notts | |
628 | 1996-02-24 | * | Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) | England | Willsden, Nottingham | |
1995 | ||||||
627 | 1995-10-02 | * | Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) | England | Seaforth, Lancs | |
1994 | ||||||
626 | 1994-12-13 | * | Stribet Sanger (Setophaga striata) | England | Bewl Bridge Res, Kent | |
625 | 1994-12-03 | * | Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) | Skotland | Burghead | |
1993 | ||||||
624 | 1993-05-19 | * | Orientbraksvale (Glareola maldivarum) | England | Gimmingham, Norfolk | |
1991 | ||||||
623 | 1991-04-03 | * | Dværgsnegås (Anser rossii) | Skotland | Lossiemouth (category D) | |
1990 | ||||||
622 | 1990-12-18 | Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) | Spanien | Ennos Forest, Tenerife | ||
621 | 1990-12-17 | Laurbærdue (Columba bollii) | Spanien | Ennos Forest, Tenerife | ||
620 | 1990-09-21 | * | Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) | England | Kenijack, Cornwall | |
619 | 1990-09-01 | * | Sort Stork (Ciconia nigra) | Wales | Knighton , Powys | |
618 | 1990-06-17 | * | Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) | England | Lundy Island | |
617 | 1990-06-09 | * | Træsvale (Tachycineta bicolor) | England | St. Marys I.O.S | |
616 | 1990-06-02 | * | Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) | Skotland | Quendale, Mainland Shetland | |
615 | 1990-03-28 | * | Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) | Israel | Tel Aviv | |
614 | 1990-03-27 | Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) | Israel | |||
613 | 1990-03-27 | * | Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) | Israel | Nizzana km112 | |
612 | 1990-03-24 | Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) | Israel | |||
611 | 1990-03-24 | Øregrib (Torgos tracheliotos) | Israel | km.33 north of Eilat | ||
610 | 1990-03-23 | Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) | Israel | Eilat | ||
609 | 1990-03-22 | Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) | Israel | |||
608 | 1990-03-22 | * | Slangeørn (Circaetus gallicus) | Israel | Golan Heights | |
607 | 1990-03-22 | * | Stor Skrigeørn (Clanga clanga) | Israel | Hula Reserve | |
606 | 1990-03-22 | * | Steppehøg (Circus macrourus) | Israel | Hula Reserve | |
605 | 1990-02-16 | * | Rustdrossel (Turdus naumanni) | England | Chingford, Essex | |
604 | 1990-01-10 | * | Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) | Marokko | Merdja Zerga | |
603 | 1990-01-05 | * | Rovørn (Aquila rapax) | Marokko | Merdja Zerga | |
1989 | ||||||
602 | 1989-12-05 | * | Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) | England | Portland Bill, Dorset | |
601 | 1989-10-15 | * | Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) | England | Holkham Pines, Norfolk | |
600 | 1989-09-07 | * | Dværgtrappe (Tetrax tetrax) | Portugal | Algarve | |
599 | 1989-03-19 | * | Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) | England | Maidstone, Kent | |
598 | 1989-03-11 | * | Øreskarv (Phalacrocorax auritus) | England | Billingham Pond, Cleveland | |
1988 | ||||||
597 | 1988-12-26 | * | Vandredrossel (Turdus migratorius) | Skotland | Inverbervie | |
596 | 1988-11-07 | * | Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) | Wales | Aberdaron | |
595 | 1988-07-31 | * | Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) | England | Scillonian Pelagic | |
594 | 1988-07-31 | * | Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) | England | Scillonian Pelagic | |
593 | 1988-07-30 | * | Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) | England | Porthgwarra , Cornwall | |
592 | 1988-07-17 | * | Terekklire (Xenus cinereus) | England | Stanpit Marsh , Dorset | |
591 | 1988-07-03 | * | Brilleterne (Onychoprion anaethetus) | Wales | Cemlyn Bay , Angelsey | |
590 | 1988-06-15 | * | Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) | Tyrkiet | Akseki | |
589 | 1988-06-15 | * | Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) | Tyrkiet | Tasagil | |
588 | 1988-06-14 | * | Dværghornugle (Otus scops) | Tyrkiet | Akseki | |
587 | 1988-06-13 | Olivensanger (Hippolais olivetorum) | Tyrkiet | Uzunaberk | ||
586 | 1988-06-13 | Cypernsanger (Curruca melanothorax) | Tyrkiet | Cyprus (the Turkish bit) | ||
585 | 1988-06-13 | Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) | Tyrkiet | Cyprus (the Turkish bit) | ||
584 | 1988-06-13 | Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) | Tyrkiet | Turkey to Cyprus ferry | ||
583 | 1988-06-12 | * | Cistussanger (Cisticola juncidis) | Tyrkiet | Cyprus (the Turkish bit) | |
582 | 1988-06-12 | Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) | Tyrkiet | Goksu Delta | ||
581 | 1988-06-12 | Baluchistan Prinia (Prinia lepida) | Tyrkiet | Goksu Delta | ||
580 | 1988-06-12 | * | Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) | Tyrkiet | Goksu Delta | |
579 | 1988-06-12 | * | Eleonorafalk (Falco eleonorae) | Tyrkiet | Goksu Delta | |
578 | 1988-06-12 | Sort Frankolin (Francolinus francolinus) | Tyrkiet | Goksu Delta | ||
577 | 1988-06-12 | Marmorand (Marmaronetta angustirostris) | Tyrkiet | Goksu Delta | ||
576 | 1988-06-12 | Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) | Tyrkiet | Goksu Delta | ||
575 | 1988-06-11 | * | Kejserørn (Aquila heliaca) | Tyrkiet | 180km east of Sivas | |
574 | 1988-06-10 | * | Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) | Tyrkiet | Sumela Monastery | |
573 | 1988-06-10 | Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) | Tyrkiet | Sivri Kaya | ||
572 | 1988-06-10 | Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) | Tyrkiet | Sivri Kaya | ||
571 | 1988-06-09 | * | Klippeværling (Emberiza cia) | Tyrkiet | enroute to Ispir | |
570 | 1988-06-09 | Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) | Tyrkiet | enroute to Ispir | ||
569 | 1988-06-09 | Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) | Tyrkiet | enroute to Ispir | ||
568 | 1988-06-09 | * | Gåsegrib (Gyps fulvus) | Tyrkiet | Ispir | |
567 | 1988-06-09 | Lammegrib (Gypaetus barbatus) | Tyrkiet | enroute Sivri Kaya | ||
566 | 1988-06-09 | Munkegrib (Aegypius monachus) | Tyrkiet | enroute Sivri Kaya | ||
565 | 1988-06-08 | * | Snefinke (Montifringilla nivalis) | Tyrkiet | enroute to Ispir | |
564 | 1988-06-08 | * | Stortrappe (Otis tarda) | Tyrkiet | Bulanik | |
563 | 1988-06-08 | * | Jomfrutrane (Grus virgo) | Tyrkiet | Bulanik | |
562 | 1988-06-07 | * | Alpesejler (Tachymarptis melba) | Tyrkiet | Van | |
561 | 1988-06-07 | Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) | Tyrkiet | Bendarami Marsh,Van Golu | ||
560 | 1988-06-07 | Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) | Tyrkiet | Bendarami Marsh,Van Golu | ||
559 | 1988-06-06 | Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) | Tyrkiet | Van | ||
558 | 1988-06-06 | Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) | Tyrkiet | Van | ||
557 | 1988-06-06 | * | Bjerghortulan (Emberiza buchanani) | Tyrkiet | Van Golu | |
556 | 1988-06-06 | * | Armensk Måge (Larus armenicus) | Tyrkiet | Van | |
555 | 1988-06-06 | * | Alpejernspurv (Prunella collaris) | Tyrkiet | Van | |
554 | 1988-06-06 | Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) | Tyrkiet | Van Golu | ||
553 | 1988-06-06 | Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) | Tyrkiet | Van Golu | ||
552 | 1988-06-06 | Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) | Tyrkiet | Van | ||
551 | 1988-06-06 | * | Ådselgrib (Neophron percnopterus) | Tyrkiet | Van Golu | |
550 | 1988-06-06 | * | Ørnevåge (Buteo rufinus) | Tyrkiet | Nemrut Dag | |
549 | 1988-06-05 | Dødehavsspurv (Passer moabiticus) | Tyrkiet | Biracek | ||
548 | 1988-06-05 | * | Lille Sejler (Apus affinis) | Tyrkiet | Biracek | |
547 | 1988-06-05 | Gråfisker (Ceryle rudis) | Tyrkiet | Biracek | ||
546 | 1988-06-05 | Rosasanger (Curruca mystacea) | Tyrkiet | Biracek | ||
545 | 1988-06-05 | Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) | Tyrkiet | Biracek | ||
544 | 1988-06-05 | * | Indisk Vibe (Vanellus indicus) | Tyrkiet | Cizre (Syria/Iraq border) | |
543 | 1988-06-05 | Eremitibis (Geronticus eremita) | Tyrkiet | Biracek (free flying) | ||
542 | 1988-06-04 | * | Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) | Tyrkiet | Yesilice | |
541 | 1988-06-04 | * | Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) | Tyrkiet | Yesilice | |
540 | 1988-06-04 | Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) | Tyrkiet | Yesilice | ||
539 | 1988-06-04 | Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) | Tyrkiet | Yesilice | ||
538 | 1988-06-04 | Stenspurv (Petronia petronia) | Tyrkiet | Biracek | ||
537 | 1988-06-04 | Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) | Tyrkiet | Biracek | ||
536 | 1988-06-04 | Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) | Tyrkiet | Yesilice | ||
535 | 1988-06-04 | Stribet Dværghornugle (Otus brucei) | Tyrkiet | Biracek | ||
534 | 1988-06-04 | Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) | Tyrkiet | Yesilice | ||
533 | 1988-06-04 | Trænattergal (Cercotrichas galactotes) | Tyrkiet | Yesilice | ||
532 | 1988-06-04 | Chukarhøne (Alectoris chukar) | Tyrkiet | Yesilice | ||
531 | 1988-06-03 | Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) | Tyrkiet | Akseki | ||
530 | 1988-06-03 | * | Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) | Tyrkiet | Eregil | |
529 | 1988-06-03 | * | Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) | Tyrkiet | near Konya | |
528 | 1988-06-03 | * | Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) | Tyrkiet | Akseki | |
527 | 1988-06-03 | Sørgemejse (Poecile lugubris) | Tyrkiet | Akseki | ||
526 | 1988-06-03 | Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) | Tyrkiet | Eregil | ||
525 | 1988-06-03 | Dværglærke (Alaudala rufescens) | Tyrkiet | Eregil | ||
524 | 1988-06-03 | Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) | Tyrkiet | Akseki | ||
523 | 1988-06-03 | Klippespætmejse (Sitta neumayer) | Tyrkiet | Akseki | ||
522 | 1988-06-03 | Blådrossel (Monticola solitarius) | Tyrkiet | Akseki | ||
521 | 1988-06-03 | Rustand (Tadorna ferruginea) | Tyrkiet | Golu SW of Eregil | ||
520 | 1988-06-03 | * | Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) | Tyrkiet | Golu SW of Eregil | |
519 | 1988-06-03 | * | Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) | Tyrkiet | Golu SW of Eregil | |
518 | 1988-06-03 | * | Dværgørn (Hieraaetus pennatus) | Tyrkiet | near Konya | |
517 | 1988-06-03 | * | Lille Tårnfalk (Falco naumanni) | Tyrkiet | Eregil | |
516 | 1988-06-03 | Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) | Tyrkiet | Golu SW of Eregil | ||
515 | 1988-06-03 | Sporevibe (Vanellus spinosus) | Tyrkiet | Golu SW of Eregil | ||
514 | 1988-06-02 | * | Hætteværling (Emberiza melanocephala) | Tyrkiet | Tasagil | |
513 | 1988-06-02 | Masketornskade (Lanius nubicus) | Tyrkiet | Tasagil | ||
512 | 1988-06-02 | Rustværling (Emberiza caesia) | Tyrkiet | Tasagil | ||
511 | 1988-06-02 | Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) | Tyrkiet | Tasagil | ||
510 | 1988-06-02 | Balkanhøg (Accipiter brevipes) | Tyrkiet | Tasagil | ||
1987 | ||||||
509 | 1987-10-29 | Strømand (Histrionicus histrionicus) | Skotland | Islay | ||
508 | 1987-10-25 | * | Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) | England | Lundy | |
507 | 1987-10-25 | * | Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) | England | Lundy | |
506 | 1987-10-23 | * | Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) | England | Gugh, I.O.S | |
505 | 1987-10-04 | Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) | England | Flamborough Head | ||
504 | 1987-09-12 | * | Vandsanger (Acrocephalus paludicola) | England | Marazion Marsh , Cornwall | |
503 | 1987-05-31 | * | Ellekrage (Coracias garrulus) | England | Beaulieu Road Station,New Forest,Hampshire | |
502 | 1987-05-14 | * | Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) | England | Blakeney Harbour , Norfolk (two) | |
501 | 1987-05-09 | Rovterne (Hydroprogne caspia) | England | Minsmere , Suffolk | ||
500 | 1987-04-21 | Sandterne (Gelochelidon nilotica) | England | Hayle Estuary , Cornwall | ||
499 | 1987-04-14 | * | Lille Bjergand (Aythya affinis) | England | Chasewater , West Midlands | |
498 | 1987-04-13 | * | Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) | England | Thurlestone , Devon | |
497 | 1987-04-11 | * | Rødrygget Svale (Cecropis rufula) | England | Wiveton , Norfolk | |
496 | 1987-02-18 | * | Segland (Mareca falcata) | England | Pitsford Res , Northamptonshire | |
1986 | ||||||
495 | 1986-07-27 | * | Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) | England | Blacktoft Sands | |
1985 | ||||||
494 | 1985-12-29 | Fjeldvåge (Buteo lagopus) | England | Nidder Valley | ||
493 | 1985-12-09 | * | Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) | England | How Hill N.R , Norfolk | |
492 | 1985-11-09 | * | Sorarørvagtel (Porzana carolina) | England | Pagham Harbour , West Sussex | |
491 | 1985-11-04 | Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) | England | Brick Kiln Farm,Westleton,Suffolk | ||
490 | 1985-10-20 | * | Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) | England | Tresco , I.O.S | |
489 | 1985-10-16 | * | Pileværling (Emberiza rustica) | England | St.Marys , I.O.S | |
488 | 1985-10-15 | Biæder (Merops apiaster) | England | Tresco , I.O.S | ||
487 | 1985-10-14 | * | Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) | England | Garrison, St.Mary's, I O S | |
486 | 1985-10-14 | * | Myrtesanger (Setophaga coronata) | England | St.Marys , I.O.S | |
485 | 1985-10-14 | * | Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) | England | St.Marys , I.O.S | |
484 | 1985-09-17 | Isabellatornskade (Lanius isabellinus) | England | Portland Bill , Dorset | ||
483 | 1985-08-24 | * | Dværgspove (Numenius minutus) | England | Blakeney , Norfolk 2nd for UK found by me | |
482 | 1985-07-24 | * | Stor Gulben (Tringa melanoleuca) | England | Minsmere , Suffolk | |
481 | 1985-05-19 | Engsnarre (Crex crex) | Skotland | Bualadubh , North Uist | ||
480 | 1985-05-18 | * | Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) | Skotland | South Uist | |
479 | 1985-03-11 | Hvidsisken (Acanthis hornemanni) | England | Holkam Woods,Wells,Norfolk | ||
478 | 1985-03-09 | * | Lille Rørvagtel (Porzana parva) | England | Cuckmere Haven , East Sussex | |
477 | 1985-01-03 | * | Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) | Nordirland | Belfast Docks | |
1984 | ||||||
476 | 1984-12-30 | * | Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) | Skotland | Freswick Bay near Wick | |
475 | 1984-10-21 | * | Steppevibe (Vanellus gregarius) | Wales | Crumlyn Burrows near Swansea | |
474 | 1984-10-20 | * | Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) | England | St.Marys , I.O.S | |
473 | 1984-10-19 | * | Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) | England | Tresco , I.O.S | |
472 | 1984-10-18 | * | Bleg Gulbug (Iduna pallida) | England | St.Marys , I.O.S | |
471 | 1984-09-30 | * | Ørkenløber (Cursorius cursor) | England | Leigh-on-Sea , Essex | |
470 | 1984-09-24 | * | Storskråpe (Ardenna gravis) | England | Porthgwarra , Cornwall | |
469 | 1984-09-07 | * | Dværghejre (Ixobrychus minutus) | England | Potteric Carr , Doncaster | |
468 | 1984-07-08 | Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) | Wales | South Stack , Angelsey | ||
467 | 1984-06-13 | * | Stellersand (Polysticta stelleri) | Skotland | Vorran Island , South Uist | |
466 | 1984-06-10 | * | Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) | Skotland | Hermaness , Unst | |
465 | 1984-06-09 | * | Gulstrube (Geothlypis trichas) | Skotland | Fetlar , Shetland | |
464 | 1984-06-09 | * | Sneugle (Bubo scandiacus) | Skotland | Unst , Shetland | |
463 | 1984-05-28 | * | Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) | England | Spurn , Yorkshire | |
462 | 1984-05-28 | Savisanger (Locustella luscinioides) | England | Spurn , Yorkshire | ||
461 | 1984-05-25 | * | Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) | England | Northdown Park, Margate, Kent | |
460 | 1984-05-10 | Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) | England | Big Water,Wideopen near Newcastle | ||
459 | 1984-04-23 | * | Klireryle (Calidris himantopus) | England | Frodsham Marsh , Cheshire | |
458 | 1984-04-15 | Sort Glente (Milvus migrans) | Spanien | Blanes | ||
457 | 1984-04-03 | Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) | England | Old Pumping Stn,Moss Side,Cheshire | ||
456 | 1984-03-25 | Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) | England | Hartlepool | ||
455 | 1984-03-25 | * | Lattermåge (Leucophaeus atricilla) | England | Newcastle Hospital , GeordieLand | |
454 | 1984-02-25 | * | Tajgapiber (Anthus hodgsoni) | England | Dave Parkers back garden Bracknell,London | |
1983 | ||||||
453 | 1983-12-04 | * | Bartramsklire (Bartramia longicauda) | England | Sandbach Flashes , Cheshire | |
452 | 1983-11-23 | * | Kildire (Charadrius vociferus) | Skotland | Bo'ness , Glasgow | |
451 | 1983-11-13 | Rødhalset Gås (Branta ruficollis) | England | Burnham-overy-staithe , Norfolk | ||
450 | 1983-11-01 | * | Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) | England | Weybourne , Norfolk | |
449 | 1983-10-14 | * | Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) | England | St.Marys , I.O.S | |
448 | 1983-10-10 | * | Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) | England | St.Agnes , I.O.S | |
447 | 1983-10-10 | * | Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) | England | St.Marys , I.O.S | |
446 | 1983-10-01 | * | Parulasanger (Setophaga americana) | England | Tresco , I.O.S | |
445 | 1983-10-01 | Nattergal (Luscinia luscinia) | England | St.Marys , I.O.S | ||
444 | 1983-09-25 | * | Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) | England | St.Marys , I.O.S | |
443 | 1983-09-24 | * | Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) | England | St.Agnes , I.O.S | |
442 | 1983-09-24 | * | Baltimoretrupial (Icterus galbula) | England | St.Agnes , I.O.S | |
441 | 1983-09-24 | * | Plettet Mudderklire (Actitis macularius) | England | Drift Reservoir , Cornwall | |
440 | 1983-09-15 | Tredækker (Gallinago media) | Skotland | Fair Isle | ||
439 | 1983-09-14 | * | Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) | Skotland | Fair Isle | |
438 | 1983-09-07 | * | Citronvipstjert (Motacilla citreola) | England | Gibralter Point , Lincs | |
437 | 1983-08-11 | Guldfasan (Chrysolophus pictus) | England | Thetford , Norfolk | ||
436 | 1983-08-10 | Bengalterne (Thalasseus bengalensis) | England | Blakeney Point , Norfolk | ||
435 | 1983-08-05 | Vagtel (Coturnix coturnix) | England | Shotton , Cheshire | ||
434 | 1983-08-04 | * | Damklire (Tringa stagnatilis) | England | Holme , Norfolk | |
433 | 1983-06-26 | * | Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) | England | Purls Bridge , Ouse Washes | |
432 | 1983-06-26 | * | Purpurhejre (Ardea purpurea) | England | Purls Bridge , Ouse Washes | |
431 | 1983-05-21 | Gulirisk (Serinus serinus) | Spanien | Mallorca | ||
430 | 1983-05-21 | * | Gråsejler (Apus pallidus) | Spanien | Mallorca | |
429 | 1983-05-21 | Hærfugl (Upupa epops) | Spanien | Mallorca | ||
428 | 1983-05-21 | Toplærke (Galerida cristata) | Spanien | Mallorca | ||
427 | 1983-05-21 | * | Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) | Spanien | Mallorca | |
426 | 1983-05-21 | Markpiber (Anthus campestris) | Spanien | Mallorca | ||
425 | 1983-05-21 | * | Stylteløber (Himantopus himantopus) | Spanien | Mallorca | |
424 | 1983-05-21 | Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) | Spanien | Mallorca | ||
423 | 1983-05-21 | * | Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) | Spanien | Mallorca | |
422 | 1983-05-16 | Nilgås (Alopochen aegyptiaca) | England | Cley , Norfolk | ||
421 | 1983-04-10 | * | Storpiber (Anthus richardi) | England | Blackpool Airport , Lancashire | |
420 | 1983-03-05 | * | Stendrossel (Monticola saxatilis) | England | Minster , Kent | |
419 | 1983-03-05 | * | Sort Ibis (Plegadis falcinellus) | England | Stodmarsh | |
418 | 1983-02-19 | * | Rosenmåge (Rhodostethia rosea) | England | Filey Brigg , Yorkshire | |
417 | 1983-02-19 | Søkonge (Alle alle) | England | Filey Brigg , Yorkshire | ||
416 | 1983-01-30 | * | Rødhovedet And (Netta rufina) | England | Abberton Reservoir , Essex | |
415 | 1983-01-29 | Bjerglærke (Eremophila alpestris) | England | Heswall , Cheshire | ||
1982 | ||||||
414 | 1982-12-28 | * | Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) | England | Sandbach Flashes , Cheshire | |
413 | 1982-11-30 | * | Krabbehejre (Butorides virescens) | England | Stoney Creek | |
412 | 1982-11-09 | * | Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) | England | Gibralter Point , Lincs | |
411 | 1982-10-24 | Sølvhejre (Ardea alba) | Wales | Penmaenpool | ||
410 | 1982-10-21 | * | Skadegøg (Clamator glandarius) | England | Skefling , Yorkshire | |
409 | 1982-10-13 | * | Skarlagentangar (Piranga olivacea) | England | St.Marys , I.O.S | |
408 | 1982-10-12 | * | Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) | England | Tresco , I.O.S | |
407 | 1982-10-11 | * | Rosenstær (Pastor roseus) | England | St.Martins , I.O.S | |
406 | 1982-10-11 | * | Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) | England | St.Martins Isles of Scilly | |
405 | 1982-10-11 | Thorshane (Phalaropus fulicarius) | England | St.Martins , I.O.S | ||
404 | 1982-10-10 | * | Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) | England | St.Marys , I.O.S | |
403 | 1982-10-09 | * | Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) | England | St.Marys , I.O.S | |
402 | 1982-10-08 | Prærieterne (Sterna forsteri) | England | Jupiter Point,Plymouth , Devon | ||
401 | 1982-10-08 | Silkehejre (Egretta garzetta) | England | Plymouth | ||
400 | 1982-10-07 | * | Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) | England | Sutton Bingham Reservoir , Somerset | |
399 | 1982-09-19 | * | Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) | England | North Killingholme , Lincs | |
398 | 1982-09-10 | * | Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) | England | Walney Island , Cumbria | |
397 | 1982-09-01 | * | Langtået Ryle (Calidris subminuta) | England | Saltholme Pools , Cleveland | |
396 | 1982-07-17 | * | Tophejre (Ardeola ralloides) | England | Radipole Lake | |
395 | 1982-07-11 | * | Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) | England | Red Rocks , Cheshire | |
394 | 1982-07-10 | Trane (Grus grus) | England | Horsey Mere , Norfolk | ||
393 | 1982-06-04 | * | Mandarinand (Aix galericulata) | Skotland | River Tay , Perth | |
392 | 1982-06-03 | * | Kongeederfugl (Somateria spectabilis) | Skotland | Brora | |
391 | 1982-06-01 | Topmejse (Lophophanes cristatus) | Skotland | Carrbridge , Speyside | ||
390 | 1982-06-01 | Odinshane (Phalaropus lobatus) | Skotland | Boat of Garten , Speyside | ||
389 | 1982-06-01 | Tjur (Tetrao urogallus) | Skotland | Abernethy Forest , Speyside | ||
388 | 1982-06-01 | Fjeldrype (Lagopus muta) | Skotland | Cairn Gorm , Speyside | ||
387 | 1982-05-31 | Hvepsevåge (Pernis apivorus) | Skotland | Loch of the Lowes | ||
386 | 1982-05-20 | Aftenfalk (Falco vespertinus) | England | Doncaster , Yorkshire | ||
385 | 1982-05-17 | * | Sardinsk Sanger (Curruca sarda) | England | Midhope Moor , Yorkshire | |
384 | 1982-05-15 | Kærløber (Calidris falcinellus) | England | Cliffe Pools , Kent | ||
383 | 1982-05-07 | * | Nathejre (Nycticorax nycticorax) | England | Budworth Mere , Cheshire | |
382 | 1982-04-13 | * | Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) | England | Portland Bill,Dorset | |
381 | 1982-03-26 | Duehøg (Accipiter gentilis) | England | Stocks Reservoir , Lancashire | ||
380 | 1982-02-03 | * | Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) | England | Plymouth | |
379 | 1982-01-30 | Havørn (Haliaeetus albicilla) | England | Sizewell , Suffolk | ||
378 | 1982-01-17 | Dværggås (Anser erythropus) | England | Slimbridge | ||
1981 | ||||||
377 | 1981-12-05 | * | Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) | England | Exeter | |
376 | 1981-11-29 | Pungmejse (Remiz pendulinus) | England | Blacktoft Reserve , Lincs | ||
375 | 1981-11-21 | * | Blåvinget And (Spatula discors) | England | Upton Warren | |
374 | 1981-11-07 | * | Brilleand (Melanitta perspicillata) | Wales | Eglwys Nunydd Reservoir near Kenfig | |
373 | 1981-11-07 | * | Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) | Wales | Magor | |
372 | 1981-10-19 | * | Amerikansk Pibeand (Mareca americana) | England | Hayle Estuary , Cornwall | |
371 | 1981-10-16 | Mestersanger (Curruca hortensis) | England | St.Mary's, I.O.S | ||
370 | 1981-10-13 | Tundrasædgås (Anser serrirostris) | England | Tresco , Isles of Scilly | ||
369 | 1981-10-12 | * | Nathøg (Chordeiles minor) | England | St.Marys , I.O.S | |
368 | 1981-09-28 | * | Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) | England | Weaver Bend,Cheshire | |
367 | 1981-09-09 | Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) | England | ICI Pool , Frodsham | ||
366 | 1981-09-06 | * | Nordsanger (Phylloscopus borealis) | England | Spurn , Yorkshire | |
365 | 1981-09-06 | * | Lille Gulbug (Iduna caligata) | England | Spurn , Yorkshire | |
364 | 1981-09-06 | * | Prærieløber (Calidris subruficollis) | England | Frodsham Marsh,Cheshire | |
363 | 1981-09-06 | Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) | England | Spurn , Yorkshire | ||
362 | 1981-08-22 | * | Bairdsryle (Calidris bairdii) | England | Blacktoft Reserve , Lincs | |
361 | 1981-08-22 | Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) | England | Spurn | ||
360 | 1981-08-17 | * | Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) | England | Weaver Bend,Cheshire | |
359 | 1981-07-25 | Skestork (Platalea leucorodia) | England | Titchwell , Norfolk | ||
358 | 1981-05-27 | Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) | England | Purls Bridge , Ouse Washes | ||
357 | 1981-05-15 | * | Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) | England | Salthouse Heath , Norfolk | |
356 | 1981-04-05 | * | Sortbrun And (Anas rubripes) | Wales | Aber near Llanfairfechan | |
355 | 1981-03-17 | Gråmåge (Larus hyperboreus) | England | Moss Side,Cheshire | ||
354 | 1981-03-17 | * | Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) | England | Moss Side,Cheshire | |
353 | 1981-03-07 | * | Hvidøjet And (Aythya nyroca) | England | Rostherne Mere , Cheshire | |
352 | 1981-02-01 | * | Kohejre (Bubulcus ibis) | Wales | Aber | |
351 | 1981-01-11 | Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) | Wales | Halkyn Cemetery | ||
350 | 1981-01-11 | Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) | Wales | Halkyn Cemetery | ||
1980 | ||||||
349 | 1980-10-05 | * | Halsbåndstroldand (Aythya collaris) | England | Tresco , Isles of Scilly | |
348 | 1980-10-04 | * | Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) | England | St.Agnes, I.O.S | |
347 | 1980-06-01 | Hedehøg (Circus pygargus) | England | Parkgate , Cheshire | ||
346 | 1980-02-24 | Rød Glente (Milvus milvus) | Wales | Tregaron Bog | ||
345 | 1980-01-05 | Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) | England | Cannock Chase,Staffordshire | ||
344 | 1980-01-05 | * | Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) | England | Chew Valley Res,Somerset | |
1979 | ||||||
343 | 1979-12-26 | Skovhornugle (Asio otus) | England | Foden's Flash,Cheshire | ||
342 | 1979-10-30 | * | Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) | England | Meols,Cheshire | |
341 | 1979-10-07 | Lapværling (Calcarius lapponicus) | England | Cley , Norfolk | ||
340 | 1979-10-06 | Bjergpiber (Anthus spinoletta) | England | Blakeney Point,Norfolk | ||
339 | 1979-10-03 | * | Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) | England | Weaver Bend,Cheshire | |
338 | 1979-09-21 | * | Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) | England | Weaver Bend,Cheshire | |
1977 | ||||||
337 | 1977-12-01 | Hvid Stork (Ciconia ciconia) | Wales | Chirk Castle | ||
336 | 1977-06-05 | Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) | England | Westleton Heath,Minsmere,Suffolk | ||
1975 | ||||||
335 | 1975-09-21 | * | Stribet Ryle (Calidris melanotos) | England | Hale,Cheshire | |
334 | 1975-07-11 | * | Gærdeværling (Emberiza cirlus) | England | Devon | |
333 | 1975-07-11 | Kærsanger (Acrocephalus palustris) | England | Top Secret | ||
332 | 1975-05-13 | Pomeransfugl (Charadrius morinellus) | England | Frodsham Marsh,Cheshire | ||
331 | 1975-04-06 | Klyde (Recurvirostra avosetta) | England | Weaver Bend,Cheshire | ||
1974 | ||||||
330 | 1974-11-09 | Silkehale (Bombycilla garrulus) | England | Twelve Arches,Moss Side,Cheshire | ||
329 | 1974-09-13 | * | Lille Gulben (Tringa flavipes) | England | Sandbach Flashes , Cheshire | |
328 | 1974-09-01 | * | Spottesanger (Hippolais polyglotta) | England | Portland Bill,Dorset | |
327 | 1974-05-04 | Sortterne (Chlidonias niger) | England | Appleton Reservoir,Cheshire | ||
326 | 1974-02-24 | Lille Skallesluger (Mergellus albellus) | England | Tatton Park,Cheshire | ||
325 | 1974-02-24 | Stor Skallesluger (Mergus merganser) | England | Rostherne Mere , Cheshire | ||
324 | 1974-02-19 | Sangsvane (Cygnus cygnus) | England | Lostock near Bolton | ||
323 | 1974-02-09 | Alexanderparakit (Psittacula krameri) | England | Birkenhead Park,Cheshire | ||
1973 | ||||||
322 | 1973-12-08 | Skovspurv (Passer montanus) | England | Moss Side,Cheshire | ||
321 | 1973-12-08 | Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) | England | Moss Side,Cheshire | ||
320 | 1973-12-01 | Lille Flagspætte (Dryobates minor) | England | Moss Side,Cheshire | ||
319 | 1973-11-24 | Mosehornugle (Asio flammeus) | England | Moss Side,Cheshire | ||
318 | 1973-11-17 | * | Urfugl (Lyrurus tetrix) | England | Swallow Moss,Derbyshire | |
317 | 1973-11-17 | Dalrype (Lagopus lagopus) | England | Swallow Moss,Derbyshire | ||
316 | 1973-11-01 | Stor Tornskade (Lanius excubitor) | England | Moss Side,Cheshire | ||
315 | 1973-10-30 | Gråspurv (Passer domesticus) | England | 35 Runcorn Rd, Moore | ||
314 | 1973-10-30 | Bogfinke (Fringilla coelebs) | England | Moss Side, Cheshire | ||
313 | 1973-10-30 | Stillits (Carduelis carduelis) | England | Moss Side, Cheshire | ||
312 | 1973-10-30 | Grønsisken (Spinus spinus) | England | Moss Side, Cheshire | ||
311 | 1973-10-30 | Gulspurv (Emberiza citrinella) | England | Moss Side, Cheshire | ||
310 | 1973-10-30 | Rørspurv (Emberiza schoeniclus) | England | Moss Side, Cheshire | ||
309 | 1973-10-30 | Blåmejse (Cyanistes caeruleus) | England | Moss Side, Cheshire | ||
308 | 1973-10-30 | Agerhøne (Perdix perdix) | England | Moss Side, Cheshire | ||
307 | 1973-10-30 | Fasan (Phasianus colchicus) | England | Moss Side, Cheshire | ||
306 | 1973-10-30 | Gråand (Anas platyrhynchos) | England | Moss Side, Cheshire | ||
305 | 1973-10-30 | Spidsand (Anas acuta) | England | Moss Side, Cheshire | ||
304 | 1973-10-30 | Vibe (Vanellus vanellus) | England | Moss Side, Cheshire | ||
303 | 1973-10-30 | Storspove (Numenius arquata) | England | Moss Side, Cheshire | ||
302 | 1973-10-30 | Almindelig Ryle (Calidris alpina) | England | Moss Side, Cheshire | ||
301 | 1973-10-30 | Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) | England | Moss Side, Cheshire | ||
300 | 1973-10-30 | Fiskehejre (Ardea cinerea) | England | Moss Side, Cheshire | ||
299 | 1973-10-30 | Tårnfalk (Falco tinnunculus) | England | Moss Side, Cheshire | ||
298 | 1973-01-01 | Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) | England | Moss Side, Cheshire | ||
1972 | ||||||
297 | 1972-03-09 | * | Snegås (Anser caerulescens) | Skotland | Solway Firth |