VP Artsliste

VP Artsliste

Pete Antrobus

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Pete Antrobuss kryds

Dette er Pete Antrobuss VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1982-06-01 Abernethy Forest , Speyside Skotland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1973-11-17 Swallow Moss,Derbyshire England
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 1988-06-10 Sivri Kaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1982-06-01 Cairn Gorm , Speyside Skotland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1973-11-17 Swallow Moss,Derbyshire England
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 1988-06-10 Sivri Kaya Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1988-06-04 Yesilice Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 1988-06-05 Biracek Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1990-03-23 Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1988-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1983-08-05 Shotton , Cheshire England
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 1983-08-11 Thetford , Norfolk England
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 1981-01-11 Halkyn Cemetery Wales
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) England
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1983-11-13 Burnham-overy-staithe , Norfolk England
33 X Canadagås (Branta canadensis) England
34 X Bramgås (Branta leucopsis) England
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2004-02-13 Islay Skotland
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 1991-04-03 Lossiemouth (category D) Skotland
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1972-03-09 Solway Firth Skotland
39 X Grågås (Anser anser) England
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) England
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1981-10-13 Tresco , Isles of Scilly England
43 X Blisgås (Anser albifrons) Slimbridge England
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1982-01-17 Slimbridge England
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) England
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) England
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1974-02-19 Lostock near Bolton England
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1983-05-16 Cley , Norfolk England
52 X Gravand (Tadorna tadorna) England
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1988-06-03 Golu SW of Eregil Tyrkiet
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 1982-06-04 River Tay , Perth Skotland
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2013-12-01 Crossens Marsh, Southport England
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1981-11-21 Upton Warren England
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 X * Segland (Mareca falcata) 1987-02-18 Pitsford Res , Northamptonshire England
65 X Pibeand (Mareca penelope) England
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1981-10-19 Hayle Estuary , Cornwall England
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 1981-04-05 Aber near Llanfairfechan Wales
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1982-12-28 Sandbach Flashes , Cheshire England
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1988-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1983-01-30 Abberton Reservoir , Essex England
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1997-01-01 Welney , Ouse Washes England
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1996-03-09 Bleasby , Notts England
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1981-03-07 Rostherne Mere , Cheshire England
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1980-10-05 Tresco , Isles of Scilly England
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1987-04-14 Chasewater , West Midlands England
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1984-06-13 Vorran Island , South Uist Skotland
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1982-06-03 Brora Skotland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1987-10-29 Islay Skotland
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1981-11-07 Eglwys Nunydd Reservoir near Kenfig Wales
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-03-12 Rossbeigh, Co.Kerry (Stejneger's) Irland
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2005-01-29 Llanfairfechan Wales
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2007-01-13 Lough Atedaun , Correfin Irland
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2005-05-21 Ythan Estuary Skotland
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1974-02-24 Tatton Park,Cheshire England
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2005-12-10 Chilham Lake, Kent England
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1974-02-24 Rostherne Mere , Cheshire England
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1988-06-03 Golu SW of Eregil Tyrkiet
106 X * Nathøg (Chordeiles minor) 1981-10-12 St.Marys , I.O.S England
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 1999-10-23 Cawsands, Devon England
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1988-06-07 Van Tyrkiet
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1983-05-21 Mallorca Spanien
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-06-16 Trimlet-St.Mary, Suffolk England
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1988-06-05 Biracek Tyrkiet
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1988-06-08 Bulanik Tyrkiet
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1990-03-27 Nizzana km112 Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1989-09-07 Algarve Portugal
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1982-10-21 Skefling , Yorkshire England
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 1980-10-04 St.Agnes, I.O.S England
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 1990-06-02 Quendale, Mainland Shetland Skotland
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1990-03-27 Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1988-06-06 Van Golu Tyrkiet
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1990-03-24 Israel
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2011-06-05 Balcoes viewpoint, Ribeiro Frio, Madeira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 1990-12-17 Ennos Forest, Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 1990-12-18 Ennos Forest, Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2007-01-27 Calimera Hotel, Marsa Alam Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 X Namaquadue (Oena capensis)
160 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2007-11-02 Clachan a Luib, North Uist Skotland
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1985-05-19 Bualadubh , North Uist Skotland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1985-03-09 Cuckmere Haven , East Sussex England
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1981-09-09 ICI Pool , Frodsham England
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 1985-11-09 Pagham Harbour , West Sussex England
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1988-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-17 Stodmarsh, Kent England
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2009-09-26 South Ronaldsay Skotland
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1988-06-08 Bulanik Tyrkiet
184 X Trane (Grus grus) 1982-07-10 Horsey Mere , Norfolk England
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) England
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1985-05-18 South Uist Skotland
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1984-03-25 Hartlepool England
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) England
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) England
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1988-06-03 Golu SW of Eregil Tyrkiet
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1983-05-21 Mallorca Spanien
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1975-04-06 Weaver Bend,Cheshire England
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1988-06-03 Golu SW of Eregil Tyrkiet
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 1988-06-05 Cizre (Syria/Iraq border) Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1984-10-21 Crumlyn Burrows near Swansea Wales
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1985-10-14 St.Marys , I.O.S England
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 1997-06-21 Dawlish Warren, Devon England
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 1983-11-23 Bo'ness , Glasgow Skotland
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1983-05-21 Mallorca Spanien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1980-01-05 Chew Valley Res,Somerset England
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1975-05-13 Frodsham Marsh,Cheshire England
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1983-12-04 Sandbach Flashes , Cheshire England
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2000-05-06 Goldcliff Marsh Wales
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 1985-08-24 Blakeney , Norfolk 2nd for UK found by me England
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1990-01-10 Merdja Zerga Marokko
232 X Storspove (Numenius arquata) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1981-12-05 Exeter England
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1996-10-16 Seal Sands,Teesmouth England
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1982-05-15 Cliffe Pools , Kent England
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1982-09-19 North Killingholme , Lincs England
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1984-04-23 Frodsham Marsh , Cheshire England
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 1982-09-01 Saltholme Pools , Cleveland England
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1986-07-27 Blacktoft Sands England
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1981-08-22 Blacktoft Reserve , Lincs England
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Porthscatho, Cornwall England
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1981-08-17 Weaver Bend,Cheshire England
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1981-09-06 Frodsham Marsh,Cheshire England
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1975-09-21 Hale,Cheshire England
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 1982-10-07 Sutton Bingham Reservoir , Somerset England
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 1997-08-21 Aberlady Bay Skotland
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1979-10-03 Weaver Bend,Cheshire England
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 1999-09-18 Rosehearty Skotland
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 X * Tajgabekkasin (Gallinago megala) 2008-07-05 Niirala near Vartsila Finland
265 X Tredækker (Gallinago media) 1983-09-15 Fair Isle Skotland
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
267 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2007-10-13 St.Marys I.O.S England
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1988-07-17 Stanpit Marsh , Dorset England
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1981-09-28 Weaver Bend,Cheshire England
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1982-06-01 Boat of Garten , Speyside Skotland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1982-10-11 St.Martins , I.O.S England
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1983-09-24 Drift Reservoir , Cornwall England
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 1983-09-25 St.Marys , I.O.S England
276 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 1994-12-03 Burghead Skotland
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1974-09-13 Sandbach Flashes , Cheshire England
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1983-08-04 Holme , Norfolk England
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1985-07-24 Minsmere , Suffolk England
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1984-09-30 Leigh-on-Sea , Essex England
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1983-06-26 Purls Bridge , Ouse Washes England
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 1993-05-19 Gimmingham, Norfolk England
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Martin Mere WWT, Lancashire England
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1987-05-14 Blakeney Harbour , Norfolk (two) England
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1983-02-19 Filey Brigg , Yorkshire England
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1984-03-25 Newcastle Hospital , GeordieLand England
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1982-02-03 Plymouth England
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1983-05-21 Mallorca Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2007-01-28 Hamata Pier Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1982-07-11 Red Rocks , Cheshire England
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2007-03-03 Ferryside Wales
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1981-03-17 Moss Side,Cheshire England
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1981-03-17 Moss Side,Cheshire England
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 1999-11-28 Dingle Harbour Irland
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1988-06-06 Van Tyrkiet
324 X * Skifermåge (Larus schistisagus) 2011-02-17 Wennington Marsh, Rainham, Essex England
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1987-04-21 Hayle Estuary , Cornwall England
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1987-05-09 Minsmere , Suffolk England
328 X * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) 2009-06-15 Black Rock Sands Wales
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1983-08-10 Blakeney Point , Norfolk England
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 1999-07-13 Lady's Island Lake Irland
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1988-07-03 Cemlyn Bay , Angelsey Wales
340 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2005-07-10 Cemlyn (twitched from Ecuador) Wales
341 X Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 1982-10-08 Jupiter Point,Plymouth , Devon England
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1987-04-13 Thurlestone , Devon England
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1979-09-21 Weaver Bend,Cheshire England
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1974-05-04 Appleton Reservoir,Cheshire England
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1981-09-06 Spurn , Yorkshire England
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle) 1983-02-19 Filey Brigg , Yorkshire England
355 X Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-11 Dawlish, Devon England
361 X * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) 1990-06-17 Lundy Island England
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) England
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) England
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-02-01 Farnham Gravel Pits , Yorkshire England
372 X Islom (Gavia immer) England
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1987-10-04 Flamborough Head England
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1988-07-31 Scillonian Pelagic England
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2011-06-06 Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) Portugal
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 1984-06-10 Hermaness , Unst Skotland
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) England
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2011-06-07 Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) England
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2011-06-06 Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2011-06-06 Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) Portugal
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1988-07-31 Scillonian Pelagic England
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1981-08-22 Spurn England
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 1984-09-24 Porthgwarra , Cornwall England
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) England
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1988-06-13 Turkey to Cyprus ferry Tyrkiet
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1988-07-30 Porthgwarra , Cornwall England
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2001-08-26 Portsmouth to Bilbao ferry,Bay of Biscay Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2011-06-06 Madeira (MadeiraWindBirds Pelagic) Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1990-09-01 Knighton , Powys Wales
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1977-12-01 Chirk Castle Wales
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) England
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1988-06-03 Golu SW of Eregil Tyrkiet
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 1989-03-11 Billingham Pond, Cleveland England
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) England
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) England
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1988-06-05 Biracek (free flying) Tyrkiet
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1983-03-05 Stodmarsh England
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1981-07-25 Titchwell , Norfolk England
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) England
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 1981-11-07 Magor Wales
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1984-09-07 Potteric Carr , Doncaster England
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1982-05-07 Budworth Mere , Cheshire England
451 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-06-05 Funchal Marina, Madeira Portugal
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 1982-11-30 Stoney Creek England
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2007-01-28 Hamata Mangroves (North) Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1982-07-17 Radipole Lake England
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1981-02-01 Aber Wales
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1983-06-26 Purls Bridge , Ouse Washes England
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1982-10-24 Penmaenpool Wales
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 X * Blåhejre (Egretta caerulea) 2008-10-05 Letterfrack,Co.Galway Irland
469 X * Snehejre (Egretta thula) 2001-11-10 Balvicar Skotland
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1982-10-08 Plymouth England
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2007-01-25 Calimera Hotel , Marsa Alam Egypten
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1988-06-07 Bendarami Marsh,Van Golu Tyrkiet
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1988-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1996-12-29 near Tunis Tunesien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1988-06-09 enroute Sivri Kaya Tyrkiet
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1988-06-06 Van Golu Tyrkiet
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1982-05-31 Loch of the Lowes Skotland
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1988-06-09 Ispir Tyrkiet
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1988-06-09 enroute Sivri Kaya Tyrkiet
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1990-03-24 km.33 north of Eilat Israel
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1990-03-22 Golan Heights Israel
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1990-03-28 Tel Aviv Israel
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1990-03-22 Hula Reserve Israel
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1988-06-03 near Konya Tyrkiet
494 X * Rovørn (Aquila rapax) 1990-01-05 Merdja Zerga Marokko
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1988-06-11 180km east of Sivas Tyrkiet
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata)
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1988-06-02 Tasagil Tyrkiet
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1982-03-26 Stocks Reservoir , Lancashire England
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1990-03-22 Hula Reserve Israel
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1980-06-01 Parkgate , Cheshire England
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1980-02-24 Tregaron Bog Wales
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1984-04-15 Blanes Spanien
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1982-01-30 Sizewell , Suffolk England
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1985-12-29 Nidder Valley England
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1988-06-06 Nemrut Dag Tyrkiet
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1988-06-04 Biracek Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1988-06-14 Akseki Tyrkiet
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1984-06-09 Unst , Shetland Skotland
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis)
535 X Lapugle (Strix nebulosa)
536 X Høgeugle (Surnia ulula)
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1979-12-26 Foden's Flash,Cheshire England
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1973-11-24 Moss Side,Cheshire England
542 X Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1983-05-21 Mallorca Spanien
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1987-05-31 Beaulieu Road Station,New Forest,Hampshire England
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2005-04-01 Shugborough, Staffs England
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1988-06-05 Biracek Tyrkiet
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
557 X Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster) 1985-10-15 Tresco , I.O.S England
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1988-06-15 Akseki Tyrkiet
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1973-12-01 Moss Side,Cheshire England
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1988-06-02 Tasagil Tyrkiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1988-06-03 Eregil Tyrkiet
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1982-05-20 Doncaster , Yorkshire England
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1988-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 Lannerfalk (Falco biarmicus)
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) Berry Head, Devon England
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1974-02-09 Birkenhead Park,Cheshire England
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 X * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) 2008-10-08 Nanjizal, Cornwall England
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 1999-11-28 Ballyferriter near Dingle Irland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1977-06-05 Westleton Heath,Minsmere,Suffolk England
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1985-09-17 Portland Bill , Dorset England
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1988-11-07 Aberdaron Wales
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1973-11-01 Moss Side,Cheshire England
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1982-10-12 Tresco , I.O.S England
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1988-06-02 Tasagil Tyrkiet
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 1990-09-21 Kenijack, Cornwall England
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2008-10-14 Bog Road,Kilbaha,Co.Clare Irland
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki)
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-11-04 Brick Kiln Farm,Westleton,Suffolk England
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1984-07-08 South Stack , Angelsey Wales
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1974-11-09 Twelve Arches,Moss Side,Cheshire England
642 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 1996-02-24 Willsden, Nottingham England
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1982-06-01 Carrbridge , Speyside Skotland
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1988-06-03 Akseki Tyrkiet
647 X Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2007-01-06 Oulu Finland
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1981-11-29 Blacktoft Reserve , Lincs England
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae)
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1983-05-21 Mallorca Spanien
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1983-01-29 Heswall , Cheshire England
672 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1988-06-03 Eregil Tyrkiet
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1988-06-04 Yesilice Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1988-06-03 Eregil Tyrkiet
677 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-01 South Stack Wales
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1988-06-03 Eregil Tyrkiet
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1988-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 1990-06-09 St. Marys I.O.S England
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1990-03-22 Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1987-04-11 Wiveton , Norfolk England
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 1983-10-10 St.Marys , I.O.S England
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1982-10-11 St.Martins Isles of Scilly England
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1988-06-03 Akseki Tyrkiet
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1985-10-20 Tresco , I.O.S England
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1984-10-19 Tresco , I.O.S England
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 1988-06-09 enroute to Ispir Tyrkiet
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2009-10-23 Trow Quarry, South Shields England
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 1988-06-10 Sumela Monastery Tyrkiet
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 1987-10-23 Gugh, I.O.S England
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1981-09-06 Spurn , Yorkshire England
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1981-05-27 Purls Bridge , Ouse Washes England
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1988-06-07 Bendarami Marsh,Van Golu Tyrkiet
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1987-09-12 Marazion Marsh , Cornwall England
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1973-01-01 Moss Side, Cheshire England
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1982-09-10 Walney Island , Cumbria England
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1984-05-28 Spurn , Yorkshire England
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1975-07-11 Top Secret England
742 X * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon) 2013-10-04 Geosetter, Mainland, Shetland Skotland
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1981-09-06 Spurn , Yorkshire England
744 X Steppegulbug (Iduna rama) 2010-08-16 Druiridge Bay CP, Northumberland England
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1984-10-18 St.Marys , I.O.S England
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 X Orientgulbug (Hippolais languida)
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1988-06-13 Uzunaberk Tyrkiet
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1974-09-01 Portland Bill,Dorset England
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2001-09-23 Blakeney Point, Norfolk England
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) Norfolk England
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1984-05-28 Spurn , Yorkshire England
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1988-06-12 Cyprus (the Turkish bit) Tyrkiet
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 1988-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 1981-10-16 St.Mary's, I.O.S England
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1979-10-30 Meols,Cheshire England
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1982-05-17 Midhope Moor , Yorkshire England
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2008-09-21 Bocquer Valley,Mallorca Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1982-10-09 St.Marys , I.O.S England
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1983-05-21 Mallorca Spanien
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1988-06-05 Biracek Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1988-06-15 Tasagil Tyrkiet
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1988-06-13 Cyprus (the Turkish bit) Tyrkiet
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2011-06-05 Ribeiro Frio, Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1988-06-03 Akseki Tyrkiet
799 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 1989-10-15 Holkham Pines, Norfolk England
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1988-06-03 Akseki Tyrkiet
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 1988-06-04 Yesilice Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2001-10-06 South Stack Wales
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1982-10-11 St.Martins , I.O.S England
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 1999-10-10 St.Agnes I.O.S England
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 1987-10-25 Lundy England
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 1983-10-14 St.Marys , I.O.S England
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 1987-10-25 Lundy England
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1984-10-20 St.Marys , I.O.S England
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1982-10-10 St.Marys , I.O.S England
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1990-02-16 Chingford, Essex England
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2013-05-18 Margate Cemetery, Kent England
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 1988-12-26 Inverbervie Skotland
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1988-06-04 Yesilice Tyrkiet
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 X * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) 2007-09-27 Flannelboro, Yorkshire England
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1983-10-01 St.Marys , I.O.S England
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1981-05-15 Salthouse Heath , Norfolk England
850 X Hvidhals (Irania gutturalis)
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2011-10-21 Gulberwick, Mainland, Shetland Skotland
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1984-05-25 Northdown Park, Margate, Kent England
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1988-06-09 enroute to Ispir Tyrkiet
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2003-04-26 Flannelboro, Yorkshire England
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1984-04-03 Old Pumping Stn,Moss Side,Cheshire England
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1983-03-05 Minster , Kent England
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1988-06-03 Akseki Tyrkiet
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1985-10-14 Garrison, St.Mary's, I O S England
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1988-06-03 near Konya Tyrkiet
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1984-12-30 Freswick Bay near Wick Skotland
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1988-06-03 Akseki Tyrkiet
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1988-06-13 Cyprus (the Turkish bit) Tyrkiet
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1983-11-01 Weybourne , Norfolk England
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1988-06-06 Van Golu Tyrkiet
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 1988-06-04 Yesilice Tyrkiet
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1973-10-30 35 Runcorn Rd, Moore England
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1988-06-05 Biracek Tyrkiet
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex)
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1973-12-08 Moss Side,Cheshire England
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1988-06-04 Yesilice Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1988-06-04 Biracek Tyrkiet
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 1988-06-04 Biracek Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1988-06-08 enroute to Ispir Tyrkiet
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1988-06-06 Van Tyrkiet
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 1988-06-06 Van Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1983-09-07 Gibralter Point , Lincs England
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1983-04-10 Blackpool Airport , Lancashire England
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1983-05-21 Mallorca Spanien
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1984-02-25 Dave Parkers back garden Bracknell,London England
946 X Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1984-05-10 Big Water,Wideopen near Newcastle England
948 X Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1979-10-06 Blakeney Point,Norfolk England
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1973-12-08 Moss Side,Cheshire England
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1981-01-11 Halkyn Cemetery Wales
962 X Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 1988-06-06 Van Tyrkiet
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1988-06-04 Yesilice Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1985-03-11 Holkam Woods,Wells,Norfolk England
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1980-01-05 Cannock Chase,Staffordshire England
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2011-09-14 Sierra Nevada, Andalucia Spanien
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 1988-06-06 Van Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1983-05-21 Mallorca Spanien
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria)
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1979-10-07 Cley , Norfolk England
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Wideopen NR, Newcastle, Tyne and Wear England
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1988-06-09 enroute to Ispir Tyrkiet
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 1988-06-06 Van Golu Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1988-06-04 Yesilice Tyrkiet
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1988-06-02 Tasagil Tyrkiet
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1975-07-11 Devon England
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1985-10-16 St.Marys , I.O.S England
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1983-09-14 Fair Isle Skotland
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1988-06-02 Tasagil Tyrkiet
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1973-10-30 Moss Side, Cheshire England
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 1995-10-02 Seaforth, Lancs England
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1985-01-03 Belfast Docks Nordirland
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1989-12-05 Portland Bill, Dorset England
1023 X * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) 1982-04-13 Portland Bill,Dorset England
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 1983-09-24 St.Agnes , I.O.S England
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 1983-09-24 St.Agnes , I.O.S England
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 1996-10-15 Portland Bill Obs garden, Dorset England
1035 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 1989-03-19 Maidstone, Kent England
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 1985-12-09 How Hill N.R , Norfolk England
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 1984-06-09 Fetlar , Shetland Skotland
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 1982-11-09 Gibralter Point , Lincs England
1045 X * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) 2013-10-25 Baltasound, Unst Skotland
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 X * Parulasanger (Setophaga americana) 1983-10-01 Tresco , I.O.S England
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2008-08-27 Three Castles Head,Mizen,Co Cork Irland
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 1994-12-13 Bewl Bridge Res, Kent England
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 1985-10-14 St.Marys , I.O.S England
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2006-10-09 Kilbaha, Co.Clare Irland
1061 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2013-09-21 Dursey Island, Co.Cork Irland
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 1982-10-13 St.Marys , I.O.S England
1064 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 1983-10-10 St.Agnes , I.O.S England
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer