VP Artsliste - Kronologisk

Jens Søgaard Hansen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2022
707 2022-11-05 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) Tyskland Aukrug, Schleswig-Holstein
2021
706 2021-06-17 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Skagen Havn
2020
705 2020-11-01 * Brundrossel (Turdus eunomus) Danmark Sorthat Odde, Bornholm
2019
704 2019-11-10 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Danmark Gentofte Sø
2018
703 2018-02-03 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Björkäng Strand, Halland
2016
702 2016-11-13 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Staffanstorp, Skåne
701 2016-11-11 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Hirtshals
700 2016-10-15 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Danmark Sønderho, Fanø
2015
699 2015-08-17 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Danmark Agger Tange
698 2015-05-14 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Vikær, Tjæreborg
2014
697 2014-10-19 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Ribeira do Poço de Agua, Corvo
696 2014-10-09 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne ETAR, Ponta Delgada, Sao Miguel
695 2014-10-08 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
2013
694 2013-11-15 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Grindavik
693 2013-10-16 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) Azorerne Poço d'Agua, Corvo
692 2013-10-12 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) Azorerne Middle Fields, Corvo
691 2013-10-08 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
690 2013-10-04 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Ribeira do Cantinho, Corvo
689 2013-09-29 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Danmark Mandø
688 2013-05-27 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Busemarke, Møn
687 2013-02-02 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvand
2012
686 2012-11-27 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Grenen, Skagen
685 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø, Århus
684 2012-10-23 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Caldeirão, Corvo
683 2012-10-22 * Sørgedue (Zenaida macroura) Azorerne Middle Fields, Corvo
682 2012-10-20 * Præriesanger (Setophaga discolor) Azorerne Lighthouse valley, Corvo
681 2012-10-20 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Lighthouse valley, Corvo
680 2012-10-17 * Vandredrossel (Turdus migratorius) Azorerne Power Station, Corvo
679 2012-10-16 Canadagås (Branta canadensis) Azorerne Lower Fields, Corvo
678 2012-10-14 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Corvo
677 2012-10-13 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Corvo
676 2012-10-13 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Caldeirao, Corvo
675 2012-10-12 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Lighthouse valley, Corvo
674 2012-10-12 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Lighthouse valley, Corvo
673 2012-10-12 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) Azorerne Lighthouse valley, Corvo
672 2012-10-11 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Azorerne Reservoir, Corvo
671 2012-10-11 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne Fojo, Corvo
670 2012-10-10 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
669 2012-09-15 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Danmark Gedser, Falster
668 2012-04-30 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Gislövs stjärna, Skåne
2011
667 2011-10-13 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Serra da Tronqueira, São Miguel
666 2011-10-08 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Vila do Corvo, Corvo
665 2011-10-07 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Above Vila do Corvo, Corvo
664 2011-10-03 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Corvo
663 2011-10-02 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Azorerne Corvo
662 2011-10-02 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Corvo
661 2011-10-01 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Corvo
660 2011-10-01 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Corvo
659 2011-09-30 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Azorerne Corvo
658 2011-09-30 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Corvo
657 2011-09-30 * Kildire (Charadrius vociferus) Azorerne Terceira
656 2011-09-22 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Tissinghuse, Mors
655 2011-04-28 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Vila Velha de Rodao
654 2011-04-28 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Arrentela/Seixel
653 2011-04-28 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barroca d'Alva
652 2011-04-28 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva
2010
651 2010-10-13 Hedepiber (Anthus rubescens) Azorerne Corvo
650 2010-10-12 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Corvo
649 2010-10-12 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Corvo
648 2010-10-12 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Azorerne Corvo
647 2010-10-11 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Azorerne Corvo
646 2010-10-10 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Corvo
645 2010-10-10 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Corvo
644 2010-10-10 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo
643 2010-10-10 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Corvo
642 2010-10-10 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Azorerne Corvo
641 2010-10-09 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Azorerne Corvo
640 2010-10-08 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Terceira
639 2010-10-08 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Terceira
638 2010-10-08 * Alaskaryle (Calidris mauri) Azorerne Terceira
637 2010-08-25 * Storskråpe (Ardenna gravis) Danmark Gilleleje
636 2010-07-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Mølleparken, Skørping
635 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Danmark Hejresøen, Vestamager
634 2010-05-25 * Kaffersejler (Apus caffer) Marokko Imlil, Marrakech
633 2010-05-23 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Michlifen, Ifrane
632 2010-05-18 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Oued Jenna, Aoussard, Western Sahara
631 2010-05-17 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Marokko Port of Dakhla, Dakhla, Western Sahara
630 2010-05-17 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla, Western Sahara
629 2010-05-17 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko 152km NE of Dakhla, Western Sahara
628 2010-05-13 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Atlantic coast
627 2010-05-13 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Marokko Oualidia salt pans, El Jadida
626 2010-05-06 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Lille Vildmose
625 2010-02-15 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Brabrand Sø
2009
624 2009-12-14 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien La Oliva, Fuerteventura
623 2009-12-14 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien La Oliva, Fuerteventura
622 2009-10-14 * Indisk Gås (Anser indicus) Danmark Margrethe Kog
621 2009-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Blåvand
620 2009-08-07 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Danmark Magisterkogen
2008
619 2008-10-17 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Danmark Grønningen, Blåvand
618 2008-05-16 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
617 2008-05-12 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
616 2008-05-12 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
615 2008-05-11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
614 2008-03-21 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Fiby urskog, Uppland
613 2008-03-21 Gråspætte (Picus canus) Sverige Toften, Östervåla, Uppland
612 2008-03-21 Slagugle (Strix uralensis) Sverige Östervåla, Uppland
2007
611 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen
610 2007-10-03 Sortbrun And (Anas rubripes) Færøerne Klaksvik
609 2007-10-03 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Færøerne Skálabotn
608 2007-09-25 * Mandarinand (Aix galericulata) Færøerne Thorshavn
607 2007-05-20 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Le Buisson de Massoury (D 134)
606 2007-05-19 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Aghione Casone (D443), Corsica
605 2007-05-18 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Col de Sorba, Corsica
604 2007-05-18 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Corsica
603 2007-05-18 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Col de Sorba, Corsica
602 2007-05-06 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Albano Vercellese, Vercelli
601 2007-05-06 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Boschi del Ticino, Piemonte
600 2007-05-05 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel K20 salt pools, Eilat
599 2007-04-30 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat Mountains
598 2007-04-29 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Yotvata
597 2007-04-28 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Ne'ot Hakikar
596 2007-04-27 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel K19 pools, Eilat
595 2007-04-26 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
594 2007-04-26 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Nizzana
593 2007-01-29 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Universitetsparken, København
2006
592 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Danmark Mandø
591 2006-09-04 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Cape Greco
590 2006-09-03 * Jomfrutrane (Grus virgo) Cypern Akrotiri Salt Lake
589 2006-09-03 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Cypern Akhna Dam
588 2006-09-02 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Sia, Kornos
587 2006-08-05 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Danmark Ræhr Grusgrav
586 2006-05-23 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Formentor Peninsula, Mallorca
585 2006-05-22 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien Alcúdia, Mallorca
584 2006-04-17 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Kuwait Sabah Al-Salem
583 2006-04-13 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
582 2006-04-12 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Kuwait Pipeline Beach, Zour Port
581 2006-04-12 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
580 2006-04-11 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Umm al Maradim Island
579 2006-04-11 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Pipeline Beach, Zour Port
578 2006-04-10 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Kuwait Sabah Al-Salem
577 2006-04-09 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Queisat / Kadmah Gardens
576 2006-04-09 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Tulha, Sabah Al-Ahmed Nature Reserve
575 2006-04-09 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Tulha, Sabah Al-Ahmed Nature Reserve
574 2006-04-08 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Doha Spur High Tide
573 2006-04-08 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Ahmadi
572 2006-03-01 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Nærum Gadekær
571 2006-01-08 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Sverige Falköping, Västergötland
2005
570 2005-12-22 * Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Korsø Plantage, Hanstholm
569 2005-10-16 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Danmark Fourfeldt, Esbjerg
568 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Ølsemagle Revle
2004
567 2004-12-11 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkil Hamn, Halland
566 2004-11-07 * Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark Grønnemose Allé, Utterslev Mose
565 2004-10-05 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Danmark Hanstholm Fyrhaver
564 2004-07-10 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Rømø
563 2004-07-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Rømø Sønderstrand
562 2004-06-10 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Grønningen, Fanø
561 2004-05-27 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Tyrkiet Kinik, Bozkir
560 2004-05-27 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Tyrkiet Akseki (7,9 km, old site)
559 2004-05-26 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Demircili, Silifke
558 2004-05-25 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Erdemli
557 2004-05-22 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sivri Kaya
556 2004-05-22 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet Ispir
555 2004-05-22 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivri Kaya
554 2004-05-22 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Sivri Kaya
553 2004-05-22 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Gelinkaya, Erzurum
552 2004-05-21 * Slagfalk (Falco cherrug) Tyrkiet Isak Pasa Palace
551 2004-05-21 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Isak Pasa Palace
550 2004-05-21 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Isak Pasa Palace
549 2004-05-20 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Caldiran, Dogubayazit
548 2004-05-20 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Isak Pasa Palace
547 2004-05-19 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Van Marshes, Van
546 2004-05-19 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Ercek Gölu, Van
545 2004-05-18 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Sanliurfa - Diyarbakir
544 2004-05-18 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Tatvan, Van Gölü
543 2004-05-17 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Durnalik, Yesilce
542 2004-05-17 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Tyrkiet Birecik
541 2004-05-17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
540 2004-05-17 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Birecik
539 2004-05-17 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
538 2004-05-17 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Durnalik, Yesilce
537 2004-05-17 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Durnalik, Yesilce
536 2004-05-17 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Durnalik, Yesilce
535 2004-05-17 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Durnalik, Yesilce
534 2004-05-17 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
533 2004-05-16 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet Akseki
532 2004-05-16 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Akseki
531 2004-05-16 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
530 2004-05-16 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Akseki
529 2004-03-31 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Jordan Suwayma, Dead Sea
528 2004-03-30 Rosasanger (Curruca mystacea) Jordan Azraq
527 2004-03-30 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Jordan Dibbin Forest, Jarash
526 2004-03-30 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Jordan Zarga River, Jarash
525 2004-03-30 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Jordan Zarga River, Jarash
524 2004-03-28 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Jordan Shaumari, Azraq
523 2004-03-28 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Jordan Shaumari, Azraq
522 2004-03-28 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Jordan Shaumari, Azraq
521 2004-03-28 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Jordan Azraq Janubi
520 2004-03-27 Chukarhøne (Alectoris chukar) Jordan Wadi Dana
519 2004-03-27 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Jordan Wadi Dana
518 2004-03-26 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Jordan Wadi Fidan
517 2004-03-26 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Jordan Aqaba
516 2004-03-26 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Jordan Wadi Fidan
515 2004-03-26 Sortstjert (Oenanthe melanura) Jordan Wadi Araba
514 2004-03-25 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Jordan Aqaba
513 2004-03-25 Huskrage (Corvus splendens) Jordan Aqaba
512 2004-03-25 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Jordan Aqaba
511 2004-03-25 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Jordan Aqaba
510 2004-03-24 Rustværling (Emberiza caesia) Jordan Wadi Rum
509 2004-03-24 Stribet Værling (Emberiza striolata) Jordan Rakabat Canyon, Wadi Rum
508 2004-03-24 * Verreauxørn (Aquila verreauxii) Jordan Wadi Rum
507 2004-03-24 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Jordan Rakabat Canyon, Wadi Rum
506 2004-03-24 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Jordan Wadi Rum
505 2004-03-23 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Jordan Petra
504 2004-03-23 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Jordan Wadi Rum
503 2004-03-23 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Jordan Wadi Rum
502 2004-03-23 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Jordan Disi, Wadi Rum
501 2004-03-23 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Jordan Petra
500 2004-03-23 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Jordan Wadi Rum
499 2004-03-23 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Jordan Wadi Rum
498 2004-03-23 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Jordan Petra
2003
497 2003-10-25 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark RoneKlint, Præstø (S)
496 2003-10-11 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Husby Strand, Fyn
495 2003-10-03 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Roskilde Fjord
494 2003-06-05 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Danmark Molslaboratoriet, Ebeltoft
493 2003-05-15 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Hurghada
492 2003-05-15 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Safaga
491 2003-05-15 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Egypten Safaga
490 2003-05-14 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Bir Shalatein
489 2003-05-14 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Bir Shalatein
488 2003-05-14 Namaquadue (Oena capensis) Egypten Bir Shalatein
487 2003-05-14 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Egypten Bir Shalatein
486 2003-05-13 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Hamata
485 2003-05-13 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Egypten Hamata
484 2003-05-13 Revhejre (Egretta gularis) Egypten Al Quesir
483 2003-05-13 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hamata
482 2003-05-10 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
481 2003-05-10 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
480 2003-05-10 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Abu Simbel
479 2003-05-10 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
478 2003-05-10 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Abu Simbel
477 2003-05-09 * Grøn Biæder (Merops persicus) Egypten Crocodile Island, Luxor
476 2003-05-09 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Egypten Crocodile Island, Luxor
475 2003-05-09 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Crocodile Island, Luxor
474 2003-05-09 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
473 2003-05-09 Sporevibe (Vanellus spinosus) Egypten Crocodile Island, Luxor
472 2003-05-09 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten Crocodile Island, Luxor
471 2003-05-09 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Egypten Crocodile Island, Luxor
470 2003-05-09 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Egypten Crocodile Island, Luxor
469 2003-05-09 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Egypten Crocodile Island, Luxor
468 2003-05-09 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Crocodile Island, Luxor
467 2003-05-09 Masketornskade (Lanius nubicus) Egypten Crocodile Island, Luxor
466 2003-05-09 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Luxor
465 2003-05-08 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Hurghada
464 2003-03-29 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand
463 2003-01-10 Sortsvane (Cygnus atratus) Danmark Østskov
2002
462 2002-09-07 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Danmark Hønen, Fanø
461 2002-07-31 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Danmark Porsemosen, Ballerup
460 2002-07-14 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Tyskland Rethen, Hannover
459 2002-06-15 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Sverige Husebymaden, Småland
458 2002-06-10 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Frisenfeldt, Gedser
457 2002-05-16 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Spanien Cape Trafalgar, Vejer
456 2002-05-16 Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien Laguna de la Mejorada, Los Palacios
455 2002-05-15 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Spanien Doñana
454 2002-05-14 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Tarifa Beach
453 2002-05-13 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Cáceres, Extremadura
452 2002-05-13 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Spanien Laguna de la Mejorada, Los Palacios
451 2002-05-13 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Laguna de la Mejorada, Los Palacios
450 2002-05-12 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Peña Falcon, Monfragüe
449 2002-05-12 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Torrejón el Rubio, Monfragüe
448 2002-05-11 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Madrigalejo, Zorita, Extremadura
447 2002-05-11 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien Vegas Atlas, Zorita, Extremadura
446 2002-05-11 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Torrejón el Rubio, Monfragüe
445 2002-05-11 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien La Serena, Extremadura
444 2002-05-11 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Vegas Atlas, Zorita, Extremadura
443 2002-05-10 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna Amarga, Moriles
442 2002-05-10 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien Extremadura
441 2002-05-10 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Extremadura
440 2002-05-10 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Laguna Dulce, Moriles
439 2002-05-10 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Extremadura
438 2002-04-20 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Danmark Tane Sø, Oksbøl
437 2002-01-16 * Rosenterne (Sterna dougallii) Marokko Oued Tinkert, Tamri
436 2002-01-16 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Marokko Agadir Harbour
435 2002-01-15 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Marokko Goulimine, 15 km S
434 2002-01-14 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Marokko Oued Massa
433 2002-01-13 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri, 7 km N
432 2002-01-13 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Tamri
431 2002-01-13 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Royal Palace, Oued Sous
430 2002-01-12 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Bettache forest
429 2002-01-12 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Marokko Oukaimeden
428 2002-01-11 * Stortrappe (Otis tarda) Marokko Asilah
427 2002-01-11 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko Oued Loukkos
426 2002-01-11 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Oued Loukkos
425 2002-01-11 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Marokko Asilah
424 2002-01-10 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moulay-Bousselham
423 2002-01-10 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Azrou, Foret de Cèdres
422 2002-01-10 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida, 3 km S
421 2002-01-08 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Merzouga lake
420 2002-01-08 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko Merzouga
419 2002-01-08 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Auberge Erg-Chebbi, Erfoud
418 2002-01-07 * Høgeørn (Aquila fasciata) Marokko Erfoud, 74 km V
417 2002-01-07 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Erfoud, 9 km V
416 2002-01-07 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Merzouga
415 2002-01-06 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Sous Valley
414 2002-01-06 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko Ouarzazate
413 2002-01-06 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Marokko Oued Sous, Tarouddant
412 2002-01-06 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Marokko Ouarzazate, 11 km E
411 2002-01-06 Blådrossel (Monticola solitarius) Marokko Igoudar - Ouarzazate
410 2002-01-05 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
409 2002-01-05 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
408 2002-01-05 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
407 2002-01-05 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
406 2002-01-05 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
405 2002-01-05 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
404 2002-01-05 Dværglærke (Alaudala rufescens) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
403 2002-01-05 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
402 2002-01-05 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Goulimine, 11 km V
401 2002-01-04 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Tiznit
400 2002-01-04 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Marokko Oued Massa
399 2002-01-04 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Marokko Oued Massa
398 2002-01-04 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Marokko Oued Massa
397 2002-01-04 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko Oued Massa
396 2002-01-04 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Oued Massa
395 2002-01-04 * Skadegøg (Clamator glandarius) Marokko Massa
394 2002-01-04 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Oued Massa
393 2002-01-04 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko Bouizakarne - Goulimine
392 2002-01-04 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
391 2002-01-04 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Bouizakarne - Goulimine
390 2002-01-04 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
389 2002-01-03 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Agadir
388 2002-01-03 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Oued Massa
387 2002-01-03 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Marokko Massa
386 2002-01-03 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir Airport
385 2002-01-03 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Agadir - Massa
2001
384 2001-11-24 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Sverige Kråks Skjutfält, Västergötland
383 2001-11-02 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Danmark Køge Sydstrand
382 2001-10-16 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Danmark Nexø Havn
381 2001-10-15 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Gammel Hviding
380 2001-10-12 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Nørre Vorupør
379 2001-09-09 * Rosenstær (Pastor roseus) Danmark Ishøj Strand
378 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Danmark Kammerslusen
377 2001-07-10 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Ängsnäset, Skåne
376 2001-06-30 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Sverige Draven, Småland
375 2001-06-10 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Bygholm Vejle, Vejlerne
374 2001-06-03 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Kraptårnet, Bygholm Vejle
373 2001-05-18 Tredækker (Gallinago media) Danmark Borreby Mose
372 2001-04-09 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Østerø Sø, Nyborg
371 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Danmark Skårup, NJ
370 2001-01-28 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
369 2001-01-28 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
368 2001-01-27 Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien Tenerife, Roquito del Fraile
367 2001-01-27 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Tenerife, Monte del Agua
366 2001-01-27 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Tenerife, Monte del Agua
365 2001-01-27 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Spanien Tenerife, Roquito del Fraile
364 2001-01-26 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Tenerife, Las Lajas
363 2001-01-25 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Tenerife, San Juan
362 2001-01-24 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Tenerife, Monte del Agua
361 2001-01-24 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
360 2001-01-24 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Tenerife, Erjos
359 2001-01-23 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
358 2001-01-23 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
357 2001-01-23 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
2000
356 2000-11-20 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Danmark Vejers Strand
355 2000-10-29 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Bøtø Nor, Falster
354 2000-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Ho Klitplantage, Blåvand
353 2000-09-19 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Stensnæs, Voersaa, NJ
352 2000-08-11 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Sverige Örtofta, Skåne
351 2000-08-10 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Ølsemagle Revle
350 2000-07-29 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Løkkeby Enge, Langeland
349 2000-07-29 * Damklire (Tringa stagnatilis) Danmark Ørnehoved, Stigsnæs
348 2000-07-25 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Frankrig Plaine De La Camargue
347 2000-07-25 Mestersanger (Curruca hortensis) Frankrig Martigues, Les Rouges
346 2000-07-25 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig Plaine De La Crau
345 2000-07-25 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Frankrig Plaine De La Camargue
344 2000-07-25 * Dværghornugle (Otus scops) Frankrig Martigues, Les Rouges
343 2000-07-25 * Ellekrage (Coracias garrulus) Frankrig Plaine De La Crau
342 2000-07-25 * Tophejre (Ardeola ralloides) Frankrig Plaine De La Camargue
341 2000-07-25 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Frankrig Plaine De La Camargue
340 2000-07-25 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Frankrig Plaine De La Camargue
339 2000-07-25 * Kohejre (Bubulcus ibis) Frankrig Plaine De La Camargue
338 2000-07-25 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Frankrig Plaine De La Camargue
337 2000-07-25 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig Plaine De La Camargue
336 2000-07-25 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Frankrig Plaine De La Crau
335 2000-07-25 Cettisanger (Cettia cetti) Frankrig Plaine De La Camargue
334 2000-07-25 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig Plaine De La Camargue
333 2000-07-24 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Frankrig Martigues, Les Rouges
332 2000-07-22 * Gråsejler (Apus pallidus) Frankrig
331 2000-07-22 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Schweiz
330 2000-07-18 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Frankrig Mont Blanc
329 2000-07-18 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Frankrig Mont Blanc
328 2000-07-17 Murløber (Tichodroma muraria) Frankrig Mont Blanc
327 2000-07-17 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Frankrig Mont Blanc
326 2000-07-17 Citronsisken (Carduelis citrinella) Frankrig Mont Blanc
325 2000-07-17 Stenhøne (Alectoris graeca) Frankrig Mont Blanc
324 2000-07-16 * Klippeværling (Emberiza cia) Frankrig Mont Blanc
323 2000-07-15 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Frankrig Mont Blanc
322 2000-07-15 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Frankrig Mont Blanc
321 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Søborg Sø, Græsted
320 2000-06-09 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Halland, Skummeslövsstrand
319 2000-06-08 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Danmark Harboør Tange
318 2000-05-22 * Høgesanger (Curruca nisoria) Danmark Tryggevælde Å, Køge
317 2000-05-18 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Danmark Sydmøllevej, Vestamager
316 2000-05-12 * Terekklire (Xenus cinereus) Danmark Kjelst Grusgrav, Oksbøl
315 2000-05-12 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Kammerslusen
314 2000-05-04 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Nordstranden, Skagen
313 2000-04-20 * Triel (Burhinus oedicnemus) Danmark Bulbjerg, Nordjylland
312 2000-04-16 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Mollerup, Silkeborg
311 2000-02-13 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Skagen Havn
1999
310 1999-12-20 * Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Slangerup
309 1999-12-02 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Udsholt Strand
308 1999-11-14 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Danmark Køge Lyng, Køge
307 1999-11-03 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark Fortunen, Jægersborg Dyrehave
306 1999-10-24 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Nakkehoved
305 1999-10-23 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Bøtø Nor, Falster
304 1999-10-18 * Storpiber (Anthus richardi) Danmark Blåvand
303 1999-10-18 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Blåvand
302 1999-10-16 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Blåvands Huk
301 1999-07-15 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Præstø Fed
1998
300 1998-05-10 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Gilbjerghoved
299 1998-05-08 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Klydesøen, Amager
298 1998-05-04 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Danmark Klydesøen, Amager
297 1998-01-01 Lapmejse (Poecile cinctus) Sverige Lapland
296 1998-01-01 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Lapland
1992
295 1992-01-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Grækenland Kreta
294 1992-01-01 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Grækenland Kreta
293 1992-01-01 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Grækenland Kreta
292 1992-01-01 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland
291 1992-01-01 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Grækenland Kreta
Annoncer