VP Artsliste

VP Artsliste

Jens Søgaard Hansen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jens Søgaard Hansens kryds

Dette er Jens Søgaard Hansens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2007-05-19 Aghione Casone (D443), Corsica Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2007-05-06 Boschi del Ticino, Piemonte Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2004-05-22 Sivri Kaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) Norge
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) Norge
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2008-05-11 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2004-05-22 Sivri Kaya Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2000-07-17 Mont Blanc Frankrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2004-03-27 Wadi Dana Jordan
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2002-01-13 Tamri Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2002-05-10 Laguna Dulce, Moriles Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2004-03-24 Rakabat Canyon, Wadi Rum Jordan
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2002-01-12 Sidi Bettache forest Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2007-05-20 Le Buisson de Massoury (D 134) Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1999-10-23 Bøtø Nor, Falster Danmark
32 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-10-16 Lower Fields, Corvo Azorerne
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2009-10-14 Margrethe Kog Danmark
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2003-01-10 Østskov Danmark
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2007-09-25 Thorshavn Færøerne
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2001-04-09 Østerø Sø, Nyborg Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-10-03 Roskilde Fjord Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2007-10-03 Klaksvik Færøerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2000-05-12 Kammerslusen Danmark
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2002-01-03 Oued Massa Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2000-04-16 Mollerup, Silkeborg Danmark
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2001-01-27 Tenerife, Roquito del Fraile Spanien
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2013-11-15 Grindavik Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-12 Nørre Vorupør Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand Danmark
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand Danmark
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2007-10-03 Skálabotn Færøerne
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2002-05-10 Laguna Amarga, Moriles Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2002-01-13 Royal Palace, Oued Sous Marokko
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2006-04-12 Pipeline Beach, Zour Port Kuwait
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2007-04-28 Ne'ot Hakikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2001-01-25 Tenerife, San Juan Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2000-07-22 Frankrig
118 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager Danmark
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2010-05-25 Imlil, Marrakech Marokko
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2002-01-11 Asilah Marokko
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2009-12-14 La Oliva, Fuerteventura Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2007-04-26 Nizzana Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2000-07-25 Plaine De La Crau Frankrig
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2002-01-04 Massa Marokko
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2010-10-12 Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2002-05-13 Cáceres, Extremadura Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2007-04-26 Nizzana Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2002-05-11 La Serena, Extremadura Spanien
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2003-05-15 Safaga Egypten
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2007-04-27 K19 pools, Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2001-01-27 Tenerife, Monte del Agua Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2001-01-27 Tenerife, Monte del Agua Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2006-01-08 Falköping, Västergötland Sverige
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2002-01-03 Massa Marokko
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2012-10-22 Middle Fields, Corvo Azorerne
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2006-04-10 Sabah Al-Salem Kuwait
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2002-06-15 Husebymaden, Småland Sverige
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2002-01-11 Oued Loukkos Marokko
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2002-01-11 Oued Loukkos Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke, Møn Danmark
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2006-09-03 Akrotiri Salt Lake Cypern
182 X Trane (Grus grus) Sverige
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2002-07-14 Rethen, Hannover Tyskland
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2010-05-13 Oualidia salt pans, El Jadida Marokko
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2010-05-13 Atlantic coast Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2000-04-20 Bulbjerg, Nordjylland Danmark
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-04 Klydesøen, Amager Danmark
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2006-04-09 Queisat / Kadmah Gardens Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø, Græsted Danmark
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-08 Harboør Tange Danmark
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-10 Grønningen, Fanø Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2010-10-08 Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2011-09-30 Terceira Azorerne
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Rømø Danmark
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2003-05-13 Hamata Egypten
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2007-05-05 K20 salt pools, Eilat Israel
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2001-11-24 Kråks Skjutfält, Västergötland Sverige
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2000-08-11 Örtofta, Skåne Sverige
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen Danmark
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs, Voersaa, NJ Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2011-10-02 Corvo Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø Sønderstrand Danmark
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2000-07-29 Løkkeby Enge, Langeland Danmark
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2010-10-08 Terceira Azorerne
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2010-10-08 Terceira Azorerne
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-06 Lille Vildmose Danmark
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2014-10-08 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 2001-05-18 Borreby Mose Danmark
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2012-10-23 Caldeirão, Corvo Azorerne
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2000-05-12 Kjelst Grusgrav, Oksbøl Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-22 Tissinghuse, Mors Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2000-10-29 Bøtø Nor, Falster Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2012-10-11 Reservoir, Corvo Azorerne
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Bygholm Vejle, Vejlerne Danmark
275 X * Willet (Tringa semipalmata) 2014-10-09 ETAR, Ponta Delgada, Sao Miguel Azorerne
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2000-07-29 Ørnehoved, Stigsnæs Danmark
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2018-02-03 Björkäng Strand, Halland Sverige
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2006-04-08 Doha Spur High Tide Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2002-05-11 Vegas Atlas, Zorita, Extremadura Spanien
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-07-10 Ängsnäset, Skåne Sverige
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1998-05-08 Klydesøen, Amager Danmark
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-11 Lerkil Hamn, Halland Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen Havn Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Vikær, Tjæreborg Danmark
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Sydstrand Danmark
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2003-05-08 Hurghada Egypten
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2003-05-13 Hamata Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum Gadekær Danmark
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-15 Brabrand Sø Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2004-05-18 Tatvan, Van Gölü Tyrkiet
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2006-04-11 Umm al Maradim Island Kuwait
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2002-05-16 Cape Trafalgar, Vejer Spanien
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2010-05-17 Dakhla, Western Sahara Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2003-05-15 Hurghada Egypten
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-01-16 Oued Tinkert, Tamri Marokko
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2003-05-15 Safaga Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle)
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2000-05-04 Nordstranden, Skagen Danmark
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2010-05-17 Port of Dakhla, Dakhla, Western Sahara Marokko
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-17 Agger Tange Danmark
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2002-01-16 Agadir Harbour Marokko
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1999-12-02 Udsholt Strand Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2002-05-14 Tarifa Beach Spanien
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2010-08-25 Gilleleje Danmark
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2004-05-25 Erdemli Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2003-05-13 Hamata Egypten
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2010-10-10 Corvo Azorerne
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 X * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) 2006-04-11 Pipeline Beach, Zour Port Kuwait
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2007-05-06 Albano Vercellese, Vercelli Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2002-01-13 Tamri, 7 km N Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Kraptårnet, Bygholm Vejle Danmark
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2002-05-15 Doñana Spanien
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-09-30 Corvo Azorerne
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2012-10-13 Caldeirao, Corvo Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2003-05-13 Al Quesir Egypten
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2006-09-03 Akhna Dam Cypern
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr Grusgrav Danmark
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Sverige
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2002-01-06 Sous Valley Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1992-01-01 Kreta Grækenland
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2002-05-12 Peña Falcon, Monfragüe Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2007-04-30 Eilat Mountains Israel
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-04-28 Vila Velha de Rodao Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1992-01-01 Kreta Grækenland
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2002-05-10 Extremadura Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2002-05-11 Madrigalejo, Zorita, Extremadura Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2002-05-11 Torrejón el Rubio, Monfragüe Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 2004-03-24 Wadi Rum Jordan
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2002-01-07 Erfoud, 74 km V Marokko
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2004-05-22 Ispir Tyrkiet
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2000-07-25 Martigues, Les Rouges Frankrig
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-20 Slangerup Danmark
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2008-03-21 Östervåla, Uppland Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-09 Halland, Skummeslövsstrand Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-22 Korsø Plantage, Hanstholm Danmark
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-03 Fortunen, Jægersborg Dyrehave Danmark
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 2002-01-10 Moulay-Bousselham Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2000-07-25 Plaine De La Crau Frankrig
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2004-03-30 Zarga River, Jarash Jordan
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2008-03-21 Fiby urskog, Uppland Sverige
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2004-05-27 Kinik, Bozkir Tyrkiet
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2004-03-30 Dibbin Forest, Jarash Jordan
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2004-05-27 Akseki (7,9 km, old site) Tyrkiet
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2002-01-10 Azrou, Foret de Cèdres Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 2008-03-21 Toften, Östervåla, Uppland Sverige
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2000-07-25 Plaine De La Crau Frankrig
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1992-01-01 Grækenland
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2004-05-21 Isak Pasa Palace Tyrkiet
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-10-25 RoneKlint, Præstø (S) Danmark
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2001-01-28 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2001-01-28 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø, Århus Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2004-03-28 Shaumari, Azraq Jordan
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen Danmark
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemosen, Ballerup Danmark
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2002-05-10 Extremadura Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2011-10-01 Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2010-10-10 Corvo Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1998-01-01 Lapland Sverige
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2002-05-10 Extremadura Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2002-01-12 Oukaimeden Marokko
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2000-07-17 Mont Blanc Frankrig
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2004-03-25 Aqaba Jordan
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2010-05-17 152km NE of Dakhla, Western Sahara Marokko
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2002-01-08 Merzouga Marokko
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2004-03-23 Petra Jordan
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) 2013-10-12 Middle Fields, Corvo Azorerne
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2006-04-09 Tulha, Sabah Al-Ahmed Nature Reserve Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Sverige
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2004-05-16 Akseki Tyrkiet
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1998-01-01 Lapland Sverige
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) Sverige
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2001-01-24 Tenerife, Monte del Agua Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2002-01-04 Bouizakarne - Goulimine Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-05-18 Sydmøllevej, Vestamager Danmark
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2004-05-18 Sanliurfa - Diyarbakir Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2002-01-11 Asilah Marokko
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2002-01-10 Zeida, 3 km S Marokko
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2004-03-28 Shaumari, Azraq Jordan
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2004-03-28 Azraq Janubi Jordan
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2006-04-12 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2004-03-23 Petra Jordan
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2002-01-03 Agadir Airport Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2002-01-04 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2000-07-22 Schweiz
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2003-05-09 Luxor Egypten
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2002-01-14 Oued Massa Marokko
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2012-10-12 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2002-01-15 Goulimine, 15 km S Marokko
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2000-07-15 Mont Blanc Frankrig
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2004-03-25 Aqaba Jordan
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvands Huk Danmark
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1999-10-24 Nakkehoved Danmark
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1999-10-18 Blåvand Danmark
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2001-10-15 Gammel Hviding Danmark
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-21 Ho Klitplantage, Blåvand Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2004-05-22 Gelinkaya, Erzurum Tyrkiet
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2001-01-23 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-20 Tane Sø, Oksbøl Danmark
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2004-05-22 Sivri Kaya Tyrkiet
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-15 Gedser, Falster Danmark
725 X * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) 2006-04-09 Tulha, Sabah Al-Ahmed Nature Reserve Kuwait
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2009-08-07 Magisterkogen Danmark
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2004-05-19 Van Marshes, Van Tyrkiet
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2002-06-10 Frisenfeldt, Gedser Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn Danmark
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2002-05-13 Laguna de la Mejorada, Los Palacios Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2004-05-17 Durnalik, Yesilce Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2004-05-26 Demircili, Silifke Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2000-07-24 Martigues, Les Rouges Frankrig
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand Danmark
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2000-07-25 Plaine De La Camargue Frankrig
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2010-05-18 Oued Jenna, Aoussard, Western Sahara Marokko
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2004-03-26 Aqaba Jordan
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2002-01-07 Merzouga Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2008-05-16 Birecik Tyrkiet
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2000-05-22 Tryggevælde Å, Køge Danmark
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2000-07-25 Martigues, Les Rouges Frankrig
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2004-03-25 Aqaba Jordan
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2004-03-26 Wadi Fidan Jordan
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2004-03-23 Wadi Rum Jordan
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2002-01-08 Merzouga lake Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2002-05-12 Torrejón el Rubio, Monfragüe Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2007-05-18 Col de Sorba, Corsica Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2006-05-23 Formentor Peninsula, Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2002-01-07 Erfoud, 9 km V Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2001-01-27 Tenerife, Roquito del Fraile Spanien
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1992-01-01 Kreta Grækenland
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2004-03-30 Azraq Jordan
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2004-03-25 Aqaba Jordan
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2006-09-04 Cape Greco Cypern
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2007-05-18 Col de Sorba, Corsica Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2004-05-16 Akseki Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2004-05-16 Akseki Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2004-05-17 Durnalik, Yesilce Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2000-07-17 Mont Blanc Frankrig
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2011-04-28 Arrentela/Seixel Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2006-04-13 Jahra Farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2006-04-08 Ahmadi Kuwait
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2001-09-09 Ishøj Strand Danmark
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-01-03 Agadir Marokko
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2004-03-23 Wadi Rum Jordan
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, NJ Danmark
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2011-09-30 Corvo Azorerne
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2011-10-03 Corvo Azorerne
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2012-10-11 Fojo, Corvo Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken, København Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde, Bornholm Danmark
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2012-10-17 Power Station, Corvo Azorerne
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2002-05-13 Laguna de la Mejorada, Los Palacios Spanien
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2006-05-22 Alcúdia, Mallorca Spanien
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2004-05-17 Durnalik, Yesilce Tyrkiet
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver Danmark
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2010-05-23 Michlifen, Ifrane Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-06-05 Molslaboratoriet, Ebeltoft Danmark
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2004-03-28 Shaumari, Azraq Jordan
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Sø Danmark
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2002-01-03 Agadir - Massa Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2008-05-12 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2000-07-15 Mont Blanc Frankrig
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2002-01-06 Igoudar - Ouarzazate Marokko
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2009-12-14 La Oliva, Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-11 Husby Strand, Fyn Danmark
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2004-03-23 Wadi Rum Jordan
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2007-04-29 Yotvata Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-11-20 Vejers Strand Danmark
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1992-01-01 Kreta Grækenland
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2006-09-02 Sia, Kornos Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Fourfeldt, Esbjerg Danmark
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2002-01-04 Bouizakarne - Goulimine Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2004-03-26 Wadi Araba Jordan
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2002-01-05 Goulimine, 11 km V Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2002-01-06 Ouarzazate Marokko
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2004-03-27 Wadi Dana Jordan
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2002-01-06 Ouarzazate, 11 km E Marokko
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2004-03-24 Wadi Rum Jordan
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2003-05-09 Crocodile Island, Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2004-03-26 Wadi Fidan Jordan
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2001-01-23 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2004-03-31 Suwayma, Dead Sea Jordan
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2002-01-08 Auberge Erg-Chebbi, Erfoud Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2004-05-17 Durnalik, Yesilce Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2001-01-24 Tenerife, Erjos Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2004-05-17 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2000-07-18 Mont Blanc Frankrig
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2011-04-28 Barroca d'Alva Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2011-04-28 Barroca d'Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2002-05-16 Laguna de la Mejorada, Los Palacios Spanien
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2002-05-11 Vegas Atlas, Zorita, Extremadura Spanien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2006-04-17 Sabah Al-Salem Kuwait
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2000-07-18 Mont Blanc Frankrig
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals Danmark
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2004-05-20 Caldiran, Dogubayazit Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1999-10-18 Blåvand Danmark
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-27 Grenen, Skagen Danmark
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2004-03-30 Zarga River, Jarash Jordan
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø Danmark
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2010-10-13 Corvo Azorerne
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2001-01-24 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2001-01-26 Tenerife, Las Lajas Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Grønnemose Allé, Utterslev Mose Danmark
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2011-10-13 Serra da Tronqueira, São Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2004-05-19 Ercek Gölu, Van Tyrkiet
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2002-01-05 Tan Tan 100, Goulimine Marokko
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2004-05-21 Isak Pasa Palace Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2008-05-12 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2004-03-23 Petra Jordan
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2004-03-23 Disi, Wadi Rum Jordan
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-05-10 Gilbjerghoved Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2000-07-17 Mont Blanc Frankrig
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2007-05-18 Col de Sorba, Corsica Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2004-05-20 Isak Pasa Palace Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2004-03-23 Wadi Rum Jordan
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2001-01-23 Tenerife, Puerto de la Cruz Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Sønderho, Fanø Danmark
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2000-07-16 Mont Blanc Frankrig
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2004-05-21 Isak Pasa Palace Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2004-05-17 Durnalik, Yesilce Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2004-03-24 Wadi Rum Jordan
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2002-01-06 Oued Sous, Tarouddant Marokko
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2004-03-24 Rakabat Canyon, Wadi Rum Jordan
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2002-01-04 Tiznit Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge Lyng, Køge Danmark
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 Pileværling (Emberiza rustica)
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-06-30 Draven, Småland Sverige
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2004-05-16 Akseki Tyrkiet
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2012-04-30 Gislövs stjärna, Skåne Sverige
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2010-10-12 Corvo Azorerne
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Mølleparken, Skørping Danmark
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Staffanstorp, Skåne Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2010-10-10 Corvo Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-10-09 Corvo Azorerne
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2010-10-11 Corvo Azorerne
1027 X * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) 2012-10-12 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-02 Corvo Azorerne
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2012-10-12 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-07 Above Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2010-10-12 Corvo Azorerne
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2013-10-08 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2011-10-01 Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2012-10-10 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-08 Vila do Corvo, Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø Danmark
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2013-10-04 Ribeira do Cantinho, Corvo Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2012-10-20 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
1048 X * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) 2013-10-16 Poço d'Agua, Corvo Azorerne
1049 X * Præriesanger (Setophaga discolor) 2012-10-20 Lighthouse valley, Corvo Azorerne
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2014-10-19 Ribeira do Poço de Agua, Corvo Azorerne
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2010-10-10 Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2012-10-13 Corvo Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2012-10-14 Corvo Azorerne
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2010-10-10 Corvo Azorerne
Annoncer