VP Artsliste - Kronologisk

Henrik Korsbæk

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2021
562 2021-11-19 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Sverige Vargön
2018
561 2018-12-22 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Qumran
560 2018-12-22 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Qumran
559 2018-12-22 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Ein Gedi
558 2018-12-22 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Ein Gedi
557 2018-12-22 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Ein Gedi
556 2018-12-22 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Qumran
2014
555 2014-12-07 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige hmm
2013
554 2013-11-15 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Grindavík
553 2013-11-15 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Biskupstungnabraut road 35/350 junction
552 2013-09-29 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Danmark Mandø
551 2013-09-25 * Mandarinand (Aix galericulata) Danmark Store Jyndevad
550 2013-06-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Danmark Blåvandshuk
549 2013-05-27 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Mellem Søndre Landevej og Busemarke Mose, Møn
548 2013-05-12 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Grand Canyon, Oymapinar Baraji
547 2013-05-09 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
546 2013-05-07 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik gravel pits.
545 2013-05-06 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Cizre
544 2013-05-04 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Ishak pasha
543 2013-04-30 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Georgien Kazbegi
542 2013-04-30 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
2012
541 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø
540 2012-08-05 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien Lucca
539 2012-07-25 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Ercolanum, Vesuv
538 2012-07-18 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Italien Villa Borghese, Roma
537 2012-05-25 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Madeira
536 2012-05-24 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Portugal Madeira
535 2012-05-24 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Portugal Madeira
534 2012-05-24 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Madeira
533 2012-05-23 * Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Madeira
532 2012-05-23 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira
531 2012-05-23 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira
530 2012-05-22 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Portugal Madeira
529 2012-05-22 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Portugal Madeira
528 2012-05-22 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira
527 2012-05-22 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Madeira
526 2012-05-22 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Portugal Madeira
525 2012-05-22 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Madeira
524 2012-05-21 Kanariefugl (Serinus canaria) Portugal Madeira
523 2012-04-30 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Gislövs stjärna, Skåne
2011
522 2011-12-10 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Hornbæk havn
521 2011-11-20 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Hirtshals havn
520 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
519 2011-09-28 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Thissing Vig, Mors
518 2011-07-23 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Rusland (indenfor VP) Lotoshino fishponds, Moscow
517 2011-07-20 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Rusland (indenfor VP) Bogoliubovo
516 2011-05-28 * Terekklire (Xenus cinereus) Danmark Ulvshale nordstrand
515 2011-05-13 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Oued Sous
514 2011-05-13 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Marokko Oukaïmeden
513 2011-05-12 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Marokko Imlil
512 2011-05-11 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
511 2011-05-11 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Forest of Sidi Bettache ??
510 2011-05-11 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga
509 2011-05-10 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Marokko Oued Chebika
508 2011-05-10 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Forest of Sidi Bettache ??
507 2011-05-10 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Little lake about 55 km south of Cedrès Forest
506 2011-05-10 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko About 61 km south of Cedrès Forest
505 2011-05-10 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida plains
504 2011-05-10 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko 22 km south west of Goulimime
503 2011-05-10 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko About 61 km south of Cedrès Forest
502 2011-05-10 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko About 61 km south of Cedrès Forest
501 2011-05-09 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Southeast of Midelt on the Tizi-n-Tairhemt pass
500 2011-05-08 * Grøn Biæder (Merops persicus) Marokko Ouarzazate , Barrage El Mansour
499 2011-05-06 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Oasis south of Laayoune (du så den i Laayoune)
498 2011-05-06 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Laayoune
497 2011-05-06 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Marokko Laayoune
496 2011-05-05 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko 102 km from Dakhla towards Aoussard
495 2011-05-05 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Gleb Jdiane
494 2011-05-05 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Marokko Gleb Jdiane
493 2011-05-05 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Marokko Oued Jenna (40 km before Aoussard)
492 2011-05-05 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko 156 km from Dakhla towards Aoussard
491 2011-05-05 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko 68 km from Aoussard
490 2011-05-05 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Oued Jenna (40 km before Aoussard)
489 2011-05-05 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Just outside Aoussard
488 2011-05-04 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Tchoukan
487 2011-05-04 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko 66 km north of pied crow
486 2011-05-03 * Tangmåge (Larus dominicanus) Marokko Khnifiss Lagoon
485 2011-05-03 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Marokko Tan Tan Beach
484 2011-05-03 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko 22 km south west of Goulimime
483 2011-05-03 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko ?? km south west of Goulimime
482 2011-05-03 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko 22 km south west of Goulimime
481 2011-05-03 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko 22 km south west of Goulimime
480 2011-05-03 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Marokko 10 km south west of Goulimime
479 2011-05-03 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko 22 km south west of Goulimime
478 2011-05-02 Revhejre (Egretta gularis) Marokko River mouth south of Essaouira
477 2011-05-02 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
476 2011-05-02 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Marokko Oued Massa
475 2011-05-02 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
474 2011-05-02 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Oued Massa
473 2011-05-02 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Oued Massa
472 2011-05-02 Brillesanger (Curruca conspicillata) Marokko Tamri
471 2011-05-02 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
470 2011-05-01 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Marokko Essaouira
469 2011-05-01 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko North of Essaouira
468 2011-05-01 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Atlantic coast
467 2011-05-01 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Road from Marrakesh to hemipode?
466 2011-05-01 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Marrakesh
465 2011-05-01 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Marrakesh
2010
464 2010-10-19 * Høgesanger (Curruca nisoria) Danmark Stormengevej 20, Landsende, Rømø
463 2010-10-09 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Danmark Vesterled 7, lystbådehavnen, Gedser, Falster
462 2010-07-19 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Ungarn Hortobágy
461 2010-07-19 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Hortobágy
460 2010-07-19 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Ungarn Hortobágy
459 2010-07-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
458 2010-07-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Danmark Saltbæk vig
457 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Danmark Hejresøen, Vestamager
456 2010-05-06 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Lille Vildmose
455 2010-02-28 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Roskilde Havn
454 2010-02-21 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Århus havn, pier 1
2009
453 2009-10-12 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvandshuk
452 2009-06-10 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark hylteholme, Avnø
2008
451 2008-08-11 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Danmark Blåvand ved Vesterled
450 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Danmark Agger tange
449 2008-06-01 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Danmark Gulstav mose, Langeland
448 2008-05-19 * Sørgedue (Zenaida macroura) Danmark Nordstjernevej, Skagen
447 2008-05-13 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Spanien Sierra de Gredos, Parque regional, Castilla Y León
446 2008-05-13 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Los Gredos, El Parador, Castilla Y León
445 2008-05-10 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien Candeleda, Los Gredos, Extremadura
444 2008-05-09 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Rio Almonte, Extremadura
443 2008-05-08 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Saucedilla, Almaraz, Extremadura
442 2008-05-08 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Villa Real de san Carlos, Monfraque, Extremadura
441 2008-05-08 Cettisanger (Cettia cetti) Spanien Villa Real de san Carlos, Monfraque, Extremadura
440 2008-05-08 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Saucedilla, Almaraz, Extremadura
439 2008-05-07 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Nord f. Cáceras, Extremadura
438 2008-05-07 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Nord f. Cáceras, Extremadura
437 2008-05-07 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien Nord f. Cáceras, Extremadura
436 2008-05-07 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Nord f. Cáceras, Extremadura
435 2008-05-07 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Nord f. Cáceras, Extremadura
434 2008-05-07 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Belen, Extremadura
433 2008-05-06 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Monroy, Extremadura
432 2008-05-06 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Pito de la Serrana, Extremadura
431 2008-05-06 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien Monroy, Extremadura
430 2008-05-06 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Pito de la Serrana, Extremadura
429 2008-05-06 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien Arroyo de la vid, Extremadura
428 2008-05-06 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Monroy, Extremadura
427 2008-05-06 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Oropesa, Extremadura
426 2008-05-05 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
425 2008-05-05 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
424 2008-05-05 * Gråsejler (Apus pallidus) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
423 2008-05-05 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
422 2008-05-05 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
421 2008-05-05 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
420 2008-05-05 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
419 2008-05-05 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
418 2008-05-05 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
417 2008-05-05 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfragüe, Extremadura
416 2008-05-05 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
415 2008-05-05 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
414 2008-05-05 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
413 2008-05-05 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
412 2008-05-05 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
411 2008-05-05 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid
410 2008-04-24 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Danmark Vesterbro, Kbh, Kongens Bryghus
2007
409 2007-12-28 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Esbjerg fiskerihavn
408 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen
407 2007-10-16 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Mosen, Blåvandshuk
406 2007-09-03 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Grenen, Skagen
405 2007-08-07 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Danmark Agger Tange
404 2007-07-27 Huskrage (Corvus splendens) Holland Hoek van Holland
403 2007-07-15 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Danmark Ulvshale, Møn
402 2007-05-05 Islom (Gavia immer) Danmark Grenen, Skagen
401 2007-05-02 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Grenen, Skagen
400 2007-01-29 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Universitetsparken v. Zoo. Museum, Kbh
399 2007-01-14 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Bække
2006
398 2006-12-23 * Ismåge (Pagophila eburnea) Danmark Langø Havn, Lolland
397 2006-12-03 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Danmark Sjelborg strand
396 2006-11-19 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Fyrhaven, Gedser
395 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Danmark Mandø
394 2006-08-04 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Sneum Engsø
393 2006-08-03 * Skadegøg (Clamator glandarius) Danmark Birkepøl, Sydals
392 2006-07-04 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Norge fuglefjeldet, Værøy
391 2006-06-24 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Fulufjeld
390 2006-06-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Danmark Helsingør havn
389 2006-05-24 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Troya
388 2006-05-23 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet &304;zmir Ku&351; Cenneti
387 2006-05-23 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Pergamon, Bergama
386 2006-05-22 Rustand (Tadorna ferruginea) Tyrkiet Bafa Gölü
385 2006-05-22 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Tyrkiet &304;zmir Ku&351; Cenneti
384 2006-05-22 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Tyrkiet &304;zmir Ku&351; Cenneti
383 2006-05-22 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet Bafa Gölü
382 2006-05-22 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Tyrkiet Bafa Gölü
381 2006-05-22 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Tyrkiet &304;zmir Ku&351; Cenneti
380 2006-05-22 Sporevibe (Vanellus spinosus) Tyrkiet Bafa Gölü
379 2006-05-22 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Tyrkiet &304;zmir Ku&351; Cenneti
378 2006-05-22 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Tyrkiet &304;zmir Ku&351; Cenneti
377 2006-05-22 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet &304;zmir Ku&351; Cenneti
376 2006-05-21 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Tyrkiet Dalyan
375 2006-05-21 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Tyrkiet Dalyan
374 2006-05-21 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Tyrkiet Bafa Gölü
373 2006-05-21 * Ellekrage (Coracias garrulus) Tyrkiet Dalyan
372 2006-05-20 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Tyrkiet Pamukala
371 2006-05-18 Blådrossel (Monticola solitarius) Tyrkiet Ku&351;adasi
370 2006-05-18 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Ku&351;adasi
369 2006-05-17 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Tyrkiet Havet mellem Tyrkiet og Samos
368 2006-05-17 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Tyrkiet Havet mellem Tyrkiet og Samos
367 2006-05-17 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Tyrkiet Havnen i Ku&351;adasi
366 2006-05-17 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Havet mellem Tyrkiet og Samos
365 2006-05-15 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Tyrkiet Ku&351;adasi
364 2006-05-15 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Tyrkiet Ku&351;adasi
363 2006-05-15 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tyrkiet Ku&351;adasi
362 2006-05-15 Masketornskade (Lanius nubicus) Tyrkiet Ku&351;adasi
361 2006-05-06 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Danmark Grenen, Skagen
360 2006-04-18 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Danmark Munkeruphave, Munkerup
359 2006-03-19 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand ved ishuset
358 2006-03-18 * Perleugle (Aegolius funereus) Danmark Tved klitplantage (H)
357 2006-03-01 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Nærum Gadekær
356 2006-02-19 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvand, æselbunkerne
355 2006-02-12 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Hasseløvej, Nykøbing Falster
354 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Danmark Staunings Ø
2005
353 2005-12-22 * Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Korsø Plantage, Hanstholm
352 2005-10-30 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Danmark Strandgården, Vest Stadil Fjord
351 2005-09-24 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Hærvejen 10, Højerup Stevns
350 2005-09-15 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark Nakkehoved
349 2005-08-30 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Kammerslusen ved Ribe
348 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Ølsemagle revle, nordspids
347 2005-08-04 * Kohejre (Bubulcus ibis) Danmark Skjern enge
346 2005-07-24 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Borreby mose
345 2005-06-12 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Danmark Højen Fyrvej, Skagen
344 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Danmark Sneum forland
343 2005-05-29 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Danmark Grenen, Skagen
342 2005-05-03 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Danmark Frederikshavn nordhavn
2004
341 2004-12-05 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Køge sydhavn
340 2004-11-13 Søkonge (Alle alle) Danmark Fynshoved
339 2004-11-07 * Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark Utterslev Mose v. Grønnemose Alle
338 2004-10-14 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Danmark Gl. Frederikskog
337 2004-10-11 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Danmark Mandø by
336 2004-10-10 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Gedser Fuglestation
335 2004-10-03 * Storpiber (Anthus richardi) Danmark Søvang, Amager
334 2004-09-22 * Steppehøg (Circus macrourus) Danmark Vestamager
333 2004-09-03 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Danmark Flyndersø, Korshage, Rørvig.
332 2004-08-21 Tredækker (Gallinago media) Danmark Vaserne, v. rensningsanlæg
331 2004-08-15 Grønspætte (Picus viridis) Norge
330 2004-07-10 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Rømø
329 2004-07-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Lakolk Klitsø
328 2004-06-19 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Danmark Slagelse Lystskov
327 2004-06-13 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Grønningen, Fanø
326 2004-06-13 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Danmark Halen, Fanø
325 2004-06-07 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Køge Ås, vest for Gl.Køgegård
324 2004-06-05 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Rødstensklit, Skagen Klitplantage (H)
323 2004-06-05 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Danmark Flagbakken, Skagen
322 2004-06-04 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Danmark Fyret, Skagen
321 2004-06-03 Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark Ålbæk plantage, Skagen
320 2004-06-03 Markpiber (Anthus campestris) Danmark Sandmilen, Skagen
319 2004-05-29 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Danmark kramnitse, Lolland
318 2004-05-07 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Danmark Kær, Sønderborg
317 2004-05-07 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Danmark Sygehuset, Sønderborg
316 2004-05-02 Hedelærke (Lullula arborea) Danmark Melby Overdrev
315 2004-04-25 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Bispeengene, Odense
314 2004-04-25 Vendehals (Jynx torquilla) Danmark Blåvandshuk
313 2004-04-24 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Danmark Nørreådalen ved Viskum Kirke
312 2004-04-21 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Rømødæmningen
311 2004-04-18 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Tissø
310 2004-04-10 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark Nivåbugten
309 2004-02-22 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark Rørvigvejen, Nykøbing Sj.
308 2004-02-21 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Danmark Hov Vig, Rørvig
307 2004-01-18 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Danmark Hou, Lønnerup Fjord, NJ
2003
306 2003-11-02 Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark Hejrede sø, Maribosøerne
305 2003-11-02 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Hejrede sø, Maribosøerne
304 2003-10-30 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Hov vig, Rørvig
303 2003-10-26 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Roneklint, Maderne, Præstø
302 2003-10-22 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark Asserbo plantage
301 2003-10-11 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Danmark Vilslev Enge
300 2003-10-01 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Danmark Gjorslev Møllesø
299 2003-09-28 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Danmark Blåvandshuk, øst for Sabinebunkeren
298 2003-09-28 Hortulan (Emberiza hortulana) Danmark Blåvandshuk, Hvidbjerg camping
297 2003-09-27 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Blåvandshuk, Sabinebunkeren
296 2003-09-27 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Blåvandshuk, Sabinebunkeren
295 2003-09-25 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark Filsø
294 2003-09-25 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Nørre Lyngvig
293 2003-09-15 Blåhals (Luscinia svecica) Danmark Nordhavnstippen (Stubben)
292 2003-09-07 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark Selsø, Skibby
291 2003-08-16 * Sort Stork (Ciconia nigra) Danmark Skjern enge
290 2003-08-16 Fyrremejse (Poecile montanus) Danmark Sølvsted mose
289 2003-08-08 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Danmark Smedie, Lille Vildmose
288 2003-08-07 * Triel (Burhinus oedicnemus) Danmark Lejsø ved Korsør
287 2003-07-08 Vagtel (Coturnix coturnix) Danmark Lille Lyngbyvej, Skævinge (H)
286 2003-07-05 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark Holmegaards mose, set Ishøj strand 08-08-04
285 2003-07-05 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Holmegaards mose
284 2003-06-26 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Danmark Holløse Bredning
283 2003-06-23 Gulirisk (Serinus serinus) Danmark Marielyst Torv, Falster
282 2003-06-22 Engsnarre (Crex crex) Danmark Varpelev, Lammehøj
281 2003-06-22 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Varpelev, Lammehøj
280 2003-06-15 * Tophejre (Ardeola ralloides) Danmark Bork Strand, Værnengene
279 2003-06-15 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Danmark Lakolk strand
278 2003-06-15 Kirkeugle (Athene noctua) Danmark Føvling
277 2003-06-14 * Dværghornugle (Otus scops) Danmark Filsø (H)
276 2003-06-11 * Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Vestamager, Klydesøen
275 2003-05-31 Tejst (Cepphus grylle) Danmark Fynshoved
274 2003-05-25 Nattergal (Luscinia luscinia) Danmark Stege Jordbassiner
273 2003-05-25 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Danmark Stege Jordbassiner
272 2003-05-25 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Danmark Gundsømagle sø
271 2003-05-25 Havesanger (Sylvia borin) Danmark Stege Jordbassiner
270 2003-05-25 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Danmark Klinteskov, Møn
269 2003-05-25 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Danmark Klinteskov, Møn
268 2003-05-21 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Danmark Kongelunden, ved flygtningecenter.
267 2003-05-18 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Gl. Havdrup Mose
266 2003-05-11 Gærdesanger (Curruca curruca) Danmark Grenen, Skagen
265 2003-05-11 Topmejse (Lophophanes cristatus) Danmark Rold Skov
264 2003-05-10 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Lønnerup Fjord
263 2003-05-09 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Danmark Nordstrand, Skagen
262 2003-05-09 Storkjove (Stercorarius skua) Danmark Grenen, Skagen
261 2003-05-09 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Grenen, Skagen
260 2003-05-09 Toplærke (Galerida cristata) Danmark Hirtshals, ved havnegrillen
259 2003-05-08 Sule (Morus bassanus) Danmark Grenen, Skagen
258 2003-05-08 Hedehøg (Circus pygargus) Danmark Grenen, Skagen
257 2003-05-08 Lærkefalk (Falco subbuteo) Danmark Flagbakken, Skagen
256 2003-05-08 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Nordstrand, Skagen
255 2003-05-08 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Danmark Grenen, Skagen
254 2003-05-08 Pirol (Oriolus oriolus) Danmark Grenen, Skagen
253 2003-05-07 Stor Hornugle (Bubo bubo) Danmark Jylland
252 2003-05-05 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Klydesøen vestamager
251 2003-04-27 Hærfugl (Upupa epops) Danmark Østrup
250 2003-04-26 Småspove (Numenius phaeopus) Danmark Gundsømagle
249 2003-04-24 Isfugl (Alcedo atthis) Danmark Kolle Kolle
248 2003-04-24 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Danmark Vestamager, Hejresøen
247 2003-04-22 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Danmark Køge Sydhavn
246 2003-04-20 Ringdrossel (Turdus torquatus) Danmark Korshage, Rørvig
245 2003-04-18 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Danmark Ved kysten ud for Telegrafvej Rørvig
244 2003-04-18 Havlit (Clangula hyemalis) Danmark Ved kysten ud for Telegrafvej Rørvig
243 2003-04-18 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Klint sø
242 2003-04-15 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Maderne, Præstø
241 2003-03-30 Sortspætte (Dryocopus martius) Danmark Korshage
240 2003-03-29 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Danmark Hov Vig (Galbuen)
239 2003-03-23 Trane (Grus grus) Danmark Sydvestpynten Amager
238 2003-03-14 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Danmark Vaserne
237 2003-03-14 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Danmark Kofoeds enge
236 2003-02-23 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Reersø havn
235 2003-02-18 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Stubben kbh.
234 2003-02-18 Ravn (Corvus corax) Danmark Solbjerg engsø
233 2003-02-16 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark Sølager
232 2003-01-17 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Danmark Enghaveplads kbh.
231 2003-01-16 Sumpmejse (Poecile palustris) Danmark Gavnø
230 2003-01-16 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Danmark Gavnø
229 2003-01-16 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Gedser vest for havnen
228 2003-01-14 * Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Nivå bugt
2002
227 2002-12-08 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Danmark Vesterhavet
226 2002-12-06 Klippedue (Columba livia) Danmark Odense Havn
225 2002-12-06 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark slambassinerne Odense
224 2002-10-26 Knortegås (Branta bernicla) Danmark Vest amager (sortbuget 24-10-03 kbh nordhavn)
223 2002-10-05 Sortand (Melanitta nigra) Danmark Kronborg
222 2002-10-05 Fløjlsand (Melanitta fusca) Danmark Kronborg
221 2002-10-05 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Danmark Kronborg
220 2002-10-05 Lomvie (Uria aalge) Danmark Kronborg
219 2002-10-05 Alk (Alca torda) Danmark Kronborg
218 2002-10-05 Lunde (Fratercula arctica) Danmark Kronborg
217 2002-10-01 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Danmark Holbæk
216 2002-09-29 Skærpiber (Anthus petrosus) Danmark Kofoeds Enge
215 2002-09-23 Skovskade (Garrulus glandarius) Danmark Himmelev grusgrav
214 2002-09-23 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark Himmelev grusgrav
213 2002-09-20 Sølvhejre (Ardea alba) Danmark Hov Vig
212 2002-09-08 Huldue (Columba oenas) Danmark Dovns klit
211 2002-09-08 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Danmark Dovns klit
210 2002-09-07 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Danmark Dovns klit
209 2002-09-07 Bramgås (Branta leucopsis) Danmark Brændegårds sø
208 2002-09-06 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark Tryggelev nor
207 2002-08-31 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Danmark Herslev
206 2002-08-24 Kærløber (Calidris falcinellus) Danmark Klydesøen
205 2002-08-21 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Klydesøen
204 2002-08-21 Odinshane (Phalaropus lobatus) Danmark Klydesøen
203 2002-08-18 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Danmark Vestamager
202 2002-08-18 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Danmark Vestamager
201 2002-08-17 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Gribskov
200 2002-08-17 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark Grib skov
199 2002-08-11 * Rosenstær (Pastor roseus) Danmark Stubben Kbh. Havn
198 2002-07-28 * Damklire (Tringa stagnatilis) Danmark Tissø
197 2002-07-20 Duehøg (Accipiter gentilis) Danmark Tystrup sø
196 2002-07-20 Skægmejse (Panurus biarmicus) Danmark Borreby mose
195 2002-07-19 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark Tissø
194 2002-07-19 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Danmark Tissø
193 2002-07-17 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Danmark Nyrup
192 2002-06-22 Turteldue (Streptopelia turtur) Danmark Frøslev plantage
191 2002-06-22 Slørugle (Tyto alba) Danmark Råhede
190 2002-06-22 Skovpiber (Anthus trivialis) Danmark Frøslev plantage
189 2002-06-22 Sangdrossel (Turdus philomelos) Danmark Frøslev plantage
188 2002-06-22 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Danmark Frøslev plantage
187 2002-06-22 Bomlærke (Emberiza calandra) Danmark Rømø
186 2002-06-21 Rørdrum (Botaurus stellaris) Danmark Gulstav langeland
185 2002-06-21 Sort Glente (Milvus migrans) Danmark Gulstav Langeland
184 2002-06-21 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Danmark Sollerup
183 2002-06-21 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Danmark Gulstav Langeland
182 2002-06-21 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Danmark Gulstav Langeland
181 2002-06-21 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Danmark Sollerød
180 2002-06-21 Musvåge (Buteo buteo) Danmark Sollerød
179 2002-06-21 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Danmark Sollerup
178 2002-06-16 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Danmark Tissø
177 2002-06-15 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Danmark Odense å
176 2002-06-15 Engpiber (Anthus pratensis) Danmark Fyn
175 2002-06-15 Vandstær (Cinclus cinclus) Danmark Odense å
174 2002-06-07 Knarand (Mareca strepera) Danmark Vestamager
173 2002-06-07 Vandrefalk (Falco peregrinus) Danmark Møns Klint
172 2002-06-05 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark Ølsemagle revle
171 2002-06-05 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Danmark Ølsemagle
170 2002-06-05 Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark Hov vig
169 2002-06-05 Hjejle (Pluvialis apricaria) Danmark Ølsemagle
168 2002-06-05 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Danmark Ølsemagle revle
167 2002-06-05 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Danmark Ølsemagle revle
166 2002-06-05 Sandløber (Calidris alba) Danmark Ølsemagle revle
165 2002-06-05 Dværgryle (Calidris minuta) Danmark Ølsemagle revle
164 2002-06-05 Temmincksryle (Calidris temminckii) Danmark Tissø
163 2002-06-05 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Danmark Ølsemagle revle
162 2002-06-05 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Danmark Ølsemagle revle
161 2002-06-05 Sortklire (Tringa erythropus) Danmark Hov vig
160 2002-06-05 Hvidklire (Tringa nebularia) Danmark Ølsemagle revle
159 2002-06-05 Tinksmed (Tringa glareola) Danmark Hov vig
158 2002-06-05 Stenvender (Arenaria interpres) Danmark Ølsemagle revle
157 2002-06-05 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Danmark Ølsemagle revle
156 2002-06-02 Silkehejre (Egretta garzetta) Danmark Nyord
155 2002-06-02 Gulbug (Hippolais icterina) Danmark Nyord
154 2002-06-01 Rød Glente (Milvus milvus) Danmark Amager
153 2002-05-25 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Danmark Gilbjerg hoved
152 2002-05-25 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Danmark Gilbjerg hoved
151 2002-05-25 Sortkrage (Corvus corone) Danmark Gilbjerghoved
150 2002-04-28 Atlingand (Spatula querquedula) Danmark Hov vig
2001
149 2001-08-31 Dværgfalk (Falco columbarius) Danmark Gilberghoved
148 2001-07-30 Dværgterne (Sternula albifrons) Danmark Tissø
147 2001-07-08 Spidsand (Anas acuta) Danmark Hov vig
146 2001-07-08 Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark Hov vig
145 2001-06-30 Agerhøne (Perdix perdix) Danmark Tissø
144 2001-06-27 Stillits (Carduelis carduelis) Danmark Porsemosen
143 2001-06-23 Klyde (Recurvirostra avosetta) Danmark Hov vig
142 2001-06-12 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Danmark Gundsømagle sø
141 2001-06-08 Gøg (Cuculus canorus) Danmark Hov vig
140 2001-06-08 Biæder (Merops apiaster) Danmark Røsnæs
139 2001-06-05 Skovspurv (Passer montanus) Danmark Tåstrup
138 2001-05-27 Spætmejse (Sitta europaea) Danmark Gurre sø
137 2001-05-21 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Danmark Sømosen Herlev
136 2001-05-21 Spurvehøg (Accipiter nisus) Danmark Sømose Herlev
135 2001-05-21 Bysvale (Delichon urbicum) Danmark Sømose Herlev
134 2001-05-20 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Danmark Korshahe
133 2001-05-10 Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark Sømose Herlev
132 2001-05-09 Natugle (Strix aluco) Danmark Sømose Herlev
131 2001-05-06 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Danmark Nyrup
130 2001-05-06 Munk (Sylvia atricapilla) Danmark Nyrup
129 2001-04-22 Pibeand (Mareca penelope) Danmark Ølsemagle
128 2001-04-22 Krikand (Anas crecca) Danmark Ølsemagle
127 2001-04-19 Canadagås (Branta canadensis) Danmark Vallensbæk sø
126 2001-04-19 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Danmark Brøndby strand
125 2001-04-15 Halemejse (Aegithalos caudatus) Danmark Nyrup
124 2001-04-15 Bogfinke (Fringilla coelebs) Danmark Nyrup
123 2001-04-15 Gravand (Tadorna tadorna) Danmark Hov vig
122 2001-04-15 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Danmark Hov vig
121 2001-04-15 Strandskade (Haematopus ostralegus) Danmark Korshage
120 2001-04-14 Grønsisken (Spinus spinus) Danmark Nyrup
119 2001-04-14 Fiskehejre (Ardea cinerea) Danmark Albertslund
118 2001-04-14 Troldand (Aythya fuligula) Danmark Hov vig
2000
117 2000-12-30 Skovhornugle (Asio otus) Danmark Utterslev mose
116 2000-12-30 Blisgås (Anser albifrons) Danmark Utterslev mose (grønl. Okker bassinerne, Vest Stad
115 2000-12-30 Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark Utterslev mose
114 2000-12-30 Vindrossel (Turdus iliacus) Danmark Utterslev mose
113 2000-09-15 Mursejler (Apus apus) Danmark Vordingborg
112 2000-07-29 Rovterne (Hydroprogne caspia) Danmark Vejlerne
111 2000-07-29 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Danmark Vesløs
110 2000-07-29 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Danmark Odense
109 2000-07-29 Ride (Rissa tridactyla) Danmark Bulbjerg
108 2000-07-28 Skestork (Platalea leucorodia) Danmark Vejlerne
107 2000-07-28 Grågås (Anser anser) Danmark Vejlerne
106 2000-07-28 Rørhøg (Circus aeruginosus) Danmark Vejlerne
105 2000-07-28 Vibe (Vanellus vanellus) Danmark Vejlerne
104 2000-07-28 Brushane (Calidris pugnax) Danmark Vejlerne
103 2000-07-28 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Danmark Vejlerne
102 2000-07-28 Storspove (Numenius arquata) Danmark Vejlerne
101 2000-07-28 Rødben (Tringa totanus) Danmark Vejlerne
100 2000-07-28 Sildemåge (Larus fuscus) Danmark Vejlerne
99 2000-07-28 Svartbag (Larus marinus) Danmark Vejlerne
98 2000-07-28 Sortterne (Chlidonias niger) Danmark Vejlerne
97 2000-06-29 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark Odense
96 2000-04-20 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark Hov vig
95 2000-04-20 Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark Hov vig
94 2000-04-20 Skeand (Spatula clypeata) Danmark Hov vig
93 2000-04-20 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Danmark Nyrup
92 2000-04-20 Gransanger (Phylloscopus collybita) Danmark Nyrup
1999
91 1999-01-15 Bjergand (Aythya marila) Danmark Hov vig
90 1999-01-15 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Danmark Ishøj strandpark
89 1999-01-15 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Danmark Ishøj strandpark
88 1999-01-01 Sjagger (Turdus pilaris) Danmark Ishøj strandpark
1998
87 1998-12-15 Sortmejse (Periparus ater) Danmark Nyrup
86 1998-12-15 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Danmark Nyrup
85 1998-12-15 Grønirisk (Chloris chloris) Danmark Nyrup
84 1998-12-15 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Danmark Nyrup
83 1998-12-15 Fuglekonge (Regulus regulus) Danmark Hov vig
82 1998-12-12 Træløber (Certhia familiaris) Danmark Nyrup
81 1998-12-12 Jernspurv (Prunella modularis) Danmark Nyrup
80 1998-07-12 Digesvale (Riparia riparia) Danmark Fynshoved
79 1998-07-12 Tornsanger (Curruca communis) Danmark Fynshoved
78 1998-07-12 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Danmark Fyns hoved
77 1998-07-12 Fjordterne (Sterna hirundo) Danmark Fyns hoved
76 1998-07-12 Sanglærke (Alauda arvensis) Danmark Fynshoved
75 1998-07-12 Landsvale (Hirundo rustica) Danmark Fynshoved
74 1998-07-04 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark Knuttenborg
73 1998-06-15 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Danmark Odense å
72 1998-06-12 Tornirisk (Linaria cannabina) Danmark Fynshoved
71 1998-06-12 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Danmark Fyn
70 1998-01-25 Gulspurv (Emberiza citrinella) Danmark Sorø
69 1998-01-15 Hvinand (Bucephala clangula) Danmark Sorø
68 1998-01-15 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Danmark Sorø
67 1998-01-15 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Danmark Sorø
66 1998-01-15 Rødhals (Erithacus rubecula) Danmark Sorø
1997
65 1997-11-15 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Danmark Ishøj Strand
64 1997-11-15 Taffeland (Aythya ferina) Danmark Ishøj Strandpark
63 1997-08-12 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Norge Rago nationalpark
62 1997-08-05 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Sverige Sarek nationalpark
61 1997-08-03 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Sverige Sarek nationalpark
60 1997-07-29 Fjeldrype (Lagopus muta) Sverige Sarek nationalpark
59 1997-07-15 Knopsvane (Cygnus olor) Danmark Albertslund
58 1997-07-15 Ederfugl (Somateria mollissima) Danmark Bornholm
57 1997-02-15 Havterne (Sterna paradisaea) Danmark Sjællandsbroen
56 1997-01-15 Sangsvane (Cygnus cygnus) Danmark Sorø
55 1997-01-15 Havørn (Haliaeetus albicilla) Danmark Sorø
54 1997-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Danmark Albertslund
53 1997-01-01 Musvit (Parus major) Danmark Albertslund
52 1997-01-01 Husskade (Pica pica) Danmark Albertslund
51 1997-01-01 Allike (Coloeus monedula) Danmark Albertslund
50 1997-01-01 Råge (Corvus frugilegus) Danmark Albertslund
49 1997-01-01 Gråkrage (Corvus cornix) Danmark Albertslund
48 1997-01-01 Stær (Sturnus vulgaris) Danmark Albertslund
47 1997-01-01 Gråspurv (Passer domesticus) Danmark Albertslund
46 1997-01-01 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Danmark Albertslund
45 1997-01-01 Gråand (Anas platyrhynchos) Danmark Albertslund
44 1997-01-01 Fasan (Phasianus colchicus) Danmark Albertslund
43 1997-01-01 Blishøne (Fulica atra) Danmark Albertslund
42 1997-01-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Danmark Albertslund
41 1997-01-01 Stormmåge (Larus canus) Danmark Albertslund
40 1997-01-01 Sølvmåge (Larus argentatus) Danmark Albertslund
39 1997-01-01 Ringdue (Columba palumbus) Danmark Albertslund
38 1997-01-01 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Danmark Albertslund
37 1997-01-01 Solsort (Turdus merula) Danmark Albertslund
Annoncer