VP Artsliste

VP Artsliste

Henrik Korsbæk

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Korsbæks kryds

Dette er Henrik Korsbæks VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1997-07-29 Sarek nationalpark Sverige
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2013-04-30 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2013-05-09 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2012-07-25 Ercolanum, Vesuv Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2011-05-10 Forest of Sidi Bettache ?? Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2011-05-11 Forest of Sidi Bettache ?? Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2001-06-30 Tissø Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2003-07-08 Lille Lyngbyvej, Skævinge (H) Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1997-01-01 Albertslund Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 2002-10-26 Vest amager (sortbuget 24-10-03 kbh nordhavn) Danmark
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-11-02 Hejrede sø, Maribosøerne Danmark
32 X Canadagås (Branta canadensis) 2001-04-19 Vallensbæk sø Danmark
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 2002-09-07 Brændegårds sø Danmark
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2003-09-25 Filsø Danmark
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2003-01-16 Gavnø Danmark
42 X Blisgås (Anser albifrons) 2000-12-30 Utterslev mose (grønl. Okker bassinerne, Vest Stad Danmark
43 X Dværggås (Anser erythropus) 2004-04-21 Rømødæmningen Danmark
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 1997-07-15 Albertslund Danmark
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2003-11-02 Hejrede sø, Maribosøerne Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1997-01-15 Sorø Danmark
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-04-25 Bispeengene, Odense Danmark
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 2001-04-15 Hov vig Danmark
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-05-22 Bafa Gölü Tyrkiet
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2013-09-25 Store Jyndevad Danmark
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 2002-04-28 Hov vig Danmark
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2009-06-10 hylteholme, Avnø Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata) 2000-04-20 Hov vig Danmark
62 X Knarand (Mareca strepera) 2002-06-07 Vestamager Danmark
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 2001-04-22 Ølsemagle Danmark
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-15 Maderne, Præstø Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1997-01-01 Albertslund Danmark
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2014-12-07 hmm Sverige
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 2001-07-08 Hov vig Danmark
71 X Krikand (Anas crecca) 2001-04-22 Ølsemagle Danmark
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-05-05 Klydesøen vestamager Danmark
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2011-05-06 Laayoune Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2003-06-11 Vestamager, Klydesøen Danmark
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) 1997-11-15 Ishøj Strandpark Danmark
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2003-06-26 Holløse Bredning Danmark
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-12 Hasseløvej, Nykøbing Falster Danmark
81 X Troldand (Aythya fuligula) 2001-04-14 Hov vig Danmark
82 X Bjergand (Aythya marila) 1999-01-15 Hov vig Danmark
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn Danmark
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-14 Nivå bugt Danmark
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-12-03 Sjelborg strand Danmark
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1997-07-15 Bornholm Danmark
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2013-11-15 Grindavík Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-19 Blåvand, æselbunkerne Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2002-10-05 Kronborg Danmark
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-12 Blåvandshuk Danmark
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) 2002-10-05 Kronborg Danmark
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand ved ishuset Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 2003-04-18 Ved kysten ud for Telegrafvej Rørvig Danmark
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 1998-01-15 Sorø Danmark
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2013-11-15 Biskupstungnabraut road 35/350 junction Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1998-01-15 Sorø Danmark
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1999-01-15 Ishøj strandpark Danmark
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2001-04-15 Hov vig Danmark
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-09-07 Selsø, Skibby Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2011-05-11 Lac de Sidi Bourhaba Marokko
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2008-05-08 Villa Real de san Carlos, Monfraque, Extremadura Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2004-06-03 Ålbæk plantage, Skagen Danmark
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2011-05-13 Oued Sous Marokko
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2006-05-21 Bafa Gölü Tyrkiet
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus) 2000-09-15 Vordingborg Danmark
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2011-05-06 Laayoune Marokko
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
118 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager Danmark
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2011-05-06 Oasis south of Laayoune (du så den i Laayoune) Marokko
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Sydals Danmark
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) 2001-06-08 Hov vig Danmark
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2011-05-05 Gleb Jdiane Marokko
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2011-05-05 Gleb Jdiane Marokko
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia) 2002-12-06 Odense Havn Danmark
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 2002-09-08 Dovns klit Danmark
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 1997-01-01 Albertslund Danmark
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2012-05-23 Madeira Portugal
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2002-06-22 Frøslev plantage Danmark
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække Danmark
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1997-01-01 Albertslund Danmark
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Nordstjernevej, Skagen Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2002-06-05 Hov vig Danmark
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 2003-06-22 Varpelev, Lammehøj Danmark
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-01 Gulstav mose, Langeland Danmark
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale, Møn Danmark
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2003-07-05 Holmegaards mose, set Ishøj strand 08-08-04 Danmark
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2008-05-08 Saucedilla, Almaraz, Extremadura Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1998-06-15 Odense å Danmark
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2011-05-10 Little lake about 55 km south of Cedrès Forest Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra) 1997-01-01 Albertslund Danmark
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Mellem Søndre Landevej og Busemarke Mose, Møn Danmark
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus) 2003-03-23 Sydvestpynten Amager Danmark
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2002-06-21 Sollerød Danmark
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2000-04-20 Hov vig Danmark
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1997-11-15 Ishøj Strand Danmark
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2003-04-18 Ved kysten ud for Telegrafvej Rørvig Danmark
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2001-05-21 Sømosen Herlev Danmark
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2006-05-22 &304;zmir Ku&351; Cenneti Tyrkiet
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2011-05-01 Atlantic coast Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-07 Lejsø ved Korsør Danmark
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2001-04-15 Korshage Danmark
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Nørreådalen ved Viskum Kirke Danmark
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2001-06-23 Hov vig Danmark
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2006-05-22 Bafa Gölü Tyrkiet
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2013-05-06 Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø Danmark
204 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2002-06-05 Ølsemagle Danmark
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2003-05-10 Lønnerup Fjord Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-13 Grønningen, Fanø Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1998-06-12 Fyn Danmark
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2000-06-29 Odense Danmark
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2003-06-15 Lakolk strand Danmark
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Rømø Danmark
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk Danmark
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1997-08-03 Sarek nationalpark Sverige
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 2003-04-26 Gundsømagle Danmark
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
236 X Brushane (Calidris pugnax) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2002-08-24 Klydesøen Danmark
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger tange Danmark
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2002-06-05 Tissø Danmark
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2003-02-16 Sølager Danmark
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Grenen, Skagen Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Klitsø Danmark
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-08-30 Kammerslusen ved Ribe Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-07-24 Borreby mose Danmark
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum forland Danmark
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-06 Lille Vildmose Danmark
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1998-07-04 Knuttenborg Danmark
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2004-04-10 Nivåbugten Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 2004-08-21 Vaserne, v. rensningsanlæg Danmark
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2002-07-19 Tissø Danmark
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2011-05-28 Ulvshale nordstrand Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-28 Thissing Vig, Mors Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2002-08-21 Klydesøen Danmark
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-12-10 Hornbæk havn Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2000-07-29 Odense Danmark
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle revle, nordspids Danmark
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2001-07-08 Hov vig Danmark
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 Lille Gulben (Tringa flavipes)
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2002-07-28 Tissø Danmark
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 2002-06-05 Hov vig Danmark
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 2002-06-05 Hov vig Danmark
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2011-05-05 102 km from Dakhla towards Aoussard Marokko
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2008-05-07 Nord f. Cáceras, Extremadura Spanien
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-04 Sneum Engsø Danmark
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 2000-07-29 Bulbjerg Danmark
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-23 Langø Havn, Lolland Danmark
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2003-09-25 Nørre Lyngvig Danmark
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2011-05-10 Oued Chebika Marokko
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-20 Hirtshals havn Danmark
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1997-01-01 Albertslund Danmark
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2002-09-06 Tryggelev nor Danmark
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg fiskerihavn Danmark
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør havn Danmark
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2003-01-17 Enghaveplads kbh. Danmark
304 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus) 1997-01-01 Albertslund Danmark
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum Gadekær Danmark
310 X Svartbag (Larus marinus) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2011-05-03 Khnifiss Lagoon Marokko
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-21 Århus havn, pier 1 Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2003-02-23 Reersø havn Danmark
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2003-05-09 Grenen, Skagen Danmark
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1997-01-01 Albertslund Danmark
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Køge sydstrand Danmark
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-05-17 Havnen i Ku&351;adasi Tyrkiet
320 X Armensk Måge (Larus armenicus)
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2004-06-13 Halen, Fanø Danmark
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2000-07-29 Vejlerne Danmark
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2011-05-03 Tan Tan Beach Marokko
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1998-07-12 Fyns hoved Danmark
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2001-07-30 Tissø Danmark
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2012-05-23 Madeira Portugal
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1998-07-12 Fyns hoved Danmark
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1997-02-15 Sjællandsbroen Danmark
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2010-07-19 Hortobágy Ungarn
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-07-19 Tissø Danmark
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2003-05-09 Grenen, Skagen Danmark
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2003-09-27 Blåvandshuk, Sabinebunkeren Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2003-05-08 Nordstrand, Skagen Danmark
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1997-08-05 Sarek nationalpark Sverige
351 X Søkonge (Alle alle) 2004-11-13 Fynshoved Danmark
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge) 2002-10-05 Kronborg Danmark
354 X Alk (Alca torda) 2002-10-05 Kronborg Danmark
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 2003-05-31 Fynshoved Danmark
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2002-10-05 Kronborg Danmark
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2002-12-08 Vesterhavet Danmark
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2002-09-07 Dovns klit Danmark
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 2007-05-05 Grenen, Skagen Danmark
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-05-02 Grenen, Skagen Danmark
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2012-05-22 Madeira Portugal
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2012-05-22 Madeira Portugal
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2006-05-17 Havet mellem Tyrkiet og Samos Tyrkiet
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2012-05-24 Madeira Portugal
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-09-27 Blåvandshuk, Sabinebunkeren Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2003-05-09 Nordstrand, Skagen Danmark
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2012-05-22 Madeira Portugal
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2012-05-24 Madeira Portugal
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-05-17 Havet mellem Tyrkiet og Samos Tyrkiet
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2005-09-15 Nakkehoved Danmark
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 Storskråpe (Ardenna gravis)
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2012-05-22 Madeira Portugal
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2006-05-17 Havet mellem Tyrkiet og Samos Tyrkiet
406 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2012-05-24 Madeira Portugal
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2012-05-22 Madeira Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-08-16 Skjern enge Danmark
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2000-07-29 Vesløs Danmark
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 2003-05-08 Grenen, Skagen Danmark
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2010-07-19 Hortobágy Ungarn
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2006-07-04 fuglefjeldet, Værøy Norge
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2000-04-20 Hov vig Danmark
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2011-05-02 Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-08-31 Herslev Danmark
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2002-06-21 Gulstav langeland Danmark
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2006-05-21 Dalyan Tyrkiet
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-18 Hou, Lønnerup Fjord, NJ Danmark
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-15 Bork Strand, Værnengene Danmark
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-04 Skjern enge Danmark
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2001-04-14 Albertslund Danmark
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2004-10-14 Gl. Frederikskog Danmark
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 2002-09-20 Hov Vig Danmark
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2002-06-02 Nyord Danmark
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2011-05-02 River mouth south of Essaouira Marokko
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2006-05-22 Bafa Gölü Tyrkiet
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-05-23 &304;zmir Ku&351; Cenneti Tyrkiet
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2002-06-05 Ølsemagle Danmark
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2008-05-06 Monroy, Extremadura Spanien
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2013-04-30 Kazbegi Georgien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2002-05-25 Gilbjerg hoved Danmark
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-08-08 Smedie, Lille Vildmose Danmark
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2004-06-05 Flagbakken, Skagen Danmark
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-10-01 Gjorslev Møllesø Danmark
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2006-05-21 Dalyan Tyrkiet
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2008-05-05 Monfragüe, Extremadura Spanien
494 Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1998-01-15 Sorø Danmark
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2008-05-06 Pito de la Serrana, Extremadura Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2001-05-21 Sømose Herlev Danmark
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2002-07-20 Tystrup sø Danmark
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2000-07-28 Vejlerne Danmark
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2002-10-05 Kronborg Danmark
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2004-09-22 Vestamager Danmark
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 2003-05-08 Grenen, Skagen Danmark
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 2002-06-01 Amager Danmark
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 2002-06-21 Gulstav Langeland Danmark
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1997-01-15 Sorø Danmark
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2002-10-01 Holbæk Danmark
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-11 Vilslev Enge Danmark
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) 2002-06-21 Sollerød Danmark
520 X Slørugle (Tyto alba) 2002-06-22 Råhede Danmark
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø (H) Danmark
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2003-05-07 Jylland Danmark
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2013-05-12 Grand Canyon, Oymapinar Baraji Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco) 2001-05-09 Sømose Herlev Danmark
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-22 Korsø Plantage, Hanstholm Danmark
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2003-10-22 Asserbo plantage Danmark
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 2003-06-15 Føvling Danmark
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-18 Tved klitplantage (H) Danmark
537 X Skovhornugle (Asio otus) 2000-12-30 Utterslev mose Danmark
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2003-01-16 Gedser vest for havnen Danmark
539 X Kapugle (Asio capensis) 2011-05-11 Merja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-04-27 Østrup Danmark
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2006-05-21 Dalyan Tyrkiet
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 2003-04-24 Kolle Kolle Danmark
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2018-12-22 Qumran Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2011-05-08 Ouarzazate , Barrage El Mansour Marokko
555 X Biæder (Merops apiaster) 2001-06-08 Røsnæs Danmark
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 2004-04-25 Blåvandshuk Danmark
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1997-08-12 Rago nationalpark Norge
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2003-03-14 Vaserne Danmark
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1998-12-15 Nyrup Danmark
564 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2003-03-30 Korshage Danmark
567 X Grønspætte (Picus viridis) 2004-08-15 Norge
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2011-05-10 About 61 km south of Cedrès Forest Marokko
570 Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen, Skagen Danmark
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1999-01-15 Ishøj strandpark Danmark
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2002-08-21 Klydesøen Danmark
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2011-05-01 Essaouira Marokko
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2001-08-31 Gilberghoved Danmark
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2003-05-08 Flagbakken, Skagen Danmark
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2011-05-01 North of Essaouira Marokko
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2010-07-19 Hortobágy Ungarn
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-10-26 Roneklint, Maderne, Præstø Danmark
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2002-06-07 Møns Klint Danmark
584 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2012-07-18 Villa Borghese, Roma Italien
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2001-05-20 Korshahe Danmark
600 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen Danmark
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-06-04 Fyret, Skagen Danmark
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2002-09-23 Himmelev grusgrav Danmark
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2006-05-15 Ku&351;adasi Tyrkiet
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2006-05-15 Ku&351;adasi Tyrkiet
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 2003-05-08 Grenen, Skagen Danmark
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2006-06-24 Fulufjeld Sverige
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2002-09-23 Himmelev grusgrav Danmark
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2008-05-06 Oropesa, Extremadura Spanien
621 X Husskade (Pica pica) 1997-01-01 Albertslund Danmark
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2004-06-19 Slagelse Lystskov Danmark
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2011-05-12 Imlil Marokko
626 X Allike (Coloeus monedula) 1997-01-01 Albertslund Danmark
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2007-07-27 Hoek van Holland Holland
629 X Råge (Corvus frugilegus) 1997-01-01 Albertslund Danmark
630 X Sortkrage (Corvus corone) 2002-05-25 Gilbjerghoved Danmark
631 X Gråkrage (Corvus cornix) 1997-01-01 Albertslund Danmark
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2011-05-04 Tchoukan Marokko
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2011-05-04 66 km north of pied crow Marokko
634 X Ravn (Corvus corax) 2003-02-18 Solbjerg engsø Danmark
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2018-12-22 Ein Gedi Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2000-12-30 Utterslev mose Danmark
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater) 1998-12-15 Nyrup Danmark
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2003-05-11 Rold Skov Danmark
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2006-05-18 Ku&351;adasi Tyrkiet
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2003-01-16 Gavnø Danmark
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-08-16 Sølvsted mose Danmark
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2011-05-10 About 61 km south of Cedrès Forest Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1997-01-01 Albertslund Danmark
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2011-07-23 Lotoshino fishponds, Moscow Rusland (indenfor VP)
649 X Musvit (Parus major) 1997-01-01 Albertslund Danmark
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2001-05-10 Sømose Herlev Danmark
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2002-07-20 Borreby mose Danmark
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2011-05-03 ?? km south west of Goulimime Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2011-05-03 22 km south west of Goulimime Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2011-05-03 22 km south west of Goulimime Marokko
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2011-05-01 Road from Marrakesh to hemipode? Marokko
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2011-05-05 Oued Jenna (40 km before Aoussard) Marokko
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-05-02 Melby Overdrev Danmark
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1998-07-12 Fynshoved Danmark
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) 2003-05-09 Hirtshals, ved havnegrillen Danmark
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2003-02-18 Stubben kbh. Danmark
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2011-05-03 22 km south west of Goulimime Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø Danmark
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2006-05-22 &304;zmir Ku&351; Cenneti Tyrkiet
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2011-05-10 Zeida plains Marokko
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2011-05-01 Marrakesh Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) 1998-07-12 Fynshoved Danmark
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) 1998-07-12 Fynshoved Danmark
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2018-12-22 Qumran Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) 2001-05-21 Sømose Herlev Danmark
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-21 Kongelunden, ved flygtningecenter. Danmark
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2008-05-08 Villa Real de san Carlos, Monfraque, Extremadura Spanien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2011-05-03 10 km south west of Goulimime Marokko
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2001-04-15 Nyrup Danmark
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2003-05-25 Klinteskov, Møn Danmark
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2008-05-10 Candeleda, Los Gredos, Extremadura Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-10-30 Hov vig, Rørvig Danmark
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-09-24 Hærvejen 10, Højerup Stevns Danmark
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2006-11-19 Fyrhaven, Gedser Danmark
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2002-06-21 Sollerup Danmark
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2000-04-20 Nyrup Danmark
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2004-05-07 Sygehuset, Sønderborg Danmark
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2004-06-05 Rødstensklit, Skagen Klitplantage (H) Danmark
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand ved Vesterled Danmark
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2003-05-25 Gundsømagle sø Danmark
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Korshage, Rørvig. Danmark
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2002-06-16 Tissø Danmark
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-22 Varpelev, Lammehøj Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2002-06-21 Sollerup Danmark
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2003-05-25 Stege Jordbassiner Danmark
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2011-07-20 Bogoliubovo Rusland (indenfor VP)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2006-05-15 Ku&351;adasi Tyrkiet
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
742 X Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2006-05-24 Troya Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2008-05-06 Pito de la Serrana, Extremadura Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 2002-06-02 Nyord Danmark
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2003-07-05 Holmegaards mose Danmark
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2004-06-07 Køge Ås, vest for Gl.Køgegård Danmark
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2003-05-18 Gl. Havdrup Mose Danmark
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2008-05-06 Monroy, Extremadura Spanien
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2011-05-05 156 km from Dakhla towards Aoussard Marokko
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2012-08-05 Lucca Italien
757 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2011-05-05 Oued Jenna (40 km before Aoussard) Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2013-05-07 Birecik gravel pits. Tyrkiet
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 2001-05-06 Nyrup Danmark
762 X Havesanger (Sylvia borin) 2003-05-25 Stege Jordbassiner Danmark
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-19 Stormengevej 20, Landsende, Rømø Danmark
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2003-05-11 Grenen, Skagen Danmark
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2008-05-07 Belen, Extremadura Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2011-05-05 68 km from Aoussard Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) 1998-07-12 Fynshoved Danmark
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2008-05-06 Monroy, Extremadura Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyrvej, Skagen Danmark
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2011-05-09 Southeast of Midelt on the Tizi-n-Tairhemt pass Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2011-05-02 Tamri Marokko
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2008-05-06 Arroyo de la vid, Extremadura Spanien
781 X Rosasanger (Curruca mystacea)
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2003-05-25 Klinteskov, Møn Danmark
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1998-12-15 Hov vig Danmark
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2012-05-23 Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2001-04-19 Brøndby strand Danmark
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 2001-05-27 Gurre sø Danmark
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2006-05-22 &304;zmir Ku&351; Cenneti Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris) 1998-12-12 Nyrup Danmark
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2002-06-15 Odense å Danmark
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2002-08-11 Stubben Kbh. Havn Danmark
810 X Stær (Sturnus vulgaris) 1997-01-01 Albertslund Danmark
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2018-12-22 Qumran Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2003-04-20 Korshage, Rørvig Danmark
823 X Solsort (Turdus merula) 1997-01-01 Albertslund Danmark
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken v. Zoo. Museum, Kbh Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris) 1999-01-01 Ishøj strandpark Danmark
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2000-12-30 Utterslev mose Danmark
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2002-06-22 Frøslev plantage Danmark
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2002-06-22 Frøslev plantage Danmark
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2006-05-22 &304;zmir Ku&351; Cenneti Tyrkiet
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2002-06-21 Gulstav Langeland Danmark
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1998-01-15 Sorø Danmark
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 2003-09-15 Nordhavnstippen (Stubben) Danmark
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2003-05-25 Stege Jordbassiner Danmark
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2004-05-07 Kær, Sønderborg Danmark
846 X Hvidhals (Irania gutturalis)
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2021-11-19 Vargön Sverige
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-10-09 Vesterled 7, lystbådehavnen, Gedser, Falster Danmark
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2001-05-06 Nyrup Danmark
850 X Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) 2011-05-10 About 61 km south of Cedrès Forest Marokko
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2008-04-24 Vesterbro, Kbh, Kongens Bryghus Danmark
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2004-10-10 Gedser Fuglestation Danmark
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2003-04-22 Køge Sydhavn Danmark
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2002-07-17 Nyrup Danmark
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2011-05-02 Oued Massa Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2008-05-13 Sierra de Gredos, Parque regional, Castilla Y León Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2006-05-18 Ku&351;adasi Tyrkiet
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2002-08-18 Vestamager Danmark
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2003-09-28 Blåvandshuk, øst for Sabinebunkeren Danmark
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-16 Mosen, Blåvandshuk Danmark
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2002-08-18 Vestamager Danmark
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2006-05-22 &304;zmir Ku&351; Cenneti Tyrkiet
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2018-12-22 Ein Gedi Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Strandgården, Vest Stadil Fjord Danmark
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2006-05-20 Pamukala Tyrkiet
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 kramnitse, Lolland Danmark
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2011-05-03 22 km south west of Goulimime Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2018-12-22 Ein Gedi Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2008-05-09 Rio Almonte, Extremadura Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbæk vig Danmark
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2006-05-23 Pergamon, Bergama Tyrkiet
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2011-05-10 22 km south west of Goulimime Marokko
888 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2002-06-15 Odense å Danmark
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) 1997-01-01 Albertslund Danmark
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2006-05-22 &304;zmir Ku&351; Cenneti Tyrkiet
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2011-05-05 Just outside Aoussard Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) 2001-06-05 Tåstrup Danmark
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2012-05-25 Madeira Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2008-05-08 Saucedilla, Almaraz, Extremadura Spanien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkeruphave, Munkerup Danmark
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 1998-12-12 Nyrup Danmark
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2002-06-05 Ølsemagle revle Danmark
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-05-03 Frederikshavn nordhavn Danmark
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2002-09-08 Dovns klit Danmark
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2000-04-20 Nyrup Danmark
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2004-10-03 Søvang, Amager Danmark
936 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris) 2004-06-03 Sandmilen, Skagen Danmark
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis) 2002-06-15 Fyn Danmark
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2002-06-22 Frøslev plantage Danmark
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø Danmark
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2003-05-08 Grenen, Skagen Danmark
944 Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2003-03-29 Hov Vig (Galbuen) Danmark
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2002-09-29 Kofoeds Enge Danmark
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2012-05-22 Madeira Portugal
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2001-04-15 Nyrup Danmark
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1998-12-15 Nyrup Danmark
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2004-02-21 Hov Vig, Rørvig Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose v. Grønnemose Alle Danmark
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1997-01-01 Albertslund Danmark
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2011-05-13 Oukaïmeden Marokko
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange Danmark
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2002-06-21 Gulstav Langeland Danmark
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) 1998-12-15 Nyrup Danmark
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2002-12-06 slambassinerne Odense Danmark
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1998-06-12 Fynshoved Danmark
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2002-05-25 Gilbjerg hoved Danmark
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2003-04-24 Vestamager, Hejresøen Danmark
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2004-12-05 Køge sydhavn Danmark
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2004-02-22 Rørvigvejen, Nykøbing Sj. Danmark
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2002-08-17 Grib skov Danmark
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-17 Gribskov Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 2001-06-27 Porsemosen Danmark
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2008-05-13 Los Gredos, El Parador, Castilla Y León Spanien
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 2003-06-23 Marielyst Torv, Falster Danmark
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2012-05-21 Madeira Portugal
984 X Grønsisken (Spinus spinus) 2001-04-14 Nyrup Danmark
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2003-04-18 Klint sø Danmark
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2003-03-14 Kofoeds enge Danmark
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2002-06-22 Rømø Danmark
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1998-01-25 Sorø Danmark
989 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2008-05-05 Hoces del rio duratón, Sepulveda, Madrid Spanien
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2013-05-04 Ishak pasha Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Grenen, Skagen Danmark
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-09-28 Blåvandshuk, Hvidbjerg camping Danmark
994 X Rustværling (Emberiza caesia)
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2006-05-15 Ku&351;adasi Tyrkiet
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2011-05-01 Marrakesh Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-11 Mandø by Danmark
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 Pileværling (Emberiza rustica)
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2006-05-22 Bafa Gölü Tyrkiet
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 2012-04-30 Gislövs stjärna, Skåne Sverige
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2001-06-12 Gundsømagle sø Danmark
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping Danmark
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø Danmark
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer