Danske Arter

Danske Arter

Søren Kristoffersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Kristoffersens kryds

Dette er Søren Kristoffersens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-27 Midtsøen, Bygholm Vejle
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2005-08-12 Agger Tange
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-07 Lille vildmose
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2007-01-07 Gjølvej, Ulvedybet
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-11-15 Egå engsø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2007-11-11 Stubbe Sø, Djursland, ÅH
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-24 Han Vejle
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-14 Nørre Vorupør, NJ
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-12-19 Høve Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-18 Blaavand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2001-10-30 Vejlerne (og Selsø)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-16 Selsø Sø, Sjælland
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-07 Hanstholm Havn
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-15 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose, F
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-17 Gravlev Sø, NJ
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2007-07-16 Skagen
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-25 Vest Stadil Fjord, RK
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-05-04 Bjerget, Vejlerne
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-10-19 Revlsbuske,Lønnerup Fjord,
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-08-12 Lakolk
114 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
115 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
116 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
117 X Småspove (Numenius phaeopus)
118 X Storspove (Numenius arquata)
119 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
120 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
121 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
122 X Stenvender (Arenaria interpres)
123 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
124 X Brushane (Calidris pugnax)
125 X Kærløber (Calidris falcinellus)
126 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
127 * Klireryle (Calidris himantopus)
128 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
129 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
130 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
131 X Sandløber (Calidris alba)
132 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
133 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
134 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-01 Skagen
135 X Dværgryle (Calidris minuta)
136 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2018-06-18 Ulvedybet (Perlen), NJ
137 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-24 Skagen
138 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
139 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-08 Rødhus, NJ
140 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-04 Lille Vildmose
141 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
142 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
143 X Tredækker (Gallinago media)
144 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
145 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2002-06-08 Rærup, NJ
146 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-22 Tissing Vig, Mors
147 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
148 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
149 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
150 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø
151 X Svaleklire (Tringa ochropus)
152 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-30 Ulvedybet
153 X Rødben (Tringa totanus)
154 X * Damklire (Tringa stagnatilis)
155 X Tinksmed (Tringa glareola)
156 X Sortklire (Tringa erythropus)
157 X Hvidklire (Tringa nebularia)
158 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
159 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
160 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted Sø
161 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-10-18 Vidåslusen
162 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-31 Sneum
163 X Ride (Rissa tridactyla)
164 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn
165 X Sabinemåge (Xema sabini)
166 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
167 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-01 Hirtshals
168 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
169 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
170 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg
171 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Havn
172 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2005-11-27 Hirtshals
173 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
174 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
175 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
176 X Stormmåge (Larus canus)
177 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
178 X Svartbag (Larus marinus)
179 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus
180 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
181 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
182 X Sølvmåge (Larus argentatus)
183 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
184 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
185 * Armensk Måge (Larus armenicus)
186 X Sildemåge (Larus fuscus)
187 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
188 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
189 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
190 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
191 X Dværgterne (Sternula albifrons)
192 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
193 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen
194 X Fjordterne (Sterna hirundo)
195 X Havterne (Sterna paradisaea)
196 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1987-10-31 Vejlerne
197 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
198 X Sortterne (Chlidonias niger)
199 X Storkjove (Stercorarius skua)
200 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
201 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
202 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
203 X Søkonge (Alle alle)
204 * Polarlomvie (Uria lomvia)
205 X Lomvie (Uria aalge)
206 X Alk (Alca torda)
207 X Tejst (Cepphus grylle)
208 X Lunde (Fratercula arctica)
209 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
210 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
211 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen
212 X Islom (Gavia immer)
213 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
214 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
215 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-07-18 Skagen og Hirtshals
216 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2007-07-09 Hirtshals
217 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
218 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
219 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-17 Grenen, Skagen
220 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-07-23 Nordmandshage, Nordjylland
221 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
222 * Storskråpe (Ardenna gravis)
223 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
224 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-16 Lild, NJ
225 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
226 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
227 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
228 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
229 X Sule (Morus bassanus)
230 * Brun Sule (Sula leucogaster)
231 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-03-22 Hanstholm
232 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
233 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-09-29 Tobberup, Hobro
234 X Skestork (Platalea leucorodia)
235 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
236 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-06-02 Vejlerne
237 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
238 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1988-01-27 Fannerup Dambrug, ÅH
239 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-20 Værnengene, RK
240 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-05-21 Lille Vildmose
241 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
242 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
243 X Sølvhejre (Ardea alba)
244 X Silkehejre (Egretta garzetta)
245 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-04 Ræhr Grusgrav, Hanstholm
246 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
247 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Skagen
248 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
249 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
250 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-24 Aalborg
251 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-20 Lille vildmose
252 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1994-05-21 Skagen
253 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-04-21 Skagen
254 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2012-05-28 Hulsig
255 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-18 Skagen
256 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2021-06-17 Skagen
257 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
258 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris, Mors.
259 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
260 X Duehøg (Accipiter gentilis)
261 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
262 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
263 X * Steppehøg (Circus macrourus)
264 X Hedehøg (Circus pygargus)
265 X Rød Glente (Milvus milvus)
266 X Sort Glente (Milvus migrans)
267 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
268 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
269 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-06-24 Lille Vildmose, NJ
270 X Musvåge (Buteo buteo)
271 X Slørugle (Tyto alba)
272 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-26 Kløvbakken, Filsø, RK
273 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-28 Hanstholm
274 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
275 X Natugle (Strix aluco)
276 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-18 Hjardemål
277 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-03-21 Ullerup Skov
278 X Kirkeugle (Athene noctua)
279 X * Perleugle (Aegolius funereus)
280 X Skovhornugle (Asio otus)
281 X Mosehornugle (Asio flammeus)
282 X Hærfugl (Upupa epops)
283 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup, Thy
284 X Isfugl (Alcedo atthis)
285 * Grøn Biæder (Merops persicus)
286 X Biæder (Merops apiaster)
287 X Vendehals (Jynx torquilla)
288 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1988-05-02 Skagen
289 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-19 Gråsten
290 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
291 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
292 * Guldspætte (Colaptes auratus)
293 X Sortspætte (Dryocopus martius)
294 X Grønspætte (Picus viridis)
295 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Skagen
296 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
297 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
298 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
299 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
300 X Dværgfalk (Falco columbarius)
301 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
302 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2006-05-06 Skagen
303 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2006-03-18 Agger Tange
304 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
305 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
306 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
307 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
308 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
309 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-27 Skovmose, Als
310 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
311 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-27 Halk Nor
312 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
313 X Pirol (Oriolus oriolus)
314 X Skovskade (Garrulus glandarius)
315 X Husskade (Pica pica)
316 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
317 X Allike (Coloeus monedula)
318 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
319 X Råge (Corvus frugilegus)
320 X Sortkrage (Corvus corone)
321 X Gråkrage (Corvus cornix)
322 X Ravn (Corvus corax)
323 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
324 X Sortmejse (Periparus ater)
325 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
326 X Sumpmejse (Poecile palustris)
327 X Fyrremejse (Poecile montanus)
328 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
329 X Musvit (Parus major)
330 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
331 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
332 X Hedelærke (Lullula arborea)
333 X Sanglærke (Alauda arvensis)
334 X Toplærke (Galerida cristata)
335 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
336 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
337 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
338 X Digesvale (Riparia riparia)
339 X Landsvale (Hirundo rustica)
340 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
341 X Bysvale (Delichon urbicum)
342 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
343 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
344 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
345 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
346 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2008-10-29 Skagen
347 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
348 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
349 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
350 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
351 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2002-10-19 Vejlerne
352 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
353 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
354 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-05-10 Tane Sø
355 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
356 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
357 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
358 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
359 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
360 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
361 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
362 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
363 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-29 Kalø, Djursland
364 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
365 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
366 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
367 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
368 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
369 X Gulbug (Hippolais icterina)
370 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
371 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
372 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
373 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
374 X Savisanger (Locustella luscinioides)
375 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
376 X Munk (Sylvia atricapilla)
377 X Havesanger (Sylvia borin)
378 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
379 X Gærdesanger (Curruca curruca)
380 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen
381 X Tornsanger (Curruca communis)
382 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Skagen
383 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-02 Skagen
384 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
385 * Makisanger (Curruca subalpina)
386 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-10 Blåvand
387 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
388 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
389 X Fuglekonge (Regulus regulus)
390 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
391 X Spætmejse (Sitta europaea)
392 X Træløber (Certhia familiaris)
393 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
394 X * Rosenstær (Pastor roseus)
395 X Stær (Sturnus vulgaris)
396 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-05-10 Tane Sø
397 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
398 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
399 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
400 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
401 X Solsort (Turdus merula)
402 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
403 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2012-12-28 Vejlerne
404 * Brundrossel (Turdus eunomus)
405 X Sjagger (Turdus pilaris)
406 X Vindrossel (Turdus iliacus)
407 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
408 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
409 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
410 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
411 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
412 X Rødhals (Erithacus rubecula)
413 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
414 X Blåhals (Luscinia svecica)
415 X Nattergal (Luscinia luscinia)
416 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
417 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
418 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2018-10-06 Hanstholm
419 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
420 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-05-01 Skagen
421 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
422 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
423 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
424 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
425 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
426 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
427 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
428 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2008-10-16 Skagen
429 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
430 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
431 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng
432 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-29 Hanstholm
433 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde
434 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
435 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby, NJ
436 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
437 X Vandstær (Cinclus cinclus)
438 X Gråspurv (Passer domesticus)
439 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
440 X Skovspurv (Passer montanus)
441 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
442 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2008-04-30 Skagen
443 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals
444 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
445 X Jernspurv (Prunella modularis)
446 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
447 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2020-04-26 Gjølvej, Ulvedybet - NJ
448 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
449 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
450 X * Storpiber (Anthus richardi)
451 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-25 Grenen, Skagen
452 X Markpiber (Anthus campestris)
453 X Engpiber (Anthus pratensis)
454 X Skovpiber (Anthus trivialis)
455 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
456 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
457 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
458 X Skærpiber (Anthus petrosus)
459 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
460 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
461 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
462 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-09 Skagen
463 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
464 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange
465 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
466 X Grønirisk (Chloris chloris)
467 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
468 X Tornirisk (Linaria cannabina)
469 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
470 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
471 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
472 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
473 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
474 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
475 X Stillits (Carduelis carduelis)
476 X Gulirisk (Serinus serinus)
477 X Grønsisken (Spinus spinus)
478 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
479 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
480 X Bomlærke (Emberiza calandra)
481 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
482 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-14 Rødhus
483 * Klippeværling (Emberiza cia)
484 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
485 X Hortulan (Emberiza hortulana)
486 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
487 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-18 Hanstholm
488 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Fyrvejen 7, Skagen
489 * Pileværling (Emberiza rustica)
490 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
491 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2020-06-07 Hanstholm Fyr
492 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
493 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
494 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
495 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
496 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
497 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
498 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer