Danske Arter

Danske Arter

Eric Schaumburg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Eric Schaumburgs kryds

Dette er Eric Schaumburgs Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1966-01-01 kallesmmærsk
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1970-01-01 Lolland
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2003-10-15 Gilleleje
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1986-08-01 Tipperne
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-03 Bygholm
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-06 Stege slambassin
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-30 Esrum sø
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-26 Harboøre Tange
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1998-11-01 Gilleleje havn
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-10-08 Nr. Lyngvig
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2014-10-16 Blåvand
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-12-14 Høve Strand
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-01-02 melby
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1994-11-26 Alsønderup enge
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilleleje
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2013-11-02 Gilleleje
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-01 Reersø
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 sydals
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1986-01-01 Tårbæk havn
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-14 Gåsesøen Ulfshale
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-08 Vaserne
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerup
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 1992-06-04 kærup holme
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1993-06-26 als
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-30 Kraptårnet
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-20 villingerød
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Feddet, Præstø
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-07 Ølsemagle revle
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 lakolk Rømø
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-06 Agger Tange
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Skagen Grenen
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-11 Ølsemagle revle
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-26 Borreby Mose
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-09 Rødhus Strand
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-18 Lakolk klitsø, Rømø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-27 Borreby mose
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kofoeds enge, Amager
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 ølse
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Vejlerne
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1990-05-01 Arup vejle
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-19 Hønen Fanø
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle revle
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-10-17 Højer
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-07 Bygholm, Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2014-01-04 Hanstholm havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1988-08-13 Skagen havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-08 Esbjerg Havn
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Færgehavn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum gadekær
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2004-04-10 Gilleleje
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-17 Ølsemagle/Køge havn
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1992-05-23 Kærup Holme
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle)
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-10-23 Børstrup Hage
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-05 Hundested
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2004-09-28 gilleleje
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1974-01-01 skareklit
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-10-30 tjæreby enge
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-06-01 Vejlerne
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-11 Hejresøen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-22 Sostrup slot
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-23 Vestamager
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-01 Thy
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Klydesøen, Amager
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-19 Grenen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-07-13 Maribo Søndersø
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-07-02 Østmøn
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1983-06-14 skagen
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1983-04-20 skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Skagen by
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-22 Skagen
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2021-05-10 Hulsig hede
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1983-05-12 Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1991-05-18 Ellekrattet Skagen
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-04-01 dalmose
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-01-01 Skagen
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2003-10-01 St. Dyrehave Hillerød
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops)
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-23 Møn
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1988-05-01 Skagen
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-04-08 Draved skov
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-04 Ballum enge
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-02-01 Valby
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1983-05-23 Batterivej, Skagen
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 Amager
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2021-06-26 Fanø
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 stauningsø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-06-03 Hald Ege, Viborg
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2002-10-30 Gilleleje
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 Blåvand
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1991-10-14 Chr.ø
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-02 stevns
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-18 Tipmosen
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1990-07-08 snogebæk
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Blåvand
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1992-06-13 Alsønderup enge
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-06-02 Skagen
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1988-05-10 Skagen ellekrattet
383 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-18 Mandø
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-25 Blåvand
386 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-07 Mandemarke, Møn
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Kærgård
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-15 frederiksværk
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-06 Blåvand
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-18 Ebeltoft færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1988-10-15 Gilleleje
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-18 Gilleleje
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-18 Nyborg Strd
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-06-30 Stevns Kridtbrud
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-01 Skansehage rørvig
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 St. Vrøj, Saltbækvig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 munkerup
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2019-10-13 Blåvand
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-09 Thyborøn Havn
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-08-09 Tornby plantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-10-13 Chr.ø
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1996-09-24 nakkehoved Gileleje
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvand
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-14 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer