Danske Arter

Danske Arter

Anders Wiig Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Anders Wiig Nielsens kryds

Dette er Anders Wiig Nielsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-02-16 Bue Sø (Lejre)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2005-07-25 Gårdbogård (Frederikshavn)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1989-09-19 Nees Sund (Limfjorden) (Thisted)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-01-28 Bursø (Lolland)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-02-02 Bue Sø (Lejre)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-05-02 Sydhavnstippen (København)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2004-02-21 Lejodde (Slagelse)
10 X Grågås (Anser anser) 2005-02-02 Bue Sø (Lejre)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2006-02-26 Kalundborg Kommune (Kalundborg)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-04-23 Mandø (Esbjerg)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-12-18 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1981-05-06 Flakfortet (København)
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2005-03-27 Selsø Sø området (Frederikssund)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2017-11-25 Saksfjed
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-02-03 Tempelkrog (Lejre)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-03-27 Selsø Sø området (Frederikssund)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2004-08-14 Borreby Mose (Slagelse)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-02-27 Tudsehage, Gedehaven (Slagelse)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 1989-09-19 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-06-19 Ølsemagle Revle (Køge)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2008-04-28 Hulsig Hede (Frederikshavn)
24 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø (Esbjerg)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-04-17 Ulvshale Nordstrand (Vordingborg)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2009-06-10 Avnø (Vordingborg)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2004-08-29 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
28 X Knarand (Mareca strepera) 2004-08-29 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2004-08-29 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2012-04-28 Ny Frederikskog (Tønder)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2004-08-29 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
32 X Spidsand (Anas acuta) 2004-08-29 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
33 X Krikand (Anas crecca) 2004-08-29 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-04-13 Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-04-10 Hejrede Sø (Guldborgsund)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2004-08-29 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2004-10-05 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-12 Hasselø - Naturstien (Guldborgsund)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2004-08-29 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
40 X Bjergand (Aythya marila) 2004-12-31 Ølsemagle Revle (Køge)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Vig (Roskilde)
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2010-12-29 Sorthat Odde (Bornholm)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-01-07 Hirtshals Havn (Hjørring)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-10-23 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-19 Blåvands Huk (Varde)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-10-23 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-01-24 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-13 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-02-19 Sanddobberne (Odsherred)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvands Huk (Varde)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-02-12 Nyord Enge (Vordingborg)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-04-10 Hejrede Sø (Guldborgsund)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-02-02 Bue Sø (Lejre)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2004-12-04 Bognæs Halvøen (Lejre)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-10-23 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2005-08-30 Selsø Sø området (Frederikssund)
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2010-07-23 Tversted Plantage (Hjørring)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2013-04-21 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
62 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-18 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Heatherhill, Sjælland
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 Birkepøl, Sydals (Sønderborg)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-04-30 Jydelejet (Vordingborg)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2006-03-03 Tårnby Kommune (Tårnby)
76 X Huldue (Columba oenas) 2005-10-08 Espe Skov ved Skælskør (Slagelse)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-02-02 Bue Sø (Lejre)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-06-14 Søgård Pyt (Langeland)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-20 Bække (Vejen) (Vejen)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-07 Roskilde Vest (Roskilde)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-20 Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2004-09-05 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
83 X Engsnarre (Crex crex) 2005-05-22 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-08 Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-01 Portlandmosen, Lille Vildmose (Aalborg)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2010-04-13 Råmosen (Ballerup)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-04-10 Hejrede Sø (Guldborgsund)
89 X Blishøne (Fulica atra) 2004-12-04 Bognæs Halvøen (Lejre)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose (Vordingborg)
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
92 X Trane (Grus grus) 2005-03-28 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2004-02-08 Tempelkrog (Lejre)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-04-10 Hejrede Sø (Guldborgsund)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-03-12 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-09-10 Bolund (Roskilde)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2010-08-01 Borreby Mose (Slagelse)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1989-09-19 Thyborøn (Lemvig)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2006-05-07 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-04-12 Kattinge Vig (Roskilde)
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 1989-09-20 Nykøbing Mors (Morsø)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1989-09-19 Thyborøn (Lemvig)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-07-09 Højer Vade (Tønder)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-13 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-05-19 Ølsemagle Revle (Køge)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1989-09-19 Thyborøn (Lemvig)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-06-20 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2011-04-30 Havsand, Rømø (Tønder)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2016-04-30 Feddet (Faxe)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2007-05-13 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-08-06 Flasken incl. enge (Kalundborg)
117 X Storspove (Numenius arquata) 1989-09-19 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-08-06 Flasken incl. enge (Kalundborg)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-04-17 Nyord Enge (Vordingborg)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1989-09-19 Agger Tange, havsiden (Thisted)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-08-26 Køge Strandskov (Køge)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-06-26 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-05-30 Sneum Forland (Ovret) (Esbjerg)
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-08 Grønningen (Varde)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-09-10 Lejsø (Slagelse)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2004-09-26 Ølsemagle Revle (Køge)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2006-09-10 Lejsø (Slagelse)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1989-09-19 Thyborøn (Lemvig)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-01-06 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Forland (Tønder)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-05-19 Ølsemagle Revle (Køge)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-15 Staunings Ø (Solrød)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2008-10-05 Nørredige (Jammerbugt)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-08-23 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland (Ovret) (Esbjerg)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-17 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-03-05 Bjergsted Kommune (Kalundborg)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2004-11-14 Himmelev Grusgrav (Roskilde)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2017-09-23 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1989-09-19 Thyborøn (Lemvig)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2008-05-25 Feddet (Faxe)
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-21 Tissing Vig, Sydvestmors (Morsø)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2005-08-12 Borreby Mose (Slagelse)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2007-09-20 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-05-02 Sydhavnstippen (København)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle (Køge)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2004-11-14 Himmelev Grusgrav (Roskilde)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-07-04 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2004-02-08 Tempelkrog (Lejre)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2006-04-24 Skælskør Kommune (Slagelse)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-05-13 Valsølille Sø (Ringsted)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-09-03 Selsø Sø området (Frederikssund)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1989-09-19 Thyborøn (Lemvig)
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Hønen, Fanø
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Magrethekog
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-01 Sneum Digesø (Esbjerg)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1989-09-19 Agger Tange, havsiden (Thisted)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-22 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2012-09-30 Råhede Enge (Esbjerg)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-11 Hirtshals Havn (Hjørring)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-03-03 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2004-09-26 Ølsemagle Revle (Køge)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-07 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn (Helsingør)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-06-11 Holmesø (Brøndby)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2005-02-02 Bue Sø (Lejre)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-04 Nærum (Rudersdal)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2005-12-30 Korsør Havn (Slagelse)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand Sø - østenden (Århus)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-04-08 Køge Havn (Køge)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-28 Havneby, Rømø (Tønder)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-02-02 Bue Sø (Lejre)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-09-18 Køge Sydstrand (Køge)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-09-09 Strøby Ladeplads og Jernen (Stevns)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-09-29 Alleshave Bugt (Kalundborg)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2011-06-02 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2005-08-21 Staunings Ø (Solrød)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-09-09 Bøgeskov Havn (Stevns)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-05-11 Ølsemagle Revle (Køge)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-04-19 Gundsømagle Sø (Roskilde)
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-04-21 Kastrup (Tårnby) (Tårnby)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2008-07-09 Faxe Bugt mellem Fedhage og Strandegård (Faxe)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-19 Store Kattinge Sø (Roskilde)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-05-13 Store Kattinge Sø (Roskilde)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-09-08 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2005-11-16 Børstrup Hage (Gribskov)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-03-27 Grenen og Nordstrand (Frederikshavn)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-08 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
202 X Søkonge (Alle alle) 2005-12-30 Halsskov Odde (Slagelse)
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2016-10-29 Børstrup Hage (Gribskov)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2005-10-23 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
205 X Alk (Alca torda) 2005-10-23 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-02-12 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2006-10-28 Kronborg (Helsingør)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-10-23 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-09-02 Feddet (Faxe)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
211 X Islom (Gavia immer) 2005-10-18 Nørre Vorupør, molen og havet (Thisted)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2008-04-30 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-07-18 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-09-03 Grå Fyr, Skagen
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-12-09 Børstrup Hage (Gribskov)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-05-14 Skagens Rev (Frederikshavn)
218 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-17 Grenen, Skagen
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-10-08 Børstrup Hage
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2005-10-23 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2012-07-19 Strandby ved Frederikshavn (Frederikshavn)
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2009-07-25 Blåvands Huk (Varde)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-08-03 Borreby Mose (Slagelse)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2009-04-09 Skagen Havn (Frederikshavn)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1989-09-19 Agger Tange, havsiden (Thisted)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-04-29 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-02-02 Bue Sø (Lejre)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-05-01 Tranegilde Mose (Ishøj)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-05-13 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2004-08-29 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Skelby nord f. Næstved (Næstved)
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-23 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-01 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-02-01 Store Kattinge Sø (Roskilde)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Albæk Fælled, Skjern Enge
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2005-12-25 Åmose (Holbæk)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2007-08-05 Strandeng ved Bistrup Parcelgård (Roskilde)
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr, grusgrav sydvest for (Thisted)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2004-08-08 Valsølille Sø (Ringsted)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
247 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Hirbosøerne (Lolland)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-18 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-21 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-11 Hulsig Hede (Frederikshavn)
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1988-06-09 Eget Skov (Gulstav) (Langeland)
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2006-12-09 Favrsted Skov og Alsø Skov (Lolland)
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2007-05-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2013-08-04 Slamrebjerg (Bornholm)
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Ullemarke (Vordingborg)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-04-29 Hulsig Hede (Frederikshavn)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Åstrupgård Plantage (Viborg)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2004-12-04 Bognæs Halvøen (Lejre)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2004-02-15 Tisvilde Hegn-Asserbo Plantage (Gribskov)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2004-08-14 Borreby Mose (Slagelse)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2004-10-23 Borreby Mose (Slagelse)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2010-06-06 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-08-04 Ballum Forland (Tønder)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-04-30 Jydelejet (Vordingborg)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-09-25 Mandehoved (Stevns)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2004-02-20 Nyord Enge (Vordingborg)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2004-10-23 Borreby Mose (Slagelse)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2006-08-23 Holtug (Stevns)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2004-12-04 Bognæs Halvøen (Lejre)
270 X Slørugle (Tyto alba) 2008-05-23 Janderup (Varde)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-11 Agger Tange (Thisted)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2005-04-24 Kællingbjerggårdmark (Aalborg)
274 X Natugle (Strix aluco) 1988-06-06 Påø (Langeland)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-15 Gribskov - hele skoven (Hillerød)
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-11 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-08-12 Arnum (Haderslev)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2007-10-19 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-03-04 Bagsværd (Gladsaxe)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-03-22 Skiveren (Frederikshavn)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2004-11-13 Kystagerparken (Hvidovre)
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2010-08-19 Ølene (Bornholm)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2004-02-29 Store Kattinge Sø (Roskilde)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1994-10-07 Bregnetved (Lejre)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2005-05-02 Sydhavnstippen (København)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Lunden, Gram (Haderslev)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-04-22 Vaserne (Rudersdal)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-12-31 Nordskovsengene (Frederikssund)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-01-08 Asserbo Plantage (Halsnæs)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2010-11-06 Slipshavn Skov (inkl. golfbanen) (Nyborg)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-01-23 Holmegårds Mose EF-lok. 91 (Næstved)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-09-21 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-04-30 Jydelejet (Vordingborg)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-05-04 Feddet (Faxe)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Tipperne Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-12-10 Nyord Enge (Vordingborg)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-01-23 Holmegårds Mose EF-lok. 91 (Næstved)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø (Århus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-08-26 Køge Strandskov (Køge)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen (Varde)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-15 Lebøl, Sydals (Sønderborg)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2004-11-14 Gundsømagle Sø (Roskilde)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø, sydøstkrat (Esbjerg)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2005-05-16 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-12-31 Nordskovsengene (Frederikssund)
314 X Husskade (Pica pica) 2005-03-03 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-10-14 Blåvands Huk (Varde)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-02-02 Bue Sø (Lejre)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-04-10 Gedser Agerland (Guldborgsund)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-02-01 Store Kattinge Sø (Roskilde)
321 X Ravn (Corvus corax) 2005-08-04 Ballum Forland (Tønder)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2004-11-25 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 1991-03-07 Gjerrild By/Marshøj/Marshøjvej (Norddjurs)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-01-20 Bække (Vejen) (Vejen)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-12-31 Nordskovsengene (Frederikssund)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-03-06 V. Vedsted Bjergplantage (Esbjerg)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1991-03-07 Gjerrild By/Marshøj/Marshøjvej (Norddjurs)
328 X Musvit (Parus major) 1991-03-07 Gjerrild By/Marshøj/Marshøjvej (Norddjurs)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1981-06-01 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-04-19 Gundsømagle Sø (Roskilde)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-10-08 Espe Skov ved Skælskør (Slagelse)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2004-12-04 Bognæs Halvøen (Lejre)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-02-15 Vesterbro (København)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-10-29 Gilleleje Havn (Gribskov)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-14 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø (Solrød)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-17 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-12 Lille Kattinge Sø (Roskilde)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-14 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-12 Årslev Engsø (Århus)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-01-01 Gundsømagle Sø (Roskilde)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-04-27 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 Stevns Fyr (Stevns)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2008-10-13 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-19 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2013-10-20 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
349 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø (Christiansø)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-28 Stevns Fyr (Stevns)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-20 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-12 Tversted Søerne (Hjørring)
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Blåvand
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-06-08 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-15 Gedser Odde (Guldborgsund)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-24 Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-13 Store Kattinge Sø (Roskilde)
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Blåvand, Mosen (Varde)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2016-05-31 Christiansø (Christiansø)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-06 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-06-10 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø Bykog Digebrud (Esbjerg)
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-17 Gedser Odde (Guldborgsund)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-13 Harboøre Tange (Lemvig)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-22 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-05-24 Hammerenge (Høje Taastrup)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2008-05-14 Syv Mose, vest for Ramsø Søgård indtil jernbanen. (Roskilde)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-27 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-06-08 Bødkermosen (Vordingborg)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-21 Landsende, Rømø (Tønder)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-21 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-07 Rørmosen-Engareal - Sct. Hans (Roskilde)
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-13 Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
383 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-04-20 Blåvands Huk (Varde)
384 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Mosen, Blåvand
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-20 Blåvands Huk (Varde)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2006-04-01 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-03-28 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-02-01 Store Kattinge Sø (Roskilde)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-02-02 Bue Sø (Lejre)
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-02-05 Tissø Roklub (Kalundborg)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-02-15 Tisvilde Hegn-Asserbo Plantage (Gribskov)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2005-06-04 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-01-23 Holmegårds Mose EF-lok. 91 (Næstved)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-28 Christiansø (Christiansø)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1988-04-22 Trekroner, Roskilde (Roskilde)
400 X Solsort (Turdus merula) 2004-12-13 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-03 Universitetsparken i København (København)
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde (Bornholm)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2004-09-05 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-04-12 Kattinge Vig (Roskilde)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2004-05-20 Præstesø (Råbjerg Sø) (Frederikshavn)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-14 Præstesø (Råbjerg Sø) (Frederikshavn)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-02-27 Borreby Mose (Slagelse)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2005-08-04 Ballum Forland (Tønder)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1988-06-06 Påø (Langeland)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Tryggevælde Ådal
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-10-09 Vesterhave (Guldborgsund)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-04-27 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2008-04-23 Frederiksberg (Frederiksberg)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1981-10-30 Stigsnæs Skov (Slagelse)
421 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Sø
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-09-09 Trekroner, Roskilde (Roskilde)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-05-02 Sydhavnstippen (København)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Surender by/agerland (Syddjurs)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-04-30 Jydelejet (Vordingborg)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2004-07-28 Bulbjerg (Thisted)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-16 Blåvands Huk (Varde)
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-10-31 Gedser Odde (Guldborgsund)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-04-21 Kastrup (Tårnby) (Tårnby)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn (Gribskov)
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2010-11-01 Korshage (Odsherred)
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn (Holstebro)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-30 Strandby ved Frederikshavn (Frederikshavn)
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj (Kalundborg)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2005-11-20 (Lejre Kommune) Må ikke benyttes (Lejre)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-07 Roskilde Vest (Roskilde)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-09-09 Strøby Ladeplads og Jernen (Stevns)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup (Gribskov)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Nordhavnstippen/Stubben (København)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1981-05-06 Flakfortet (København)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2012-05-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2004-09-25 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2012-01-01 Skansehage (Odsherred)
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1981-05-06 Flakfortet (København)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-01-23 Holmegårds Mose EF-lok. 91 (Næstved)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-05-02 Sydhavnstippen (København)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-09-26 Ho Plantage (Varde)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2005-09-03 Saltholm (Tårnby)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2005-11-20 Køge Sydstrand (Køge)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-12-30 Halsskov Odde (Slagelse)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-03-28 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-02-14 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2012-12-02 Skagen Klitplantage (Frederikshavn)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-02-01 Store Kattinge Sø (Roskilde)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1988-06-09 Gulstav Vesterskov (Langeland)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2004-11-14 Himmelev Grusgrav (Roskilde)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-02-20 Skælskør Yderfjord (Slagelse)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-15 Hornbæk Havn (Helsingør)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-10-09 Lejodde (Slagelse)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2006-01-15 Hornbæk Havn (Helsingør)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-11-04 Melby Overdrev (Halsnæs)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1991-03-07 Gjerrild By/Marshøj/Marshøjvej (Norddjurs)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2005-10-01 Spodsbjerg (Halsnæs)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-04-20 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-05-04 Feddet (Faxe)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2004-11-28 Hyrdehøj (Roskilde)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-04-14 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-02-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-04-30 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-03-03 (Roskilde Kommune) Må ikke benyttes! (Roskilde)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Sønderho (Fanø)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2005-04-30 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage (Hjørring)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2008-10-11 Hønen, Sønderho (Fanø)
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen By (Frederikshavn)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-13 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Nedergård Skov (Ikast-Brande)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-04-07 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger By
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø, vestkyst (Esbjerg)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer