Danske Arter

Danske Arter

Lars Andersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lars Andersens kryds

Dette er Lars Andersens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1986-04-20 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1985-02-01 Lindved
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1985-06-01 Søndersø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1984-02-01 Lindved
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1984-05-01 Fyn
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2005-05-10 Rømø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1986-05-01 Vest Stadil Fjord
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1984-05-01 Fyn
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2014-05-21 Langø
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-25 Bygholm Vejle
11 X Grågås (Anser anser) 1984-05-01 Fyn
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1986-05-01 Vest Stadil Fjord
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1986-10-01 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2003-12-28 Føns Vang
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1986-04-01 Vest Stadil Fjord
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1996-03-04 Svinø
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2017-07-09 Bøjden Nor
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1984-05-01 Fyn
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1986-11-01 Vest Stadil Fjord
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1984-05-01 Fyn
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-05-18 Skagen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1984-05-01 Fyn
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1990-08-02 Limfjorden
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2014-06-01 Sneum Engsø
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1984-05-01 Fyn
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-05-08 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1984-05-01 Fyn
29 X Knarand (Mareca strepera) 1986-04-05 Kelds Nor
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1984-05-01 Fyn
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2005-03-20 Nakkebølle Inddæmning
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1984-05-01 Fyn
33 X Spidsand (Anas acuta) 1984-05-01 Fyn
34 X Krikand (Anas crecca) 1984-05-01 Fyn
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-04-16 Tranemosen, Haslev
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1992-06-14 Tryggelev Nor
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1984-05-01 Fyn
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2009-04-16 Tranemosen, Haslev
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-03-05 Nykøbing Falster
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1984-05-01 Fyn
41 X Bjergand (Aythya marila) 1986-10-01 Blåvand
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-08 Skjern Enge
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2013-04-18 Helligpeder
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2016-03-11 Svendborg
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1984-05-01 Fyn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-18 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1984-05-01 Fyn
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-04 Hvidbjerg
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-13 Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1984-05-01 Fyn
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-29 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1984-02-01 Fyn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1984-05-01 Fyn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1984-02-01 Fyn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1984-02-01 Fyn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1984-05-01 Fyn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-10-05 Damhussøen
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-12 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1985-05-15 Frederikshåb Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-21 Møns Klint
63 X Mursejler (Apus apus) 1984-05-15 Fyn
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-05 Vesterende Ballum
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Amager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birke Pøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1984-05-01 Fyn
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1984-02-01 Fyn
77 X Huldue (Columba oenas) 1984-05-15 Romsø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1984-02-01 Fyn
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1985-05-22 Gulstav Mose
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Bække, Vejen
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1985-02-01 Fyn
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1986-03-22 Hollufgård
84 X Engsnarre (Crex crex) 1998-05-17 Strøby Enge
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-16 Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1986-05-15 Vejlerne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1984-02-01 Fyn
90 X Blishøne (Fulica atra) 1984-02-01 Fyn
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor
93 X Trane (Grus grus) 1985-05-01 Fyn
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1984-05-01 Fyn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1984-05-01 Fyn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1984-05-01 Fyn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1986-10-01 Blåvand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1984-05-01 Fyn
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-25 Skivholme
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1984-05-01 Fyn
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-29 Vejlerne
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1985-06-01 Fyn
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1984-05-01 Fyn
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-08-05 Borreby Mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1984-05-01 Fyn
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-29 Stauningsø
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-16 Rømø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1985-05-01 Blåvand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1984-05-01 Fyn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1984-05-01 Fyn
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1986-05-15 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-11 Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1986-05-20 Skagen
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene, Tipperne
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1984-05-01 Fyn
120 X Storspove (Numenius arquata) 1984-05-01 Fyn
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1984-05-01 Fyn
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1986-05-01 Tipperne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1984-05-01 Fyn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1986-10-01 Blåvand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1984-05-01 Fyn
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1998-09-21 Majbølle Nor
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1986-10-01 Blåvand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1986-05-01 Fyn
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1986-10-01 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1984-05-01 Fyn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1984-05-01 Fyn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-04 Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1985-05-01 Fyn
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-29 Ulfshale, Møn
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-10-18 Fuglsand
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-06 Ølundgård, Fyn
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Rømø, Lakolk Klitsø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1984-05-01 Fyn
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1986-04-15 Fyn
145 X Tredækker (Gallinago media) 1997-05-14 Skagen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1984-05-01 Fyn
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2010-09-27 Firtalsstrand
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-27 Tissing Vig, Mors
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1986-05-10 Tryggelev Nor
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1997-05-29 Møn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1984-05-01 Fyn
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1984-05-01 Fyn
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen, Langeland
155 X Rødben (Tringa totanus) 1984-05-01 Fyn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1988-05-19 Vesløs Vejle
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1984-05-01 Fyn
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1984-05-01 Fyn
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1984-05-01 Fyn
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Sønderho, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1987-06-15 Vejlerne
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Veststadil Fjord
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Sneum Engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1986-10-01 Blåvand
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1986-10-01 Blåvand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-11 Hirtshals
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1984-05-01 Fyn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1984-05-01 Fyn
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-18 Esbjerg Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1990-05-01 Blåvand
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1984-05-01 Fyn
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Saltvandssøen
180 X Svartbag (Larus marinus) 1984-05-01 Fyn
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1988-02-01 Blåvand
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-30 Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1984-05-01 Fyn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2000-10-01 Blåvand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2000-10-01 Blåvand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1986-10-01 Blåvand
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1999-05-16 Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-07-27 Agger Tange
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1984-05-01 Fyn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1985-05-01 Fyns Hoved
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2007-07-22 Blåvand
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1984-05-01 Fyn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1984-05-01 Fyn
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-20 SV-Amager
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-06-10 Klydesøen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1984-05-01 Tryggelev Nor
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1986-10-01 Blåvand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1986-10-01 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1986-10-01 Blåvand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1986-10-01 Blåvand
205 X Søkonge (Alle alle) 1986-10-01 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1986-10-01 Blåvand
208 X Alk (Alca torda) 1986-10-01 Blåvand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1984-05-01 Fyns Hoved
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1986-10-01 Blåvand
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1986-10-01 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1986-10-01 Blåvand
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-17 Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1988-05-14 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1997-05-19 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1986-10-10 Blåvand
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1986-10-01 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1986-10-01 Blåvand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-08-01 Trelde Næs
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1986-10-01 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1986-10-13 Blåvand
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2009-07-24 Blåvand
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1999-05-17 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1984-06-01 Fyn
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1986-10-01 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-09-04 Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1984-05-01 Fyn
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-28 Tobberup
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1997-05-21 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1984-05-01 Fyn
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-05-14 Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2005-12-04 Rudbøl
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-24 Vestamager
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-01 Skjern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1984-05-01 Fyn
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1998-02-26 Barup Sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2001-01-28 Munkebo
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ørum Sø
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1984-05-01 Fyn
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Rolandsvej, Lolland
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1984-05-20 Fyns Hoved
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2007-05-03 Skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1999-05-17 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-05-03 Skagen
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-06-09 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-29 Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø Nor
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1998-03-30 Skagen
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Åstrupgaard Plantage
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1984-02-01 Fyn
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1984-03-01 Brendegård Sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1984-05-01 Fyn
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1984-02-01 Fyn
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-30 Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-15 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1986-06-08 Rømø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1987-07-09 Dovns Klint
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1997-05-14 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1996-02-18 Frederiksborg Slot
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1984-02-01 Fyn
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1984-02-01 Fyn
274 X Slørugle (Tyto alba) 1999-05-20 Haderslev
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-22 Skælskør
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1997-05-21 Kongerslev Kalkbrud
278 X Natugle (Strix aluco) 1984-05-01 Fyn
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1987-01-03 Grib Skov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-12 Hareskoven
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1988-05-01 Sønderjylland
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1989-01-07 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1984-05-01 Fyn
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1984-05-01 Fyn
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2007-05-29 Kammerslusen
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1986-06-21 Gulstav Mose
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1984-05-01 Fyn
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1987-05-01 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1987-05-01 Skagen
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-14 Skagen
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-30 Gram Slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1987-04-12 Fyn
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1984-05-01 Fyn
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1987-02-01 Grib Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1986-05-01 Frederikshåb Plantage
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen Skagen
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1984-02-01 Fyn
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1988-05-14 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1986-10-01 Blåvand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1988-05-14 Skagen
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-06 Ballum forland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1998-02-20 Klydesø, Amager
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1986-10-01 Blåvand
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1984-05-01 Fyn
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2006-08-05 Borris Hede
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1984-02-01 Fyn
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1986-05-20 Gulstav Mose
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1984-05-01 Fyn
318 X Husskade (Pica pica) 1984-05-01 Fyn
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-03-01 Sydlangeland
320 X Allike (Coloeus monedula) 1984-05-01 Fyn
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1984-05-01 Fyn
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1986-05-01 Blåvand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1984-05-01 Fyn
325 X Ravn (Corvus corax) 1984-05-01 Fyn
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1984-05-01 Fyn
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1984-05-01 Fyn
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1984-05-01 Fyn
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1984-05-01 Fyn
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1986-05-15 Lindet Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1984-05-01 Fyn
332 X Musvit (Parus major) 1984-05-01 Fyn
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1987-05-15 Skagen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1986-05-01 Tryggelev Nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1986-05-01 Frederikshåb Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1984-05-01 Fyn
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1984-05-01 Lindved, Fyn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1986-10-01 Blåvand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1984-05-01 Fyn
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1984-05-01 Fyn
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1984-05-01 Fyn
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1997-05-15 Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1984-05-01 Fyn
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1984-05-01 Fyn
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-06-03 Jøvet, Fyns Hoved
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-25 Stevns Fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1986-10-01 Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-10-21 Ho, Blåvand
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-24 Sønder Lyngvig
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-29 Stevns Fyr
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1984-05-01 Fyn
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1984-05-01 Fyn
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-07-05 Stevns
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2015-05-27 Blåvand
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1988-08-22 Blåvand
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-12 Blåvand
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1988-06-10 Vejlerne
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1984-05-01 Fyn
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-30 Vallø Slotspark
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1984-05-01 Fyn
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1984-05-15 Fyn
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 1988-09-08 Langli
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1984-05-15 Fyn
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1986-05-01 Sydlangeland
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2005-05-26 Nyborg
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1986-05-15 Sydlangeland
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2023-07-21 Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1984-05-01 Fyn
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1984-05-01 Fyn
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1986-08-13 Blåvand
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1984-05-01 Fyn
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1984-05-01 Fyn
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2017-05-14 Lyngvig Fyr
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-27 Blåvand
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1988-02-01 Enebærodde
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1984-05-01 Fyn
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1984-05-01 Fyn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1984-05-01 Fyn
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1984-05-01 Fyn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1984-05-01 Fyn
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-12 Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1984-05-01 Fyn
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-05-02 Tane Sø
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1988-05-01 Sydlangeland
404 X Solsort (Turdus merula) 1984-05-01 Fyn
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Zoologisk Museum København (udenfor)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1984-05-01 Fyn
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1984-05-01 Fyn
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1984-05-01 Fyn
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1984-05-01 Fyn
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1984-05-01 Fyn
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1984-05-01 Fyn
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1987-05-01 Blåvand
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1984-05-01 Fyn
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2007-05-11 Blåvand
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-10-30 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1984-05-01 Fyn
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1988-06-10 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1984-05-01 Fyn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1984-05-01 Fyn
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1984-05-01 Fyn
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Åsum/Vollsmose
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-02 Husby Strand
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-19 Tipmosen, Blåvand
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1984-05-01 Fyn
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-02 Hanstholm
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1997-05-15 Skagen
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbæk Vig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1984-05-01 Fyn
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1984-05-01 Fyn
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1984-05-01 Fyn
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Åsum/Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1984-05-01 Fyn
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1984-05-01 Fyn
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-06-03 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1986-05-15 Frederikshåb Plantage
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1986-05-01 Fyn
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1986-10-10 Blåvand
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-29 Skagen
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1987-05-01 Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1984-05-01 Fyn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1984-05-01 Fyn
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1987-10-01 Blåvand
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1996-02-08 Ølsemagle Revle
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1984-05-01 Fyn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1984-05-01 Fyn
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1984-05-01 Fyn
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1984-05-01 Fyn
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1984-05-01 Fyn
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1987-05-01 Sydlangeland
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1984-05-01 Fyn
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1986-10-01 Blåvand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1984-05-01 Fyn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1984-05-01 Fyn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1984-05-01 Fyn
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1996-02-15 København
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1987-05-14 Skagen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1984-05-01 Fyn
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1986-02-08 Grib Skov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1984-05-01 Fyn
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1997-05-16 Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1984-05-01 Fyn
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1986-10-01 Blåvand
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1984-05-01 Fyn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1984-05-01 Fyn
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1984-05-01 Fyn
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-17 Rødhus
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1985-05-01 Fyns Hoved
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1987-05-12 Skagen
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-22 Hellebæk
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Skagen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1984-05-01 Fyn
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-11 Agger By
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer