Danske Arter

Danske Arter

Niels Bomholt Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholt Jensens kryds

Dette er Niels Bomholt Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1975-05-08 Randbøl Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1974-09-29 Dovns Klint
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2000-04-21 Ballum Sluse
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1974-04-14 Nørresø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1976-10-24 Tipperne
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1996-05-12 keldsnor
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1974-10-05 Filsø
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1974-12-03 Rømø
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1983-10-17 Dovns Klint
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-02-10 Odense Å ved Dalum
24 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 1975-04-24 Rømø
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-15 Ølsemagle Revle
27 X Skeand (Spatula clypeata) 1973-04-23 Hindsholm
28 X Knarand (Mareca strepera) 1973-09-09 Dyreborg
29 X Pibeand (Mareca penelope) 1973-09-16 Dyreborg
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2005-03-19 Nakkebølle Inddæmning Fyn
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta) 1973-05-16 Helnæs
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-04-27 Skjern Enge
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1977-03-13 Tryggelev Nor
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-04-01 Nielstrup Sø
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-09 Skjern Enge
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila) 1974-12-23 Bøjden nor
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-02-12 Skelskør Nor
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-10-21 Dovns Klint Langeland
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-19 Blåvand/Hvidbjerg Strand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1973-11-21 Flyvesandet
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-03-01 Blåvand/Hvidbjerg Strand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1973-08-02 Knudshoved
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-04-16 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1975-12-17 Arreskov Sø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1998-06-06 Frederikshåb Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-21 Møns Klint
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-04 Ballum Vesterende
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 Birkepøl Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1988-06-05 Velling
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-28 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe v Hedensted
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1975-08-10 Keldsnor
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-05 Gulstav mose
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2021-06-13 Sølsted Mose
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose Møn
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-04 Roden Fed Lolland
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1975-01-22 Stige Ø
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1990-08-28 Gulstav
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1974-07-24 Mossø
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-10 Lejsø v. Korsør
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-31 Bygholm Vejle
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølund Fyn
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1973-09-07 Helnæs
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-07-10 Vidåslusen forlandet 2 km. syd for
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-13 Grønningen Fanø
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1973-09-16 Keldsnor
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1975-04-24 Rømø
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-08-14 Lakolk Klitsø Rømø
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1999-05-09 Skjern Enge
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værneengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 1974-05-22 Damsbo Strand
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1973-09-16 Keldsnor
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1975-04-07 Vejlerne
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1973-08-26 Blåvand
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1973-09-09 Dyreborg
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2002-08-04 Slambassinet
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1973-09-09 Dyreborg
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1976-07-14 Keldsnor
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 1973-08-26 Blåvand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1974-09-13 Blåvand
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum forland
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1974-08-20 Rømø Dæmningen
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Klitsø Rømø
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2004-10-05 Filsø
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2000-07-25 Løkkeby Enge
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø Rømø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2003-05-25 Kammerslusen
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-09 Værnengene
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1976-08-04 Klise Nor
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2001-10-28 Vest Stadil Fjord
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1974-08-17 Arreskov Sø
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen Langeland
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-08-14 Keldsnor
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 1973-08-08 Helnæs
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1973-09-09 Dyreborg
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-20 Hønen Sønderho Fanø
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-04 Vidåslusen
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-24 Bygholm Engen
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1974-09-13 Blåvand
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn Lolland
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 1997-09-14 Blåvand
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-30 Thorsminde Havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1974-09-13 Blåvand
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-05 Thorsminde
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Krogsgård Grusgrav Tjæreborg
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-11 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1997-10-03 Hanstholm Havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1975-04-09 Skagen
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1975-04-08 Skagen
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2003-09-14 Bagenkop Havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2003-09-14 Bagenkop Havn Langeland
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2004-06-13 Halen Fanø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2005-07-10 Vidåslusen
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1974-08-21 Rømø
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2009-05-16 Nørreballe Nor
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1976-06-09 Lyø
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 1974-05-19 Tryggelev Nor
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2004-07-10 Rømø Strand
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-10-18 Vejers Strand
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1974-09-13 Blåvand
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 1996-02-11 Fyns Hoved
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1976-05-02 Fyns Hoved
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-14 Vejle Havn
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1975-04-09 Skagen
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen Skagen
211 X Islom (Gavia immer) 2004-10-03 Bulbjerg
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1976-03-03 Flyvesandet - Fyn
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-09-27 Blåvandshuk
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2005-09-18 Blåvand
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2010-08-25 Blåvandshuk
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1975-08-10 Klise Nor Langeland
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-03-02 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Værnengene
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-07-24 Bygholm Vejle
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1978-06-19 tryggelev Nor
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-24 Sostrup Slot Djursland
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-17 Værnengene v . Bork
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-26 Havrvig
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Skjern Enge
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 1992-08-18 Tryggelev Nor
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1993-05-09 Østerøsø Knudshoved
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1974-07-13 Fiskerup Skov
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-16 Busemarke Mose
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1974-08-11 Arreskov Sø Bredholt
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-25 Støvring
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-23 Bjerregård Strand
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2012-09-16 Korinth Storskov
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-11-29 Saksfeld Inddæmning
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-09-12 Hyllekrog
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Borre Møn
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1975-04-08 Skagen
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Åstrupgård Plantage
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1974-03-17 Nørresø
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1973-08-25 Arreskov Sø
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1973-11-10 Tipperne
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-15 Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1975-05-22 Skagen
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1974-09-29 Dovns Klint
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2002-05-26 Fakkebjerg Langeland
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1976-09-15 Brændegårds Sø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-07 Jedsted Enge
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 1975-08-15 Nørreballe Langeland
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-17 Filsø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-12 Agger Tange
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2001-03-11 Salten Langsø
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-11-20 Brændegård Sø
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-12 Harreskoven
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1974-10-01 Rømø
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-04-21 Løgismose Fyn
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-19 Hanstholm
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 1973-11-18 Søbo Sø
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1998-08-16 Røsnæs
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1975-05-22 Gyvelstien Skagen
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-18 Gram
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2002-04-21 Rands Fjord
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2001-03-11 Salten Langsø
293 X Grønspætte (Picus viridis) 1975-04-10 Salten Langsø
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1982-05-30 Neverkær Fyn
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1974-09-13 Blåvand
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-10 Ballum Forland
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1997-11-18 Margrethe Kog
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1979-09-30 Bygholm Vejle
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-13 Årslev engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-06-10 Fakkemosen Langeland
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1972-03-25 Arreskov
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-26 Halk
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-22 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1981-08-18 Gulstav
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1975-01-20 Håstrup
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1983-08-24 Gulstav
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1974-05-19 Tryggelev Nor
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1975-05-22 Skagen
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1977-01-12 Gyldensteen
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2018-09-24 Fanø
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2002-05-18 Fakkebjerg Langeland
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1975-05-08 Randbøl Dal
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-01-03 Vesteregn, Langeland
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1980-10-12 Fanø
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-14 Mandø By
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-18 Blåvand Fuglestation
349 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-03 Christiansø
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-13 Blåvand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-22 Svanninge Bakker
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-24 Møns klint
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-10 Nr. Lyngvig Fyrhave
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1986-05-04 Fyns Hoved
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-10 ved Nyord Kirkegård
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1978-06-04 Tinglev Mose
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2003-06-04 Odense
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1983-06-11 Fredmosen
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1981-06-07 Nyord
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-05 Skagen ved Nordstrand
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-10-22 Mandø
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1975-05-03 Fyns Hoved
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1976-01-11 Juelsberg
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2001-10-28 Hjerting
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-26 Tane Sø
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1974-04-12 Nydam V.Hæsinge
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Zoologisk Museum Kbhn.
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-06 Sorthat Odde
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2000-04-21 Rudbøl
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2003-05-25 Klise Nor
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvand Fuglestation
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-05-01 Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1982-06-08 Egebjerggård Storskov
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1977-03-06 Fyns Hoved
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-04 Weddelsborg Fyn
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 tipmosen
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-25 Nordenhuse
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-06 Thorsminde
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-01-10 Strandby Frederikshavn
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Saltbækvig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1974-11-29 Odense Å v Arreskov
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-06 Keldsnor
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1977-10-10 Dovns Klint
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2006-10-17 Rømø
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-22 Skagen Nordstrand
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2004-07-03 Anholt
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2003-10-07 Knudshoved Fyn
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1974-12-23 Bøjden Nor
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-15 Skagen
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1984-06-10 Gulstav
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1974-01-30 Volderslev
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1975-01-11 Ullerslev
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1997-11-27 Skagen
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2006-06-05 Skagen
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2002-09-27 Skallingen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1974-01-16 Helnæs Dæmningen
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2020-11-20 Sønderho, Fanø
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1988-05-08 Fyns Hoved
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-11 Hvide Sande Brandstation
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-18 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer