Danske Arter

Danske Arter

Finn Olofsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Finn Olofsens kryds

Dette er Finn Olofsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1985-03-09 Sejerø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-07-24 Gerlev v. Slagelse
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1984-09-30 Kalvebod Fælled
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1985-10-14 Blåvands Huk
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2021-06-06 Kalvebod Fælled (Tårnby)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1985-03-09 Sejerø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1986-05-27 Ertholmene (Christiansø)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-12-30 1 Tipperne 05-04-88, 2 Amagerfælled
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2020-07-22 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled
11 X Grågås (Anser anser) 1985-09-09 Sejerø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1985-11-08 Gilleleje Havn
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1985-10-14 Filsø (Varde)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1989-02-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1989-02-15 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1984-12-22 Kalvebod Fælled (Tårnby)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1985-11-26 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1985-01-01 Langli (Varde)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1985-03-09 Sejerø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1985-08-05 Langli (Varde)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-03-29 Frederiksberg Have og 12-11-1985 Vester kirkegård Ynglefund, 2 han Amagerfælled 29.03.2021
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1991-06-09 Alsønderup Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1985-04-28 Selsø Sø området (Frederikssund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1992-05-17 Amtoft Vig, ud for Øsløs, Vejlerne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1984-08-21 Ølsemagle Revle (Køge)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-01 Egernæs (Lejre)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1984-11-12 Jægersborg Dyrehave
33 X Spidsand (Anas acuta) 1984-08-21 Ølsemagle Revle (Køge)
34 X Krikand (Anas crecca) 1985-04-28 Selsø Sø området (Frederikssund)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-04-03 Bløden (Roskilde)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-04-01 Gentofte sø, Utterslev Mose 14-08-87 et par og 14-06-23
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1985-01-26 Sjællandsbroen (København)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-06-29 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-04-14 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1984-12-07 Kalvebod Fælled (Tårnby)
41 X Bjergand (Aythya marila) 1985-01-26 Sjællandsbroen (København)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-23 Sybergland (Kerteminde)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1986-02-07 Gilleleje Havn (Gribskov) hun.
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1986-05-21 Ertholmene (Christiansø)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1984-12-07 Kalvebod Fælled (Tårnby)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-02-21 Korshage (Odsherred)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1985-03-09 Sejerø - samlet (Kalundborg)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-12-20 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1985-03-09 Sejerø - samlet (Kalundborg)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-02-21 Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1985-03-09 Sejerø - samlet (Kalundborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1984-12-22 Kalvebod Fælled (Tårnby)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1984-12-22 Kalvebod Fælled (Tårnby)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1985-10-05 Langli (Varde)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1986-05-24 Ertholmene (Christiansø)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 1985-05-08 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2022-06-30 Amager Fælled (København) Set tæt på, men Ikke godkendt af SU, mener at det var en Mursejler med hvid overgump.
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-10 Flasken incl. enge (Kalundborg)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1985-05-12 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1985-03-10 Valby (København)
77 X Huldue (Columba oenas) 1985-05-23 Gribskov - hele skoven (Hillerød)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1984-12-28 Valbyparken (København)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1986-05-24 Ertholmene (Christiansø)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1986-02-09 Taarbæk (Lyngby-Taarbæk)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1985-10-15 Blåvands Huk (Varde)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1988-11-11 Skast og Kogsbøl Mose (Tønder)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1985-05-15 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1985-04-23 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
90 X Blishøne (Fulica atra) 1985-01-26 Sjællandsbroen (København)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-06-15 Svinø (landsby) (Vordingborg)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1984-05-05 Ølsemagle Revle (Køge)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1984-12-22 Kalvebod Fælled (Tårnby)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1985-03-09 Sejerø - samlet (Kalundborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1985-03-11 Sjællandsbroen (København)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1986-01-11 Sjællandsbroen (København)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1987-08-14 Utterslev Mose, Del I, II og III
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-07 Nordhavn (København)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1984-08-10 Ølsemagle Revle (Køge)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-08 Aflandshage (Dragør)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1984-09-15 Kalvebod Fælled (Tårnby)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1985-03-09 Sejerø - samlet (Kalundborg)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1985-08-04 Langli (Varde)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1988-05-10 Varde Å fra Alslev Marsk/Ho Bugt
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1985-07-25 Ølsemagle Revle (Køge)
120 X Storspove (Numenius arquata) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1987-08-02 Taarbæk Havn (Lyngby-Taarbæk)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1985-07-25 Ølsemagle Revle (Køge)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1992-08-15 Ølsemagle Revle (Køge)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1984-08-21 Ølsemagle Revle (Køge)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1985-08-10 Langli (Varde)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1985-07-25 Ølsemagle Revle (Køge)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1985-10-14 Blåvands Huk (Varde)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1985-08-06 Langli (Varde)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-28 Borreby Mose (Slagelse)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2023-09-24 Kalvebod Fælled, Klydesøområdet, set ud for Nordtårnet
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1985-11-13 Zoologisk Have (Frederiksberg)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-10-24 Amager Fælled (København)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2021-05-12 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1985-04-28 Selsø Sø området (Frederikssund)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-28 Borreby Mose (Slagelse)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1992-07-28 Borreby Mose (Slagelse)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1985-04-23 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled
155 X Rødben (Tringa totanus) 1985-01-04 Hjerting Strand (Esbjerg)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-06-04 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1987-06-07 Ertholmene (Christiansø)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1985-08-15 Langli (Varde)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1985-08-04 Blåvands Huk (Varde)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1985-11-08 Gilleleje Havn (Gribskov)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1987-07-18 Køge Havn (Køge)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-10 Esbjerg Havn (Esbjerg)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-11-10 Botanisk Have i København
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1985-01-05 Langli (Varde)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1987-05-16 Ertholmene (Christiansø)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1989-01-22 Gilleleje Havn (Gribskov)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-01-02 Utterslev Mose, Del I, II og III
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1985-08-03 Blåvands Huk (Varde)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1988-05-30 Langli (Varde)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1987-07-18 Køge Havn (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1985-05-05 Ølsemagle Revle (Køge)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-19 Køge Havn (Køge) også setn d.21.07.1987
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1985-05-05 Ølsemagle Revle (Køge)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-03 Holløse Bredning (Gribskov)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-23 Gundsømagle Sø (Roskilde)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1985-04-28 Strandenge mellem Kyndby Huse og Sømer Skov (Frederikssund)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1985-10-12 Blåvands Huk (Varde)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1985-08-04 Blåvands Huk (Varde)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 1988-12-27 Blåvands Huk (Varde)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1985-03-09 Sejerø - samlet (Kalundborg)
208 X Alk (Alca torda) 1985-10-14 Blåvands Huk (Varde)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1985-03-09 Sejerø - samlet (Kalundborg)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1985-11-10 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1985-10-14 Blåvands Huk (Varde)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1985-03-09 Sejerø - samlet (Kalundborg)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2024-01-30 Hanstholm Havn
214 X Islom (Gavia immer) 1988-03-15 Langli (Varde)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1985-10-12 Blåvands Huk (Varde)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1989-01-22 Gilleleje Havn (Gribskov)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1992-05-17 Amtoft Vig, ud for Øsløs, Vejlerne
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1985-10-18 Blåvands Huk (Varde)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-29 Marup Mose (Holbæk)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-07-06 Margrethekog Syd (syd for Vidåen)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1987-05-10 Ertholmene (Christiansø)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-14 Ejby (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-10-20 Tuse Enghave (Holbæk)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-06-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-07-07 Ølsemagle Revle (Køge)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1985-05-12 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1984-09-06 Kongens Enghave (København)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-05-31 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1984-09-25 Kalvebod Fælled (Tårnby)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1984-09-15 Kalvebod Fælled (Tårnby)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-15 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1985-08-13 Langli (Varde)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1985-10-19 Langli (Varde)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1992-05-15 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1988-11-06 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1984-09-25 Kalvebod Fælled (Tårnby)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-01-29 Ålvand Klithede (Thisted)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 1985-03-22 Gribskov
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1987-02-19 Store Dyrehave (Hillerød)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-04-07 Gludsted Plantage
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-07-05 ved Føvling kirke
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2022-06-21 Pedersker Plantage (Bornholm)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1986-05-26 Ertholmene (Christiansø)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1985-11-27 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2021-05-03 I Kolonihave Christianshavns Vold/Voldgrav
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1990-11-08 Raadvad mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-15 Pinseskoven, Kalvebod Fælled
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1987-05-09 Ertholmene (Christiansø)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-02-26 Gråsten Søerne (Sønderborg)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1987-03-23 Taarbæk Havn (Lyngby-Taarbæk)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1985-04-03 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1985-11-24 Gudenåen Mossø-Gudensø (Skanderborg)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1987-05-14 Ertholmene (Christiansø)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1985-01-08 Langli (Varde)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1984-09-30 Kalvebod Fælled (Tårnby)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1985-11-26 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1984-09-15 Kalvebod Fælled (Tårnby)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed Sommerhusområde (Lolland)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1985-11-03 Sjælsø (Hørsholm)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1987-06-01 Ertholmene (Christiansø)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk
318 X Husskade (Pica pica) 1984-11-12 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-10-15 Blåvands Huk (Varde)
320 X Allike (Coloeus monedula) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1984-10-07 Kolding Skov, Marielund (Kolding)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1985-03-11
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
325 X Ravn (Corvus corax) 1987-03-31 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1985-02-17 Valby (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1985-04-28 Strandenge mellem Kyndby Huse og Sømer Skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1987-03-04 Vandet Klitplantage (Thisted)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1984-11-13 ægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1988-11-11 Skast og Kogsbøl Mose (Tønder)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
332 X Musvit (Parus major) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1993-05-06 Amager Fælled (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1988-11-10 Sønderstrand Rømø (Tønder)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1989-03-27 Ertholmene (Christiansø)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1985-01-05 Langli (Varde)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1988-12-10 Esbjerg Havn (Esbjerg)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1985-01-05 Langli (Varde)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1984-10-14 Dragør
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1985-05-05 Ølsemagle Revle (Køge)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1985-05-07 Ølsemagle Revle (Køge)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1985-05-22 Lille Lyngby Mose (Hillerød)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1986-05-22 Ertholmene (Christiansø)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-10-21 Amager Fælled (København)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1985-10-18 Blåvands Huk (Varde)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1985-10-13 Blåvands Huk (Varde)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-03 Ishøj Strand (Ishøj)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1985-04-28 Strandenge mellem Kyndby Huse og Sømer Skov (Frederikssund)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1985-04-28 Strandenge mellem Kyndby Huse og Sømer Skov (Frederikssund)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1987-06-01 Ertholmene (Christiansø)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1991-06-17 Farum Sø (Furesø)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1986-05-28 Ertholmene (Christiansø)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-05 Vigersted By (Ringsted)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1986-05-23 Ertholmene (Christiansø)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1986-05-23 Ertholmene (Christiansø)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1985-05-22 Lille Lyngby Mose (Hillerød)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1986-05-27 Ertholmene (Christiansø)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1987-05-29 Ertholmene (Christiansø)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2021-06-28 Gundsømagle Sø (Roskilde
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1985-05-22 Lille Lyngby Mose (Hillerød)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1985-06-06 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1986-05-24 Ertholmene (Christiansø)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1985-06-13 Elkenøre Strand (Guldborgsund)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1985-05-12 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1989-03-29 Ertholmene (Christiansø)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1985-01-01 Langli (Varde)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1984-11-12 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1985-11-15 Vestre Kirkegård (København)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1985-10-24 Ølsemagle Revle (Køge
404 X Solsort (Turdus merula) 1984-11-10 Valby (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Odde (Bornholm)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1984-12-07 Kalvebod Fælled (Tårnby)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1985-01-04 Hjerting Strand (Esbjerg)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1985-04-03 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1986-03-22 Roskilde Fjord, Frederikssund til Dyrnæs (Frederikssund)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1986-05-22 Ertholmene (Christiansø)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1984-09-25 alvebod Fælled (Tårnby)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1986-05-27 Ertholmene (Christiansø)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1985-05-12 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1987-06-06 Ertholmene (Christiansø)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1985-05-09 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1987-05-12 Ertholmene (Christiansø)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1986-05-21 Ertholmene (Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1985-08-11 Langli (Varde)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1985-05-10 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2022-04-30 Fornetofte Marker (Slagelse)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1985-05-10 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1988-11-05 Henne mølleå
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1985-05-10 ægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-02 Ishøj Strand (Ishøj)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1984-10-13 ægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1984-11-10 Valby (København)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1984-11-10 Valby (København)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose/Åsum/Odense
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1985-04-05 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1984-08-14 Ølsemagle Revle (Køge)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1987-03-31 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1985-04-07 aarbæk Havn (Lyngby-Taarbæk
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2021-07-07 Lille Vildmose (Aalborg)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1984-08-14 : Ølsemagle Revle (Køge)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1986-05-25 Ertholmene (Christiansø)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1987-09-23 Taarbæk Havn (Lyngby-Taarbæk)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1989-03-15 øjstrup, Vejlerne (Thisted)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1985-01-13 Langli (Varde)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1984-11-12 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1986-03-21 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1985-04-28 trandenge mellem Kyndby Huse og Sømer Skov (Frederikssund)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1986-05-22 Ertholmene (Christiansø)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1984-09-30 Kalvebod Fælled (Tårnby)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1985-01-05 Langli (Varde)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1985-01-05 Langli (Varde)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1986-11-16 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1987-05-30 Ertholmene (Christiansø)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1987-02-19 Gribskov - hele skoven (Hillerød)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1988-11-10 Sønderstrand Rømø (Tønder)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1985-03-09 Sejerø - samlet (Kalundborg)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-02-17 Gribskov - hele skoven (Hillerød
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1984-09-25 alvebod Fælled (Tårnby)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-19 Stevns Klint (Stevns)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1985-04-03 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1985-10-15 Blåvands Huk (Varde)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1985-01-01 Langli (Varde)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1987-03-03 Hundborg (Thisted)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1984-10-13 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1986-05-31 Ertholmene (Christiansø
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1985-01-06 Langli (Varde)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger By
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer