Danske Arter

Danske Arter

Lis Kastrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lis Kastrups kryds

Dette er Lis Kastrups Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1991-04-27 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2001-03-07 Tissø
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-01-08 Lille Torøje
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-23 Ørum sø
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-11 Nørre Frejlev, Lolland
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-12 Sydmøllevej, Vestamager
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-20 Fladstrand, Næstved
18 X Knopsvane (Cygnus olor) Vejlerne
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-05-18 Kammerslusen
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2005-08-13 Margrethekog
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2010-01-20 Køge havn
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-17 Holløse Bredning
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-28 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-31 Firtalsstrand
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2006-02-27 Nyord
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1999-03-12 Maribosøerne
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2009-03-07 Tranemosen
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-03 Furesøen
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2023-04-05 Røsnæs
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-06 Ølsemagle Revle
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-19 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-16 Blåvand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-28 Korshage
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-27 Melby strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-10-20 Stubbe Sø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1994-05-23 Blåbjerg plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-09 Hammeren, Bornholm
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-30 Stevns Fyr
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-05-25 Grøngård
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2003-06-22 Tryggevælde Ådal
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-16 Ulvshale
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-07-16 Ulvshale
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerup ved Avnø
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-11-13 Korshage
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-11 Lejsø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-05-12 Ulvedybet
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-16 Villingrød
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-20 Borreby Mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-31 Staunings Ø
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-11 Bøjden Nor
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2008-05-14 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-13 Lakolk klitsø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-06 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-05-07 Emmerlev Klev
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-04 Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-16 Ølsemagle Revle
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-10-17 Ballum Enge
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2006-07-22 Klydesøen
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-06 Borre, Horsens fjord
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2007-09-04 Skagen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-07-25 Kofoeds Enge
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-30 Geddal Enge
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-09-30 Rødvig Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Stauningds Ø
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-04 Ulvedybet
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-05 Ølsemagle revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Sønderho Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemangle revle
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-03 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-25 Karlslunde Strand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-27 Esbjerg
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1999-03-10 Holme sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum gadekæe
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1994-04-28 Thyborøn Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2016-01-31 Gilleleje havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-23 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1994-08-08 Ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-13 Utterslev mose
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-17 Råbjerg sø
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-12 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2021-09-08 Gedser Odde
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2023-08-14 Fåborg Havn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2013-05-10 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-07 Havet ud for Ålebæk Strand, Møn
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-06 Korshage
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-10-06 Korshage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2023-05-11 Nordstrand, Skagen
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-31 Rosenvold strand
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1997-08-04 Nyord
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1989-05-17 Holme å
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2020-09-09 Hanstholm havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-06-04 Gl Hviding Engsø
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-07-02 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby ved Køge
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Svingel Engsø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Klydesøen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-06-03 Klydesøen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1997-07-07 Klydesøen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Klintholm Havm, Møn
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2021-06-19 Issehoved, Samsø
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-04 Trehøje, Mols Bjerge
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2012-09-12 Mandehoved, Stevns
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-22 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-09 Nordstrand, Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-15 Møn
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-07-08 Lille Vildmose
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2021-06-05 Råbjerg Mile
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-11-05 Kogleaks, Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-05-10 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2000-04-29 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1999-07-02 Thy
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-16 Dalmose
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1999-07-02 Thy
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1996-01-15 Grib skov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-12-15 Teglstrup Hegn
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-10-16 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1996-01-18 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2004-11-14 Kystagerparken
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-18 Sårup
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2014-05-18 Grenen
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-07 Gråsten Dyrehave
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1997-05-12 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2000-04-29 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-10-20 Ballum
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2010-02-08 Rødvig Havn
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2023-10-16 Mandø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed Strand
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-20 Als
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-15 Vrads Sande
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-05-12 Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2012-09-29 Bøtø
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-10-14 Tingdal plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-05-09 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2016-05-08 Skagen, Nordstrand
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-23 Stevns Fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1996-09-27 Christiansø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-08-30 Stevns fyr
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen, Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-23 Stevns Fyr
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-16 Tversted søerne
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Tipmosen, Ho
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1992-05-25 Møn
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2001-06-05 Lyngby sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Blåvand
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-22 Tryggevælde ådal
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1994-05-25 Esrum
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2011-05-07 Rudbøl sø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-16 Skallingen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2019-10-18 Mandø
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-04-20 Stigsnæs
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-11 Blåvand
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-08 Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken KBH
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat Odde
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Læssøe
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2005-05-10 Tryggevælde ådal
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvand fuglestation
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2017-05-05 Bispebjerg Kirkegård
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1992-05-25 Møn
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1994-05-20 Blåvand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-15 Nyeng, Ho
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Nyeng
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-20 Nyborg strand
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-12 Hirtshals Havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2011-05-04 Staunings ø
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-12 Blåvand
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1992-10-01 Læsø
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2019-10-13 Blåvand
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2006-01-01 Køge havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2005-01-01 Køge Sydstrand
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-10-08 Kagerup, Grib Skov
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-05-07 Skagen, Nordstrand
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-19 Sydvestpynten
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-29 Tornby Plantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-22 Sydhavnstippen
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-14 Maglemosen
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2019-10-15 Blåvand
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-07 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-14 Agger By
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer