Danske Arter

Danske Arter

Michael Mosebo Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Mosebo Jensens kryds

Dette er Michael Mosebo Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1978-07-01 Borris Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2009-07-29 Keldsnor
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-06-03 Gyldensteen Strand
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1999-07-25 Sneum Sluse
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-08-18 St. Jyndevad Så ganske spontan ud, så hvorfor ik?:-)
24 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Engsø
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-05-31 Hindemade,Haderslev
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1998-04-09 Henninge Nor
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1998-02-19 Vidåslusen
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-26 Alsønderup Enge
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2000-04-16 Mollerup, Silkeborg
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-28 Thyborøn
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Horseklint, Fyn
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-12 Blåvand
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-08-27 Vejlen,Tåsinge
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-21 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilbjergstenen
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Skagen Nordstrand
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-01 Birkepøl, Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-05 Sneum Sluse
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-31 Bøtø Nor
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-03 Skagen Nordstrand
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-12 Sneum Sluse
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-11 Villingerød, Gilleleje
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle Revle
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-09 Lakolk Strand
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Margrethekog
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2005-05-28 Skallingen
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1998-08-04 Saltvandssøen
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-07-19 Kofoeds Enge
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-09 Lakolk Klitsø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2000-08-31 Bolle Enge
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1999-05-25 Værnengene
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-04 Arup Vejle
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2000-07-22 Løkkeby Enge, Langeland
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Keldsand, Fanø
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2008-05-22 Bølling Sø
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Vest Stadil Fjord
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-28 Kraptårnet,Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn, Lolland
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 X * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-05-27 Filsø
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-25 Nordstrand,Skagen
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2008-08-26 Blåvandshuk
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-18 Saltvandssøen
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-03 Langli
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Kofoeds Enge
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Brændegård Sø,Fyn
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle)
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-26 Frederikshavn Sydhavn
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
211 X Islom (Gavia immer)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2001-04-28 Skagen Nordstrand
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2010-09-16 N-Hukket, Blåvand
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-17 Nordstrand, Skagen
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2005-09-18 Blåvand
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1998-08-23 Grenen
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-09 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Værnengene
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Kraptårnet, Vejlerne
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1998-05-03 Gudenåen,Randers
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-25 Havrvig, Hvide Sande
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 Værnengene
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Grenen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup, Skive
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-21 Bjerrregård Strand
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2002-05-30 Reservatet, Skagen
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-04-25 Batterivej,Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-22 Bøjlevejen, Skagen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-10-07 Povlsker, Bornholm
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø Nor
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-06-12 Paradisbakkerne, B
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-09 Rejsby Enge
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 Vilslev Enge
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-14 Dalmose,Slagelse
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1997-01-02 Bogø
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-03 Jægersborg Dyrehave
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2001-04-30 Sostrup Slot, Grenaa
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-24 Busemarke,Møn
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-13 Batterivej, Skagen
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Gram Slotspark
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen, Skagen
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1995-02-03 Monnet,Tåsinge
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed, Lolland
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemosen, Ledøje
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Blåvand Fyr
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø, Bydiget S
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-04-26 Esbjerg, Vestkraft
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 X * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2000-05-04 Blåvand Fyr
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-18 Vest Stadil Fjord
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2011-05-30 Anholt, Radarvej
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvandshuk
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1999-10-19 Blåvandshuk
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2004-10-01 Knudshoved, Fyn
349 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Chr. Ø
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-21 Ho Klitplantage
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-12 Fællesskov,Stevns
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2015-05-27 Blåvand
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-18 Tipmosen, Blåvand
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Fyrhaven, Blåvand
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-05-31 Grenen, Skagen
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-04 Køge Sydstrand
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
367 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2008-08-18 Grenen, Skagen
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Grenen, Skagen
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1999-09-05 Blåvand Fyrhave
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Skagen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1999-12-11 Skagen
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvand Mose
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2007-06-20 Blåvand
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-13 Højensvej,Skagen
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skaarup,Vejlerne
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Universitetsparken, Kbh
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat, Bornholm
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-05-30 Ishøj Strand
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-05-26 Ellekrattet, Skagen
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-05 Vestamager
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen (hemprichii)
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Gedser
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Blåvand
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-19 Nordenhuse,Østfyn
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Fourfelt,Esbjerg
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbæk Vig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, Kbh
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-05-01 Værnengene
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 1975-05-18 Sandmilen,Skagen
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-23 Sdr. Bork
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-15 Skagen
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Fanø
481 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Fuglestation
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-29 Tornby, Hirtshals
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Ølsemagle Revle
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-21 Hellebæk Avlsgård
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Grenen, Skagen
490 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Hønen, Fanø
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-08 Agger
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer