Danske Arter

Danske Arter

Klaus Malling Olsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Klaus Malling Olsens kryds

Dette er Klaus Malling Olsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1975-08-04 Randbøl Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1969-11-22 Vestamager
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1972-06-25 Juvre Enge, Rømø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1967-05-01 Asserbo
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1969-11-30 Kongelunden
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1985-04-13 Bøtø Nor, Falster
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1969-02-01 Damhussøen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1969-03-29 Kongelunden
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) Ishøj Strand
10 X Grågås (Anser anser) 1968-05-27 Utterslev Mose
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1969-01-29 Sydsjælland
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1970-10-25 Vest Stadil Fjord
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1971-01-01 Kongelunden
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1973-10-16 Bygholm Vejle
15 X Dværggås (Anser erythropus) 1988-01-11 Saltbækvig
16 X Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 1963-02-01 Sortedamsøen
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1969-04-12 Hovvig, Sjælland
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1969-01-26 Gavnø
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-07-08 Arup Vejle
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 1968-05-13 Kongelunden
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1972-08-10 Reersø
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1980-01-01 Frederiksberg Have
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 1969-07-30 Arresø
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø
27 X Skeand (Spatula clypeata) 1968-05-27 Utterslev Mose
28 X Knarand (Mareca strepera) 1972-06-11 Ryeng, Arresø
29 X Pibeand (Mareca penelope) 1963-02-01 Sortedamsøen
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-05-13 Lakolk Sø, Rømø
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1963-02-01 Sortedamsøen
32 X Spidsand (Anas acuta) 1969-07-16 Arresø
33 X Krikand (Anas crecca) 1968-10-14 Sjællandsbroen
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1995-04-17 Hovvig, Sjælland
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1974-03-31 Damhussøen
36 X Taffeland (Aythya ferina) 1963-02-01 Sortedamsøen
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1992-02-23 Haderslev Dam
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1976-11-06 Christianshavn
39 X Troldand (Aythya fuligula) 1963-02-01 Sortedamsøen
40 X Bjergand (Aythya marila) 1968-05-13 Kongelunden
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-27 Harboøre Tange
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-18 Skovshoved Havn
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1983-01-22 Gilleleje
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Fjord
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1993-01-31 Asserbo Strand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-16 Blåvandshuk
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvandshuk
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvandshuk
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 1969-03-02 Kongelunden
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 1968-09-12 Damhussøen
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1969-01-04 Sjællandsbroen
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1967-12-29 Sjællandsbroen
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1968-05-13 Kongelunden
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1987-06-23 Tofte Sø
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1970-06-09 Dueodde, Bornholm
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-27 Gilleleje
62 X Mursejler (Apus apus) 1967-06-01 Frederiksberg
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerghoved, Sjælland
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 1967-06-01 Asserbo
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 1962-01-01 Rådhuspladsen, København
76 X Huldue (Columba oenas) 1969-04-03 Asserbo
77 X Ringdue (Columba palumbus) 1967-06-01 Frederiksberg
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1972-05-27 Kogsbøl Mose, Sønderjylland
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-04 Tårbæk
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1967-06-01 Asserbo
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1969-06-27 Hundsemyre, Bornholm
83 X Engsnarre (Crex crex) 1972-05-06 Ryeng, Arresø
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1971-06-23 Hundsemyre, Bornholm
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale, Møen
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1973-09-23 Kongelunden
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1969-01-26 Sortedamsøen
89 X Blishøne (Fulica atra) 1963-02-01 Sortedamsøen
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose, Møen
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 1984-05-30 Skagen
92 X Trane (Grus grus) 1968-06-25 Ølene, Bornholm
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1968-09-12 Damhussøen
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1968-06-25 Bornholm
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1968-05-29 Utterslev Mose
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1970-10-13 Damhussøen
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1969-05-23 Utterslev Mose
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1993-06-25 Hummelvig, Als
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1968-05-13 Kongelunden
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1995-05-10 Råbjerg Mile
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1968-05-13 Kongelunden
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 1967-05-05 Kongelunden
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-15 Havreholm
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-14 Tissø
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1969-07-11 Melby Overdrev
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1982-08-14 Ulvshale, Møn
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-05 Ølsemagle Revle
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1969-07-15 Asserbo Strand
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1968-05-10 Kongelunden
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1970-06-09 Neksø Sydstrand, Bornholm
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1972-08-04 Ølsemagle Revle
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1976-05-30 Skagen
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 1969-06-27 Salene Bugt, Bornholm
117 X Storspove (Numenius arquata) 1969-03-29 Kongelunden
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1969-07-11 Asserbo Strand
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1970-05-03 Nyord, Møn
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1973-07-21 Korevlerne
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1970-07-26 Asserbo Strand
123 X Brushane (Calidris pugnax) 1967-05-01 Kongelunden
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1974-06-06 Ølsemagle Revle
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1970-07-18 Asserbo Plantage
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1972-06-23 Måde, Esbjerg
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2013-07-14 Lejsø, Sjælland
130 X Sandløber (Calidris alba) 1970-05-18 Asserbo Strand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1968-05-15 Kongelunden
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1970-01-17 Kongelunden
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-12 Skagen
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1972-08-04 Ølsemagle Revle
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-20 Ishøj Strand
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1996-05-20 Bygholm Vejle
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1987-09-27 Ølsemagle Revle
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-18 Lakolk Sø, Rømø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1968-10-18 Asserbo
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1970-10-03 Kofoeds Enge, Kongelunden
142 X Tredækker (Gallinago media) 1973-10-16 Østerild Fjord, Vejlerne
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1968-09-21 Kofoeds Enge
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1974-07-26 Kongelunden
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kongelunden
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1973-08-18 Ølsemagle Revle
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1973-10-18 Roshage, Hanstholm
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1969-06-27 Ferskesø, Neksø, Bornholm
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1969-05-03 Kongelunden
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Læsvig, Vejlerne
152 X Rødben (Tringa totanus) 1968-05-10 Kongelunden
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2000-07-29 Borreby Mose
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 1971-05-08 Ellemosen, Tibirke
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 1968-05-10 Kongelunden
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1969-05-03 Kongelunden
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Fanø
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekogen
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1987-06-23 Kærup Holme, Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1970-10-24 Vedersø Klit
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 1983-11-23 Hanstholm
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 1975-10-25 Hanstholm Havn
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1963-02-01 Sortedamsøen
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1971-10-02 Enø
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-01 Thorsminde Havn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1996-05-16 Juvre, Rømø
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-11 helsingør havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1981-05-21 Skagen
174 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Sydstrand
175 X Stormmåge (Larus canus) 1963-02-01 Sortedamsøen
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum
177 X Svartbag (Larus marinus) 1968-05-01 Kongelunden
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-12-28 Århus Havn, Østjylland
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1972-04-01 Skagen Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1975-05-03 Skagen Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1963-02-01 Sortedamsøen
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1991-01-09 Ravelinen, København
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1991-01-10 Christianshavn
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 1968-06-21 udfor Hammeren, Bornholm
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1978-05-09 Skovsgård v. Brovst
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1970-07-06 Asserbo Strand
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1969-06-07 Kongelunden
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1968-08-26 Staunings Ø, Køge Bugt
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-16 Køge Havn
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1968-06-22 Bornholm
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 1968-09-06 Staunings Ø, Køge Bugt
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-13 Utterslev Mose
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1974-08-24 Ølsemagle Revle
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 1968-09-06 Staunings Ø, Køge Bugt
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1973-10-18 Roshage,
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1973-10-19 Hanstholm
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1968-06-21 udfor Hammeren, Bornholm
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1983-10-20 Gilleleje
202 X Søkonge (Alle alle) 1970-10-24 Vedersø Klit
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1989-12-10 Hundested Havn
204 X Lomvie (Uria aalge) 1968-06-27 Christiansø
205 X Alk (Alca torda) 1968-06-27 Christiansø
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1969-03-28 Kongelunden
207 X Lunde (Fratercula arctica) 1971-10-23 Gilleleje
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1969-02-23 Kulhuse
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1968-06-25 Svaneke, Bornholm
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
211 X Islom (Gavia immer) 1978-05-09 Skagen
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1973-10-18 Hanstholm
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1979-10-20 Ørhage
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1971-10-23 Gilleleje
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1971-10-23 Gilleleje
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2018-09-24 Rågeleje
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1973-10-18 Roshage, Hanstholm
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1971-10-23 Gilleleje
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1975-08-23 Lille Vildmose
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1963-05-01 Blovstrød, Hillerød og Bredal, Vejle
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1970-10-24 Vedersø Klit
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1993-01-31 Lynæs Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1965-08-01 Wedellsborg
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-08-31 Herslev v. Roskilde
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1996-05-05 Borreby Mose
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1972-05-27 Rudbøl
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-05 Bygholm Vejle
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1981-05-24 Skagen
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 1979-10-14 Agger Tange
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-14 Ove Sø
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1968-09-29 Tystrup-Bavelse
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-09 Vestamager
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 1981-07-05 Bygholm Vejle
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1978-08-23 Rømødæmningen
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1969-04-07 Asserbo
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2016-07-22 Gedser
247 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Tillitse, Lolland
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1969-05-24 Asserbo
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-05-24 Skagen
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1985-05-22 Skagen
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1979-10-06 Gedser
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1979-04-17 Hellebæk
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2000-05-10 Skagen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1979-05-20 Mandemarke Bakker, Møn
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1985-06-03 Skagen
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1969-11-30 Sjællandsbroen
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 1995-05-02 Skagen
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1968-06-27 Svaneke, Bornholm
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1969-09-07 Asserbo
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1969-05-26 Asserbo
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1969-11-09 Kongelunden
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1982-05-10 Hellebæk
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1970-05-23 Melby Overdrev
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1969-04-07 Asserbo
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1972-04-14 Utterslev Mose
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1970-02-15 Gavnø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1968-12-01 Kongelunden
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-15 Jedsted Enge, Ribe Amt
269 X Musvåge (Buteo buteo) 1965-05-01 Wedellsborg
270 X Slørugle (Tyto alba) 1973-08-06 Kransbjerggård, Tapsøre
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-13 Fiilsø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1981-04-16 Skagen
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1993-04-08 Brogård Plantage, Ribe Amt
274 X Natugle (Strix aluco) 1966-06-01 Langelinie, København
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-06 Gurre Vang
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1970-12-05 Kongelunden
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1973-08-06 Søndermark, Ø. Starup
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1971-12-05 Kongelunden
279 X Skovhornugle (Asio otus) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1969-11-22 Vestamager
281 X Hærfugl (Upupa epops) 1994-02-06 Nykøbing Sjælland
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1978-06-02 Tåstrup
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 1969-01-26 Herlufsholm, Næstved
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1975-05-10 Asserbo ved Karsemose
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1969-05-03 Kongelunden
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-28 Gram, Sønderjylland
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1972-09-24 Tisvilde Hegn
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1969-04-03 Asserbo Plantage
293 X Grønspætte (Picus viridis) 1970-04-26 Ulbækhus, Vejle
294 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Skagen
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1968-09-21 Kongelunden
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1971-05-09 Tisvilde Hegn
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1969-09-20 Kongelunden
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1969-07-16 Asserbo Strand
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2006-05-06 Skagen
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-02-20 Islandsk Bygge, Københavni
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1970-03-26 Asserbo
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø, Østjylland
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1968-06-26 Ekkodalen, Bornholm
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1975-07-29 Ishøj Strand
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Fjord
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 Ullerup, Amager
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-24 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1972-06-20 Draved Skov
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1967-06-01 Asserbo Plantage
314 X Husskade (Pica pica) 1967-05-01 Frederiksberg
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1969-01-19 Forstbotanisk Have, Charlottenlund
316 X Allike (Coloeus monedula) 1967-06-01 Frederiksværk
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 1968-05-01 Asserbo
319 X Sortkrage (Corvus corone) 1969-03-29 Kongelunden
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 1967-06-01 Asserbo
321 X Ravn (Corvus corax) 1969-12-25 Bredal, Vejle
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1968-12-25 Tårbæk Kirke
323 X Sortmejse (Periparus ater) 1968-06-01 Asserbo Plantage
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1970-10-24 Kronhede Plantage, Vestjylland
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1968-10-27 Rådvad
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1986-05-15 Frøslev Mose
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1967-06-01 Asserbo
328 X Musvit (Parus major) 1966-06-01 Frederiksberg
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1979-05-09 Utterslev Mose
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1973-10-17 Han Vejle
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1969-04-03 Asserbo
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1967-06-01 Asserbo
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1972-04-02 Gammel Skagen
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1969-02-01 Enø
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-05-18 Vestamager
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-03 Staunings Ø
337 X Digesvale (Riparia riparia) 1968-06-01 Asserbo
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 1967-06-01 Asserbo
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 1968-06-01 Asserbo
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1988-05-17 Damhussøen
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1967-06-01 Asserbo
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1969-05-03 Kongelunden
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-10-15 Mandø
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1982-10-09 Kongelunden
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1996-10-20 Utterslev Mose
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Boesdal Kalkbrud, Stevns
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-02 Ishøj Strand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1967-06-01 Asserbo
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1969-05-10 Asserbo
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-09 Højstrup, Stevns
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1971-06-23 Salene Bro, Bornholm
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-15 Gedser, Falster
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1971-07-23 Bækkebro, Arresø
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1969-05-03 Kongelunden
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-06-02 Gedser
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-06 Køge Sydstrand
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1969-06-22 Hundsemyre, Bornholm
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1969-06-22 Hundsemyre, Bornholm
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-02 Gedser
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 1969-05-24 Asserbo
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Hvidbjerg Strand
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1970-05-17 St. Ryvej, Arresø
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1976-07-16 Fuglesangsøen, Jægersborg Dyrehave
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1972-05-10 Porsemosen
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 1968-06-01 Bornholm
376 X Havesanger (Sylvia borin) 1969-06-24 Almindingen, Bornholm
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1972-05-27 Kogsbøl Mose, Sønderjylland
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1969-05-03 Kongelunden
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 1969-05-09 Asserbo
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-02 Mandemarke Bakker, Møn
383 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-17 Mandø
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-13 Blåvandshuk
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1971-03-29 Utterslev Mose
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1968-06-01 Asserbo
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1968-06-01 Bornholm
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Fjord
391 X Træløber (Certhia familiaris) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Fjord
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1973-02-11 Herlufsholm, Næstved
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-19 Køge
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 1967-04-01 Frederiksberg
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane Sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-08 Skårup, Thy
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1970-09-19 Amager Fælled
400 X Solsort (Turdus merula) 1966-04-04 Frederiksberg
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-11 Frederiksværk
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 1968-01-01 Frederiksberg
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1968-10-05 Kokkedal
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1968-06-01 Asserbo
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1968-10-19 Asserbo
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1968-05-27 Utterslev Mose
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1967-12-30 Utterslev Mose
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 1974-05-11 Jydelejet, Møn
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1968-05-13 Kongelunden
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-25 Vallensbæk Mose
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-10-14 Allerød
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1967-05-01 Kongelunden
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1984-05-14 Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1969-05-03 Kongelunden
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1971-04-04 Ulvshale, Møn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1968-06-01 Asserbo
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1968-05-27 Utterslev Mose
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1974-05-30 Valbyparken
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2008-11-05 Hyllekrog
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1969-05-03 Kongelunden
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-02 Ishøj Strand
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-03 Stevns Kridtbrud
433 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-03 Stevns Kridtbrud
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-27 Strandby
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbækvig, Sjælland
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1968-10-15 Damhussøen
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 1963-02-01 København
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 1968-05-01 Asserbo
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup, Sjælland
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-23 Nyord, Møen
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 1968-06-01 Bornholm
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1968-05-20 Kongelunden
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1984-05-06 Busene, Møn
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1972-05-28 Pamhule Skov
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1968-05-01 Asserbo
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 1972-05-07 Asserbo Strand
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-26 Værnengene
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1969-04-12 Korshage, Rørvig
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 1968-08-26 Staunings Ø, Køge Bugt
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1969-09-28 Asserbo
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn, Bornholm
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1969-09-06 Kongelunden
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1994-02-24 Solbjerg Engsø
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1969-09-20 Kongelunden
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1968-05-01 Asserbo Strand
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1969-11-30 Kongelunden
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1969-01-19 Forstbotanisk Have, Charlottenlund
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-14 Skagen
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1971-06-23 Hundsemyre, Bornholm
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 1967-05-01 Frederiksberg
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1969-02-01 Damhussøen
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1968-06-26 Svaneke, Bornholm
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1969-03-01 Utterslev Mose
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1973-07-01 Asserbo Strand
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1969-03-01 Utterslev Mose
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1970-10-19 Asserbo
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1970-10-17 Asserbo
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1973-01-06 Geels Skov
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1969-02-17 Amager Fælled
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 1969-05-03 Kongelunden
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 1969-04-03 Asserbo
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1970-10-25 Vest Stadil Fjord
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1969-11-22 Vestamager
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1969-05-11 Asserbo
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1967-06-01 Asserbo
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Hønen, Fanø
481 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1971-05-07 Asserbo
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge Nordstrand
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1996-09-24 Nakkehoved fyr
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2002-09-07 Hønen, Fanø
490 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1969-05-03 Kongelunden
491 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-08 Skørping, Nordjylland
492 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
493 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
494 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
495 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer