Danske Arter

Danske Arter

Sune Jepsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Sune Jepsens kryds

Dette er Sune Jepsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1986-05-30 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1986-06-01 Tipperne
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-05-01 Lakolk / Rømø
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-26 Alsønderup Enge
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-01 Skjern Enge
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-26 Harboøre Tange
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2018-06-01 Chr.Ø
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-13 Nørre Vorupør
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-17 Blåvandshug
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-18 Damhussøen
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilbjerghoved
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Nordstrand/Skagen
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-17 Fællesfolden / Reersø
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Sydals
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-01-01 Tårbæk
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-21 Skagen
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1989-06-11 Selbjerg / Vejlerne
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose . Møn
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-01 Kettinge Lolland
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2000-04-20 Bulbjerg
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-04 Klydesøen / Amager
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-24 Borreby Mose
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstøfed
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-12 Ølsømagle Revle
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Rømø
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Bræmmervejen / Vidå Slusen
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Aggertange, Nordlige Langune.
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-29 Ulvshale / Møn
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1999-09-29 Ølsømagle Revle
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-07-17 Kofoeds Enge / Amager
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-20 Lakolk / Rømø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-05-15 Bygholm Vejle / Vejlerne
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-09 Værnet / Tipperne
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Stauning Sø
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Kraptårnet / Vejlerne
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1986-05-01 Vesløs Vejle / Vejlerne
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Sønderho
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 sw Amager
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Magrethekog
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-01 Bygholm Vejle / Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-10 Hirtshals Havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-18 Nordstrand / Skagen
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1996-05-16 Rømø
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Havn
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Margrethe Kog
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-broer
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-17 Køge Havn
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Thyborøn havn
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1988-10-26 Bygholm Vejle / Vejlerne
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen Skagen
211 X Islom (Gavia immer)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-17 Agger Tange
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-19 Skagen
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-09-16 Helsingør
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2001-09-02 Ørhage / Klitmøller
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1985-05-19 Nordstrand / Skagen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1983-05-15 Værnet / Tipperne
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Kraptårnet / Vejlerne
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl.Hviding engsø
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-12 Lønnerup Fjord / Vejlerne
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnet / Tipperne
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-10 Madsted
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 Værnet / Tipperne
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-06 Ørum Sø
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Skagen
247 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-23 Flagbakken / Skagen
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-05-24 Saftevandsbakken / Skagen
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1985-05-21 Flagbakken / Skagen
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1984-06-03 Nordstrand / Skagen
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1989-05-23 Nordstrand / Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1991-05-02 Flagbakken / Skagen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-11-08 Bodilsker
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1989-05-25 Blyanten / Skagen
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Møldrup
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-15 Flagbakken / Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-20 Jedsted
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø - Kløvebakken
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-19 Dalmose
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1984-04-16 Batterrivej / Skagen
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Jægersborg Dyrehave
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops)
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-24 Busemarke / Møn
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-18 Skagen
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-12 Gråsten
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-14 Ballum Sluse
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1984-01-01 Islands Brygge
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed Strand
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Ny Borre / Møn
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1989-10-17 Tipperne
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-05-18 Sydmøllevej / Amager
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-02 Staunings Ø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1997-05-22 Batterrivej / Skagen
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2011-05-29 Anholt
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvand
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1991-10-06 Hanstholm
349 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-01 Christians Ø
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-22 Skallingen
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-02 Højstrup Skov / Stevns
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvands huk, Vesterled.
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1992-06-04 Christiansø
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1990-06-01 Christiansø
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 1989-09-16 Blåvand
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Grenen / Skagen
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Skagen - Højen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1990-05-18 Christiansø
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-05-22 Grenenvej / Skagen
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup / Vejlerne
397 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-21 Chr.Ø
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Fredriksværk
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 X * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 2012-10-19 Chr.Ø
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2020-05-28 Christiansø
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gileleje
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-17 Nordenhuse Nyborg
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-05 Thorsminde
433 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-01 Stevns kridtbrud
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1992-10-07 Græsholmen / Christiansø
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 saltbæk vig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 1992-10-05 Christiansø
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Grenen / Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi)
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnet / Tipperne
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-13 Ho
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-15 Rødhus
481 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-09-21 Hanstholm
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1992-05-30 Christiansø
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-05-28 Grenen, Skagen.
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-11 Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer