Danske Arter

Danske Arter

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1970-10-23 Kallesmærsk Hede (Varde)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-06-11 Rusland (Gribskov)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1973-10-13 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-09-06 Præstø Fjord, del af EF-lokalitet 89, 365100 (Vordingborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1972-03-05 Esrum Sø (Hillerød)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1973-10-13 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2004-01-03 Tissø - samlet (Kalundborg)
10 X Grågås (Anser anser) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1975-10-23 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1972-10-18 Blåvands Huk (Varde)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-10-12 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1973-10-16 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
15 X Dværggås (Anser erythropus) 1988-01-21 Snevris Skov (Kalundborg)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2004-01-17 Harboøre Tange (Lemvig)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1973-10-14 Ove Sø (Thisted)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1973-01-11 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-03-20 Alsønderup Engsø (Hillerød)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2003-06-14 Ho Bugt Nord (Vandfladen) (Varde)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1985-05-11 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
24 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø (Esbjerg)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2009-06-10 Avnø (Vordingborg)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 1972-08-12 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
28 X Knarand (Mareca strepera) 1974-04-01 Sjællandsbroen (København)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-15 Maderne ved Præstø Fjord (Vordingborg)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
32 X Spidsand (Anas acuta) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
33 X Krikand (Anas crecca) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-06-20 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1969-09-13 Damhussøen (København)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2003-06-23 Holløse Bredning (Gribskov)
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-13 Guldborgsund, nord, del 1 (Guldborgsund)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
40 X Bjergand (Aythya marila) 1973-10-13 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Tvorup Hul (Thisted)
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-18 Skovshoved Havn (Gentofte)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1986-05-13 Christiansø (Christiansø)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-05-13 Hirtshals Fyr (Hjørring)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1972-08-03 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2014-10-15 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1972-04-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-28 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 1972-07-22 Jægersborg Strandhave (Lyngby-Taarbæk)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 1972-03-05 Esrum Sø (Hillerød)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1971-03-07 Sjællandsbroen (København)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1971-03-07 Sjællandsbroen (København)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2004-03-07 Borreby Mose (Slagelse)
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1973-05-20 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-08 Hammeren (Bornholm)
62 X Mursejler (Apus apus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-28 Helsingør nord (Helsingør)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-09 Flasken incl. enge (Kalundborg)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Sydals (Sønderborg)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 1978-03-06 Østerbro, ydre (København)
76 X Huldue (Columba oenas) 1975-05-17 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 1972-02-17 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1980-06-23 Harboøre Tange (Lemvig)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-11 Taarbæk (Lyngby-Taarbæk)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1972-02-18 Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe (Hedensted)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1972-05-22 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
83 X Engsnarre (Crex crex) 1985-05-12 Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Skov og Dybsø (Stevns)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen (Vordingborg)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1985-06-02 Skagen-området (Frederikshavn)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
89 X Blishøne (Fulica atra) 1972-03-05 Esrum Sø (Hillerød)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose (Vordingborg)
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Enge (Guldborgsund)
92 X Trane (Grus grus) 1972-08-25 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1971-03-07 Sjællandsbroen (København)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1972-04-11 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1985-05-12 Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejodde (Slagelse)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-24 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2002-10-14 Raghammer Odde-Boderne (Bornholm)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-12 Grønningen med vader (Sandene), Fanø (DMU 81A) (Fanø)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1972-08-03 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1972-07-30 Fanø, total (Fanø)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-08-13 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk (Varde)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2003-05-17 Gårdbo Sø (Frederikshavn)
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 1972-07-30 Fanø, total (Fanø)
117 X Storspove (Numenius arquata) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1972-07-30 Fanø, total (Fanø)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1974-03-28 Husby Nørre Sø (Holstebro)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1972-07-30 Fanø, total (Fanø)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1972-04-22 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 1972-06-15 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1975-06-06 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Agger Tange (Thisted)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1974-08-17 Lyngby-Taarbæk Kommune (Lyngby-Taarbæk)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1972-08-13 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 1972-08-02 Fanø Nordveststrand (Fanø)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1972-04-22 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1972-10-18 Blåvands Huk (Varde)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Forland (Tønder)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1972-08-13 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-10-25 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-09-28 Ølsemagle Revle (Køge)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-17 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1973-05-20 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1973-10-16 Vejlerne, østlige + vestlige (Thisted)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2004-08-22 Vaserne (Rudersdal)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2011-05-26 Ulvshale Nordstrand (Vordingborg)
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-30 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1979-06-04 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1970-10-19 Blåvands Huk (Varde)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1972-05-01 Mølleåen, Helsingørmotorvejen til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø (Århus)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1972-04-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen (Langeland)
152 X Rødben (Tringa totanus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2002-07-30 Tissø - samlet (Kalundborg)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 1972-05-22 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 1972-08-13 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1972-08-03 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Sønderho (Fanø)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-06 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Sneum Digesø (Esbjerg)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1970-10-19 Blåvands Huk (Varde)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø (landsby og havn) (Lolland)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 1975-10-23 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals Øststrand (Hjørring)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1976-10-22 Roshage og havet ud for (Thisted)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-04 Thorsminde Havn (Holstebro)
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Grusgrav v/Krogsgård (Esbjerg)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn (Helsingør)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1985-05-27 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand Sø - slambede øst f. (Århus)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1970-10-24 Blåvands Huk (Varde)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1983-10-23 Thyborøn Havn (Lemvig)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1993-02-27 Christianshavns Vold/Voldgrav (København)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2002-10-14 Hasle Havn (Bornholm)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 1972-04-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1980-08-01 Fanø sydspids (Fanø)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1991-07-02 Enø Overdrev (Næstved)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1972-04-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1972-06-15 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-17 Køge Havn (Køge)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1972-04-23 Saltholm (Tårnby)
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-10 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 1974-05-04 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1970-10-24 Blåvands Huk (Varde)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1970-10-19 Blåvands Huk (Varde)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1970-10-19 Blåvands Huk (Varde)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1970-10-19 Blåvands Huk (Varde)
202 X Søkonge (Alle alle) 1973-10-18 Roshage og havet ud for (Thisted)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 1976-10-17 Roshage og havet ud for (Thisted)
205 X Alk (Alca torda) 1975-10-19 Skagen-området (Frederikshavn)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1979-07-10 Deget (Frederikshavn)
207 X Lunde (Fratercula arctica) 1979-07-11 Hirsholmene (Frederikshavn)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1972-10-18 Blåvands Huk (Varde)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1972-10-18 Blåvands Huk (Varde)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
211 X Islom (Gavia immer) 1978-10-17 Roshage og havet ud for (Thisted)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1973-10-18 Roshage og havet ud for (Thisted)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange, store nordlige lagune (Thisted)
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1970-10-19 Blåvands Huk (Varde)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1988-09-25 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1973-10-14 Agger Tange (Thisted)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2016-11-06 Fredericia
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1973-10-18 Roshage og havet ud for (Thisted)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1970-10-19 Blåvands Huk (Varde)
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2008-08-05 Børstrup Hage (Gribskov)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1985-06-06 Hulsig (Frederikshavn)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1974-04-27 Skjern Kommune (Ringkøbing-Skjern)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1970-10-19 Blåvands Huk (Varde)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-02 Kalvebod Fælled (Tårnby)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-05-14 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1988-04-23 Selbjerg Vejle (Thisted)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-16 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-16 Lønnerup Fjord (Thisted)
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2012-04-27 Ålebæk Strand (Vordingborg)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2004-10-13 Gammel Frederikskog (Tønder)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 1988-07-21 Kattinge Vig (Roskilde)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-06-05 Hegnede Bugt (Vordingborg)
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Sårup (Thisted)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1972-04-30 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemarke Mose (Vordingborg)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1972-05-22 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup nf. Skive (Skive)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-18 Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg)
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-09-10 Højerup, Stevns (Stevns)
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1973-04-25 Nivå (Fredensborg)
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-09-12 Hyllekrog (Lolland)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-06 Hulsig Hede (Frederikshavn)
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1985-06-03 Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1993-05-09 Hanstholmreservatet (Thisted)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-05-21 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1971-03-07 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1972-06-08 Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1972-05-16 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2002-11-20 Skovrejsning v. St. Heddinge (Stevns)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1980-07-27 Fanø sydspids (Fanø)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1973-05-23 Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1978-05-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1985-12-27 Harboøre Tange (Lemvig)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1971-03-07 Sjællandsbroen (København)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-06-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 1972-03-05 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
270 X Slørugle (Tyto alba) 2003-06-14 Janderup (Varde)
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø, godset (Varde)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-24 Overdrevsskoven (Slagelse)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2004-05-24 Kongerslev (Aalborg)
274 X Natugle (Strix aluco) 1972-05-10 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1984-01-14 Gribskov Midt, nordlige del (Gribskov)
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1974-12-10 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1984-02-04 Vind (Herning)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1976-01-25 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 1972-03-13 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1970-10-23 Kallesmærsk Hede (Varde)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 1975-05-18 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-26 Sårup (Thisted)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 1973-01-06 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1993-06-08 Lodbjerg Fyr (Thisted)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1978-05-06 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-04 Lunden, Gram (Haderslev)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1973-05-05 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1971-03-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1972-03-18 Jægersborg Hegn (Rudersdal)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 1976-10-22 Østerild (Thisted)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1973-05-05 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1972-05-16 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1974-05-25 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-18 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-11-02 Nyord Enge (Vordingborg)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1972-10-16 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø (Århus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1973-05-21 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1972-12-27 Gørlev Kommune (Kalundborg)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-08-06 Halk Nor (Haderslev)
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø (Esbjerg)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1978-05-18 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1972-03-11 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
314 X Husskade (Pica pica) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1977-09-11 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
316 X Allike (Coloeus monedula) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 1972-04-22 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 1972-02-17 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
321 X Ravn (Corvus corax) 1993-02-14 Esrum Sø (Hillerød)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1972-03-12 Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 1972-06-04 Vaserne (Rudersdal)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1972-07-29 Fanø, total (Fanø)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1972-02-18 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2004-10-13 Høgsbro Plantage (Esbjerg)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
328 X Musvit (Parus major) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1982-05-12 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1973-10-16 Lønnerup Fjord (Thisted)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1973-03-31 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1972-03-05 Esrum Sø (Hillerød)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1973-10-13 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1972-10-18 Blåvands Huk (Varde)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2003-06-04 Nordhavnstippen/Stubben (København)
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø (Solrød)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-18 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1971-03-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1972-06-15 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2017-08-31 Gedser Odde (Guldborgsund)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2002-10-30 Gilleleje By (Gribskov)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2008-10-03 Nakkehoved (Gribskov)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1988-10-12 Christiansø (Christiansø)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen (Varde)
349 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø (Christiansø)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2006-10-14 Korshage (Odsherred)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1972-04-23 Saltholm (Tårnby)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1972-04-11 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2013-05-10 Spodsbjerg (Halsnæs)
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1973-06-19 Klinteskoven EF-lok. 90 (Vordingborg)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-15 Gedser Odde (Guldborgsund)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1972-05-22 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1972-05-22 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-23 Tryggevælde Ådal (Stevns)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1972-05-22 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø (Esbjerg)
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-17 Gedser Odde (Guldborgsund)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1974-06-06 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1985-06-20 Ellemose, Gribskov kommune (Gribskov)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1972-05-22 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 1972-05-01 Ermelunden (Gentofte)
376 X Havesanger (Sylvia borin) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-10 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
383 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-18 Mandø (Esbjerg)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1973-05-06 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1972-02-18 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1972-03-15 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 1972-02-25 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
391 X Træløber (Certhia familiaris) 1971-03-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2003-07-14 Gentofte Sø (Gentofte)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-08-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-17 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-28 Christiansø (Christiansø)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1973-05-05 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
400 X Solsort (Turdus merula) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Østerbro, ydre (København)
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde (Bornholm)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 1971-03-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1971-03-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1972-04-11 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1972-10-16 Oksby-Bordrup Klitplantager (Varde)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1972-06-07 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1972-03-10 Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 1985-05-13 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1971-05-29 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1986-04-28 Christiansø (Christiansø)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1972-05-01 Ermelunden (Gentofte)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2010-05-20 Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1974-10-16 Blåvands Huk (Varde)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1973-05-24 Lundtofte (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1972-05-02 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1973-05-05 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1993-04-30 Lyngby Klithede (Thisted)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen-området (Frederikshavn)
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-16 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1972-04-23 Saltholm (Tårnby)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn (Gribskov)
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2010-11-01 Korshage (Odsherred)
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn (Holstebro)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitse Nor (Lolland)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1970-10-20 Blåvands Huk (Varde)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvands Huk (Varde)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals Havn (Hjørring)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 1972-04-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-06-03 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1975-03-10 Jægersborg Strandhave (Lyngby-Taarbæk)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 1986-05-09 Christiansø (Christiansø)
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-29 Værnengene
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1982-05-15 Korshage (Odsherred)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 1972-04-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1972-04-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-12 Mandø, sydøstlige klæggrav (Esbjerg)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1987-08-30 Enø Overdrev (Næstved)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2004-02-07 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1973-10-14 Agger Tange (Thisted)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1972-02-18 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1972-02-18 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1972-04-11 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1971-03-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1985-05-21 Svaneke (Bornholm)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 1972-02-17 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1972-10-18 Blåvands Huk (Varde)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1972-04-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1971-03-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1972-08-01 Fanø Klitplantage (Fanø)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1987-03-23 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1975-10-19 Skagen-området (Frederikshavn)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1972-04-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-25 Gribskov - hele skoven (Hillerød)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1971-09-26 Saltholm (Tårnby)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 1975-05-18 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 1971-03-07 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1971-03-07 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1972-10-20 Blåvands Huk (Varde)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1972-05-22 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1972-02-18 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-14 Hønen, Sønderho (Fanø)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1973-05-05 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage (Hjørring)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-11 Mandø By (Esbjerg)
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen By (Frederikshavn)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-14 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1970-05-23 Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-07 Skørping (Rebild)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø (Esbjerg)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer