Danske Arter

Danske Arter

Henrik Lindgaard Møller


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Lindgaard Møllers kryds

Dette er Henrik Lindgaard Møllers Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-05-20 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-05-20 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-04-20 Sneum Sluse (Esbjerg)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-02-15 Værnengene
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-05-08 Varde By (Varde)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-04-20 Ny Frederikskog (Tønder)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2023-08-18 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-07-19 Filsø (Varde)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-04-07 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-10-13 Gedser Odde (Guldborgsund)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-12-12 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2018-12-15 Letbæk Møllesø/Krarup Lund (Varde)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-03-20 Filsø (Varde)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-12-20 Filsø, Mellemsø (Varde)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-03-20 Filsø (Varde)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-07-19 Filsø (Varde)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-03-12 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1995-10-12 Odense Zoo (Odense)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-05-15 Hasberg Sø, tyske del. (Tønder)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-04-15 Bagenkop (Langeland)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-07-19 Filsø (Varde)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-04-07 Filsø (Varde)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-07-19 Filsø (Varde)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-10-13 Gedser Odde (Guldborgsund)
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-04-07 Filsø (Varde)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-07-22 Hejrede Sø øst (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-12-20 Filsø, Mellemsø (Varde)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-01-11 Kiskelund Plantage (Aabenraa)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-02-14 Hegnet på Holmsland Klit (Ringkøbing-Skjern)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-03-20 Filsø (Varde)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-04-17 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-22 Sybergland (Kerteminde)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-07-04 Elsehoved (Svendborg)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-11-05 Blåvands Huk (Varde)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-18 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-04-05 Blåvands Huk (Varde)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-10-24 Blåvands Huk (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-04-17 Dovns Klint (Langeland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-12-20 Filsø, Mellemsø (Varde)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-04-17 Nørreballe Nor (Langeland)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-03-20 Filsø (Varde)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-07-04 Elsehoved (Svendborg)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-18 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-18 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-06-01 Vrøgum Klitplantage (Varde)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2016-05-29 Varde By (Varde)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2023-11-05 Blåvands Huk (Varde)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-06-01 Filsø (Varde)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-04-12 Varde By (Varde)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-03-25 Grærup Langsø (Varde)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-03-25 Grærup Langsø (Varde)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2016-05-29 Varde By (Varde)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-05-08 Varde By (Varde)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-05-20 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-10-22 Grønningen (Varde)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-05-15 Varde By (Varde)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-05-15 Varde By (Varde)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-07-25 Lille Vildmose (Aalborg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-05-29 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-04-15 Trillen, Høruphav (Sønderborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-07-19 Filsø (Varde)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-10-13 Gedser Odde (Guldborgsund)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-05-14 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-14 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-04-20 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-03-17 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-03-17 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2023-07-30 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-05-11 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-17 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-05-15 Hasberg Sø, tyske del. (Tønder)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-11 Filsø, Søndersø (Varde)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-04-20 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-15 Havneby, Rømø (Tønder)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-09-15 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-05-11 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-13 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-05-11 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-05-11 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-13 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2023-07-14 Svinø Vig (Vordingborg)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-06-27 Nørreballe Nor (Langeland)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-15 Hasberg Sø, tyske del. (Tønder)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-04-13 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-02-24 Henne Strand (Varde)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-24 Grønningen (Varde)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-08-21 Sønderho Strand (Fanø)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-20 Henne Strand strand (Varde)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-01-22 Lyngbo Hede (Varde)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2022-08-21 Herredsenge (Norddjurs)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-07-13 Gammelgab Søerne, syd (Varde)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-20 Filsø, Mellemsø (Varde)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-10-21 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-17 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-06-25 Nørrestrand (Horsens)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-05-17 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-07-20 Store Vildmose (Jammerbugt)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-07-25 Lille Vildmose (Aalborg)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-08-12 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2016-07-28 Bulbjerg (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-10-24 Blåvands Huk (Varde)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-04-17 Sneum Digesø (Esbjerg)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-02-17 Grønningen (Varde)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-12-29 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-06-05 Blåvands Huk (Varde)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2020-06-27 Bagenkop Havn (Langeland)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-17 Filsø, Mellemsø (Varde)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-08-20 Filsø, Mellemsø (Varde)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-06-22 Hirsholmene (Frederikshavn)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-07-12 Blåvands Huk (Varde)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-12 Blåvands Huk (Varde)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-07-12 Blåvands Huk (Varde)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2022-09-03 Rudbøl Sø (Tønder)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-15 Hasberg Sø, tyske del. (Tønder)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-08-07 Blåvands Huk (Varde)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-05-05 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-24 Vejers Strand (Varde)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-07-15 Henne Strand strand (Varde)
208 X Alk (Alca torda) 2020-06-16 Lillebælt ud for Tontoft Nakke, og Tranesand (Sønderborg)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-07-04 Elsehoved (Svendborg)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2022-04-13 Hønen, Sønderho (Fanø)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-07-17 Henne Strand strand (Varde)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-01-17 Grusgrav ved Krogsgård
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
214 X Islom (Gavia immer) 2023-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2023-10-06 Blåvands Huk (Varde)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2022-08-14 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-06-08 Smedager (Aabenraa)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-02-23 Kvie Sø (Varde)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2023-07-09 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-02 Ribe, syd (Esbjerg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-07-20 Filsø, Mellemsø (Varde)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-04-13 Sønderho Strand (Fanø)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-12 Filsø IBA nordøst (Varde)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-07-20 Filsø, Mellemsø (Varde)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-07-20 Filsø, Mellemsø (Varde)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-05-11 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-08-20 Filsø, Mellemsø (Varde)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-08-27 Skansebakken (Hillerød)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-06-01 Ravnholt
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-07-25 Lille Vildmose (Aalborg)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-05-08 Varde By (Varde)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-10-14 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-07-13 Fanø Strand, syd (Fanø)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-10-14 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-04-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-20 Mosebøl Enge (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-04-20 Rottarp-Outrup Plantage (Varde)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-04-05 Sønderho og Sommerhusområde (Fanø)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-07-19 Filsø (Varde)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-01-20 Henne Strand strand (Varde)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-05-15 Vrøgum Klitplantage (Varde)
278 X Natugle (Strix aluco) 1988-02-12 Fløjstrup Skov (Århus)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-12-03 Sparresholm (Næstved)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-11 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-03-21 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-02-26 Blåbjerg Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-07-20 Borrelyngen
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-10-15 Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-04-17 Varde By (Varde)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2023-05-18 Tranestederne (Frederikshavn)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-05-12 Houstrup Sommerhusområde (Varde)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-01-15 Gråsten Slot og Slotspark (Sønderborg)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-07-29 Svartingedal (Bornholm)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-05-20 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-08-23 Bastrup og Lunderup plantager (Varde)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-05-12 Houstrup Sommerhusområde (Varde)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-07-17 Henne Strand strand (Varde)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-09-04 Blåvands Huk (Varde)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-09-15 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-20 Lyngbo Hede (Varde)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-03-17 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2023-10-16 Mandø (Esbjerg)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-21 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-10-16 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-02-26 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-05-21 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-05-08 Varde By (Varde)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-05-08 Varde By (Varde)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1988-02-20 Universitetsparken Århus (Århus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-11 Gråsten Skovene (Sønderborg)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-05-15 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
332 X Musvit (Parus major) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-06-11 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-08-24 Hønen, Sønderho (Fanø)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-06-01 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-07-15 Henne Strand strand (Varde)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-05-03 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-01-20 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-14 Myrthue, eng (Esbjerg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-14 Myrthue, eng (Esbjerg)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-04-04 Sølsted Mose (Tønder)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-05 Byfogedskoven, Skagen (Frederikshavn)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-06-03 Jøvet ved Fyns Hoved (Kerteminde)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-19 Grønningen (Varde)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-11-13 Blåvands Huk (Varde)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-04-06 Filsø (Varde)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-29 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-11 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-06-01 Filsø (Varde)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-06-06 Kongenskær Varde (Varde)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-06-01 Filsø (Varde)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-04 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-05-15 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-06-01 Filsø (Varde)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-05-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvandshuk, Mosen
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-10-16 Gedesbyskov (Guldborgsund)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-05-08 Varde By (Varde)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-07-04 Elsehoved (Svendborg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-03-04 Varde By (Varde)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-04-22 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-10-13 Gedser Odde (Guldborgsund)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-06-20 Skærbæk (Tønder)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-29 Sølsted Mose (Tønder)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-05-20 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-04 Sølsted Mose (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-16 Varde By (Varde)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-12 Houstrup Sommerhusområde (Varde)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2022-06-05 Blåvands Huk (Varde)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-15 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-07-20 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2021-10-21 Grønningen (Varde)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-25 Grærup Langsø (Varde)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2022-11-04 Rindby Strand (Fanø)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-02-16 Outrup (Varde)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-05-21 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-20 Sneum Sluse (Esbjerg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-10-02 Blåvands Huk (Varde)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-04-25 Grærup Langsø (Varde)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-01-12 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-11-20 Sønderho Strand (Fanø)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-10-13 Gedser Odde (Guldborgsund)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-02-06 Varde By (Varde)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-05-08 Varde By (Varde)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-02-15 Fanø Strand, syd (Fanø)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-04-06 Filsø (Varde)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-04-06 Henne Strand sommerhusområde (Varde)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-03-20 Kærgård Klitplantage sydvest (Varde)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-11-17 Varde By (Varde)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-11-20 Sønderho Strand (Fanø)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-12 Henne Strand strand (Varde)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-05-13 Lønborggård, marker ved (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-07-20 Henne Strand strand (Varde)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2023-09-24 Blåvands Huk (Varde)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-06-01 Filsø (Varde)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer