Danske Arter

Danske Arter

Martin Rheinheimer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Martin Rheinheimers kryds

Dette er Martin Rheinheimers Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-05-11 Ballum
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-07-03 Beldringe
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-09-18 Odense
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-10-30 Æbelø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-05-31 Æbelø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-08-11 Langli
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-09-04 Gyldensteen engsøen
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2023-02-18 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
11 X Grågås (Anser anser) 2003-01-04 Myrtue
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2024-02-01 Kvorning Mølle
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-06-16 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-11-16 Kruså Møllesø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-12-22 Gyldensteen Strand
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-07-24 Gyldensteen Strand
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-03-21 Skallingen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-02-09 Brøns
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-02-06 Æbelø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-02-22 Astrup Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-04-15 Lindø (Nordfyn)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-12-21 Odense
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-12 Ølund
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-03-17 Esbjerg
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-12-28 Gyldensteen Strand
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-12-28 Gyldensteen Strand
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-28 Firtalstrand, Fyn
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-12-02 Odense
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-01-02 Bøjden Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-12-28 Gyldensteen Strand
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-03-02 København, Sortedamsøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-02 Bøjden Nor
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-02-26 Kruså Møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-12-16 Skjern enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-04-18 Mandø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-01-02 Bøjden Nor
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-23 Sybergland
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-01-21 Hirtshals
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-02-14 Fyns Hoved
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-07-14 Uggerby Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-02-14 Fyns Hoved
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-02-14 Fyns Hoved
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-03-07 Skallingen
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-11-17 Grenen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-02-06 Æbelø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-28 Nakkebølle Inddæmning
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-06 Nymindegab
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-02-06 Æbelø
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-19 Selsø sø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-19 Selsø sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-06-28 Marbæk
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-23 Esbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-05-07 Syltemade Ådal
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-09-18 Odense
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2022-05-06 Store Tønde
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-03-27 Sjelborg
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-07-01 Tryggelev Nor
84 X Engsnarre (Crex crex) 2022-07-03 Gyldensteen
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-13 Vaserne
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-06-13 Vaserne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-09-10 Odense
90 X Blishøne (Fulica atra) 2002-12-12 Nymindegab
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-05-11 Store Vildmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-12-17 Odense
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-02-14 Fyns Hoved
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-03-21 Kolding
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-03-31 Klintholm Havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-12 Ølund
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-20 Sjelborg
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-05 Sybergland
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-04-12 Ølund
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-04-25 Ribe Holme
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-10-16 Stadil
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-10 Bøjden Nor
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-10-14 Æbelø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2003-09-11 Skallingen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-05-24 Brændegård Sø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-06-09 Fanø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-05-08 Bøjden Nor
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-05-11 Nr. Farup Enge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-09 Skallingen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-12-26 Æbelø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-04-21 Mandø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-11-15 Skallingen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-09-03 Langli
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-04-21 Værnengene
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-07-18 Siø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-10-16 Stadil
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2016-05-28 Skallingen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-02-27 Blåvand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-11-11 Æbelø
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-22 Grønningen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-05-26 Skallingen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-10 Borre, Horsens Fjord
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-03-04 Sjelborg
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-03-01 Kongens Mose
145 X Tredækker (Gallinago media) 2022-09-01 Herredsengene
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-03-18 Mandø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-08-17 Ølund
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-10-08 Hvide Sande
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-04-29 Sneum Sluse
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-08-04 Vejlen / Tåsinge
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-08-02 Nørresø
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-04-21 Mandø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-07-01 Siø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-06-16 Skallingen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-29 Sneum Sluse
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-06 Margrethekog
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-05-10 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-29 Thorsminde
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-07-27 Skallingen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-05-29 Nørreballe Nor
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-20 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-10-20 Hanstholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-05-03 Æbelø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2003-01-11 Esbjerg
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-20 Hanstholm Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-04-10 Skejby
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2016-07-26 Langli
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-02-01 Blåvandshuk
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2018-10-20 Hanstholm
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-08-11 Langli
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-07-27 Skallingen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2002-06-16 Skallingen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2016-06-11 Skallingen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-08-02 Æbelø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2018-05-29 Nørreballe Nor
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-08-22 Rickelsbüller Kog
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-08-19 Grenen, Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2003-08-14 Vejers
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-08-19 Grenen, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-29 Strib
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2003-09-05 Langli
208 X Alk (Alca torda) 2005-07-25 Hammerhavn (Bornholm)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-02-14 Fyns Hoved
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2023-08-14 Fåborg
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-10-29 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-08-19 Grenen, Skagen
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-19 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2021-11-21 Hanstholm havn
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-08-22 Skallingen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-24 Blåvandshuk
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2022-09-17 Roshage
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2010-04-18 Mandø
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-10-17 Skallingen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-10-17 Hanstholm
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-04-08 Nørresø (Fyn)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-05 Ribe
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-04-27 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-03-27 Bjålum Klit
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-15 Ejby (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-01 Filsø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-10-05 Æbelø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-02-22 Rømødæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2018-07-04 Siø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2003-06-27 Fanø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-06-27 Genner
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2020-06-28 Hygum Nor
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-04 Trehøje i Mols bjerge
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-20 Nørre Søby
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-08-18 Odense
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-12-28 Uggerslev
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-04-18 Mandø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-02-08 Fyns Hoved
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-07-13 Skallingen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-06-23 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-07-26 Ebeltoft
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-10-08 Taulov
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-10-30 Æbelø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-02-22 Ballum Sluse
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-10-26 Sjelborg
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-04-03 Brogård Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-11-30 Odense
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-07 Hald
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-10 Gludsted Plantage
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-04-28 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2018-03-28 Sejstrup (Esbjerg)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-06-30 Marbæk
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-20 Sårup v. Hanstholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-11-21 Odense
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2019-06-27 Sønderjylland
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-06-12 Ho Plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-22 Gråsten
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-06-16 Ho
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-11-30 Odense
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-03-31 Hindsgavl
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-03-08 Draved Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2016-09-18 Skallingen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-08-19 Bjergene, Fårevejle
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-08-24 Skallingen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-30 Tryggelev Nor, Langeland
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-11 Ballum Forland
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-05-12 Møns Klint
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-06-15 Æbelø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-11-03 Svanninge Bakker
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-06-15 Æbelø
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2016-05-01 Odense
318 X Husskade (Pica pica) 2017-09-21 Odense
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-07-17 Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-09-17 Odense
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-08-26 Odense
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-03-18 Mandø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-06-15 Æbelø
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-07-27 Marbæl
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2003-02-17 Esbjerg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-03-31 Næs ved Avnø Fjord
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2003-04-21 Kærgaard Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-11-18 Sjelborg
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-04-10 Draved Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-09-24 Odense
332 X Musvit (Parus major) 2017-08-28 Odense
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-08-04 Vejlen / Tåsinge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-09-29 Dovns Klint, Langeland
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-06-05 Æbelø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-07-14 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-25 Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2003-08-04 Stevns Klint
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2004-08-05 Skallingen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-21 Værnengene
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-05-14 Myrthue
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-02-23 Odense
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-06-06 Ho Plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-01-03 Vesteregn, Langeland
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-11-07 Skallingen
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-15 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-05-02 Odense
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-03-17 Esbjerg
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-06-28 Rømø Kirkeby
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-20 Brændegård Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-29 Sneum Digesø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-18 Vigersted
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-17 Tryggelev Nor
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-21 Syltemade Ådal
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-31 Æbelø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-08-01 Sjelborg
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-07-17 Stade
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-06 Sølsted Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-21 Værnengene
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-23 Esbjerg
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-08-12 Odense
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-08-30 Odense
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-04-12 Skallingen
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-10-31 Marbæk
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-09-18 Odense
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-03-09 Odense
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-06-15 Æbelø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-02-18 Gråsten
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2022-09-17 Roshage
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-07-05 Skallingen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-10 Kongens Mose
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-09-18 Odense
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-25 Køge Sydstrand
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-12-08 Odense
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-26 Svendborg
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2016-09-18 Skallingen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-04-18 Sjelborg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-07-24 Langø, Gyldensteen Strand
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-09-17 Sjelborg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-05-23 Kjelst
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-06-21 Syltemade Ådal
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-09-10 Skallingen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-03-18 Mandø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-05-07 Syltemade Ådal
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-26 Skallingen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-10-07 Skallingen
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2021-10-21 Grønningen
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-15 Ho, Tipmosen
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-09-16 Fiilsø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-02-03 Brahetrolleborg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-09-04 Hanstholm
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-08-27 Odense
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-12-29 Odense
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-25 Ribe Holme
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-02-03 Brahetrolleborg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-06-05 Æbelø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-03-18 Mandø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-21 Værnengene
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-15 Skallingen
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-02-07 Gram
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-20 Hanstholm Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-09-16 Fiilsø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-14 Sjelborg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-04-14 Sjelborg
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-17 Frederikshavn
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-12-28 Gyldensteen Strand
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-07-14 Tversted Å
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-10-18 Sjelborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-11-09 Skallingen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-04-21 Værnengene
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-02-05 Odense
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-06-27 Genner
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2018-02-23 Odense
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-10-16 Sjelborg
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-11-04 Sjelborg
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-06-20 Bjerreby, Taasinge
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-02-23 Odense
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-09-26 Skallingen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2004-11-14 Skallingen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-04-25 Odense
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-06-15 Æbelø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-14 Tornby Klitplantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-05-20 Skallingen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer