Danske Arter

Danske Arter

Søren Haaning Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Haaning Nielsens kryds

Dette er Søren Haaning Nielsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-02-28 Halsnæs dato glemt
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-14 Bygholm Vejle
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-08-04 Alsønderup Enge
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-26 møllekrog
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Thorup hul
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1997-06-20 Blåvand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-28 Sandflugtsplantagen, Rørvig
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-27 Asserbo strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilleleje
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2019-11-03 Kikhavn
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Heatherhill/Vejby strand
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-03 Reersø/Flasken
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-06 Birkepøl Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-10 Vaserne
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Møn
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-02 Roden Fed
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2000-04-20 Bulbjerg
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-30 Harboøre Tange
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-16 Borreby Mose
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-22 Agger Tange
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-10-19 Revls Buske
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Rømø
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1994-07-18 Tipperne
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2001-01-01 Værne Engene
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-06 Sneum Sluse
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-24 Klydesøen Amager
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Stauninigs ø
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-04 Læsvig/Vejlerne
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2003-05-28 Bygholm Engen
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-06 Sneum Engsø
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen Havn
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum Gadekær
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Hanstholm Havn
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Agger Tange
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Sydvestpynten, Kongelunden
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle)
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-25 Frederikshavn
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-17 Agger Tange
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1997-10-03 Blåvand
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-07-29 Kikhavn
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-03-19 Hanstholm Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2015-10-24 Spodsbjerg
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-05-18 bygholm vejle
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Amager
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-05 Lønnerup
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værne Engene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-26 Haurvig
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-12 Spodsbjerg
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-07-01 Aborrebjerget
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2011-08-21 Hundested Havn
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-04-28 Læsø
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-01-01 Skagen
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2000-12-20 Øster Hjermitslev
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1997-06-26 Skallingen
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-28 Kløv Bakken, Fiil sø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-15 Dalmose
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1989-01-01 Ryget/Farum sø
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-01 Furtunens indelukke
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-28 Draved Skov
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-18 Værneengene
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1992-01-01 Langli
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed strand
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 X * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 1997-04-12 Blåvand
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1997-10-26 Blåvand
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-05-01 Spodsbjerg fyr
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 Stevns
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-22 Hanstholm Fyr
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-19 Tane Sø
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-29 Vallø Slot
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø havn
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1994-11-13 Stængehus
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1997-05-20 Blåvand
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-06-25 Arup/Vejlerne
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-18 Tane Sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-04 Skårup
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-11 Frederiksværk
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-01-01 Fiilsø
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2006-05-14 Christiansø
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-14 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gilleleje
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-18 Fyn
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-04 Stevns Kridtbrud
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-04 Skansehage
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2016-05-07 Melby overdrev
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-16 Skagen
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2000-11-04 Kærup Holme/Vejlerne
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
491 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
492 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
493 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
494 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
495 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer