Danske Arter

Danske Arter

Helge Røjle Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Helge Røjle Christensens kryds

Dette er Helge Røjle Christensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1980-04-28 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2017-05-27 Vesløs Vejle
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-24 Bygholm Vejle
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-07-07
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2011-09-25 Bygholm Vejle
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-22 Holløse Bredning
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1988-04-28 Østerild Fjord
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-03 Bygholm Vejle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 * Sortbrun And (Anas rubripes)
34 X Spidsand (Anas acuta)
35 X Krikand (Anas crecca)
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
38 X Taffeland (Aythya ferina)
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1997-05-14 Vejlerne
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1990-02-20 Kvolsvig, Hjarbæk Fjord
41 X Troldand (Aythya fuligula)
42 X Bjergand (Aythya marila)
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1985-05-05 Bygholm Vejle
44 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1977-01-20 Mosede Havn
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
46 X Ederfugl (Somateria mollissima)
47 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-12 Vorupør
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
49 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-13 Hvidbjerg Strand, Blåvand
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2021-01-23 Høve Strand, Odsherred
51 X Sortand (Melanitta nigra)
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-15 Blåvandshuk
53 X Havlit (Clangula hyemalis)
54 X Hvinand (Bucephala clangula)
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1987-06-24 Tofte Sø
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-05 Selsø
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
64 X Mursejler (Apus apus)
65 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-07 Hanstholm Havn
66 * Orientsejler (Apus pacificus)
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
72 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Als
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus)
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia)
78 X Huldue (Columba oenas)
79 X Ringdue (Columba palumbus)
80 X Turteldue (Streptopelia turtur)
81 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-20 Bække
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
83 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
85 X Engsnarre (Crex crex)
86 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav Mose, Langeland
87 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1982-07-14 Vejlerne
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
91 X Blishøne (Fulica atra)
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinø
93 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 1992-06-03 Vejlerne
94 X Trane (Grus grus)
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-04 Skagen
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Viskum
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
104 X Vibe (Vanellus vanellus)
105 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
106 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-20 Vejlerne
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
108 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1996-07-26 Bygholm Vejle
109 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-17 Rømø
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-12 Lakolk
116 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-04 Agger Tange
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
119 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
120 X Småspove (Numenius phaeopus)
121 X Storspove (Numenius arquata)
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres)
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
127 X Brushane (Calidris pugnax)
128 X Kærløber (Calidris falcinellus)
129 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Agger Tange
130 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-04-24 Læsvig, Vejlerne
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
133 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
134 X Sandløber (Calidris alba)
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
137 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-01 Grenen, Skagen
138 X Dværgryle (Calidris minuta)
139 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-12 Rømø
140 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1996-05-17 Bygholm Vejle
141 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-10-01 Ølsemagle revle
142 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-09 Rødhus strand
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-04 Lille Vildmose
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
146 X Tredækker (Gallinago media)
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
148 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1986-07-15 Holmtange
149 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1983-06-06 Vesløs Vejle
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
153 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø
154 X Svaleklire (Tringa ochropus)
155 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-04 Læsvig, Vejlerne
156 X Rødben (Tringa totanus)
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1986-05-18 Vesløs Vejle
158 X Tinksmed (Tringa glareola)
159 X Sortklire (Tringa erythropus)
160 X Hvidklire (Tringa nebularia)
161 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Hønen, Fanø
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1986-05-20 Vejlerne
164 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
165 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1980-06-14 Vesløs Vejle
166 X Ride (Rissa tridactyla)
167 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 1983-11-22 Hanstholm
168 X Sabinemåge (Xema sabini)
169 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
170 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-10 Hirtshals
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
173 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-01 Thorsminde
174 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-06-18 Vejlerne
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus)
180 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-17 Margrethekog
181 X Svartbag (Larus marinus)
182 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus Å-Brabrand sø
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
185 X Sølvmåge (Larus argentatus)
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
187 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1985-06-18 Bygholm Vejle
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus)
190 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons)
195 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
196 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Agger Tange
197 X Fjordterne (Sterna hirundo)
198 X Havterne (Sterna paradisaea)
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1981-05-21 Vejlerne
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
201 X Sortterne (Chlidonias niger)
202 X Storkjove (Stercorarius skua)
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
205 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
206 X Søkonge (Alle alle)
207 * Polarlomvie (Uria lomvia)
208 X Lomvie (Uria aalge)
209 X Alk (Alca torda)
210 X Tejst (Cepphus grylle)
211 X Lunde (Fratercula arctica)
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
214 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen
215 X Islom (Gavia immer)
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-01 Agger Tange
219 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
220 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
222 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
223 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
227 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-08-02 Skagens Gren
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus)
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1986-02-04 Hanstholm
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-10-21 Fjordholmene
238 X Skestork (Platalea leucorodia)
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
240 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-05-19 Bygholm Vejle
241 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gml. Hviding Engsø
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1988-01-20 Fannerup dambrug
243 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-06 Værnengene
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-10-29 Sydthy
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
246 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1984-07-13 Vejlerne
247 X Sølvhejre (Ardea alba)
248 X Silkehejre (Egretta garzetta)
249 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ørum sø, Thy
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
251 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-04-21 Skagen
252 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-23 Skagen
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
254 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup, Salling
255 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1999-05-22 Skagen
256 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1992-05-25 Skagen
257 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-07 Skagen
258 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-06-09 Skagen
259 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-25 Skagen
260 * Kejserørn (Aquila heliaca)
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
262 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris, Mors
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
264 X Duehøg (Accipiter gentilis)
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
267 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-27 Selbjerg Vejle
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-14 Skagen
269 X Hedehøg (Circus pygargus)
270 X Rød Glente (Milvus milvus)
271 X Sort Glente (Milvus migrans)
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
274 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-10 Vilslev enge
275 X Musvåge (Buteo buteo)
276 X Slørugle (Tyto alba)
277 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 Kløvbakken, Fiilsø
278 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-01-30 Ålvand, Thy
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
280 X Natugle (Strix aluco)
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1989-10-16 Skagen
282 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1974-12-25 Mølleåen
283 X Kirkeugle (Athene noctua)
284 X * Perleugle (Aegolius funereus)
285 X Skovhornugle (Asio otus)
286 X Mosehornugle (Asio flammeus)
287 X Hærfugl (Upupa epops)
288 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1987-09-19 Boddum
289 X Isfugl (Alcedo atthis)
290 X * Grøn Biæder (Merops persicus) 1998-07-06 Husby sø
291 X Biæder (Merops apiaster)
292 X Vendehals (Jynx torquilla)
293 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-30 Lunden, Gram
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius)
299 X Grønspætte (Picus viridis)
300 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius)
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
307 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-08 Ballum Sluse
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1992-02-01 Vejlerne
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
310 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-08 Årslev Engsø
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
312 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
313 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
314 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1975-07-25 Ishøj strand
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
316 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-24 Blåvand
317 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
318 X Pirol (Oriolus oriolus)
319 X Skovskade (Garrulus glandarius)
320 X Husskade (Pica pica)
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
322 X Allike (Coloeus monedula)
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus)
325 X Sortkrage (Corvus corone)
326 X Gråkrage (Corvus cornix)
327 X Ravn (Corvus corax)
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
329 X Sortmejse (Periparus ater)
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
331 X Sumpmejse (Poecile palustris)
332 X Fyrremejse (Poecile montanus)
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
334 X Musvit (Parus major)
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
337 X Hedelærke (Lullula arborea)
338 X Sanglærke (Alauda arvensis)
339 X Toplærke (Galerida cristata)
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
341 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-25 Harboøre Tange
342 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
343 X Digesvale (Riparia riparia)
344 X Landsvale (Hirundo rustica)
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum)
347 X * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) 2024-05-10 Rørtang, Snekkersten
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
351 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-24 Dollerup bakker
352 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-03-04 Mandø
353 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
354 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
355 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1991-10-06 Hanstholm
356 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
357 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-22 Hanstholm
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
360 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-13 Tversted Plantage
361 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
362 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
363 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
364 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2023-09-21 Hanstholm Fyrhaver
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
366 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
368 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
369 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-25 Varpelev
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
372 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
373 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
374 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
375 X Gulbug (Hippolais icterina)
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
379 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
380 X Savisanger (Locustella luscinioides)
381 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-17 Skagen
382 X Munk (Sylvia atricapilla)
383 X Havesanger (Sylvia borin)
384 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
385 X Gærdesanger (Curruca curruca)
386 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
387 X Tornsanger (Curruca communis)
388 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Skagen
389 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-14 Skagen
390 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
391 * Makisanger (Curruca subalpina)
392 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-20 Blåvand
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
395 X Fuglekonge (Regulus regulus)
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
397 X Spætmejse (Sitta europaea)
398 X Træløber (Certhia familiaris)
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
400 X * Rosenstær (Pastor roseus)
401 X Stær (Sturnus vulgaris)
402 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-20 Tane sø
403 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup
404 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
407 X Solsort (Turdus merula)
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-03 Universitetsparken, Kbh.
410 * Brundrossel (Turdus eunomus)
411 X Sjagger (Turdus pilaris)
412 X Vindrossel (Turdus iliacus)
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula)
419 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
420 X Blåhals (Luscinia svecica)
421 X Nattergal (Luscinia luscinia)
422 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
423 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
424 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-07 Blåvand
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
426 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
428 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
431 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-13 Ebeltoft Færgehavn
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
434 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2000-11-07 Bygholm V.
435 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
437 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje
438 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-10-25 Veststadil
439 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde
440 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
441 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Esbjerg
442 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-02 Saltbækvig
443 X Vandstær (Cinclus cinclus)
444 X Gråspurv (Passer domesticus)
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus)
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
449 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-10 Hirtshals
450 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
451 X Jernspurv (Prunella modularis)
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
453 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1987-06-15 Frøslev mose
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
456 X * Storpiber (Anthus richardi)
457 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-27 Skagens Gren
458 X Markpiber (Anthus campestris)
459 X Engpiber (Anthus pratensis)
460 X Skovpiber (Anthus trivialis)
461 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
462 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
464 X Skærpiber (Anthus petrosus)
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
468 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1995-11-16 Skagen
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
470 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-05 Agger Tange
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
472 X Grønirisk (Chloris chloris)
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
474 X Tornirisk (Linaria cannabina)
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
477 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
480 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
481 X Stillits (Carduelis carduelis)
482 X Gulirisk (Serinus serinus)
483 X Grønsisken (Spinus spinus)
484 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
486 X Bomlærke (Emberiza calandra)
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
488 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-20 Rødhus
489 * Klippeværling (Emberiza cia)
490 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Skagen
491 X Hortulan (Emberiza hortulana)
492 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-17 Tornby Klitplantage
493 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-09-21 Hanstholm
494 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
495 * Pileværling (Emberiza rustica)
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-23 Tarphagevej, Billum
498 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
500 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
503 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer