Danske Arter

Danske Arter

Andreas Hagerman


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Andreas Hagermans kryds

Dette er Andreas Hagermans Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1992-04-05 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1996-06-14 Söborg sö
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1991-10-14 Filsö
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2019-06-08 Klydesøen
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1991-10-13 Blåvand
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1988-10-20 Bøtø Nor
15 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-10-20 Filsø
16 X Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-05-14 Margrethe Kog
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-06 Tofte Sø
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-01-08 Ullerup, Tårnby
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Enge
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-04 Vejlerne
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-03-31 Solbjerg Enge
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-03-07 Fredericia Havn
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-29 Möllekrog, Esrum Sö
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-20 Torup Hul, NJ
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1991-12-27 Mosede Havn
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-06 Ölsemagle Revle
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-12 Nr Vorupör
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-03-03 Blåvand
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2021-01-01 Høve Strand
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-20 Damhussöen
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1993-05-23 Chistiansø
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilbjerg Hoved
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2001-10-27 Vandtårnet, Gilleleje
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Pøl, Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1992-05-15 Skagen
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække, Vejen
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex) 1998-06-21 Tryggevælde
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-07 Gåsesøen, Ulvshale
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-01 Lille Vildmose
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1992-05-15 Reservatet, Skagen
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose, Møn
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1991-01-13 Furesö
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1990-06-03 Alsönderup Enge
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-04 Grenen, Skagen
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2001-05-24 Nyord
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-11 Villingerød
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-22 Borreby Mose
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-16 Præstø Fed
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ölsemagle Revle
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1988-10-17 Marielyst Strand
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Havsand, Rømø
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-06 Agger Tange
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1999-05-05 Skjern Enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Grønningen, Blåvand
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1991-08-11 Nivåbugten
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-08-01 Kammerslusen
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1991-10-17 Blåvand
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø Sønderstrand
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-10-06 Stadilø
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-30 Borreby Mose
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2001-05-18 Borreby Mose
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-25 Borreby Mose
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-22 Thissing Vig, Mors
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1992-08-06 Ölsemagle Revle
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2001-10-24 Staunings Ø
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Vejlerne
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-06 Ølsemagle Revle
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Vest Sadil Fjord
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-29 Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn, Lolland
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-25 Trylleskoven, Karlstrup
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals Øststrand
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1988-10-17 Gedser Odde
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen Havn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Krogsgård Grusgrav, Tjæreborg
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-11-07 Peblinge Sö, Kbh
174 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Köge Sydstrand
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Saltvandssøen
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-27 Århus Havn
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1988-10-20 Gedser Odde
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1996-03-09 Gilleleje Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2000-05-13 Lakolk
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1999-08-04 Alsønderup Enge
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-03 Hjerting
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Thyborøn Havn
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-22 Sydvestpynten, Amager
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1995-08-03 Ølsemagle Revle
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1995-09-29 Kronborg
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1988-10-19 Gedser Odde
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 1990-11-04 Gilleleje
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica) 1991-11-10 Gilleleje
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 1999-05-28 Grenen, Skagen
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2000-05-04 Nordstrand, Skagen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-17 Agger Tange
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1991-10-18 Blåvand
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1990-09-22 Gilleleje
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1990-09-22 Gilleleje
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1990-09-22 Gilleleje
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1991-10-17 Blåvand
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-16 Roshage, Hanstholm
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1989-04-29 Renés Bakke, Hellebæk
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1990-05-06 Hellebæk
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-15 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Nordladen, Værnengene
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1992-04-04 Vejlerne
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1992-04-04 Vejlerne
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 vejlerne
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-15 Hou, Lønnerup Fjord
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-09 Vesterenge, Skjern
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Klydesöen
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 1998-01-30 Barup Sø
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1997-05-01 Klydesøen
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr Grusgrav
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Skagen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-27 Kællingtandvej 8
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-30 Aborrebjerg, Mön
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1990-05-06 Hellebäk
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1995-04-24 Hellebäk
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2000-05-10 Flagbakken, Skagen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1997-10-16 Stevns
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-04 Bötö
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1993-04-20 Hellebæk
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-15 Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1990-12-01 Gurre Sø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-12 Jedsted Enge
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 1999-08-14 Haderslev
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-17 Dalmose
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1992-04-05 Ribe
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1990-12-09 Farum
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Jægersborg Dyrehave
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1999-03-28 Arnum
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1999-10-26 Nakkehoved
279 X Skovhornugle (Asio otus) 1988-10-21 Kroghage
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1988-10-17 Gedser Odde
281 X Hærfugl (Upupa epops) 1999-10-10 Spodsbjerg
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-24 Møn
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1998-08-12 Røsnæs
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1991-05-12 Hellebäk
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-02-05 Gråsten
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2001-04-01 Varde
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1990-05-06 Hellebæk
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-09-30 Ballum Sluse
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1993-10-20 Tipperne
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1990-05-01 Hellebæk
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Borre, Mön
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Mosen, Blåvand
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1991-10-12 Blåvand
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1999-03-28 Sølsted Mose
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1989-04-08 Hellebæk
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1992-04-04 Kogleaks, Vejlerne
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1989-03-21 Hellebäk
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1992-02-11 Avedöre Holme
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-04-26 Esbjerg Havn
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-02 Staunings Ø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 X * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2000-05-05 Grenen, Skagen
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-21 Kongelunden
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2011-05-21 Anholt Havn
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-17 Blåvand
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1999-10-04 Blåvand
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1993-10-20 Nørre Lyngvig
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2004-10-01 Knudshoved Færgehavn
349 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansø
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-21 Skallingen
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-20 Tane Sø
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1992-06-02 Christiansø
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1998-09-28 Blåvand
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1991-06-25 Farum Sö
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1992-06-13 Alsønderup Enge
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1993-05-30 Hellebäk
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1997-05-13 Gundsømagle Sø
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Grenen, Skagen
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2000-05-19 Chistiansø
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyr, Skagen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1999-12-09 Skagen
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-27 Blåvand
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1993-09-19 Kronborg
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1997-03-17 Hellebæk
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2000-05-29 Skagen
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Vejlerne
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksvärk
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Odde, Bornholm
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 1991-05-19 Bödkermosen, Mön
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-05-24 Ishøj Strand
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvand
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-07 Christiansø
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1988-10-17 Gedser Odde
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1990-05-06 Hellebæk
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2000-10-08 Svaneke Fyr
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-18 Nordenhuse, Nyborg
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-05 Stevns Kridtbrud
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitse, Lolland
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbæk Vig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1991-10-27 Hellebäk
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1989-03-21 Hellebäk
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 1998-10-01 Blåvand
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-29 Värnengene
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1997-05-17 Skagen
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rönne Havn
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-15 Skagen
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1991-05-19 Bödkermosen, Mön
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1996-02-03 Sörup, Esrum Sö
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1990-10-10 Hellebäk
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1997-08-01 Gilleleje
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 1992-05-21 Hellebæk
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1990-04-18 Hellebäk
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Fuglestation
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1991-05-10 Renés Bakke, Hellebæk
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Köge Nordstrand
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-15 Hellebäk
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-30 Christiansø
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer