Danske Arter

Danske Arter

Aage Kabbelgaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Aage Kabbelgaards kryds

Dette er Aage Kabbelgaards Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1975-08-12 Henne Plantage
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-03 Græse
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-02 Nødebohuse
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-02 Nødebohuse
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2004-06-05 Hillerød
10 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Nødebohuse
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2006-09-15 Hundsted
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Nødebohuse
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-05
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Nødebohuse
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2001-02-13 Lyngby Mølledam
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-05-17 Hovvig
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-05-11 Kjul
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-01 Frederiksdal
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-19 Arresø
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-01 Roskilde Havn
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1977-02-05 Mosede Havn
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 Nødebohuse
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-11-16 Hundested havn
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-01 Nødebohuse
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-28 Korshage
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-01 Nødebohuse
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2010-03-17 Melby
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Nødebohuse
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-19 Arresø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-15 Selsø
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Delsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-27 Nakkehoved
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2019-11-03 Kikhavn, Hundested
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Værløse
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Heatherhill
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Nødebohuse
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-09 vaserne
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-31 Sølager
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-02 Roden Fed
92 X Trane (Grus grus) 2020-03-08 Kikhavn, Hundested
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejodde
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-05-18 Hovvig
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-24 Alsønderup Enge
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-15 Borreby Mose
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-22 Melby Overdrev
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-14 Kalvebod Fælled
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-15 Staunings Ø
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-22 Kikhavn, Hundested
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøen
152 X Rødben (Tringa totanus) Hundested havn
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-27 Langø
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Nødebohuse
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-01-31 Hirtshals
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Sydstrand
175 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Nødebohuse
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Nødebohuse
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Nødebohuse
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2009-11-14 Damhussøen, København
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2010-07-22 Damhussøen
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-11 Utterslev Mose
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-28 Korshage
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-05 nødebohuse
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1988-08-21 Nordsøen, Danske sokkel
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-14 Nødebohuse
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1986-10-03 Kikhavn
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-05 Nødebohuse
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-12 Nødebohuse
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Nødebohuse
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Klydesøen, Kalvebodfælled
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-16 Ejby. Køge
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-25 Amager
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2013-06-12 Hovvig
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-05 Kikhavn, Hundested
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-12 Nødebohuse
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1997-05-08 Rørvig
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2006-12-27 Søholt
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-03 Bøtø Nor
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-22 Asserbo Plantage
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-22 Kikhavn, Hundested
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-03-23 Nødebohuse
262 X * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-02-08 Nødebohuse
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-05 Kikhavn, Hundested
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-02-08 Nødebohuse
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 vilslev enge
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-02 Nødebohuse
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-17 Overdrevskoven, Sorø
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2020-02-10 Nødebohuse
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1982-12-21 Horserød Hegn, Gurre
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2003-10-16 Tisvilde Hegn
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-02-21 Gråsten
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-06
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-03-27 Melby Overdrev
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-07 Nødebohuse
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-03-16 Nødebohuse
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-02-17 København S
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-03-22 Kikhavn, Hundested
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-09-11 Lolland
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1975-07-20 Ishøj Strand
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-02 Nødebohuse
314 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Nødebohuse
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-02 Nødebohuse
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-02 Nødebohuse
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Nødebohuse
321 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-11 Nødebohuse
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-02 Nødebohuse
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-02 Nødebohuse
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Nødebohuse
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-04-22 Sølsted Mose
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Nødebohuse
328 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Nødebohuse
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2009-06-02 Porsemosen
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-27 Melby Overdrev
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-15 Ishøj
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2008-11-08 Stevns Fyr
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-02 Ishøj Strand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-18 Nødebohuse
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2013-05-10 Spodsbjerg
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-15 Vestvolden
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-02 Gedser
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2009-06-10 Geel Skov
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Nødebohuse
390 X Spætmejse (Sitta europaea) Nødebohuse
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-03-28 Ullerup, Hundested
393 X * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Thy
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Nødebohuse
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-05 Hundested havn
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Nødebohuse
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-03-06 Nødebohuse
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Nødebohuse
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-10-13 Allerød Søområdet
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2022-04-30 Fornetofte Marker
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-03-27 Melby Overdrev
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2016-10-07 Blåvands Huk
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-23 Gilleleje Havn
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-01 Skansehage
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Saltbæk Vig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-04 Nødebohuse
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2009-04-12 Kikhavn, Hundested
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-16 Stubben
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-02-20 Nødebohuse
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2022-04-26 Skagen Grenen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-05 Hundested havn
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-03-18 Nødebohuse
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Nødebohuse
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Nødebohuse
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-22 Melby Overdrev
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-27 Melby Overdrev
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-01-02 Nødebohuse
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-01-11 Nødebohuse
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-01 Nødebohuse
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-05 Hundested havn
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-02 Nødebohuse
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2012-10-03 Hundested Havn
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Hønen, Sønderho
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer