Danske Arter

Danske Arter

Anders Søgaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Anders Søgaards kryds

Dette er Anders Søgaards Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1999-04-24 Ballum forland
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2004-01-18 Tissø
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-23 Ørum Sø
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2005-10-24 Ulvedybet
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-05-21 Sneum
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-06 Borreby Mose. 20.09.1998 i Marbella Nor
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-11-01 Lyngby sø
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-07 Favrholm Voldgrav, Hillerød
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-05-04 Solbjerg engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-19 Næs Søjord, Fanø, RB
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-03-31 Solbjerg engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1994-11-06 Slambassinerne, Stege
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1994-11-06 Slambassinerne, Stege
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-03-31 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Tvorup Hul, Thisted
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1998-12-23 Mosede havn/fort
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2000-04-08 Dybsø (S)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-13 Nørre Vorupør
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-08 Blaavandshuk
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-13 Blaavand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvand.
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilbjerg hoved, Gilleleje
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerghoved , Gilleleje
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Pøl, SydAls
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1999-05-29 Østrup højs (SJ)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække, Vejen.
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav mose, Langeland
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2000-04-20 Bullbjerg
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-28 Sneum engsø
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg sø (S)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-18 Borreby mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø fed
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-18 Lakolk, Rømø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1999-04-24 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-10 Havsand, Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Magrethe kog (SJ)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1999-05-09 Skjern
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen,Ribe
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1999-02-06 Gilleleje Havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Steensnæs, Sæby
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø Sønderstrand
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-11 Ølsemagle revle
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2000-07-23 Løkkeby enge , Spodsbjerg , Langeland
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2001-09-06 Eng sv for Vullum sø , Hanstholm
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-07-25 Kofoeds enge , Amager
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-09 Værnengene,Tipperne
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2000-10-29 Bøtø Nor
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Kraptårnet, Vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-06 Ølsemagle revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2008-05-22 Bølling sø
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Magrethekog Syd, Tønder
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-02 Kraptårnet, Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2001-09-08 Roshage , Hanstholm
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals Øststrand
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Krogsgård Grusgrav, Tjæreborg
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1999-03-13 Brønby str.
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge sydstrand
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-18 Salvandssøen
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1999-02-28 Gilleleje havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1999-02-06 Gilleleje havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1999-05-28 Lakolk , Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1994-01-01 Ølsemagle revle (S)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-04 Langli
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen , Skagen
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Indsø ved Kongelundsstranden, Amager
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1999-07-11 Klydesøen, Amager
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2001-08-19 Hanstholm
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-10-30 Kongelunds stranden (S)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1993-01-01 Ølsemagle revle (S)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1994-01-01 Gilleleje havn (S)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1997-05-01 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2000-05-04 Nordstrand, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-28 Blåvands Huk
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2022-07-30 Det Grå Fyr, Skagen Fuglestation
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2001-10-04 Blåvandshuk
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-19 Skagen
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2004-09-28 Rågeleje
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1999-11-30 Gilleleje
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1997-05-01 Grenen, Skagen
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-08-03 Skagen
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1997-05-25 Grenen, Skagen (NJ)
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømø Dæmningen
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2000-11-13 Blaavand
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Nordladen, Tipperne
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-02 Kraptårnet,Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gammel Hviding Engsø ved Kanalen
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-13 Hov, Lønnerup Fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-26 Haurvig, Hvide Sande
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Tipperne
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta)
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Sårup grusgrav, Ræhr
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemsrke Mose, Møn
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Spidsby, Lolland
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-21 Bøtø
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1999-05-22 Skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1999-05-17 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-07 Flagbakken, Skagen (NJ)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2012-05-28 Flagbakken , Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-10-07 Respebjerg, Bornholm
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø, Falster
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-05-21 Bøtø Nor , Falster
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-20 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 Vilslev Enge (RB)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1999-05-30 Haderslev
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-16 Dalmose
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1999-03-05 Enderup skov
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1995-11-21 Grib skov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Jægersborg dyrehave, Lyngby
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1999-04-25 Arnum
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1999-10-26 Nakkehoved, Gilbjerg
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1999-10-10 Spodsbjerg, Hundested
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2010-08-19 Ølenevej, Gadeby, Bornholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1989-01-01 Fiskebæk, Furesøen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1998-06-01 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-14 Reservatet, Skagen
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-20 Lunden ved Gram slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1999-05-31 Trelde Næs
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-10-25 RoneKlint, Præstø (S)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemosen, Ballerup
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1995-06-03 Chrø (B)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1999-04-04 Grønjordssøen, (S)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1999-02-13 Vesterlyng
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-04-26 Vestkraft, Esbjerg
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-10 Årslev Engsø
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2011-05-30 Radarstationen , Anholt
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blaavand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1999-10-24 Nakkehoved, Gilleleje
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1999-10-18 Blåvand
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2001-10-15 Hviding forsamlingshus
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-01 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-21 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-01 Fællesskov, Stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Ho
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1999-06-05 Røgbølle sø (LF)
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Korshage, Rørvig.
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-06-02 Gedser
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2002-06-11 Frisenfeldt, Gedser
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1976-01-01 Rørmosen, Mosede (S)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2000-05-23 Strøby enge
377 X Savisanger (Locustella luscinioides)
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Grenen , Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2001-10-03 Blåvand
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyrvej, Skagen.
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1999-12-11 Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-05-22 Skagen
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1999-03-06 Trøjborg ruin (SJ)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-13 Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø , Oksbøl
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Torsbjergvej 3 , Skaarup , Vejlerne
401 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-21 Christiansø
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Zoologisk museum, Kbh.
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 X * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 2012-10-19 Christiansø
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1995-06-03 Chrø (B)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1976-01-01 Rørmosen, Mosede (S)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-21 Fiilsø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-05-26 Skagen
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-05-10 Brillerne, Chrø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-05 Husby Strand
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmose, Blåvand
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Ho, Blåvand.
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-11-20 Vejers strand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitze, Lolland.
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand.
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, Kbh. Nordhavn
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Kildegaardsvej, Odense, Fyn
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-05-01 Nordladen, Værnengene
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2000-10-17 Nyeng, Blåvand
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-29 Værnengene, Tipperne
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1998-05-28 Sandmilen, Skagen (NJ)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2019-10-13 Blåvand
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1998-09-20 Majbølle nor (LF)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Grønnemose Allé, Utterslev mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2000-02-13 Skagen
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-05-24 Aalbæk klitplantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1999-05-07 Næstved Gl. Kirkegård
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-14 Hønen, Fanø
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Fuglestation
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-16 Køge N str
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-14 Hellebæk avlsgård
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejbjergvej 15, Nr. Snede
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer