Danske Arter

Danske Arter

Jan Kiel


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jan Kiels kryds

Dette er Jan Kiels Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1983-09-22 Kongenshus
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1975-01-01
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1997-07-11 Gårdbo Sø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1975-01-01
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1975-01-01
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1989-10-15 Bøtø Nor
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1975-01-01
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1975-01-01
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2008-10-12 Myrthue
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1975-01-01
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1975-01-01
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1983-04-30 Værnengene
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-11-28
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1978-03-24 Gilleleje
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-11-20 Gunderslevholm
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-01-28 Letbæk Møllesø
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1975-01-01
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1975-01-01
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1975-01-01
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-07-11 Arup Vejle
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1975-01-01
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1997-07-29 Tissø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-10-30 Skælskør Nor
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1977-09-24 Langeland
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-04 Enge Syd for Tempelkrog
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1977-07-25 Bøtø Nor
29 X Knarand (Mareca strepera) 1977-09-24 Langeland
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1975-01-01
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2007-04-13 Agger Tange
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1975-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 1975-01-01
34 X Krikand (Anas crecca) 1975-01-01
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2005-04-27 Gåsesøen, Møn
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1986-05-09 Nivå Bugt
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1975-01-01
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-05-20 Nielstrup Sø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-03-05 Nykøbing F
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1975-01-01
41 X Bjergand (Aythya marila) 1979-02-10 Gilleleje
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1982-01-30 Gilleleje
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1979-03-31 Gilleleje
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1975-01-01
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-10-06 Nr. Lyngvig
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1975-01-01
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-15 Blåvand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1975-01-01
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-12 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1975-01-01
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1975-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1977-11-26 Gurre Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1975-01-01
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1975-01-01
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2004-03-06 Borreby Mose
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1977-08-08 Gilleleje
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-10 Reersø
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1978-05-20 Gilbjerg
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-17 Tårbæk
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1995-06-17 Lyngby
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2020-06-12 Lille Vildmose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1976-09-01 Søborg Kanal, Gilleleje
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Avnø
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-01 Roden Fed
93 X Trane (Grus grus) 1977-07-25 Bøtø Nor
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1977-09-25 Langeland
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1979-03-03 Gilleleje
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1979-05-27 Utterslev Mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-28 Skivholme
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-16 Borreby Mose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1977-07-25 Bøtø Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-01 Søborg Sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-17 Borreby Mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1977-07-25 Bøtø Nor
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2006-10-16 Mandø
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2019-07-07 Staunings Ø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1977-09-25 Langeland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1981-07-23 Ølsemagle Revle
113 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
115 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1991-05-18 Vest Stadil
116 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
117 X Småspove (Numenius phaeopus) 1980-05-18 Gilleleje
118 X Storspove (Numenius arquata)
119 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
120 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
121 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
122 X Stenvender (Arenaria interpres)
123 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
124 X Brushane (Calidris pugnax)
125 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1981-08-29 Ølsemagle Revle
126 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
127 * Klireryle (Calidris himantopus)
128 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1980-07-26 Ølsemagle Revle
129 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1982-07-26 Nivå Bugt
130 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
131 X Sandløber (Calidris alba) 1977-09-20 Gilleleje
132 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
133 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1976-12-01 Gilleleje Havn
134 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
135 X Dværgryle (Calidris minuta)
136 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
137 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2004-10-06 Fiil Sø
138 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2002-05-29 Borreby Mose
139 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
140 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-07 Borre
141 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1978-03-25 Gilleleje
142 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1984-09-28 Nivå Bugt
143 X Tredækker (Gallinago media) 2001-05-18 Borreby Mose
144 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
145 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2001-06-18 Tissø
146 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-30 Kofoeds Enge
147 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1982-08-07 Ølsemagle Revle
148 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-01-31 Gilleleje Havn
149 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
150 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
151 X Svaleklire (Tringa ochropus)
152 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-08-03 Nørresø, Tønder
153 X Rødben (Tringa totanus)
154 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-05 Ølsemagle Revle
155 X Tinksmed (Tringa glareola)
156 X Sortklire (Tringa erythropus) 1977-09-24 Langeland
157 X Hvidklire (Tringa nebularia)
158 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
159 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
160 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-06 Klydesøen, Vestamager
161 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margrethekog S
162 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-01 Sneum Engsø
163 X Ride (Rissa tridactyla)
164 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-29 Hanstholm Havn
165 X Sabinemåge (Xema sabini) 1991-10-19 Løkken
166 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
167 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
168 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
169 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
170 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen Havn
171 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-26 Hanstholm
172 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
173 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn
174 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1981-05-16 Gilbjerg
175 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
176 X Stormmåge (Larus canus)
177 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-04 Nærum Torv
178 X Svartbag (Larus marinus)
179 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
180 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1983-02-06 Gilleleje Havn
181 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1982-01-09 Gilleleje Havn
182 X Sølvmåge (Larus argentatus)
183 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-10-15 Snogebæk Havn
184 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1992-09-15 Gilleleje Havn
185 * Armensk Måge (Larus armenicus)
186 X Sildemåge (Larus fuscus)
187 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1991-05-18 Lakolk
188 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1980-05-15 Gilbjerg
189 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
190 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
191 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1978-09-16 Gilbjerg
192 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
193 * Rosenterne (Sterna dougallii)
194 X Fjordterne (Sterna hirundo)
195 X Havterne (Sterna paradisaea)
196 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-06-21 Bøtø Nor
197 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1982-08-25 Ølsemagle Revle
198 X Sortterne (Chlidonias niger) 1981-05-09 Gilbjerg
199 X Storkjove (Stercorarius skua) 1981-11-05 Gilbjerg
200 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1980-08-23 Gilbjerg
201 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1977-09-16 Gilbjerg
202 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1991-10-02 Roshage
203 X Søkonge (Alle alle) 1977-11-12 Gilbjerg
204 * Polarlomvie (Uria lomvia)
205 X Lomvie (Uria aalge) 1980-06-01 Gilbjerg
206 X Alk (Alca torda) 1977-11-12 Gilbjerg
207 X Tejst (Cepphus grylle) 1977-11-26 Gilbjerg
208 X Lunde (Fratercula arctica) 1981-11-01 Gilbjerg
209 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1977-05-01 Gilleleje
210 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1978-05-20 Gilleleje
211 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-24 Grenen, Skagen
212 X Islom (Gavia immer) 1982-10-10 Gilleleje
213 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1982-11-20 Gilleleje
214 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
215 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
216 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
217 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1990-09-21 Gilleleje
218 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1977-09-10 Gilleleje
219 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
220 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2018-10-03 Klint
221 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1977-11-20 Gilleleje
222 * Storskråpe (Ardenna gravis)
223 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1977-09-10 Gilleleje
224 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
225 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
226 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1985-05-27 Gilleleje
227 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
228 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
229 X Sule (Morus bassanus) Gilleleje
230 * Brun Sule (Sula leucogaster)
231 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2009-10-12 Esbjerg Havn
232 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
233 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-05-20 Krogsgård Grusgrav
234 X Skestork (Platalea leucorodia) 1991-05-20 Vejlerne
235 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1983-04-30 Værnengene
236 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
237 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
238 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-24 Hov, Vejlerne
239 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-11 Slivsø
240 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-04 Fiil Sø
241 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
242 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
243 X Sølvhejre (Ardea alba) 1988-07-17 Bognæs
244 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-07-23 Ølsemagle Revle
245 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-06 Ørum Sø
246 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
247 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Klintholm, Møn
248 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
249 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
250 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2021-06-28 Samsø
251 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1999-08-29 Lindebjerg, Sorø
252 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2011-09-05 Egerup Strand
253 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-05-03 Skagen
254 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
255 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2005-10-08 Borreby
256 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Nyord
257 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1983-03-20 Gilleleje
258 * Høgeørn (Aquila fasciata)
259 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
260 X Duehøg (Accipiter gentilis)
261 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
262 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
263 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2006-10-15 Juvre, Rømø
264 X Hedehøg (Circus pygargus) 1977-05-01 Gilleleje
265 X Rød Glente (Milvus milvus)
266 X Sort Glente (Milvus migrans) 1982-05-16 Gilleleje
267 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1986-03-17 Gilleleje
268 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
269 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
270 X Musvåge (Buteo buteo)
271 X Slørugle (Tyto alba) 1992-10-12 Gilbjerg
272 * Dværghornugle (Otus scops)
273 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-13 Dalmose
274 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1991-05-19 Sønderjylland
275 X Natugle (Strix aluco)
276 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-01-31 Gurre Sø
277 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-12-29 Teglstrup Hegn
278 X Kirkeugle (Athene noctua) 1981-05-19 Ristinge, Langeland
279 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1983-02-16 Kongelunden
280 X Skovhornugle (Asio otus) 1978-10-18 Gilbjerg
281 X Mosehornugle (Asio flammeus)
282 X Hærfugl (Upupa epops) 1978-05-05 Gilbjerg
283 * Ellekrage (Coracias garrulus)
284 X Isfugl (Alcedo atthis) 1976-10-01 Søborg Kanal, Gilleleje
285 * Grøn Biæder (Merops persicus)
286 X Biæder (Merops apiaster) 1998-05-23 Røsnæs
287 X Vendehals (Jynx torquilla) 1977-07-25 Marielyst
288 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
289 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-21 Gråsten
290 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1980-04-12 Gilbjerg
291 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
292 * Guldspætte (Colaptes auratus)
293 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1978-05-21 Rågeleje
294 X Grønspætte (Picus viridis) 1978-08-18 Gudenåmuseet
295 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
296 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
297 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
298 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1977-05-01 Gilleleje
299 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
300 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1977-09-25 Langeland
301 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1977-05-01 Gilleleje
302 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-10 Ballum Forland
303 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-12-03 Bøvling Klit
304 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1980-04-01 Gilleleje
305 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-12 Årslev Engsø
306 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
307 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed, Lolland
308 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
309 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-26 Skovmose, Als
310 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
311 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-26 Halk Nor
312 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
313 X Pirol (Oriolus oriolus) 1978-05-20 Gilbjerg
314 X Skovskade (Garrulus glandarius)
315 X Husskade (Pica pica)
316 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
317 X Allike (Coloeus monedula)
318 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
319 X Råge (Corvus frugilegus)
320 X Sortkrage (Corvus corone)
321 X Gråkrage (Corvus cornix)
322 X Ravn (Corvus corax)
323 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
324 X Sortmejse (Periparus ater)
325 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1983-04-29 Stoubæk Krat
326 X Sumpmejse (Poecile palustris)
327 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1991-05-19 Skast Mose
328 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
329 X Musvit (Parus major)
330 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1979-05-27 Utterslev Mose
331 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1991-01-19 Ishøj Strand
332 X Hedelærke (Lullula arborea)
333 X Sanglærke (Alauda arvensis)
334 X Toplærke (Galerida cristata) 1985-08-26 Slagelse
335 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1987-10-10 Gilbjerg
336 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-15 Ishøj Strand
337 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
338 X Digesvale (Riparia riparia)
339 X Landsvale (Hirundo rustica)
340 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
341 X Bysvale (Delichon urbicum)
342 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1991-05-10 Gilbjerg
343 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
344 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
345 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
346 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-26 Stevns Fyr
347 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1981-10-18 Gilbjerg
348 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1982-10-22 Gilbjerg
349 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-18 Blåvand
350 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
351 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-26 Stevns Fyr
352 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
353 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
354 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
355 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
356 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
357 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1993-05-28 Christiansø
358 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
359 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1993-06-26 Vejlerne
360 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
361 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
362 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
363 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-18 Vestvolden
364 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
365 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
366 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
367 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
368 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
369 X Gulbug (Hippolais icterina)
370 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
371 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Blåvand
372 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1980-05-11 Gilbjerg
373 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1980-05-31 Vaserne
374 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1988-05-17 Vestamager
375 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
376 X Munk (Sylvia atricapilla)
377 X Havesanger (Sylvia borin)
378 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1994-08-09 Christiansø
379 X Gærdesanger (Curruca curruca)
380 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
381 X Tornsanger (Curruca communis)
382 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
383 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2004-05-06 Kongelundsfortet
384 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
385 * Makisanger (Curruca subalpina)
386 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
387 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
388 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1981-04-13 Gilbjerg
389 X Fuglekonge (Regulus regulus)
390 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
391 X Spætmejse (Sitta europaea)
392 X Træløber (Certhia familiaris)
393 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1991-05-20 Draved Skov
394 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-12 Køge
395 X Stær (Sturnus vulgaris)
396 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
397 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
398 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
399 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
400 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
401 X Solsort (Turdus merula)
402 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
403 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-31 Universitetsparken, København
404 * Brundrossel (Turdus eunomus)
405 X Sjagger (Turdus pilaris)
406 X Vindrossel (Turdus iliacus)
407 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
408 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
409 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
410 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
411 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
412 X Rødhals (Erithacus rubecula)
413 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
414 X Blåhals (Luscinia svecica) 1978-05-20 Gilbjerg
415 X Nattergal (Luscinia luscinia)
416 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-21 Vallensbæk Sø
417 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
418 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Mandø
419 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
420 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1977-05-31 Gilbjerg
421 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1989-09-01 Blåvand
422 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
423 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
424 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
425 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft
426 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
427 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1991-03-10 Bulbjerg
428 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1988-10-15 Gilbjerg
429 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
430 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
431 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-21 Gilleleje Havn
432 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-01 Ishøj Strand
433 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
434 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-17 Stevns Kridtbrud
435 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Esbjerg Havn
436 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
437 X Vandstær (Cinclus cinclus)
438 X Gråspurv (Passer domesticus)
439 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
440 X Skovspurv (Passer montanus)
441 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
442 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
443 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-27 Hirtshals
444 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
445 X Jernspurv (Prunella modularis)
446 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
447 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
448 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1978-04-26 Gilbjerg
449 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
450 X * Storpiber (Anthus richardi) 2006-10-17 Thadesvej, Rømø
451 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
452 X Markpiber (Anthus campestris) 1977-05-01 Gilbjerg
453 X Engpiber (Anthus pratensis)
454 X Skovpiber (Anthus trivialis)
455 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-13 Mandø
456 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1992-09-13 Gilbjerg
457 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2001-12-24 Kousbækken, Rebild Bakker
458 X Skærpiber (Anthus petrosus)
459 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
460 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
461 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1977-10-15 Gilbjerg
462 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
463 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
464 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
465 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1980-07-11 Smidstrup Strand
466 X Grønirisk (Chloris chloris)
467 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
468 X Tornirisk (Linaria cannabina)
469 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
470 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
471 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1989-01-29 Gilbjerg
472 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
473 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
474 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1983-04-17 Gilbjerg
475 X Stillits (Carduelis carduelis)
476 X Gulirisk (Serinus serinus) 1978-10-18 Gilbjerg
477 X Grønsisken (Spinus spinus)
478 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1978-03-12 Gilbjerg
479 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
480 X Bomlærke (Emberiza calandra)
481 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
482 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
483 * Klippeværling (Emberiza cia)
484 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
485 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1978-05-05 Gilbjerg
486 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-18 Tornby Klitplantage
487 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1995-09-19 Christiansø
488 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
489 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1995-09-19 Christiansø
490 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
491 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
492 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
493 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
494 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
495 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
496 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger By
497 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
498 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer