Danske Arter

Danske Arter

Jens Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jens Christensens kryds

Dette er Jens Christensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1994-04-26 Raghammer (Bornholm)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2000-06-11 Ugleenge (Bornholm)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-05-20 Ugleenge (Bornholm)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-01-23 Humledal (Bornholm)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1970-10-15 Hasle Sydstrand (Bornholm)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1993-11-01 Ølene (Bornholm)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1993-03-28 Svinemose (Bornholm)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2002-10-14 Pedersker (Bornholm)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-03-08 Udkæret (Bornholm)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1998-01-11 Nexø Havn (Bornholm)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1993-10-08 Ølene (Bornholm)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2014-12-19 Nexø (Bornholm)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2009-08-03 Vestre Sømark (Bornholm)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1972-04-02 Rø Plantage (Bornholm)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2016-09-16 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1993-05-23 Ølene (Bornholm)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1995-04-23 Østerlars (Bornholm)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-01-18 Sorthat Odde (Bornholm)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1994-04-23 Svinemose (Bornholm)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1993-05-23 Ølene (Bornholm)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1976-04-19 Nexø Sydstrand (Bornholm)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1993-09-30 Ølene (Bornholm)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2004-04-13 Nexø Sydstrand (Bornholm)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1993-04-25 Svinemose (Bornholm)
33 X Spidsand (Anas acuta) 1993-11-01 Ølene (Bornholm)
34 X Krikand (Anas crecca) 1993-04-25 Svinemose (Bornholm)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1976-06-15 Ferskesø (Bornholm)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1993-11-01 Ølene (Bornholm)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-12-07 Gurre Sø (Helsingør)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1993-05-23 Ølene (Bornholm)
41 X Bjergand (Aythya marila) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1977-03-20 Nexø Sydstrand (Bornholm)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1967-03-29 Frederiksø (Christiansø)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1994-11-12 Svinemose (Bornholm)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1993-10-25 Ølene (Bornholm)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1994-03-12 Raghammer (Bornholm)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1996-05-19 Hammeren (Bornholm)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-04 Hammerodde (Bornholm)
63 X Mursejler (Apus apus) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1972-05-11 Kystklipper ved Slotslyngen (Bornholm)
77 X Huldue (Columba oenas) 1972-04-03 Østre Sømark (Bornholm)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1993-09-30 Ølene (Bornholm)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1971-08-09 Blåvands Huk (Varde)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2002-05-14 Hammeren (Bornholm)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1993-04-25 Svinemose (Bornholm)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1972-05-23 Olsker (Bornholm)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1976-06-09 Vellensby (Bornholm)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2000-07-21 Hundsemyre (Bornholm)
90 X Blishøne (Fulica atra) 1993-03-28 Svinemose (Bornholm)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1993-05-23 Ølene (Bornholm)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1994-08-07 Svinemose (Bornholm)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1993-03-28 Svinemose (Bornholm)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1972-04-15 Bastemose (Bornholm)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1973-04-14 Hvide Odde-Sorthat (Bornholm)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1994-04-26 Raghammer (Bornholm)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1970-08-01 Nexø Sydstrand (Bornholm)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1995-09-20 Ølene (Bornholm)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2002-10-14 Grødby (Bornholm)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1996-08-23 Nexø Sydstrand (Bornholm)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1999-09-23 Dueodde (Bornholm)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1999-06-29 Salthammer (Bornholm)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1972-05-23 Bodilsker Sandstensbrud (Bornholm)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-08-29 Pedersker (Bornholm)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1999-08-07 Bro Odde (Bornholm)
120 X Storspove (Numenius arquata) 1999-04-30 Hammeren (Bornholm)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1999-08-07 Dueodde (Bornholm)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1991-08-24 Ølene (Bornholm)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2000-07-21 Salthammer (Bornholm)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2000-07-21 Salthammer (Bornholm)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1994-05-09 Ølene (Bornholm)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1989-07-27 Salthammer (Bornholm)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2000-07-21 Salthammer (Bornholm)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1995-05-20 Dueodde (Bornholm)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2000-08-05 Dueodde (Bornholm)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1999-08-07 Salthammer (Bornholm)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1970-01-24 Hammeren (Bornholm)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1996-05-22 Salthammer (Bornholm)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-08-21 Salthammer (Bornholm)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1993-05-15 Svinemose (Bornholm)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1970-10-18 Dueodde (Bornholm)
145 X Tredækker (Gallinago media) 1967-05-04 Christiansø (Christiansø)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1974-06-07 Vallensgårdsmose (Bornholm)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1991-08-24 Salthammer (Bornholm)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1998-08-26 Dueodde (Bornholm)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1999-08-07 Salthammer (Bornholm)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1994-04-01 Ølene (Bornholm)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2021-11-14 Saltvandssøen (Tønder)
155 X Rødben (Tringa totanus) 1995-04-10 Ølene (Bornholm)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2019-04-20 Udkæret (Bornholm)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1994-05-09 Ølene (Bornholm)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1999-07-28 Ølene (Bornholm)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1994-05-14 Ølene (Bornholm)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1970-10-23 Hammerodde (Bornholm)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1995-10-01 Galløkken (Bornholm)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1990-06-02 Bastemose (Bornholm)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1992-10-15 Hvide Odde-Sorthat (Bornholm)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2016-08-16 Salthammer (Bornholm)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2016-10-13 Dueodde (Bornholm)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1972-05-11 Kystklipper ved Slotslyngen (Bornholm)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2004-01-24 Bro Odde-Dueodde ud for gangbroen (Bornholm)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-26 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1972-05-11 Kystklipper ved Slotslyngen (Bornholm)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2002-10-14 Hasle Havn (Bornholm)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-08-15 Salthammer (Bornholm)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1972-05-11 Kystklipper ved Slotslyngen (Bornholm)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1979-07-22 Nebbe Odde-Hvide Odde (Bornholm)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1993-08-22 Dueodde (Bornholm)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2000-07-22 Dueodde (Bornholm)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1993-08-22 Dueodde (Bornholm)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2003-04-28 Hammeren (Bornholm)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2007-05-17 Bastemose (Bornholm)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2005-05-14 Udkæret (Bornholm)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1971-09-12 Dueodde (Bornholm)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1996-07-16 Dueodde (Bornholm)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1971-08-05 Blåvands Huk (Varde)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1991-09-29 Salthammer (Bornholm)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 1999-01-07 Hasle Havn (Bornholm)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1999-04-30 Hammeren (Bornholm)
208 X Alk (Alca torda) 1999-03-30 Hammeren (Bornholm)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-11-05 Roshage og havet ud for (Thisted)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2006-06-16 Sorthat Odde (Bornholm)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1971-08-10 Blåvands Huk (Varde)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2019-08-04 Ølene (Bornholm)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2004-04-27 Bodilsker (Bornholm)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-09-09 Dueodde (Bornholm)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-11-06 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1995-10-21 Hammeren (Bornholm)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2016-09-17 Sneum Digesø (Esbjerg)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1970-03-30 Hundsemyre (Bornholm)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-05-28 Ferskesø (Bornholm)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1993-06-25 Svinemose (Bornholm)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2000-03-28 Ølene (Bornholm)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1999-03-30 Hammeren (Bornholm)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1990-06-02 Bastemose (Bornholm)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1995-09-13 Dueodde (Bornholm)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1997-09-20 Dueodde (Bornholm)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-10-07 Rispebjerg (Bornholm)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1971-10-16 Ølene (Bornholm)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1993-01-09 Poulsker Plantage (Bornholm)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1993-03-28 Svinemose (Bornholm)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1993-04-25 Svinemose (Bornholm)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-05-17 Hammeren (Bornholm)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1993-10-24 Dueodde (Bornholm)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1976-06-10 Grødby (Bornholm)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1993-10-24 Dueodde (Bornholm)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1993-09-30 Ølene (Bornholm)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1993-03-28 Svinemose (Bornholm)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2014-07-12 Pedersker (Bornholm)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1995-05-28 Kystklipper omkring Kongestole (Bornholm)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 1971-03-30 Tokkekøb Hegn (Allerød)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2016-04-14 Gamleborg (Bornholm)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2016-11-02 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1996-04-06 Ølene (Bornholm)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1993-03-06 Rutsker Højlyng (Bornholm)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1971-05-07 Hammeren (Bornholm)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1971-05-03 Hammeren (Bornholm)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2010-08-19 Gadeby (Bornholm)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1993-09-23 Rønne (Bornholm)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1970-04-27 Hammeren (Bornholm)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1992-04-15 Skovgårdsløkken (Bornholm)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1994-03-20 Raghammer (Bornholm)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1994-04-24 Raghammer (Bornholm)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1976-05-17 Bastemose (Bornholm)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1995-09-04 Ølene (Bornholm)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1994-05-09 Ølene (Bornholm)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2013-02-02 Dueodde (Bornholm)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1970-12-27 Rønne (Bornholm)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1993-05-23 Ølene (Bornholm)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1976-06-10 Olsker (Bornholm)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1993-10-02 Boderne (Bornholm)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1972-05-23 Hammeren (Bornholm)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1993-10-07 Svinemose (Bornholm)
318 X Husskade (Pica pica) 2000-04-24 Hammeren (Bornholm)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1971-10-23 Nylars (Bornholm)
320 X Allike (Coloeus monedula) 1994-03-12 Raghammer (Bornholm)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1994-04-01 Ølene (Bornholm)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1971-05-01 Hammeren (Bornholm)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1999-04-30 Hammeren (Bornholm)
325 X Ravn (Corvus corax) 1978-09-09 Poulsker Plantage (Bornholm)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1999-03-30 Hammeren (Bornholm)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1994-03-12 Raghammer (Bornholm)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-01-27 Troldsting (Thisted)
329 Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1993-10-07 Svinemose (Bornholm)
332 X Musvit (Parus major) 1993-10-07 Svinemose (Bornholm)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1989-05-26 Bastemose (Bornholm)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1990-11-04 Svinemose (Bornholm)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1972-05-21 Hammeren (Bornholm)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1993-09-30 Ølene (Bornholm)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1998-03-25 Rønne Havn (Bornholm)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1993-10-31 Dueodde (Bornholm)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1993-05-24 Vallensgårdsmose (Bornholm)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1995-09-04 Ølene (Bornholm)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1998-04-10 Carl Nielsens grusgrav (Bornholm)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1993-11-01 Ølene (Bornholm)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-09 Salthammer (Bornholm)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-09-26 Rønne nord, Sejersgård (Bornholm)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-20 Svaneke (Bornholm)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1993-04-25 Svinemose (Bornholm)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1993-10-07 Svinemose (Bornholm)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2007-06-06 Gråmyr (Bornholm)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1973-06-01 Strandmarken (Bornholm)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1974-06-10 Bastemose (Bornholm)
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1990-07-13 Poulsker (Bornholm)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-05-16 Rønne (Bornholm)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2013-06-01 Nexø Sydstrand (Bornholm)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1993-05-23 Svinemose (Bornholm)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1999-06-29 Nexø Sydstrand (Bornholm)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2002-05-14 Hammeren (Bornholm)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1972-05-24 Hammeren (Bornholm)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1975-06-08 Hundsemyre (Bornholm)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1970-05-17 Borreby Mose (Slagelse)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1993-05-24 Vallensgårdsmose (Bornholm)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2001-05-22 Hammeren (Bornholm)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1994-04-24 Raghammer (Bornholm)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2000-07-21 Hundsemyre (Bornholm)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1995-03-25 Blykobbe Plantage (Bornholm)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1993-10-07 Svinemose (Bornholm)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1994-03-12 Raghammer (Bornholm)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1995-05-16 Blykobbe Plantage (Bornholm)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1993-11-01 Ølene (Bornholm)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-07-30 Tranekær Slot m/borgsø (Langeland)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1993-06-26 Svinemose (Bornholm)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1970-04-24 Hammeren (Bornholm)
404 X Solsort (Turdus merula) 1996-03-29 Ølene (Bornholm)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-03-20 Bispebjerg (København)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde (Bornholm)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1974-06-07 Ekkodalen (Bornholm)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1993-09-30 Ølene (Bornholm)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1993-09-30 Ølene (Bornholm)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1993-04-25 Ravnekær (Bornholm)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1994-05-24 Raghammer (Bornholm)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1993-10-07 Svinemose (Bornholm)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1971-04-03 Hammeren (Bornholm)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1991-06-02 Lobbæk (Bornholm)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2000-04-24 Hammeren (Bornholm)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1996-05-06 Slotslyngen (Bornholm)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1972-05-23 Hammeren (Bornholm)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1971-05-07 Hammeren (Bornholm)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1991-09-29 Ølene (Bornholm)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1994-05-14 Ølene (Bornholm)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1973-05-13 Stavehøl (Bornholm)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2003-10-03 Fyldområde, Rønne Vesthavn (Bornholm)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1994-04-24 Raghammer (Bornholm)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-22 Vestre Sømark (Bornholm)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1993-04-25 Svinemose (Bornholm)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1994-05-14 Ølene (Bornholm)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2009-04-30 Nexø (Bornholm)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1971-05-29 Blykobbe å (Bornholm)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1993-04-25 Svinemose (Bornholm)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2013-09-29 Hammeren (Bornholm)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1972-05-23 Hammeren (Bornholm)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1993-09-30 Ølene (Bornholm)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1971-09-12 Dueodde (Bornholm)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2016-11-02 Astrup Engsø (Tønder)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1970-03-27 Salthammer (Bornholm)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1993-09-30 Ølene (Bornholm)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1993-09-30 Ølene (Bornholm)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1993-05-23 Svinemose (Bornholm)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1993-10-07 Svinemose (Bornholm)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1976-05-30 Hammershus (Bornholm)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1994-03-12 Raghammer (Bornholm)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1999-01-21 Rønne Havn (Bornholm)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1994-04-24 Raghammer (Bornholm)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-11-07 Åker (Bornholm)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-05-11 Vestre Sømark (Bornholm)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1995-12-25 Rønne nord, Sejersgård (Bornholm)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1999-09-30 Dueodde (Bornholm)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1993-10-07 Svinemose (Bornholm)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-10-13 Rønne (Bornholm)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1999-03-28 Hammeren (Bornholm)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1972-05-27 Christiansø (Christiansø)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1993-03-28 Svinemose (Bornholm)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1992-09-13 Dueodde (Bornholm)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1993-10-24 Dueodde (Bornholm)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-06-19 Raghammer (Bornholm)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1993-05-24 Vallensgårdsmose (Bornholm)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1970-04-27 Hammeren (Bornholm)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-12-09 Sydhavnstippen (København)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1993-05-17 Ølene (Bornholm)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer