Danske Arter

Danske Arter

Niels Jørgen Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Jørgen Jensens kryds

Dette er Niels Jørgen Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-08-12 Starup (Haderslev)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-26 Hjerndrup (Haderslev)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-03-05 Vedbøl Sø (Haderslev)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-04-20 Halk Hoved (Haderslev)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-04-27 Mandø, nordøstlige forland (Esbjerg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-09-28 Hindemade (Haderslev)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-08 Ballum Enge (Tønder)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) Halk nor
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2023-02-27 Uge
11 X Grågås (Anser anser) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2023-02-02 Slivsø, Hoptrup
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-03-14 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-02-05 Toftum Enge, Rømø (Tønder)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-08 Ballum Enge (Tønder)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1981-05-04 Haderslev inderdam
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-03-23 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-01-22 Kongens Mose (Tønder)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-11-21 Halk Hoved (Haderslev)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-04-15 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-02-07 Hejlsminde Nor (Kolding)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-02-22 Mølleåen
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-04-15 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-04-07 Hindemade (Haderslev)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-04-26 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-10-24 Halk Nor (Haderslev)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-04-26 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-02-07 Hejlsminde Nor (Kolding)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2020-05-04 Sneum Digesø (Esbjerg)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-18 Uge Nørremark (Aabenraa)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-04-05 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-01-03 Kiskelund Plantage (Aabenraa)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-12 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-03-23 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-12-21 Bankel Nor (Haderslev)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-23 Sybergland
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-04-23 Kikhavn (Halsnæs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-02-25 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-11-21 Halk Hoved (Haderslev)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-14 Bankel Nor (Haderslev)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-11-24 Tørning Mølle (Haderslev)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-03-01 Selsø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-01 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-06-10 Lådbjerg Hede, Rømø (Tønder)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-06 Birkepøl Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-08-12 Halk Nor (Haderslev)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-01-08 Haderslev Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-02-25 Ramløse (Gribskov)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-02-13 Haderslev (Haderslev)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-05-28 Hønning plantage
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-04-10 Bjerndrup, Løgumkloster (Tønder)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2021-06-09 Sølsted Mose (Tønder)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2021-06-09 Sølsted Mose (Tønder)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-03-22 Haderslev
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-14 Bankel Nor (Haderslev)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-05 Møllesø, Lille Vildmose (Aalborg)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-03-04 Kongens Mose (Tønder)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-04-15 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-04-26 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-11-21 Halk Hoved (Haderslev)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-03-02 Halk Grund og Speylsgrund, Lillebælt (Haderslev)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-04-05 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Skagen
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-04-17 Halk Nor (Haderslev)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-11 Nagbøl (Kolding)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-08-14 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-04-15 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-20 Ballum Forland (Tønder)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-08-12 Halk Nor (Haderslev)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-04-26 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-15 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-06-05 Lakolk sydsøer
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-05-07 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-04-25 Toftum Enge, Rømø (Tønder)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-10-24 Halk Nor (Haderslev)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-08-14 Saltvandssøen (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-08-14 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-08-14 Højer Vade (Tønder)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-05-04 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-07-22 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-08-14 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-05-09 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2010-10-17 Saltbæk vig
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-12-11 Havnby Rømø
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-08-14 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-10-20 Ballum Forland (Tønder)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-16 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-03-09 Abkær Mose (Haderslev)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-01-14 Bankel Nor (Haderslev)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-04-15 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2019-06-01 Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2011-08-14 Rickelsbüller Kog (Tyskland) (Tønder)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-11-26 Broager Vig (Sønderborg)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-15 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-30 Ulvedybet, Perlen (Jammerbugt)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-04-17 Halk Nor (Haderslev)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-26 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-04-26 Ejsbøl Sø (Haderslev)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-05-09 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-20 Vilsted Sø (Vesthimmerlands)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-14 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-08-11 Blåvands Huk (Varde)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-04-26 Ejsbøl Sø (Haderslev)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-05-04 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-03-21 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-04-08 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-04-26 Ejsbøl Sø (Haderslev)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-11-21 Halk Hoved (Haderslev)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-04-19 Torup Strand (Jammerbugt)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-02-13 Universitetsparken Århus (Århus)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-14 Halk Nor (Haderslev)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-05-04 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-07-31 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-03 Kegnæs Drej (Sønderborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-08-18 margrethe kog
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-05 Haderslev Dam (Haderslev)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-17 Halk Nor (Haderslev)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-03 saltvandssøen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-05-09 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-10-12 Saltvandssøen (Tønder)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-10-15 Havet ud for Lild strand (Thisted)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-08-11 Blåvands Huk (Varde)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2022-10-19 Blåvands hug
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-08-21 Thyborøn Havn (Lemvig)
208 X Alk (Alca torda) 2021-05-27 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2016-08-17 Læsø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-10-15 Havet ud for Lild strand (Thisted)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-06-22 Lyø
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-05-19 Skagen Grenen
214 X Islom (Gavia immer) 2013-05-10 Skagen nordstrand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2023-05-19 Skagen Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-05-10 Skagen nordstrand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2011-08-10 Brunsbjerg (Haderslev)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-05-09 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-04-19 Torup Strand (Jammerbugt)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-14 Halk Nor (Haderslev)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-07 Ribelund
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-04-20 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-04-07 Sølsted Mose (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-07 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-03-25 Søgård Mose, Åbenrå (Aabenraa)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2010-10-31 Hoptrup Enge (Haderslev)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-01-15 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-08-14 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-06-22 Lyø
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2022-07-20 Kongens mose
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-10 Skagen nordstrand
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2012-07-09 Høstemark Skov (Aalborg)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hjortlund By m. omk. marker (Esbjerg)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-27 Tørning Mølle (Haderslev)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-01-12 Hytterkobbel (Haderslev)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-08 Ballum Enge (Tønder)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-05-10 Skagen nordstrand
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-08-14 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-03-25 Søgård Mose, Åbenrå (Aabenraa)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-05-01 Skjern enge
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-02-07 Hejlsminde Nor (Kolding)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-03-25 Søgård Mose, Åbenrå (Aabenraa)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-03-12 Hytterkobbel (Haderslev)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-12-19 Hytterkobbel (Haderslev)
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-26 Tørning Mølle (Haderslev)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-02-15 Hareskovby (Furesø)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-30 Lindet Skov, Gram (Haderslev)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-10-27 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-02-15 Vemmingbund (Sønderborg)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-10-09 Blåvand
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-11-24 Tørning Mølle (Haderslev)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-07 Frøslev Plantage (Aabenraa)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-18 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-04-16 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-12-28 Haderslev (Haderslev)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-03-12 Hytterkobbel (Haderslev)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-04-07 Hytterkobbel (Haderslev)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-11-21 Halk Hoved (Haderslev)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-04-29 Lille Vildmose (Aalborg)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-08-11 Blåvands Huk (Varde)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-11-05 Halk Nor (Haderslev)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-06-26 Stursbøl Plantage (Haderslev)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-18 Sydals, Skovmose (Sønderborg)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-01-11 Marstrup (Haderslev)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-08-07 Halk Nor (Haderslev)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-27 Mandø (Esbjerg)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2018-07-30 Gyttegård Golfbane (Billund)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
318 X Husskade (Pica pica) 2015-03-05 Vedbøl Sø (Haderslev)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2011-03-25 Kværs Plantage (Sønderborg)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-27 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-27 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-14 Halk Nor (Haderslev)
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-12-19 Haderslev (Haderslev)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-03-25 Kværs Plantage (Sønderborg)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-08-13 Lerskov Plantage (Aabenraa)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-03-23 Tørning Mølle (Haderslev)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-05 Haderslev (Haderslev)
332 X Musvit (Parus major) 2010-12-28 Haderslev (Haderslev)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-04-27 Novrup Grusgrav (Esbjerg)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-05-01 Vest Stadil
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-04-16 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-04-20 Halk Nor (Haderslev)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2023-08-06 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2010-09-20 Margrethe kog
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-07 Hindemade (Haderslev)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-07 Hindemade (Haderslev)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-24 Hindemade (Haderslev)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-02-02 Hytterkobbel (Haderslev)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-06-02 Vesterskov Haderslev
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-12 Mandø Sydøstkrat
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-18 Blåvands hug
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2021-10-27 Mandø by
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands hug
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-06-14 Ullerup skov
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-06-17 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-14 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-06-09 Diernæs Made (Haderslev)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-09 Diernæs Made (Haderslev)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-25 Sønderbro langeland
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-04-24 Hindemade (Haderslev)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-14 Teglholt Skov (Haderslev)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-06-11 Tinglev mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-12-05 Haderslev (Haderslev)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-10 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-10-09 Blåvand
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-20 Hindemade (Haderslev)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-26 Hindemade (Haderslev)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-04-06 Lerskov Plantage (Aabenraa)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-02-02 Hytterkobbel (Haderslev)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-21 Haderslev (Haderslev)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-03-12 Hytterkobbel (Haderslev)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-02-02 Hytterkobbel (Haderslev)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-03-04 Draved Skov (Tønder)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-03-23 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-20 Juvre, Rømø (Tønder)
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-21 Haderslev (Haderslev)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-02-28 Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-02-28 Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-17 Haderslev Fjords munding (Haderslev)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-03-01 Lerskov (Aabenraa)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-08-13 Lerskov Plantage (Aabenraa)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-02-13 Haderslev (Haderslev)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-04-25 Hindemade (Haderslev)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-08 Hindemade
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-06-10 Lakolk By, Rømø (Tønder)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-05-10 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-10-11 Haderslev (Haderslev)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-16 Haderslev (Haderslev)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-08-21 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-04-10 Abkær mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-20 Halk Nor (Haderslev)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-11-24 Tørning Mølle (Haderslev)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-05-14 Møllehus, Tønder (Tønder)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-02-13 Haderslev (Haderslev)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-19 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-08-12 Halk Nor (Haderslev)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-03-23 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-23 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-05-01 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-02-06 Gram Slotssø (Haderslev)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-11-06 Årøsund (Haderslev)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-05 Haderslev (Haderslev)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-12-05 Haderslev (Haderslev)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-12-05 Haderslev (Haderslev)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-12-28 Haderslev (Haderslev)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-10-19 Halk Nor (Haderslev)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-10-27 Mandø (Esbjerg)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-04-12 Tinglev Mose (Aabenraa)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-04-10 Abkær mose
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2021-01-30 Fanø Strand, syd (Fanø)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-02-08 Tisvilde Hegn
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-08-13 Lerskov Plantage (Aabenraa)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-11-14 Gribskov Midt, nordlige del (Gribskov)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-03-23 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-11-14 Gribskov Midt, nordlige del (Gribskov)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-01-24 Hillerup enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-02-21 Hejsager Strand (Haderslev)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-06-26 Hjerndrup (Haderslev)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-12-05 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-04-05 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer