Danske Arter

Danske Arter

Tonny Ravn Kristiansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Tonny Ravn Kristiansens kryds

Dette er Tonny Ravn Kristiansens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1985-04-08 Vind hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-27 Bygholm vejle
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2011-06-19 Vejrum Vestsø
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-18 Holløse Bredning
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-10 Lille vildmose
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1995-03-28 Geddal enge
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2008-09-03 Skjern enge
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-01 Skjern enge
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-04-13 Harboøre tange
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2000-11-05 Roshage Hanstholm
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-12 Nørre vorupøre
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-16 Blåvand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-13 Blåvand/ hvidbjergstrand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-12 Blavands hug
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-11-28 Nørrestrand Horsens
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-19 Selsø sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-07 Hanstholm havn.
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-17 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgeballe.
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-06-17 Lille vildmose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-06-29 Lille vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinø
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2007-07-29 Brund
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-23 Viskum
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-08 Harboøre tange
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-22 Agger tange
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-22 Rømø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-15 Lakolk
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-06 Agger tange
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-23 Grønningen Blåvand
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-12 Ølsemagle revle
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-05 Borre horsens fjord
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-09 Saltvandssøen sv Hjørne på stenrevlen.
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-09 Vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Sønderho Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted sø
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margethekog syd.
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-29 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-11 Hirtshals havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-05 Nærum
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Århus å
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-09-30 Bagenkop Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Agger tange
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1992-05-25 Vejlerne
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-02-01 Fredeikshavn
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen Skagen
214 X Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2015-11-14 Ørhage
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-07-29 Ørhage
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2006-05-18 Grenen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-25 Tobberup
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-05-26 Vejlerne
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2012-05-27 Han Vejle
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-14 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-11 Madsted
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Værnengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta)
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-20 Storsig Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-14 Kåstrup nf skive
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Bjerregård strand
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2000-05-19 Pælebakke klit
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-15 Flagbakken
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2012-05-28 Syd for hulsig
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-21 Hulsig hede
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2000-12-20 Øster hjermitslev enge
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris Mors
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-27 Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-20 Hanstedresavatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1990-01-20 Viborg
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-06 Hesselholt skov
281 X Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Tved Plantage Thy
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-05 Gråsten søerne.
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-11 Ballum forland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2006-02-24 Agger tange
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvands hug
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-08-03 Harboøre tange
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-17 Blåvands hug
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-09 Agger Tange.
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-22 Hanstholm fyrhave
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2023-09-22 Hanstholm fyrhave
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-27 Kalø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-19 Skallingen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1995-05-19 Blåvands hug
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-05-16 Bækbygård strand
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-21 Blåvands hug
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-02 Vust Holme, Vejlerne,
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-09 Blåvands hug
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-19 Skagen.
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2022-10-14 Ejstrup strand.
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-10-24 Sidselbjerg
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-30 Strandby havn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1996-08-10 Arup holm
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-25 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-12-27 Frederikshavn
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-20 Rødhus Rimtmestervej 15
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Russerbakkevej- Hirtshals
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-01-29 Mønsted by
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejbjerg plantage
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger by.
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer