Danske Arter

Danske Arter

Jan Badura


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jan Baduras kryds

Dette er Jan Baduras Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-01-14 Køge Sydstrand (Køge)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-06-07 Vetterslev (Ringsted)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2016-12-04 Firemileskoven (Solrød)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-02-25 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2019-02-09 Lille Vildmose (Aalborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2016-12-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2016-12-10 Reersø Havn (Kalundborg)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2019-05-25 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2016-12-18 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-02-09 Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-11-25 Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-04-24 Holmesø (Brøndby)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-09-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2019-04-13 Kobæk Sø (Slagelse)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2023-05-04 Kattinge Vig (Roskilde)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2016-12-10 Flasken incl. enge (Kalundborg)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-06-29 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2016-12-30 Staunings Ø (Solrød)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-05-25 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-03-30 Amager Fælled (København)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-17 Holløse Bredning (Gribskov)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-04-01 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-06 Tempelkrogsøen (Holbæk)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-04-01 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2016-12-18 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-30 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2016-12-10 Flasken incl. enge (Kalundborg)
34 X Krikand (Anas crecca) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-16 Store Dynd (Køge)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-06-11 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-07-26 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-12-03 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-11-03 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-19 Sybergland (Kerteminde)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2018-03-29 Korshage (Odsherred)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-02-24 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-02-04 Sejrø Bugten (Ramsaromr. 17) (Kalundborg)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-12-20 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-10-14 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-02-04 Sejrø Bugten (Ramsaromr. 17) (Kalundborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2016-12-26 Damhussøen (København)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-08 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-02-04 Sejrø Bugten (Ramsaromr. 17) (Kalundborg)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø Sø området
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø området
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-12 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2022-11-03 Hald (Halsnæs)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-07 Gl. Havdrup Mose (Solrød)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-03-11 Køge Sønakke (Stevns)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2016-12-25 Firemileskoven (Solrød)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2021-04-22 Hostrup, Tønder (Tønder)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2016-12-10 Reersø Havn (Kalundborg)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-02-12 Strandholm Sø (Lolland)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2021-06-26 Søndervang (Rørvig) (Odsherred)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-09-10 Køge Nordstrand (Køge)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinøøster (Vordingborg)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-12 Borreby Park (Slagelse)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-04 Halseby Sø (Slagelse)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-08-04 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-05-13 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-12 Nordhavnstippen, København
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2016-12-10 Flasken incl. enge (Kalundborg)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2019-05-13 Tempelkrogsøen (Holbæk)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-12 Borreby Mose (Slagelse)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2016-12-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-07-16 Staunings Ø (Solrød)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2019-07-09 Ølsemagle Revle (Køge)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-08-04 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-02-25 Hyllekrog (Lolland)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-05-14 Borreby Mose (Slagelse)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-05-25 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-05-02 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-07-19 Staunings Ø (Solrød)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2016-12-10 Flasken incl. enge (Kalundborg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-07-19 Staunings Ø (Solrød)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-03-12 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-09-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-07-19 Staunings Ø (Solrød)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-10 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2018-07-19 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-07-19 Staunings Ø (Solrød)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-11 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-08-26 Lejsø (Slagelse)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-03-26 Ølsemagle Revle (Køge)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-02-12 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2023-09-11 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-10 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2023-09-28 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2020-05-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-12 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-05-09 Klosterskoven (ved Viby) (Køge)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-04-07 Elleenge (Roskilde)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-08-12 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2017-09-10 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-05-02 Kysing Næs (Odder)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-12 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-04-14 Firemileskoven (Solrød)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-25 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-02-04 Havnsø (Kalundborg)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-04-30 Bøtø nor
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-10 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-06-11 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-05-13 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-13 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-10-29 Børstrup Hage (Gribskov)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-10-12 Odden Færgehavn (Odsherred)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-07-16 Staunings Ø (Solrød)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-03-28 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-02-04 Sejrø Bugten (Ramsaromr. 17) (Kalundborg)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-02-16 Gilleleje Havn (Gribskov)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2023-03-18 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-08-12 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-08-26 Lejsø (Slagelse)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-05-10 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-03-26 Ølsemagle Revle (Køge)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-06-05 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-28 Ravnstrup Sø og Knoldeng (Næstved)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-05-26 Køge Nordstrand (Køge)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-04 Holløse Bredning (Gribskov)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-10 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-06-11 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-09-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-07-16 Staunings Ø (Solrød)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2018-09-09 Ballum Sluse (Tønder)
205 X Søkonge (Alle alle) 2017-10-29 Børstrup Hage (Gribskov)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-10-29 Børstrup Hage (Gribskov)
208 X Alk (Alca torda) 2017-12-09 Gilleleje Havn (Gribskov)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-02-04 Sejrø Bugten (Ramsaromr. 17) (Kalundborg)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2023-08-15 Faaborg Havn (Faaborg-Midtfyn)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-10-29 Børstrup Hage (Gribskov)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-10-13 Gedser Odde (Guldborgsund)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-05 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-11-16 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-12-09 Gilleleje Havn (Gribskov)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2023-05-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2019-08-26 Næsbyskov (Slagelse)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-09-09 Trørød (Rudersdal)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-28 Marup Mose (Holbæk)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-08-04 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-05-07 Gl. Havdrup Mose (Solrød)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2023-11-12 Nygårds Mølle (Frederikshavn)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-08 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-29 Tamosen (Sorø)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-06-23 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-05-12 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Klintholm Havn og By (Vordingborg)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-08-26 Lejsø (Slagelse)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2021-07-10 Nordsamsø (Samsø)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2023-09-04 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2023-05-13 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2023-11-12 Volstrup Hede (Frederikshavn)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-03-11 Køge Sønakke (Stevns)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2016-12-18 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-09 Ravnstrup Sø og Knoldeng (Næstved)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2016-12-30 Staunings Ø (Solrød)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-31 Han Vejle (Thisted)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-09-07 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-06-08 Moser og agerland ved Jordemodervej (Ringsted)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-02-11 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-02-28 Sandager på Lolland (Guldborgsund)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-29 Hørhaven (Næstved)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-02-12 Strandholm Sø (Lolland)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2016-12-04 Firemileskoven (Solrød)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-14 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2016-11-13 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-19 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-03-07 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-03-04 Køge Lystbådehavn (Køge)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2016-12-30 Ølsemagle Revle (Køge)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2016-12-10 Reersø Havn (Kalundborg)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-20 Sårup (Thisted)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-15 Melby Overdrev (Halsnæs)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-02-17 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-03-27 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2016-12-17 Nivå lergrave (Fredensborg)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-11-25 Asserbo Plantage (Halsnæs)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-05-01 Kalby Skov & Plantage og Skærbæk Plantage (Tønder)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2016-12-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-08-14 Bjergene, Fårevejle (Odsherred)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-10-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-09-08 Køge Nordstrand (Køge)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-14 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-10-14 Kyndby Huse-Røglerne (Frederikssund)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-20 Dragsholm Slot (Odsherred)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-29 Tamosen (Sorø)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2023-05-13 Pælebakke Klit (Frederikshavn)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2016-12-11 Karlstrup Mose (Solrød)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2016-12-10 Gørlev By (Kalundborg)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2016-12-03 Firemileskoven (Solrød)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2016-12-26 Damhusengen (København)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-12 Krønge (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-02-04 Skarresø samlet (Kalundborg)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2016-12-26 Damhusengen (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-04-29 Firemileskoven (Solrød)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-10-15 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-03-11 Magleby Skov (Stevns)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2016-12-03 Firemileskoven (Solrød)
332 X Musvit (Parus major) 2016-11-27 Tueholms Sø (Vallensbæk)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-05-10 Råmosen (Ballerup)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2016-12-18 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-25 Hyllekrog (Lolland)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-02-10 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-01-14 Køge Sydstrand (Køge)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-05-26 Køge Nordstrand (Køge)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-24 Ravnstrup Sø og Knoldeng (Næstved)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-05-12 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2016-12-03 Firemileskoven (Solrød)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-12 Gribskov, Strøgårds vang & Tibberup Holme (Hillerød)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-06-03 Jøvet ved Fyns Hoved (Kerteminde)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-27 Vestre Kirkegård (København)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-10-15 Ho Plantage (Varde)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-10-22 Stevns Fyr (Stevns)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-19 Sønder Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-14 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-23 Hesede Skov (Faxe)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-25 Odense Lufthavn (Nordfyns)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-10 Kongelunden del 2 (NØ-del af skoven) (Dragør)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-07 Gundsømagle Sø (Roskilde)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-14 Borreby Mose (Slagelse)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Blåvand, Mosen (Varde)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-31 Vigersted By (Ringsted)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-06-03 Gundsømagle Sø (Roskilde)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-21 Firemileskoven (Solrød)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-06-03 Gundsømagle Sø (Roskilde)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-07-15 Sjælsø vest (Allerød)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-27 Tryggevælde Ådal (Stevns)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-06-10 Haraldsted Sø (Ringsted)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-29 Firemileskoven (Solrød)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-14 Borreby Park (Slagelse)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-25 Nordhavnstippen/Stubben (København)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-06 Eskebjerg Vesterlyng (Kalundborg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-12 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-04-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2016-11-14 Brøndbyvester (Brøndby)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2016-11-14 Brøndbyvester (Brøndby)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2016-12-17 Nivå lergrave (Fredensborg)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2016-11-14 Brøndbyvester (Brøndby)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-12-10 Bispebjerg Kirkegård (København)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-07-02 Agger Tange (Thisted)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-03-04 Halseby Sø (Slagelse)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-10-21 Nordhavnstippen/Stubben (København)
404 X Solsort (Turdus merula) 2016-12-03 Firemileskoven (Solrød)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-20 Køge Sydstrand (Køge)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Odde (Bornholm)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2016-12-03 Firemileskoven (Solrød)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2016-12-03 Firemileskoven (Solrød)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-01-04 Brøndbyvester (Brøndby)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-25 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-14 Borreby Park (Slagelse)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2016-12-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-09-09 Rickelsbüller Kog (Tyskland) (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-28 Ravnstrup Sø og Knoldeng (Næstved)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2023-06-08 Amager Fælled (København)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-07 Gl. Havdrup Mose (Solrød)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2019-06-08 Jægersborg Hegn (Rudersdal)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-08-26 Kruusesminde (Slagelse)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-30 Sjælsø vest (Allerød)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-04-30 Sjælsø vest (Allerød)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-05-10 Melby Overdrev (Halsnæs)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-14 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-08-26 Kruusesminde (Slagelse)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2023-11-27 Roshage og havet ud for (Thisted)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-03 Skansehage (Odsherred)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-02-04 Strids Mølle (Holbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2016-12-30 Ølsemagle Revle (Køge)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose (Odense)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-02-27 Solrød Strand (Solrød)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-05-11 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-12-16 Lagunen (Slagelse)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Magleby Skov (Stevns)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2016-12-18 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-23 Hesede Skov (Faxe)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-19 Hornbæk Havn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-10-15 Reersø Havn (Kalundborg)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2016-12-03 Firemileskoven (Solrød)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-03-12 Borreby Park (Slagelse)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-15 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2016-12-30 Staunings Ø (Solrød)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2021-05-29 Birkemose (Sydfalster) (Guldborgsund)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2016-11-27 Gilleleje Havn (Gribskov)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2016-12-30 Køge Nordstrand (Køge)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-04-08 Firemileskoven (Solrød)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2016-12-30 Ølsemagle Revle (Køge)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-12-26 Damhusengen (København)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-12-24 Køge Sydstrand (Køge)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-11-25 Melby Overdrev (Halsnæs)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-09-30 Roneklint (Vordingborg)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2017-11-04 Parnas (Sorø)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2016-12-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2016-12-17 Nivå lergrave (Fredensborg)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2022-09-21 Højerup, Stevns (Stevns)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2016-12-18 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-05-12 Højby Huse (Lejre)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-01 Sortemose (Egedal - / Furesø Kommune) (Egedal)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-19 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-20 Tornby Klitplantage (Hjørring)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-14 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvands Huk
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-02-25 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer