Danske Arter

Danske Arter

Henrik Kisbye


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Kisbyes kryds

Dette er Henrik Kisbyes Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1989-06-16 Budsemarke, Møn
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1979-05-01 Kattehale Skov
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1999-10-26 Bøtø Nor
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1980-05-18 Tissø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Gunderslevholm
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1980-10-19 Vest Stadil Fjord
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1982-03-21 Tissø
15 X Dværggås (Anser erythropus) 1997-12-28 Røde Bro, Porsmosen
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1980-10-20 Vest Stadil Fjord
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2002-03-24 Skjern Å
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1980-09-28 Sevedø
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 1980-05-18 Tissø / Hallebyore
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1992-05-01 Vejlerne
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-20 Maderne, Præstø Fjord
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-04-03 Solbjerg Engsø
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1987-07-03 Nivå
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-05 Stege Jordbassiner
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-01 Skjern Å
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-14 Rosklide
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1986-02-09 Gilleleje Havn
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-09 Ølsemagle Revle
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-14 Nr. Vorupør
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-16 Blåvand/Hvidbjerg Strand
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-10 Vesterlyng
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1980-04-13 Sejerø
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-28 Asserbo Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-19 Damhussøen
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-20 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1991-07-04 Høgildgård Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-28 Gilbjerg Hoved
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2013-11-04 Gilleleje
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-08 Fællesfolden
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-06 Birkepøl
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 1979-05-01 Kattehale Skov
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1992-05-25 Christians Ø
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-04 Tårbæk
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex) 1998-05-12 Strøby Enge
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Skov og Dybsø
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke, Møn
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-30 Fuglehave Nakke, Roden Fed
92 X Trane (Grus grus) 1982-05-16 Gilbjerg Hoved
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1983-02-09 Ishøj Strand
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1980-05-10 Utterslev Mose
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-07 Lejsø
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-24 Klydesøen
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-01 Søborg Sø
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-07 Ølsemagle Revle
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1981-06-13 Hove Grusgrav
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1981-08-22 Ølsemagle Revle
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-15 Rømø Sønderstrand
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-05 Agger Tange
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1996-05-05 Skjern Enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 1980-04-26 Indd. areal på Vestamager
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1981-08-15 Kongelunden
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1980-05-18 Tissø / Hallebyore
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1983-02-02 Gilleleje Havn
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Forland
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-22 Ishøj Strand
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-12 Staunings Ø
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-10-01 Ølsemagle Revle
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-21 Bøjden Nor
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1994-10-24 Køge Sydstrand
142 X Tredækker (Gallinago media) 1992-05-31 Grønjordssøen
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-26 Borreby Mose
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-05-02 Kongelunden
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1982-08-22 Ishøj Strand
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-02-02 Gilleleje Havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøen
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-14 Ølsemagle Revle
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1980-05-03 Ølsemagle Revle
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1986-08-19 Aflandshage
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Sneum Engsø
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1980-11-09 Sejerø
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-23 Karlslunde Strand
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1980-05-18 Tissø
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Havn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-06 Hanstholm Havn
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-11-06 Peblingesøen
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum Gadekær
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1982-04-07 Skagen Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1984-04-15 Skagen Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1992-02-03 Ravelinen
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-03-22 Utterslev Mose
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1990-05-16 Grønjordssøen
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1987-07-01 Ølsemagle Revle
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-20 Kongelunden
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1982-08-18 Ølsemagle Revle
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 1980-09-18 Vaserne
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1997-10-02 Børstrup Hage
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2000-10-13 Præstø Fed
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1983-08-14 Ølsemagle Revle
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 1983-02-09 Hundige Havn
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2016-10-29 Børstrup Hage
204 X Lomvie (Uria aalge) 1984-10-21 Gilleleje
205 X Alk (Alca torda) 1980-11-09 Sejerø
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1980-04-13 Sejerø
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2001-11-01 Børstrup Hage
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1980-04-13 Sejerø
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 1980-10-22 Vesterhavet ud for Vest Stadil Fjord
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2011-04-30 Skagen Nordstrand
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2001-11-01 Børstrup Hage
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1986-11-01 Børstrup Hage
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1997-10-02 Børstrup Hage
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2011-09-15 Gilleleje Havn
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1997-08-08 Nyord
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1987-05-06 Rødkilde Højskole
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1986-11-01 Børstrup Hage
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1984-01-01 Thorsminde Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-01 Vestamager
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1994-06-03 Nyord
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1980-05-02 Vaserne
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-06 Susåen ved Skelby
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-22 Værneengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2008-05-04 Hegnede Bugt
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Klydesøen, Vestamager
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 1982-08-15 Indd. areal på Vestamager
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-05-23 Hegnede Bugt
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2013-04-23 Klitbo, Skagen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-26 Vesterris Plantage
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2011-04-30 Skagen Nordstrand
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2011-04-25 Skagen
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-10-01 Søholm, Stevns
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2007-10-13 Mandehoved, Stevns
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1979-05-01 Kattehale Skov
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-06-05 Rejsby Enge
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1982-05-16 Gilbjerg Hoved
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1982-05-16 Gilbjerg Hoved
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1981-02-08 Tystrup-Bavelse
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-11-16 Hillerup Enge
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 2000-07-08 Sdr. Sejerslev
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-20 Store Frederikslund Skov
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2002-03-28 Brogård Plantage
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-05 Gurre Sø
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Jægersborg Dyrehave
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1991-07-05 Lem
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1983-02-13 Kongelunden
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1982-02-20 Nivå Bugt
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-04-27 Gundsømagle Sø
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-22 Budsemarke Mose
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1987-05-01 Magleby, Møn
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-02-16 Gråsten Slotshave
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 1994-04-18 Dejbjerg Plantage
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1982-05-20 Vaserne
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1981-09-20 Stigsnæs
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-09-30 Ballum Sluse
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-03-12 Valby gastårn
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1982-03-07 Vaserne
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Lidsø
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Borre Grusgrav, Møn
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-24 Blåvand
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-23 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1981-05-25 Kongelunden
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1979-05-01 Kattehale Skov
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1982-04-09 Skagen
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2002-03-28 Filsø
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1982-04-17 Utterslev Mose
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1987-06-11 Budsemarke Mose
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1980-05-03 Ishøj Torv
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1980-10-24 Vest Stadil Fjord
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1994-05-24 Christians Ø
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-04 Staunings Ø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2012-04-28 Hejresøen, Amager
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1979-05-01 Kattehale Skov
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-16 Gl. Hviding Kirke
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1991-09-30 Christians Ø
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2006-11-19 Gedser
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-03 Ishøj Strand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-02 Fællesskoven, Stevns
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1987-05-29 Jydelejet
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1982-05-20 Vaserne
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1992-05-28 Christians Ø
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1980-06-02 Vaserne
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1991-05-28 Sømosen, Ballerup
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1980-08-02 Hammeren
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-07 Høvblege, Møn
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-11 Blåvand
386 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-07 Høvblege, Møn
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1994-04-16 Mandø
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1981-07-09 Sønderskoven, Als
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-12 Køge
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-17 Tane Sø
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1981-04-26 Hovvig
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-13 Frederiksværk
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1980-08-23 Grib Skov
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 1991-09-27 Christians Ø
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-06-06 Ishøj Strand
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2015-10-10 Gedser
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2014-04-26 Nakkehoved Fyr
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1983-05-29 Kongelunden
421 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken, Gentofte Sø
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1981-07-10 Sønderborg Havn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-14 Ebeltoft Havn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-10-17 Ishøj Strand
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gilleleje Strand
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-01 Ishøj Strand
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-03 Stevns Kridtbrud
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitse, Lolland
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2002-05-05 Stege Jordbassiner
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1980-09-28 Stigsnæs
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2004-10-04 Søvang, Amager
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1983-08-21 Ølsemagle Revle
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1996-02-15 Ølsemagle Revle
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1980-04-13 Sejerø
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1981-07-08 Sønderskoven, Als
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1991-02-03 Trekronergade, Valby
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-01-22 Grib Skov
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 1998-06-09 Gl. Næstved Kirkegård
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1980-10-22 Vest Stadil Fjord
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1980-10-24 Vest Stadil Fjord
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1987-05-10 Ålebæk Strand
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge Sydstrand
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-21 Hellebæk
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-15 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer