Danske Arter

Danske Arter

Tau Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Tau Rasmussens kryds

Dette er Tau Rasmussens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1975-02-26 Oksby klitplantage
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1964-06-15 Vig
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1964-07-15 Gudmindrup Lyng
5 X Knortegås (Branta bernicla) Blåvand
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-03-31 Margrethe Kog
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1969-12-07 Jægerspris
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Fiil sø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1962-06-15 Utterslev mose, Kbh.
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) Fiil sø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1961-07-15 Sortedamssøen, Kbh.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1968-12-15 Damhussøen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1997-08-09 Bygholm vejle
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1966-06-12 Indd. areal amager
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1971-08-03 Ho Bugt
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1966-06-12 Indd. areal amager
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-09 Lille vildmose
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1966-06-12 Indd. areal amager
29 X Knarand (Mareca strepera) 1971-05-15 Gundsømagle sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1966-06-12 Indd. areal amager
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-06-27 Bygholm vejle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1961-07-15 Sortedamssøen, Kbh.
33 X Spidsand (Anas acuta) 1968-10-15 Aflandshage
34 X Krikand (Anas crecca) 1968-10-15 Aflandshage
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-04-18 skjern enge
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1969-03-30 Damhussøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1962-06-15 Utterslev mose, Kbh.
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1971-06-16 Bromme lillesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2007-11-10 Stubbe sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1961-07-15 sortedamssøen, Kbh.
41 X Bjergand (Aythya marila) 1969-01-15 Damhussøen
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Thoruphul
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-11 Skovshoved havn
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1972-01-01 Enø
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1966-06-12 Indd. areal amager
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2003-04-22 Muldbjerge, Dokkedal
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1967-04-15 Korevlen
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-17 Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) Blåvand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-24 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1969-01-01 Mosede havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1968-02-15 Damhussøen
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1968-01-14 Sjællandsbroen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1967-11-15 Damhussøen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1966-10-15 Korevlen
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-05-11 Vejlerne
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1967-07-15 Kongsøre skov
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 1964-06-15 Brøndbyøster
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1964-06-15 Gudmindrup lyng
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1961-07-15 Gråbrødre torv, Kbh.
77 X Huldue (Columba oenas) Blåvand
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1961-08-15 Brøndbyskoven
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) Gilbjerg
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-15 Bække v. Vejen
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1964-04-15 Brøndbyøster
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1970-01-01 Porsemosen
84 X Engsnarre (Crex crex) 1973-06-10 Tåstrup
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-01 Gulstav mose, Langeland
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-06 Sneum sluse
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1969-06-08 Porsemosen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1962-06-15 Utterslev mose, Kbh.
90 X Blishøne (Fulica atra) 1961-07-15 Sortedamssøen, Kbh.
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1970-04-08 Brøndbyøster
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1968-09-08 Damhussøen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1970-07-27 Blåvand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1962-06-15 Utterslev mose, Kbh.
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1969-04-07 Damhussøen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1968-08-07 Damhussøen
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2004-05-01 v.f. Hjardemål
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1966-06-12 Indd. areal amager
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Viskum
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1966-06-12 Indd. areal amager
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1964-04-15 Trundholm mose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-23 Ølundgårds inddæmning
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1969-10-15 Ishøj strand
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-05-08 Lund Fjord
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1969-11-15 Staunings ø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1966-08-15 Korevlen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1970-07-01 Højby grusgrav
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1968-05-15 Korevlen
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-15 Rømø
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1996-05-09 Skjern enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) Blåvand
120 X Storspove (Numenius arquata) 1969-01-01 Kongelunden
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Enø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Tipperne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1969-09-15 Ølsemagle revle
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Korevlen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1965-07-15 Hanstholmreservatet
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1969-08-31 Ølsemagle revle
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Grønningen, Blåvand
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1969-08-31 Staunings Ø
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1969-01-01 Aflandshage
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1969-10-15 Ølsemagle revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1966-06-12 Indd. areal amager
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1969-10-15 Køge havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1969-01-01 Aflandshage
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-10-17 Skjern enge
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2003-07-13 Galtkær, Brande
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum forland
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-04 Lille vildmose
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1967-12-01 Brøndbyøster
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1970-01-01
145 X Tredækker (Gallinago media) 1970-09-26 Ishøj strand
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1967-01-01 Porsemosen
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-14 Saltvandssøen
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-30 Thissing vig, Mors
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1971-06-01 Avedøre holme
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1971-10-20 Blåvand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1967-01-01 Avedøre holme
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø, Århus
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) Mølleåen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 1966-06-12 Indd. areal amager
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2003-07-13 Bøjden Nor
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1966-06-12 Indd. areal Amager
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1968-09-15 Korevlen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1967-08-15 Korevlen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Sneum forland
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1969-10-15 Køge havn
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1971-10-20 Blåvand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-11-23 Skagen havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1961-07-15 Sortedamssøen, Kbh.
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1969-10-15 Køge havn
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1973-07-29 Blåvand
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1961-07-15 Sortedamssøen, Kbh.
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 1965-01-01 Korevlen
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2009-11-27 (+ 21/12 mmm) Århus havn
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1972-07-23 Blåvand
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1969-03-23 Sjællandsbroen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1961-07-15 Sortedamssøen, Kbh.
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-11-16 Århus havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1968-01-01 Sjællandsbroen
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1971-08-04 Skallingen
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1968-07-16 Korevlen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1966-06-12 Indd. areal amager
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1966-06-15 Korevlen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1969-01-01 Ølsemagle revle
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1967-01-01 Korevlen
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-21 Brabrand Sø
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2007-05-19 Egå engsø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1969-01-01 Damhussøen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1971-08-07 Blåvand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1971-08-05 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1970-07-01 Ishøj strand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1970-09-12 Avedøre Holme
205 X Søkonge (Alle alle) 1971-10-22 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1971-01-01 Blåvand
208 X Alk (Alca torda) 1971-10-17 Blåvand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1968-06-15 Sejrø
210 X Lunde (Fratercula arctica) Blåvand
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1970-07-28 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1970-08-05 Blåvand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 1991-01-09 Lild strand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1980-04-13 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1971-10-21 Blåvand
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1971-10-20 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1971-10-20 Blåvand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1971-10-20 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1971-10-20 Blåvand
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-08-03 Skagen
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1975-08-11 Skallingen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Viborg
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1970-07-27 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1974-10-19 Hanstholm
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-09-29 Urlev enge, Hedensted
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1988-07-16 Sønderlem vig
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1971-05-15 Gundsømagle sø
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-25 Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-11 Hov, Lønnerup Fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-20 Ove sø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1962-06-15 Utterslev mose, Kbh.
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1996-06-14 Bygholm vejle
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1987-06-25 Korevlen
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ørum sø
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1968-04-15 Brøndbyøster skole
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Gilbjerg
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-25 E45 v.f. Støvring
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-21 Smidie v. Bælum
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2005-04-26 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-05-30 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-05-30 Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2005-04-25 Skagen
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1971-12-11 Enø
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1966-01-15 Brøndbyøster
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1965-07-15 Hanstholm reservatet
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1967-11-15 Avedøre Holme
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2005-05-03 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1971-08-03 Rømø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Gilbjerg
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1980-05-21 Kås
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1969-11-03 Bognæs
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1967-11-15 Avedøre Holme
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-06 Jedsted enge
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1964-06-15 Holbæk
274 X Slørugle (Tyto alba) 1988-07-17 Karup å
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2000-01-13 Hanstedreservatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1998-03-02 Kongensbro
278 X Natugle (Strix aluco) 1967-01-01 Stenstrup, Odsherred
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-12-29 Vestskoven
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1971-02-01 Kongelunden
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1977-08-11 Estvadgård, Skive
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1968-10-12 Brøndbyskoven
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1968-01-01 Brøndbyskoven
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1968-01-14 Amager fælled
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1977-05-06 Chr.ø
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) Mølleåen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2000-07-18 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1970-05-01 Korshage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1973-02-11 Susåen
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1963-02-15 Brøndbyøster
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1969-12-07 Jægerspris
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1974-11-05 Oksbøl
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1965-05-15 Brøndbyøster
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1973-05-05 Gilbjerg
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1968-03-15 Aflandshage
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1970-01-01 Damhussøen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-12-17 København
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1970-09-01 Ishøj strand
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø, ÅÅÅrhus
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1966-01-01
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-19 Skovmose, Sydals
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1968-01-14 Amager fælled
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-25 Halk Nor
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1967-05-20 Kongelunden
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1966-07-15 Brøndbyskoven
318 X Husskade (Pica pica) 1961-12-15 Brøndbyøster
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1995-08-03 Højlund skov, Mossø
320 X Allike (Coloeus monedula) 1965-04-15 Brøndbyøster
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1966-06-15 Vestvolden
323 X Sortkrage (Corvus corone) Blåvand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1965-05-15 Gudmindrup lyng
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1965-10-27 Brøndbyøster
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1968-07-16 Gudmindrup lyng
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1967-05-15 Kagsmosen
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Sølsted mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1962-02-15 Brøndbyøster
332 X Musvit (Parus major) 1961-10-15 Brøndbyøster
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1979-07-17 Skive Ådal
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1974-10-22 Lund fjord, Vejlerne
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1966-01-01
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1964-05-15 Gudmindrup lyng
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1972-02-12 Albertslund
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1970-01-01
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1977-05-08 Chr.ø
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1967-06-15 Højby grusgrav
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1964-06-15 Gudmindrup lyng
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1962-06-15 Brøndbyøster
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-09 Årslev engsø, Århus
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) mølleåen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Kongelunden
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1982-05-26 Chr.ø
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1973-10-17 Blåvand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1981-09-27 Chr.ø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1974-10-24 Blåvand
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1982-09-27 Chr.ø
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-22 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1966-06-12 Indd. areal amager
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1968-01-01
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2004-05-18 Sønderborg, downtown
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1973-06-05 Kongelunden
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1970-06-07 Hovvig
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1983-09-03 Chr.ø
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Porsemosen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1984-05-27 Chr.ø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Kagsmosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1966-06-12 Indd. areal amager
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1971-01-01
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1982-05-19 Chr.ø
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1971-06-02 Porsemosen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1968-05-15
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1966-06-12 Indd. areal amager
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1967-06-15 Knudshoved odde
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1968-05-15
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1967-05-15 Gudmindrup lyng
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1983-05-21 Chr.ø
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Blåvand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1967-04-15 Gudmindrup lyng
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1962-01-15 Brøndbyøster
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1969-12-07 Jægerspris
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1967-05-20 Kongelunden
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1973-02-11 Herlufsholm
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1984-05-20 Chr.ø
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1967-05-15 Brøndbyøster
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-18 Tane sø
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1971-04-01 Ishøj strand
404 X Solsort (Turdus merula) 1961-08-15 Brøndbyøster
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-03-23 Nivå
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1967-12-15 Brøndbyøster
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1968-12-15 Damhussøen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1968-04-15 Brøndbyskoven
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1970-05-01 Gilbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1970-05-01 Korshage
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1962-01-15 Brøndbyøster
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1970-05-10 Korshage
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1967-06-15 Porsemosen
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1969-05-20 Fedtmosen
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm fyr
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1970-05-01 Gilbjerg
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1982-05-23 Chr.ø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1970-09-14 Damhussøen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1968-06-16 Brøndbyvester
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1967-05-15 Gudmindrup lyng
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 1983-05-09 Chr.ø
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1970-05-10 Korshage
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1971-07-30 Blåvand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1981-09-27 Chr. Ø
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1968-05-15 Korevlen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-03 Hanstholm Havn
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-03 Thorsminde Havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby havn
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1969-01-12 Damhussøen
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1961-07-15 Gråbrødre torv, Kbh.
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1962-05-18 Brøndbyøster
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-12-06 Hirtshals
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1963-04-15 Brøndbyøster
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1967-06-15 Trundholm mose
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-05-03 Frederikshavn havn N.
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1965-05-15 Gudmindrup lyng
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1970-09-26 Avedøre Holme
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1966-01-01
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1965-06-15 Gudmindrup lyng
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1967-06-15 Gudmindrup lyng
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1982-10-07 Chr.ø
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1970-09-27 Ishøj strand
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2003-01-08 Århus havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1968-02-15 Ishøj strand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1961-11-15 Brøndbyøster
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1963-03-15 Brøndbyøster
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1969-12-07 Jægerspris
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-12-29 Frederikshavn
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1962-02-15 Brøndbyøster
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1976-05-24 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1961-12-15 Brøndbyøster
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1969-03-23 Amager fælled
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1965-06-15 Gudmindrup lyng
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1970-09-27 Ishøj strand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1971-08-01 Blåvand
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1972-10-25 Vallensbæk
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1980-01-19 Flyndersø
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1969-10-15 Trylleskoven
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1980-01-16 Flyndersø
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1968-10-15 Aflandshage
479 X Gulirisk (Serinus serinus) Kongelunden
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1968-02-15 Damhussøen
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1971-12-11 Enø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1969-11-15 Stauningsø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1967-05-15 Trundholm mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1965-05-15 Gudmindrup lyng
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1970-05-10 Korshage
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1977-05-06 Chr.ø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Skagen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1965-05-15 Korevlen
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer