Danske Arter

Danske Arter

Kenneth Bach Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kenneth Bach Christensens kryds

Dette er Kenneth Bach Christensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1999-05-27 Stavad Enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1998-01-31 Glombak, Vejlerne
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1997-10-04 Nors Sø
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) Lille Vildmose
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1998-01-31 Glombak, Vejlerne
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 1996-01-01
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1996-01-01
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1996-01-01
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1999-07-26 Sneum Sluse
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2008-08-28 Nordmandshage
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2019-05-29 Birkesø. Lille Vildmose
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2004-05-02 Sneum Sluse
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-19 Bygholm Vejle
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2002-03-24 Bygholm Vejle
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1999-10-22 Vest Stadil Fjord
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-03-07 Fredericia Havn
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2000-04-16 Mollerup, Silkeborg
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila) 1997-12-21 Øster Hurup Havn
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Tvorup Hul, Tvorup Klitplantage.
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2000-04-29 Nordstrand, Skagen
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-01-08 Bulbjerg
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1997-05-01 Hirsholmene
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Horseklint, Fynshoved
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1997-10-26 Ørhage, Klitmøller
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-12-19 Høve Strand
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-25 Blåvands Huk
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 1998-05-17 Egense Færgeleje
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-07-09 Kærup Holme
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1998-06-26 Vester Thorup Klitplantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2020-11-08 Pikkerbakken, Frederikshavn
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-07 Skagen, Nordstrand.
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tornbakkerimmen, Hulsig.
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Sydals
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas) 1998-04-08 Tjele Langsø
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1999-06-19 Frøslev Mose
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Bække, Vejen.
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 "Stald Grenen" Skagen
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex) 1998-05-14 Brabrand Sø
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-30 Gulstav Mose, Langeland.
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale, Møn.
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1998-05-27 Feltstationen, Vejlerne
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-17 Gravlev Sø
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 1997-08-16 Bygholm Vejle
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1996-01-01 ?
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1996-01-01
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1997-08-09 Ulvedybet
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1998-04-15 Lovns Sø
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2000-04-20 Bulbjerg
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-28 Sneum Engsø, Esbjerg.
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-30 Saltrup, Søborg Sø
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-08 Harboøre Tange
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-16 Fedhage, Præstø
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-16 Lakolk Rømø
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1997-08-16 Bygholm Vejle
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1998-07-19 Stormengene, Rømø
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-08-13 Lakolk Klitsø, Rømø
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk.
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1998-05-15 Lønnerup Fjord, Vejlerne
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1997-09-07 Agger Tange
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1997-05-01 Hirsholmene
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1997-08-16 Bygholm Vejle
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1999-05-13 Frydenstrand, Frederikshavn
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange.
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1998-07-22 Agger Tange
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1998-05-15 Lønnerup Fjord, Vejlerne
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs, Nordjylland
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1998-09-06 Lovns Bredding
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2000-07-01 Nordstrandssøen, Skagen
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-10-06 Vollerum Enge, Stadilø
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-08-31 skelmosevej, Vest Stadil Fjord
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-31 Sneum Forland.
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk klitsø, Rømø.
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1998-10-14 Villerslev, Thy
142 X Tredækker (Gallinago media) 2002-05-17 Kraptårnet Bygholm Vejle
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-05-15 Bygholm Vejle
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1998-09-12 Arup Vejle, Vejlerne
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1999-10-09 Roshage, Hanstholm
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle, nordspids
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1997-08-16 Bygholm Vejle
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-09 Kraptårnet Vejlerne
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-07-23 Bøjden Nor
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 1997-08-16 Bygholm Vejle
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted Sø.
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-28 Bygholm Vejle
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Lolland
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2004-09-21 Ørhage, Klitmøller
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-01 Hirtshals Øststrand.
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-01-31 Hirtshals Havn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-29 Hanstholm Havn
171 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2005-11-27 Kjul Strand, Hirtshals.
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1998-10-15 Hanstholm Havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Grænsedæmningen
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Universitetsparken, Aarhus
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1998-01-21 Hanstholm Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1999-01-03 Esbjerg Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-02-21 Skagen Havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2004-02-09 Øster Anlæg, Aalborg
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1999-04-30 Lakolk Klitsø, Rømø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1999-08-15 Tipperne
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1997-05-01 Hirsholmene
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1998-05-17 Egense
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Agger Tange
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1997-08-16 Hanvejle
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-10 Lille Vildmose.
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-07-26 Kærup Holme
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1999-10-09 Roshage, Hanstholm
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-10-09 Roshage, Hanstholm
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1997-09-07 Agger Tange
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1998-08-23 Ørhage, Klitmøller
202 X Søkonge (Alle alle) 1997-10-26 Ørhage, Klitmøller
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-31 Frederikshavn Havn
204 X Lomvie (Uria aalge) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
205 X Alk (Alca torda) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1997-05-01 Hirsholmene
207 X Lunde (Fratercula arctica) 1998-10-14 Ørhage Klitmøller
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1997-10-26 Ørhage, Klitmøller
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
211 X Islom (Gavia immer) 1998-01-31 Bulbjerg
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1999-05-08 Grenen, Skagen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-09-17 Ørhage, Klitmøller
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1998-04-18 Bulbjerg
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-07-23 Nordmandshage
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1998-08-23 Ørhage, Klitmøller
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2000-07-13 Roshage, Hanstholm
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-08-04 Grenen, Skagen
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1999-08-08 Skallingen
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1997-01-01 Vesløs
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-08 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1996-01-01
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Nordladen Værnengene
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1997-08-16 Bygholm Vejle
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1997-01-01 Vejlerne
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Kraptårnet Vejlerne
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Reservatet, Skagen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2002-05-09 Mandø by.
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene.
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-25 Haurvig, Hvide Sande.
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1996-01-01
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-24 Værnengene
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 1998-11-02 Hindemade, Haderslevdam
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-04 Ræhr grusgrav, Hanstholm
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1997-04-01 Tjele Langsø
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Nedermose, Skagen.
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup, Salling.
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Bjerregård, Nymindegab.
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-05-17 Flagbakken, Skagen
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-05-15 Batterivej, Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2012-05-28 Hulsig, Skagen.
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-05-31 Grenen, Skagen
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2000-12-20 Øster Hjermitslev Enge
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1998-04-10 Flagbakken, Skagen
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris, Mors
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1998-01-21 Lindum Skov
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1998-09-26 Kongelunden
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1998-05-15 Flagbakken, Skagen
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1998-04-10 Flagbakken, Skagen
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2000-04-18 Batterivej, Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-07 Vilslev Enge, Ribe
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 1999-04-27 Ved Fjerritslev, Thy
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Fiilsø.
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-19 Hanstholm
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-18 Hjardemål, Thy.
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-03 Fortunens Indelukke, Jægersborg Dyrehave
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1998-04-15 Gedsted
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-17 Tved Plantage
279 X Skovhornugle (Asio otus) 1998-04-18 Nørager, Hobro
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1999-07-09 Bulbjerg
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-05-06 Bjerghuse, Thorsminde.
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup, Tved Klitplantage.
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1999-06-13 Butterstien, Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1999-04-25 Ellekrattet, Skagen
287 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-15 Batterivej, Skagen.
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-19 Gråsten Slotspark
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1999-04-01 Vaserne
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1997-04-06 Sødal skov, Viborg
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1997-08-16 Hjardemål, Thy
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1998-04-16 Skalsådal Klejtrup
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1998-05-15 Flagbakken, Skagen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1999-12-19 Hanstholm
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1997-10-26 Vejlerne
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø.
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen.
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemosen, Tåstrup.
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1998-04-19 Skalsådal Onsild
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Blåvands Huk
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-25 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1999-06-13 Butterstien, Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2004-01-10 Feldballe.
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1997-12-30 Kalundborg
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1998-11-28 Sølsted Mose
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1998-09-26 Kongelunden
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1999-01-30 Butterstien, Skagen
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1998-02-10 Arup Vejle, Vejlerne
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-04-26 Vestkraft Esbjerg
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø.
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-19 Jagthytten, Vest Stadil Fjord.
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvands Huk
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-10-15 Nørre Lyngvig
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1998-10-11 Hanstholm Fyrhaver
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2001-10-15 Gl. Hvidding Forsamlingshus
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2018-09-30 Hanstholm Fyr
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-20 Tane Sø
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-05-31 Tornby Klitplantage
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvands Huk
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1998-06-22 Tømmerby Fjord, Vejlerne
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2020-06-01 Grenen, Skagen.
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2002-06-10 Frisenfeldt, Gedser
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1998-05-29 Fyrkat, Hobro
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1999-07-10 Selbjerg Vejle
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2001-08-26 Højen Fyr, Skagen
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 "Verdens Ende" Grenen, Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyr, Skagen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1999-12-10 Østre Strandvej 33a, Skagen
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-10 Blåvands Huk.
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1999-02-21 Borgvold, Viborg
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-13 Højenvej, Skagen
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup Vejlerne
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1998-04-19 Kærup Holme, Vejlerne
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Universitetsparken, ZM. København.
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 1999-04-30 Rudbøl Kog
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1999-05-24 Kløvebakken, Fiilsø
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver.
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1998-05-08 Ellekrattet, Skagen
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-06-07 Nordstjernevej, Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2006-05-25 Ellekrattet, Skagen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1998-03-30 Skagen Havn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1999-04-25 Råbjerg, Skagen
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2008-10-16 Grenen, Skagen
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng Blåvand
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-11-20 Vejers Strand
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Fourfelt, Esbjerg.
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1997-12-14 Hald Sø
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand Fyr
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals Havn
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1997-08-09 Ulvedybet
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-05-01 Værnengene
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1997-04-06 Sødal skov, Viborg
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2003-10-07 Vilslev Enge, Ribe
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnengene
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2002-05-18 Damsted Klit, Skagen
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2000-09-23 Mulbjerge
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1998-01-21 Bygholm Vejle
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1997-10-26 Ørhage, Klitmøller
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-13 Assistens Kirkegården, Skagen
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange.
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1998-06-05 Batterivej, Skagen
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1997-10-26 Arup Vejle, Vejlerne
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2000-01-16 Bytterstien, Skagen
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1999-10-17 Blåvand Mose
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1997-10-26 Hanstholm Fyrhaver
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-01-31 Vester Thorup Klitplantage
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1997-11-30 Hjarbæk Fjord
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2002-05-19 Tane sø.
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1999-03-29 Ellekrattet, Skagen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-14 Ritmestervej, Rødhus
481 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Fuglestation.
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen.
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-22 Russerbakkevej, Tornby Klitplantage.
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-10 Mandø
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-05-28 Grenen, Skagen
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Mølleparken, Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø.
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer