Danske Arter

Danske Arter

Jørgen Hulbæk Christiansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Hulbæk Christiansens kryds

Dette er Jørgen Hulbæk Christiansens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1993-03-23 Vind reservatet
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-26 Solbjerg Engsø
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-18 Maderne, Præstø
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1998-04-25 Hovvig Nyk. Sjælland
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-07 Slambassinerne Stege
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-12 Nykøbing Falster
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2008-06-06 Gåsesøen, Ulvshale, Møn
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1977-02-05 Mosede Havn
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-13 Nørre Vorupør
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-17 Blåvands Huk
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand ud for ishuset
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-09-15 Damhussøen
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1984-06-05 Korshage
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerg Hoved
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-09 Flasken, Reersø
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Sydals
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-15 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen, "Stald Grenen" ved bøjlevej
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-01 Gulstav Mose
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-14 Veddelen, Ulvshale, Møn
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø, Falster
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejsø, Lejodde v. Halskov-Korsør
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-03 Klydesøen, Vestamager
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1989-07-28 Feddet, Præstø
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-04 Ølsemagle Revle
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Lakolk Strand
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værneengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-31 Kammerslusen
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-02 Grenen, Skagen
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-30 Ulvshale Nordstrand
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 Ølsemagle Revle
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-26 Borreby Mose
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-25 Borreby Mose
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-05-02 Kofoeds Enge
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemose ved Kelds Nor fyr Sydlangeland.
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-15 Ølsemagle Revle
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-18 Bygholm Vejle
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn, Lolland
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-11 Hirtshals Havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-04 Thorsminde Havn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Havn
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Havn/Sydstrand
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum gadekær
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus Ås udløb fra Brabrand sø
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2001-09-01 Køge Sydstrand
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-16 Køge sydstrand
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-18 Sydvestpynten
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1996-08-24 Feddet, Præstø
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle)
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2012-01-04 Børstrup Hage, Gilleleje
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Grenen
211 X Islom (Gavia immer)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-05-26 Grenen
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1992-01-05 Korshage
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 1993-01-23 Korshage
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-23 Korshage
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Grenen, Skagen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-20 Værneengene
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-04 Bygholm Vejle
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2007-05-24 Batterivej, Skagen
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-07 Værneengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Tim Enge
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-01 Klydesøen
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-15 Nedermosen Skagen
247 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-23 Skagen
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrupvej
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1981-05-05 Skagen
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1988-09-06 Stevns Klint
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-15 Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1980-09-16 Mandehoved, Stevns
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1997-10-16 Højerup, Stevns
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1982-09-23 Bøgeskoven Havn Stevns
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2007-04-30 Batterivej, Skagen
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1981-05-09 Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-07 Vilslev Enge
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 1982-05-26 Skagen, Granly
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-17 Overdrevsskoven Sorø
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-01-30 Horserød Hegn v. Gurre Sø
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-16 Stenholt Vang
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops)
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-24 Østmøn
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-26 Lunden, Gram
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen, Skagen
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2006-05-06 Grenen
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-12-03 Sojakagefabrikken Islands brygge. København
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Arlsev engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1983-05-23 Skagen
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 Kongelunden
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1995-04-23 Korshage
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-02 Stauningsø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2001-04-26 Køge sydstrand
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-10-29 Hovvig Nyk. Sjælland
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-21 Klint Odsherred
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-07-05 Fælleskoven Stevns
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand ved Vesterled og Fyrhaven
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-05 Køge sydstrand
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Odde
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1995-06-03 Højsandet Rørvig
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-05-22 Batteriskoven, Skagen
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-13 Køge
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Thorsbjergvej, Skårup Thy
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-26 Vallensbæk Sø
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-07 Husby Strand, Fyn
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-10-31 Gedser Odde
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-12-03 Gilleleje Havn
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-02 Stevns Kridtbrud
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitze
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbæk Vig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvands Huk
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, Nordhavnstippen, København
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1997-09-25 Højerup, Stevns
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø By
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Odde
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2012-10-03 Hundested Havn
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-16 Hellebæk Avlsgård
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Nedergård Skov, Skovgården, Krejbjergvej 15, Nørre Snede
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Mølleparken, Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer