Danske Arter - Kronologisk

Dennis Jürgensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2020
380 2020-11-01 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde, Bornholm
379 2020-10-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Vejby Strand
378 2020-06-12 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
2016
377 2016-10-19 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Stranden vest for Gilleleje Havn
376 2016-07-30 * Jomfrutrane (Grus virgo) Roden Fed, Lolland
2012
375 2012-09-15 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Gedser fuglestation
374 2012-08-05 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Blåvandshuk
373 2012-05-28 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Flagbakken, Skagen
372 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Grenen, Skagen
2011
371 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
2010
370 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Hejresøen, Vestamager
369 2010-06-08 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Blåvands Huk
368 2010-02-28 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Roskilde Fjord
367 2010-02-17 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand Sø, Århus
2009
366 2009-08-17 Grønspætte (Picus viridis) Lindet Skov
365 2009-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Krejbjergvej 15, Nr. Snede
364 2009-05-05 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Susåen, Skelby
363 2009-04-12 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Spodsbjerg, Hundested
2008
362 2008-10-17 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Grønningen, Blåvand
361 2008-05-28 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav Mose
2007
360 2007-12-28 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg Havn
359 2007-10-24 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Damhussøen
358 2007-10-22 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Melby Overdrev
357 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
356 2007-08-06 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange
355 2007-07-15 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Veddelen, Ulvshale
354 2007-01-15 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække ved Vejen
2006
353 2006-12-29 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø Havn, Nakskov Fjord
352 2006-10-16 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø
351 2006-10-14 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Korshage, Rørvig
350 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) Birkepøl, Sydals
349 2006-06-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Færgehavn
348 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings Ø
2005
347 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Ølsemagle Revle
346 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sneum Forland
345 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lakolk Klitsø, Rømø
2004
344 2004-07-10 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Rømø
2003
343 2003-10-01 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Gjorslev Møllsesø, Stevns
342 2003-08-06 * Triel (Burhinus oedicnemus) Lejodde ved Korsør
341 2003-06-14 * Dværghornugle (Otus scops) Kløvbakken, Fiilsø
340 2003-06-02 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser Fuglestation
339 2003-05-31 * Klippeværling (Emberiza cia) Gedser Fuglestation
338 2003-05-25 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Bygholm Vejle
337 2003-05-21 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Sydvestpynten, Amager
336 2003-04-30 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Øster Hedekrog, Samsø
335 2003-04-15 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Maderne, Præstø
2002
334 2002-05-19 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Værnengene, Tipperne
333 2002-05-05 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Stege Jordbassiner, Møn
332 2002-04-26 * Kohejre (Bubulcus ibis) Haurvig, Hvide Sande
331 2002-04-20 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane Sø
2001
330 2001-11-02 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Køge Sydstrand
329 2001-10-20 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Bjerregård Strand
328 2001-07-31 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Kammerslusen
327 2001-06-10 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Bygholm Vejle, Kraptårnet
326 2001-05-11 * Steppehøg (Circus macrourus) Rejsby Enge
325 2001-05-06 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Alsønderup Enge
324 2001-04-05 Hærfugl (Upupa epops) Korshage
2000
323 2000-09-20 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Stensnæs, Sæby
322 2000-08-10 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Ølsemagle Revle
321 2000-07-26 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Vidåslusen, Højer
320 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg Sø
319 2000-05-26 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Skagen
318 2000-05-16 Turteldue (Streptopelia turtur) Skagen
1999
317 1999-11-14 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Køge Nordstrand
316 1999-11-03 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Fortunen, Jægersborg Dyrehave
315 1999-10-17 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Blåvandshuk
314 1999-09-26 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Gilbjerg Hoved
313 1999-07-26 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Alsønderup Enge
312 1999-07-15 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Præstø Fed
311 1999-06-28 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Bygholm Vejle, Vejlerne
310 1999-06-05 * Kejserørn (Aquila heliaca) Bøtø Nor
309 1999-05-26 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Værnengene
308 1999-05-17 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Saltvandssøen, Margrethe Kog
307 1999-05-09 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Værnsande, Tipperne
306 1999-05-05 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Reservatvej, Vestamager
1998
305 1998-11-24 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Værnengene, Tipperne
304 1998-11-22 * Krognæb (Pinicola enucleator) Gyvelstien, Skagen
303 1998-11-07 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg Havn
302 1998-09-20 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Sydvestpynten, Kongelunden
301 1998-05-30 Biæder (Merops apiaster) Ulstrup, Røsnæs
300 1998-05-03 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Klydesøen, Vestamager
299 1998-02-01 * Polarlomvie (Uria lomvia) Frederikshavn
1997
298 1997-12-29 Sølvhejre (Ardea alba) Tamose/Tystrup Sø
297 1997-10-15 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Blåvand
296 1997-09-06 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Ølsemagle Revle
295 1997-07-25 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Borreby mose
294 1997-07-05 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Køge Sydstrand
293 1997-06-03 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Fællesskoven, Stevns
292 1997-05-30 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Mågenakken, Ulvshale, Møn
291 1997-05-28 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Mågenakken, Ulvshale, Møn
290 1997-05-24 * Ellekrage (Coracias garrulus) Østmøn
289 1997-05-19 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Skagen
288 1997-05-18 Islom (Gavia immer) Skagen
287 1997-05-17 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Ulvedybet, Vejlerne
286 1997-05-15 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Skagen
285 1997-04-26 * Blåvinget And (Spatula discors) Solbjerg Engsø
284 1997-02-20 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Kyndby Vig
283 1997-02-11 Klippedue (Columba livia) Utterslev Mose
282 1997-02-08 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Ballum Enge
1996
281 1996-10-02 Ringdrossel (Turdus torquatus) Blåvand
280 1996-10-01 Slørugle (Tyto alba) Ballum
279 1996-10-01 Fyrremejse (Poecile montanus) Kogsbøl mose
278 1996-09-24 * Pileværling (Emberiza rustica) Nakkehoved Fyr
277 1996-09-08 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Køge Sydstrand
276 1996-08-23 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Ølsemagle Revle
275 1996-08-22 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Damhussøen
274 1996-08-15 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Blåvandshuk
273 1996-07-04 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Stevns Kridtbrud
272 1996-05-03 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Vaserne
271 1996-04-23 Gulirisk (Serinus serinus) Gilbjerg Hoved
270 1996-04-23 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Spodsbjerg, Hundested
269 1996-01-28 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Enghave Brygge, Sydhavnen
1995
268 1995-11-20 Dværggås (Anser erythropus) Gunderslevholm
267 1995-10-04 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Blåvandshuk
266 1995-08-10 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Ølsemagle Revle
265 1995-06-06 Engsnarre (Crex crex) Langstrup Mose
1994
264 1994-10-07 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvandshuk
263 1994-10-06 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvandshuk
262 1994-08-10 Rovterne (Hydroprogne caspia) Ølsemagle Revle
261 1994-08-07 * Damklire (Tringa stagnatilis) Ølsemagle Revle
260 1994-08-07 Rustand (Tadorna ferruginea) Borreby Mose
259 1994-08-07 Skestork (Platalea leucorodia) Arup Vejle
258 1994-06-08 Vagtel (Coturnix coturnix) Bøtø Nor
257 1994-05-22 * Sort Stork (Ciconia nigra) Skagen
256 1994-05-01 Hedehøg (Circus pygargus) Bødkermosen, Møn
255 1994-04-06 Havørn (Haliaeetus albicilla) Bøtø Nor
254 1994-03-11 Ravn (Corvus corax) Trøjborg Slotsruin
253 1994-03-11 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Schackenborg Slotspark
252 1994-03-10 Stor Hornugle (Bubo bubo) Brogård Plantage
251 1994-01-14 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Tissø
1993
250 1993-11-10 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Tømmerupvej ved Rågård, Amager
249 1993-09-28 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Møllekrog, Esrum Sø
248 1993-06-05 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Borreby Mose
247 1993-05-02 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Mandemarke Bakker, Møn
246 1993-03-30 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Parken ved Sorø Akademi
245 1993-01-23 Skægmejse (Panurus biarmicus) Ishøj Strand
1992
244 1992-08-16 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Ølsemagle Revle
243 1992-07-28 * Terekklire (Xenus cinereus) Borreby Mose
242 1992-07-28 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Borreby Mose
1991
241 1991-12-14 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Frederiksværk
240 1991-11-19 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Botanisk Have, København
239 1991-10-02 Sabinemåge (Xema sabini) Blåvands Huk
238 1991-10-01 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Blåvand
237 1991-10-01 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Blåvands Huk
236 1991-08-09 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Fællesfolden, Reersø
1990
235 1990-10-04 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Gilbjerg Hoved
234 1990-09-30 Kirkeugle (Athene noctua) Rousthøje
233 1990-09-30 Storkjove (Stercorarius skua) Storebæltoverfarten
232 1990-09-29 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Blåvand Fuglestation
231 1990-09-28 Lomvie (Uria aalge) Blåvands Huk
230 1990-09-27 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Blåvands Huk
229 1990-09-27 Sule (Morus bassanus) Blåvands Huk
228 1990-09-27 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Blåvands Huk
227 1990-09-27 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Blåvand
226 1990-09-24 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Blåvand
225 1990-09-23 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Blåvand
224 1990-09-23 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Skallingen
223 1990-09-22 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Blåvand
222 1990-02-25 * Sneugle (Bubo scandiacus) Overdrevsskoven, Sorø
221 1990-01-14 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Gunderslevholm
1989
220 1989-12-17 * Høgeugle (Surnia ulula) Ryget, Værløse
219 1989-11-19 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Tranevejle v. Havnsø
218 1989-11-17 Søkonge (Alle alle) Gilbjerg Hoved
217 1989-08-13 * Rosenstær (Pastor roseus) Køge Nord
216 1989-06-04 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Ebberød Dam, Rude Skov
215 1989-05-15 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Vind Hede
214 1989-05-14 Rørdrum (Botaurus stellaris) Tømmerby Fjord
213 1989-05-13 Markpiber (Anthus campestris) Damsted Klit, Skagen
212 1989-05-12 Lapværling (Calcarius lapponicus) Nordstrand, Skagen
211 1989-03-09 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Gastårnet, Valbyparken
210 1989-01-22 * Perleugle (Aegolius funereus) Kongelunden
209 1989-01-21 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Gilbjerg Hoved
208 1989-01-21 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Gilleleje havn
1988
207 1988-10-08 Alk (Alca torda) Gilbjerg Hoved
206 1988-10-01 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Storedal, Stevns
205 1988-10-01 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Storedal, Stevns
204 1988-09-06 Rød Glente (Milvus milvus) Højerup, Stevns
203 1988-09-06 Sort Glente (Milvus migrans) Højerup, Stevns
202 1988-09-06 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Højerup, Stevns
201 1988-06-05 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Bispebjerg Kirkegård
200 1988-05-22 Tredækker (Gallinago media) Bødkermosen, Møn
199 1988-05-22 Pirol (Oriolus oriolus) Bødkermosen, Møn
198 1988-05-22 Aftenfalk (Falco vespertinus) Jydelejet, Møn
197 1988-05-22 Lærkefalk (Falco subbuteo) Jydelejet, Møn
196 1988-05-14 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Gilbjerg Hoved
195 1988-05-08 Natravn (Caprimulgus europaeus) Saltholm
194 1988-05-08 Knarand (Mareca strepera) Saltholm
193 1988-05-01 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Gilbjerg Hoved
192 1988-04-01 Huldue (Columba oenas) Gilbjerg Hoved
191 1988-04-01 Hedelærke (Lullula arborea) Gilbjerg Hoved
1987
190 1987-11-02 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Ishøj Strand
189 1987-08-23 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Ulvshale, Møn
188 1987-05-18 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Selsø
187 1987-04-19 Sortkrage (Corvus corone) Skagen
186 1987-04-19 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Nordstrand, Skagen
185 1987-04-18 Småspove (Numenius phaeopus) Nordstrand, Skagen
184 1987-04-17 Ride (Rissa tridactyla) Hanstholm Havn
183 1987-04-16 Havlit (Clangula hyemalis) Nordstrand, Skagen
182 1987-04-16 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Nordstrand, Skagen
181 1987-04-16 Topmejse (Lophophanes cristatus) Store Klit, Skagen
180 1987-04-15 Gråmåge (Larus hyperboreus) Skagen Havn
1986
179 1986-12-31 Toplærke (Galerida cristata) Rosengårdscenteret, Odense
178 1986-12-28 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Kollekolle, Furesø
177 1986-12-21 Canadagås (Branta canadensis) Kongelundsstranden
176 1986-11-16 Pibesvane (Cygnus columbianus) Tissø
175 1986-10-04 Bramgås (Branta leucopsis) Keldsnor, Langeland
1983
174 1983-08-31 Odinshane (Phalaropus lobatus) Ølsemagle Revle
173 1983-04-17 Blisgås (Anser albifrons) Rødvig, Stevns
1980
172 1980-05-04 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Saltholm
1979
171 1979-05-13 Pungmejse (Remiz pendulinus) Kagsmosen
170 1979-02-11 Sortand (Melanitta nigra) Feddet, Præstø Fjord
169 1979-02-11 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Fakse Ladeplads
168 1979-02-11 Fløjlsand (Melanitta fusca) Feddet, Præstø Fjord
1978
167 1978-04-21 Trane (Grus grus) Islev
1977
166 1977-05-14 Silkehejre (Egretta garzetta) Saltholm
165 1977-05-12 Sortspætte (Dryocopus martius) Storskov ved Furesø
164 1977-04-23 Skarv (Phalacrocorax carbo) Ølsemagle Revle
163 1977-02-08 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Kagsmosen
162 1977-02-06 * Stellersand (Polysticta stelleri) Mosede Havn
1976
161 1976-05-09 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Saltholm
160 1976-05-09 Hortulan (Emberiza hortulana) Saltholm
159 1976-05-09 Mosehornugle (Asio flammeus) Saltholm
158 1976-04-12 Vandrefalk (Falco peregrinus) Kagsmosen
157 1976-01-04 Sangsvane (Cygnus cygnus) Kongelundsstranden
156 1976-01-04 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Kongelunden
1975
155 1975-10-19 Råge (Corvus frugilegus) Kagsmosen
154 1975-10-11 Pibeand (Mareca penelope) Kagsmosen
153 1975-10-08 Duehøg (Accipiter gentilis) Kagsmosen
152 1975-10-01 Natugle (Strix aluco) Kobbelsø, Gedser
151 1975-09-18 Spurvehøg (Accipiter nisus) Kagsmosen
150 1975-08-27 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Ishøj Strand
149 1975-08-24 Brushane (Calidris pugnax) Kagsmosen
148 1975-07-07 Tejst (Cepphus grylle) Læsø
147 1975-06-03 * Rødhovedet And (Netta rufina) Damhussøen
146 1975-05-27 Græshoppesanger (Locustella naevia) Veksø
145 1975-05-26 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Bellahøj skov
144 1975-05-17 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Kastrup havn
143 1975-03-24 Sortmejse (Periparus ater) Jonstrup Vang
142 1975-03-24 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Jonstrup Vang
141 1975-03-02 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Isefjord
140 1975-03-01 Sumpmejse (Poecile palustris) Isefjord
139 1975-03-01 Gravand (Tadorna tadorna) Isefjord
1974
138 1974-11-09 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Kagsmosen
137 1974-11-04 Sjagger (Turdus pilaris) Kagsmosen
136 1974-11-04 Vandstær (Cinclus cinclus) Kagsmosen
135 1974-11-03 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Kagsmosen
134 1974-11-03 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Damhussøen
133 1974-11-03 Bjergand (Aythya marila) Damhussøen
132 1974-11-02 Silkehale (Bombycilla garrulus) Kagsmosen
131 1974-10-27 Halemejse (Aegithalos caudatus) Kagsmosen
130 1974-10-27 Hvinand (Bucephala clangula) Damhussøen
129 1974-10-27 Musvåge (Buteo buteo) Kagsmosen
128 1974-10-26 Grønsisken (Spinus spinus) Kagsmosen
127 1974-10-12 Engpiber (Anthus pratensis) Kagsmosen
126 1974-10-12 Bogfinke (Fringilla coelebs) Kagsmosen
125 1974-10-05 Fiskehejre (Ardea cinerea) Kagsmosen
124 1974-10-05 Fuglekonge (Regulus regulus) Kagsmosen
123 1974-10-05 Rødhals (Erithacus rubecula) Kagsmosen
122 1974-10-01 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Kagsmosen
121 1974-10-01 Vindrossel (Turdus iliacus) Kagsmosen
120 1974-10-01 Krikand (Anas crecca) Kagsmosen
119 1974-06-05 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Ølsemagle Revle
118 1974-06-05 Temmincksryle (Calidris temminckii) Ølsemagle Revle
117 1974-06-05 Dværgryle (Calidris minuta) Ølsemagle Revle
116 1974-06-05 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Ølsemagle Revle
115 1974-06-05 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Ølsemagle Revle
114 1974-06-05 Kærløber (Calidris falcinellus) Ølsemagle Revle
113 1974-06-05 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Ølsemagle Revle
112 1974-06-05 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Ølsemagle Revle
111 1974-06-05 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Ølsemagle revle
110 1974-06-04 Allike (Coloeus monedula) Kagsmosen
109 1974-06-03 Vibe (Vanellus vanellus) Kagsmosen
108 1974-06-03 Blishøne (Fulica atra) Kagsmosen
107 1974-06-02 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Kagsmosen
106 1974-05-30 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Gundsømagle Sø
105 1974-05-27 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Utterslev Mose
104 1974-05-23 Rødben (Tringa totanus) Isefjord
103 1974-05-22 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Kagsmosen
102 1974-05-22 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Kagsmosen
101 1974-05-20 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Kagsmosen
100 1974-05-18 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Kagsmosen
99 1974-05-18 Havesanger (Sylvia borin) Kagsmosen
98 1974-05-12 Tinksmed (Tringa glareola) Kagsmosen
97 1974-05-12 Sølvmåge (Larus argentatus) Kagsmosen
96 1974-05-12 Mursejler (Apus apus) Kagsmosen
95 1974-05-11 Gøg (Cuculus canorus) Kagsmosen
94 1974-05-10 Jernspurv (Prunella modularis) Kagsmosen
93 1974-05-10 Munk (Sylvia atricapilla) Kagsmosen
92 1974-05-10 Sangdrossel (Turdus philomelos) Kagsmosen
91 1974-05-10 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Kagsmosen
90 1974-05-10 Stillits (Carduelis carduelis) Kagsmosen
89 1974-05-08 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Kagsmosen
88 1974-05-08 Sanglærke (Alauda arvensis) Kagsmosen
87 1974-05-08 Digesvale (Riparia riparia) Kagsmosen
86 1974-05-08 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Kagsmosen
85 1974-05-08 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Kagsmosen
84 1974-05-08 Grønirisk (Chloris chloris) Kagsmosen
83 1974-05-08 Fasan (Phasianus colchicus) Kagsmosen
82 1974-05-08 Grågås (Anser anser) Kagsmosen
81 1974-05-07 Knopsvane (Cygnus olor) Kagsmosen
80 1974-05-07 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Kagsmosen
79 1974-05-07 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Kagsmosen
78 1974-05-07 Stormmåge (Larus canus) Kagsmosen
77 1974-05-07 Ringdue (Columba palumbus) Kagsmosen
76 1974-05-07 Landsvale (Hirundo rustica) Kagsmosen
75 1974-05-07 Bysvale (Delichon urbicum) Kagsmosen
74 1974-05-07 Skovpiber (Anthus trivialis) Kagsmosen
73 1974-05-07 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Kagsmosen
72 1974-05-07 Solsort (Turdus merula) Kagsmosen
71 1974-05-07 Musvit (Parus major) Kagsmosen
70 1974-05-07 Skovspurv (Passer montanus) Kagsmosen
69 1974-05-07 Gråspurv (Passer domesticus) Kagsmosen
68 1974-05-07 Stær (Sturnus vulgaris) Kagsmosen
67 1974-05-07 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Kagsmosen
66 1974-05-07 Gråand (Anas platyrhynchos) Kagsmosen
65 1974-05-07 Gråkrage (Corvus cornix) Kagsmosen
64 1974-05-07 Husskade (Pica pica) Kagsmosen
63 1974-05-05 Sortklire (Tringa erythropus) Saltholm
62 1974-05-05 Hvidklire (Tringa nebularia) Saltholm
61 1974-05-05 Dværgfalk (Falco columbarius) Saltholm
60 1974-05-04 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Kagsmosen
59 1974-05-04 Gulspurv (Emberiza citrinella) Isefjord
58 1974-05-01 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Kagsmosen
57 1974-04-29 Atlingand (Spatula querquedula) Kagsmosen
56 1974-04-21 Hjejle (Pluvialis apricaria) Isefjord
55 1974-04-06 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Skærbæk
54 1974-02-20 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Utterslev Mose
53 1974-02-15 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Kagsmosen
52 1974-01-22 Skovhornugle (Asio otus) Utterslev Mose
51 1974-01-22 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Utterslev Mose
50 1974-01-16 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Kagsmosen
1973
49 1973-09-30 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Køge Havn
48 1973-09-30 Skærpiber (Anthus petrosus) Ølsemagle Revle
47 1973-09-30 Rørhøg (Circus aeruginosus) Ølsemagle Revle
46 1973-09-27 Stenvender (Arenaria interpres) Ølsemagle Revle
45 1973-09-27 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Ølsemagle Revle
44 1973-09-27 Sandløber (Calidris alba) Ølsemagle Revle
43 1973-09-27 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Ølsemagle Revle
42 1973-09-27 Sortterne (Chlidonias niger) Ølsemagle Revle
41 1973-09-27 Knortegås (Branta bernicla) Ølsemagle revle
40 1973-08-10 Tornirisk (Linaria cannabina) Kagsmosen
39 1973-08-07 Fjordterne (Sterna hirundo) Kagsmosen
38 1973-07-06 Svaleklire (Tringa ochropus) Kagsmosen
37 1973-07-06 Spætmejse (Sitta europaea) Dyrehaven
36 1973-06-27 Bomlærke (Emberiza calandra) Isefjord
35 1973-06-05 Havterne (Sterna paradisaea) Isefjord
34 1973-06-05 Dværgterne (Sternula albifrons) Isefjord
33 1973-06-05 Tornsanger (Curruca communis) Kagsmosen
32 1973-06-02 Gærdesanger (Curruca curruca) Kagsmosen
31 1973-05-31 Gulbug (Hippolais icterina) Kagsmosen
30 1973-05-27 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Kagsmosen
29 1973-05-27 Nattergal (Luscinia luscinia) Kagsmosen
28 1973-05-16 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Kagsmosen
27 1973-05-06 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Saltholm
26 1973-05-06 Storspove (Numenius arquata) Saltholm
25 1973-05-06 Sildemåge (Larus fuscus) Saltholm
24 1973-05-06 Svartbag (Larus marinus) Saltholm
23 1973-05-06 Vendehals (Jynx torquilla) Saltholm
22 1973-05-06 Savisanger (Locustella luscinioides) Saltholm
21 1973-05-06 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Saltholm
20 1973-05-06 Spidsand (Anas acuta) Saltholm
19 1973-05-06 Skeand (Spatula clypeata) Saltholm
18 1973-05-06 Ederfugl (Somateria mollissima) Saltholm
17 1973-05-05 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Kagsmosen
16 1973-05-05 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Kagsmosen
15 1973-05-05 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Kagsmosen
14 1973-05-01 Strandskade (Haematopus ostralegus) Isefjord
13 1973-05-01 Klyde (Recurvirostra avosetta) Isefjord
12 1973-05-01 Agerhøne (Perdix perdix) Isefjord
11 1973-04-17 Vandrikse (Rallus aquaticus) Kagsmosen
10 1973-04-16 Gransanger (Phylloscopus collybita) Kagsmosen
9 1973-03-11 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Sjællandsbroen
1972
8 1972-10-20 Træløber (Certhia familiaris) Kagsmosen
7 1972-10-17 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Kagsmosen
6 1972-10-15 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Kagsmosen
5 1972-10-15 Isfugl (Alcedo atthis) Kagsmosen
4 1972-10-15 Taffeland (Aythya ferina) Kagsmosen
3 1972-10-15 Troldand (Aythya fuligula) Kagsmosen
2 1972-10-15 Skovskade (Garrulus glandarius) Kagsmosen
1 1972-10-15 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Kagsmosen
Annoncer