Danske Arter

Danske Arter

Erik Vikkelsø Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Erik Vikkelsø Rasmussens kryds

Dette er Erik Vikkelsø Rasmussens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1972-07-18 Karup hede, Midtjylland
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1998-08-02 Hovvig, Rørvig
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) Hovvig, Rørvig
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) Hovvig, Rørvig
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-01-31 Lyngby Møllesø, Lyngby
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-16 Holløse bredning
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-28 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-10-05 Kællingehaven, Roskilde fjord
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-11 slambassiner, Stege, Møn
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1976-11-06 Christianshavns kanal, København
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-18 Skovhoved Havn, København
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-14 Nørre Vorupvør,Nordjylland
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2011-01-22 Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-01-01 Stængehus, Asserbo, Sjælland
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2006-10-15 Hovvig, Rørvig
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø ved Skibby
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1984-06-05 Korshage, Rørvig
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerghoved
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø, Værløse
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-09 Ornum strand, Vesterlyng, Sjælland
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 Birkepøl, Als, Sønderjylland
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe, Hedensted
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav Mose, Langeland
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor, Falster
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-07 Lejsø, Korsør
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2006-05-07 Lidsø, Lolland
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-01 Søborg Mose, Sjælland
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø, Sjælland
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-28 Staunings Ø, Sjælland
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-21 Ballum Enge, kystvejen
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Mærsk Vase, Grønningen, Blåvand
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-08 Nordstranden, Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2006-05-29 Ulvshale, Møn
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-09-02 Kammerslusen, Ribe
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-17 Bøjden Nor, Fyn
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 1969-05-15 Porsemosen, Sjælland
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-26 Borreby Mose, Sjælland
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-22 Thissing Huse, Mors - Øster Assels
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Staunings Ø, Sjælland
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Kelds Nor fyr, Langeland
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle revle
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margrethekog, Højer
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-18 Bygholm vejle, Nordjylland
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-11 Hirtshals havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-30 Nordstranden, Skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Tjæreborg grusgrav
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-04 Nærum gadekær, Sjælland
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-21 Aarhus havn pier 1
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Mellemste Troldholme, juni 1972
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2006-04-26 Korshage, Rørvig
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen Sønderstrand
214 X Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1977-10-01 Korshage, Rørvig
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1971-10-23 Korshage, Rørvig
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-14 Korshage, Rørvig - Scopolis Skråpe (min 7 "Kuhls" i dk)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1981-11-06 Korshage, Rørvig
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1970-10-18 Blåvands Huk
224 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 1993-01-23 Korshage, Rørvig
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1970-10-19 Blåvandshuk
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-23 Korshage, Rørvig
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1975-08-31 Korshage, Rørvig
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1990-02-25 Flyndersøkysten, Rørvig
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-09-25 Hovvig, Rørvig
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-28 Krabtårnet, Bygholm Vejle
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Skelby, Susåen, Næstved
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-14 Værnengene,Tipperne
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-27 Haurvig, Tipperne
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Klydesøen, Amager
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1979-05-26 Korshage, Rørvig
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemarke Mose, Møn
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrupvej, Skive
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-20 Nymindegab, Vestjylland
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1990-05-13 Nykøbing Sjælland
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1985-05-11 Nykøbing Sjælland
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-02-10 Grødby overdrev, Bornholm
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Nyord, Møn
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Try ved Østervrå
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Kogleaks, Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-18 Hillerup enge, Ribe
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Fiilsø, Vestjylland
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-18 Kindertofte skoven, Sorø
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-10-05 Korshage, Rørvig
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-14 Stenholt vang, Hillerød, Sjælland
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1972-04-11 Lind, Herning, Midtjylland
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1972-02-27 Kongelunden, Sjælland
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1971-05-07 Korshage, Rørvig
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-23 Busemarke, Møn
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1969-04-12 Hovvig, Rørvig
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-20 Lunden, Gram Slot
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1969-05-24 Hovvig, Rørvig
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-07 Ballum Sluse
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-12-03 Islands Brygge, København
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø, Aarhus
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfeld, Lolland
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1975-07-22 Ishøj strand, København
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvandshuk, Vestjylland
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1969-01-19 Trylleskoven, Sjælland
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1970-10-21 Fiilsø, Vestjylland
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1996-10-06 Korshage, Rørvig
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-04 Staunings Ø, Sjælland
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2017-08-31 Gedser Odde
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-10-31 Hovvig, Rørvig
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Blåvands Huk
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-01 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2006-10-14 Korshage, Rørvig
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-27 Tane sø, Henne, Vestjylland
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Blåvand, Tipmosen
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-15 Gedser Odde - ringmærket
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Rørvig
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Blåvand, mosen
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1992-06-05 Langesømosen, Rørvig
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-17 Gedser Odde
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1972-06-14 Brabrand sø, Østjylland
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2023-07-20 Grenen, Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1995-06-03 Højsandet, Rørvig
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-07 fyrhaven, Blåvandshuk
390 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-08 Mandemarke bakker, Møn
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1971-04-24 Borgmesterskoven, Rørvig
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-14 Frederiksværk, Sjælland
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat-Muleby, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1970-05-10 Hovvig, Rørvig
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-03-29 Tornved Klitplantage
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-10-17 Ishøj
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gilleleje
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2007-10-27 Dybesø-kysten, Rørvig
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-02 Stevns Kridtbrud, Stevns
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Hummervej, Strandby, Frederikshavn
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup, Nordsjælland
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-12 Hirtshals
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose, Fyn
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1999-05-17 Korshage, Rørvig
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1974-09-29 Korshage, Rørvig
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-29 Grenen, Skagen
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-09-26 Nyeng, Blåvand
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose,København
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1979-05-22 Korshage, Rørvig
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1969-04-04 Amtsplantagen, Rørvig
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1975-03-23 Korshage, Rørvig
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Hønen, Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornved Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-20 Rømø, Sydvestjylland
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-17 Hellebæk, Nordsjælland
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejstrup, Nr. Snede, Østjylland
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvands huk
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-10 Mølleparken, Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger by
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø, Sydvestjylland
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer