Danske Arter

Danske Arter

Søren Bøgelund


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Bøgelunds kryds

Dette er Søren Bøgelunds Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1985-05-10 Vind
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1997-05-18 Saltvandssøen
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2003-05-28 Kraptårnet
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-10-08 Skelmosevej
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1984-03-19 Gyldenstens enge
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2007-05-19 Nyord enge
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-04-21 Rudkøbing Mose
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1983-06-25 Tryggelev Nor
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-11 Lille Vildmose
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1984-05-31 Søholt
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1998-04-11 Keldsnor
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-04-21 Vejlerne
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1985-10-12 Tryggelev Nor
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-05-20 Nielstrup Sø, Sjælland
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-26 Staunsholm
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-10 Sybergland
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2010-03-03 Bagenkop
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-04-18 Søndervig
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1993-05-22 Nordstrand Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2014-05-30 Tranum Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2001-05-25 Hindemade
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1987-05-28 Christiansø
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1984-06-02 Bøtø Nor
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1984-06-03 Tryggelev Nor
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2014-06-01 Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1991-09-21 Tryggelev Nor
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-21 Vejlerne
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1984-06-02 Bøtø Nor
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1984-07-29 Klise Nor
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1985-07-16 Vejlerne
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1984-07-28 Klise Nor
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2018-06-17 Rath, Bagenkop
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-29 Skjern enge
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1984-06-01 Nyord enge
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2007-05-19 Busemarke Mose, Møn
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-15 Lakolk , Rømø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1984-07-29 Keldsnor
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1985-07-17 Harboøre Fjord
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1995-05-25 Klim Fjordholme
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1985-05-18 Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1985-07-17 Harboøre Fjord
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1984-06-01 Nyord enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1997-05-17 Sneum Sluse
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1985-07-16 Agger Tange
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1984-06-01 Nyord enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2001-05-24 Vidåslusen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1984-07-29 Keldsnor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1995-05-25 Bygholmengen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1985-07-17 Harbøre tange
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-06 Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1985-07-17 Harboøre Fjord
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2013-08-25 Ulvedybet
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1993-07-24 Keldsnor
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-20 Bøjden Nor
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1984-06-01 Grængemoserne, Lolland
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2007-09-06 Skagen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2006-05-27 Klæggrav Kammerslusen
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1985-07-17 Harboøre Fjord
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2008-09-27 Bækgård strand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1985-07-17 Harboøre Fjord
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen, Langeland
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2003-05-28 Kraaptårnet Vejlerne
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1985-07-16 Vejlerne
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1984-07-29 Gulstav
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-26 Ballum sluse
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1997-05-17 Sneum Digesø
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-05 Thorsminde Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-07-16 Vejlerne
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1995-05-25 Lyngevej, Vejlerne
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Margrethe Kog, Sønderjyll
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1985-05-18 Nordstrand Skagen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1984-04-29 Fjand
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-08-16 Filsø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1984-05-31 Brundragene Hyllekrog
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2008-06-03 Gulstav Mose, Langeland
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-17 Sneum Digesø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1983-06-25 Fredmosen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1995-09-23 Havet ved Lyngvig
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1985-12-19 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1987-05-30 Christiansø
208 X Alk (Alca torda) 1987-05-30 Christiansø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1985-05-18 Nordstrand Skagen
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1998-05-10 Nordstrand Skagen
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-24 Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1993-05-20 Nordstrand Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2008-04-30 Nordstrand Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1995-05-28 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Blåvand
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1985-05-19 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1999-05-12 Ribe
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1993-05-20 Nordstrand Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2020-10-01 Hanstholm Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-06-18 Ølundgårds Inddæmning
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-06-12 Vår holm Limfjorden
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-27 Vejlerne
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2023-04-25 Vittenbjerg
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-05-20 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-05-04 Sorte Mose, Sydøstfyn
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1989-04-30 Fredmosen, Langeland
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-05-27 Lakolk Klitsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2003-05-30 Rømø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Busemarke Mose, Møn
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-23 Skagen
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1983-09-17 Dovns klint
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 1986-10-01 Dovns Klint
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1983-09-17 Dovns Klint, Langeland
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-04-30 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-05-31 Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø Nor, Falster
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-05-12 Høstemark
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-04-30 Skagen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1984-05-31 Sørupsøerne Lolland
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1993-05-21 Nordstrand Skagen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-23 Rejsby enge
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1993-05-19 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1987-05-31 Hammeren
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1985-05-19 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1993-05-20 Nordstrand Skagen
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2008-05-03 Fakkebjerg, Langeland
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1986-05-18 Nær Varnæs
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-28 Kløvbakken, Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1975-02-25 Æbelø
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 1984-05-31 Kidnakken Lolland
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-11-21 Hareskoven
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1995-09-24 Ringkøbing industrikvarter
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-03-22 Sdr. Feldborg Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2001-05-27 Mandø
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-20 Østmøn
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2003-05-28 No Grusgrav
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1987-05-28 Christiansø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1987-02-14 Grib skov
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1983-09-18 Sydlangeland
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1993-05-19 Nordstrand Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1983-06-25 Fredmosen
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-10-01 Ballum Sluse
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-10-08 Holtervej Skjern enge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1984-06-01 Jydelejet
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Østmøn
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2023-05-13 Pælebakke Klit
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1983-06-26 Gulstav
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-10-13 Dovns klint
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 1998-05-22 Fovslet skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1987-05-16 Draved skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1983-06-25 Ristinge mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1993-05-22 Sandmilen, Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-05-31 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2002-05-18 Fakkebjerg
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1984-06-02 Bøtø skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1984-06-01 Klinteskoven, Møn
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-06-03 Jøvet Fyns Hoved
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-01-11 Vesteregn
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1987-05-28 Christiansø
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1984-05-31 Klostersøen Maribo
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1998-08-15 Kelds Nor, Langeland
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-01 Ljungholm Gods, Lolland
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1984-06-01 Bødkermosen, Møn
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1987-05-28 Christiansø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1987-05-29 Christiansø
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1983-06-25 Fredmosen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1984-05-31 Fuglsang Lolland
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1984-05-31 Møn
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1999-05-14 Hindemade
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1984-05-31 Fuglsang Lolland
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1984-05-31 Fuglsang Lolland
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2001-05-25 Gråsten Slotspark
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2015-07-11 Sejstrup, Ribe
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1985-05-08 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-04-12 Nivå
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1984-06-01 Jydelejet; Møn
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1984-06-02 Marielyst, Falster
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1985-05-18 Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1984-05-31 Fuglsang Lolland
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1984-05-31 Fuglsang Lolland
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1987-05-28 Christiansø
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-06-01 Mols Bjerge
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1987-05-28 Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1998-05-10 Skagen
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1984-05-31 Fuglsang Lolland
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1984-06-01 Jydelejet; Møn
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2001-05-25 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1984-06-03 Tryggelev Nor
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-20 Nordenhuse v. Nyborg
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-16 Kildegårdsvej, Odense
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1984-06-03 Tryggelev Nor
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-08 Keldsnor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1993-05-20 Nordstrand Skagen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1985-05-18 Sandmilen, Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1987-05-31 Hammeren
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1984-06-01 Møn
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1984-06-01 Bødkermosen, Møn
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1984-06-01 Bødkermosen, Møn
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-02-14 Grib skov
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1984-06-02 Marielyst, Falster
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1987-05-31 Hammeren
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1993-09-25 Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1988-05-13 Christiansø
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2017-05-24 Christiansø
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger By
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer