Danske Arter - Kronologisk

Ole Kjuel Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
312 2022-11-14 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Ølsemagle Revle (Køge)
311 2022-11-13 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ejby (Køge) (Køge)
310 2022-10-17 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Tipmose
309 2022-10-11 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger by
308 2022-09-25 Lapværling (Calcarius lapponicus) Højerup, Stevns (Stevns)
307 2022-09-09 Dværgfalk (Falco columbarius) Borreby Mose (Slagelse)
306 2022-06-02 Pirol (Oriolus oriolus) Fiskebæk Skov (Guldborgsund)
305 2022-05-16 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
304 2022-05-04 Tredækker (Gallinago media) Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
303 2022-03-20 * Triel (Burhinus oedicnemus) Nordhavnstippen
302 2022-03-07 * Perleugle (Aegolius funereus) Vrøgum Klitplantage
301 2022-03-06 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten, Dyrehaven
300 2022-02-13 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Selsø
299 2022-02-13 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø
2021
298 2021-11-28 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Nykøbing bugt
297 2021-11-01 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Asserbo Plantage (Halsnæs)
296 2021-10-25 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
295 2021-08-10 * Damklire (Tringa stagnatilis) Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
294 2021-07-26 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
293 2021-06-28 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Nordsamsø (Samsø)
292 2021-06-16 Havterne (Sterna paradisaea) Lejsø (Slagelse)
291 2021-05-26 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
290 2021-03-15 Dværggås (Anser erythropus) Holmene/ Rørmose, Kobæk (Slagelse)
289 2021-02-05 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov)
288 2021-01-31 * Mandarinand (Aix galericulata) Hammerum (Herning)
287 2021-01-16 * Prærietrane (Antigone canadensis) Svinø (landsby) (Vordingborg)
286 2021-01-12 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
2020
285 2020-12-13 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Høve Strand (Odsherred)
284 2020-12-07 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
283 2020-12-01 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Hovvig, Odsherred (Odsherred)
282 2020-11-18 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Sønderho (Fanø)
281 2020-11-13 * Storpiber (Anthus richardi) Melby Overdrev (Halsnæs)
280 2020-11-09 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Nordhavnstippen/Stubben (København)
279 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
278 2020-11-02 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde (Bornholm)
277 2020-10-31 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Bøgeskov Havn (Stevns)
276 2020-10-27 * Gråsejler (Apus pallidus) Salgårdshøj (Gribskov)
275 2020-10-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Salgårdshøj (Gribskov)
274 2020-10-26 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
273 2020-10-25 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Næstved)
272 2020-10-16 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
271 2020-10-10 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Dybesø (Odsherred)
270 2020-09-29 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Mose, enge og marker nordøst for Marup (Holbæk)
269 2020-09-03 Lærkefalk (Falco subbuteo) Mandehoved (Stevns)
268 2020-07-02 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Damhussøen (København)
267 2020-06-21 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
266 2020-06-18 Rovterne (Hydroprogne caspia) Søholm Engsø (Stevns)
265 2020-06-18 Gulirisk (Serinus serinus) Højerup, Stevns (Stevns)
264 2020-06-13 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Kongelunden del 2 (NØ-del af skoven) (Dragør)
263 2020-06-13 Natravn (Caprimulgus europaeus) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
262 2020-06-12 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Lille Vildmose (Aalborg)
261 2020-06-12 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Surender by/agerland (Syddjurs)
260 2020-06-12 Biæder (Merops apiaster) Sønderjylland
259 2020-06-09 Vagtel (Coturnix coturnix) Englerupgård (Ringsted)
258 2020-06-09 Skovhornugle (Asio otus) Englerupgård (Ringsted)
257 2020-06-07 * Indisk Gås (Anser indicus) Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
256 2020-06-05 Gærdesanger (Curruca curruca) Uldum Kær (Hedensted)
255 2020-06-01 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Vigersted By (Ringsted)
254 2020-06-01 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
253 2020-06-01 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
252 2020-05-29 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Tryggevælde Ådal (Stevns)
251 2020-05-21 Engsnarre (Crex crex) Valsømagle (Ringsted)
250 2020-05-13 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Søholm Engsø (Stevns)
249 2020-05-13 Natugle (Strix aluco) Søholm Engsø (Stevns)
248 2020-05-10 Grønspætte (Picus viridis) Draved Skov (Tønder)
247 2020-05-10 Turteldue (Streptopelia turtur) Sottrup Plantager, Tinglev (Aabenraa)
246 2020-05-09 Dværgryle (Calidris minuta) Højer Vade (Tønder)
245 2020-05-07 Vendehals (Jynx torquilla) Frøslev Plantage (Aabenraa)
244 2020-05-07 Sortkrage (Corvus corone) Frøslev Plantage (Aabenraa)
243 2020-05-07 Topmejse (Lophophanes cristatus) Frøslev Plantage (Aabenraa)
242 2020-05-07 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Frøslev Plantage (Aabenraa)
241 2020-05-07 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Frøslev Plantage (Aabenraa)
240 2020-05-03 Nattergal (Luscinia luscinia) Haraldsted Sø (Ringsted)
239 2020-04-28 Gråspurv (Passer domesticus) Torpet Mose (Ringsted)
238 2020-04-28 Råge (Corvus frugilegus) Torpet Mose (Ringsted)
237 2020-04-25 Fyrremejse (Poecile montanus) Filsø, Petersholm (Varde)
236 2020-04-23 Duehøg (Accipiter gentilis) Gørlev Sø og Mose ved Ringsted (Ringsted)
235 2020-04-19 Ringdrossel (Turdus torquatus) Borreby Mose (Slagelse)
234 2020-04-17 Svaleklire (Tringa ochropus) Torpet Mose (Ringsted)
233 2020-04-15 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Busemarke Mose (Vordingborg)
232 2020-04-15 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Klintholm Havn og By (Vordingborg)
231 2020-04-15 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Avnø (Vordingborg)
230 2020-04-10 Sortsvane (Cygnus atratus) Bogø (Lillestrand) (Kerteminde)
229 2020-04-04 Sildemåge (Larus fuscus) Bogø (Lillestrand) (Kerteminde)
228 2020-03-27 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Torpet Mose (Ringsted)
227 2020-03-27 Træløber (Certhia familiaris) Torpe Mose (Næstved)
226 2020-03-25 Stormmåge (Larus canus) Torpet Mose (Ringsted)
225 2020-03-25 Spætmejse (Sitta europaea) Bedskov (Ringsted)
224 2020-02-27 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Køge Sydstrand (Køge)
223 2020-02-27 Pibesvane (Cygnus columbianus) Eskilstrup syd for Ringsted (Ringsted)
222 2020-02-05 Fløjlsand (Melanitta fusca) Blåvands Huk (Varde)
221 2020-02-04 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Draved Skov (Tønder)
220 2020-02-01 Isfugl (Alcedo atthis) Borreby Mose (Slagelse)
219 2020-01-26 Sølvmåge (Larus argentatus) Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
218 2020-01-26 Taffeland (Aythya ferina) Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
217 2020-01-26 Bjergand (Aythya marila) Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
216 2020-01-26 Tajgasædgås (Anser fabalis) Pollerup (Vordingborg)
215 2020-01-26 Canadagås (Branta canadensis) Pollerup (Vordingborg)
214 2020-01-26 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Ullemarke (Vordingborg)
213 2020-01-26 Blisgås (Anser albifrons) Borre på Møn (Vordingborg)
212 2020-01-26 Rød Glente (Milvus milvus) Borre Sømose (Vordingborg)
211 2020-01-21 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Næsbyholm Storskov (Næstved)
210 2020-01-18 Alk (Alca torda) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
209 2020-01-18 Ride (Rissa tridactyla) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
208 2020-01-18 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Bygholm Vejle (Thisted)
207 2020-01-18 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Bygholm Vejle (Thisted)
206 2020-01-17 Vandrefalk (Falco peregrinus) Nordby Enge (Fanø)
205 2020-01-17 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling (Vejen) (Vejen)
204 2020-01-17 Søkonge (Alle alle) Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
203 2020-01-17 * Kohejre (Bubulcus ibis) Trehuse (Viborg)
202 2020-01-11 Vandstær (Cinclus cinclus) Høm Mølle (Ringsted)
201 2020-01-03 Silkehale (Bombycilla garrulus) Starreklinte (Odsherred)
200 2020-01-03 Sjagger (Turdus pilaris) Starreklinte (Odsherred)
199 2020-01-03 Vindrossel (Turdus iliacus) Starreklinte (Odsherred)
198 2020-01-03 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Starreklinte (Odsherred)
197 2020-01-03 Ederfugl (Somateria mollissima) Starreklinte (Odsherred)
196 2020-01-03 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Starreklinte (Odsherred)
195 2020-01-03 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Hørdal Plantage (Kalundborg)
194 2020-01-01 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Ringsted (Ringsted)
193 2020-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Ringsted (Ringsted)
192 2020-01-01 Husskade (Pica pica) Ringsted (Ringsted)
191 2020-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Ringsted (Ringsted)
190 2020-01-01 Sumpmejse (Poecile palustris) Ringsted (Ringsted)
189 2020-01-01 Allike (Coloeus monedula) Ringsted (Ringsted)
2019
188 2019-11-27 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Vestre Kirkegård (København)
187 2019-11-26 * Høgesanger (Curruca nisoria) Kalvemosen (Holbæk)
186 2019-09-29 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals Havn (Hjørring)
185 2019-09-28 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Bygholm Vejle (Thisted)
184 2019-09-21 Sort Glente (Milvus migrans) Stigsnæs Færgehavn (Slagelse)
183 2019-09-21 Silkehejre (Egretta garzetta) Magleby Lung/ Nyvang (Slagelse)
182 2019-08-28 * Sort Stork (Ciconia nigra) Hallelev (Slagelse)
181 2019-06-09 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Vaserne (Rudersdal)
180 2019-06-09 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Vaserne (Rudersdal)
179 2019-06-07 * Blåvinget And (Spatula discors) Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen (Holbæk)
178 2019-05-19 Sortand (Melanitta nigra) Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
177 2019-05-19 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
176 2019-05-19 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
175 2019-05-18 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Bremsbøl Sø (Tønder)
174 2019-05-18 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Gammel Frederikskog (Tønder)
173 2019-05-18 Spurvehøg (Accipiter nisus) Hønning Plantage (Tønder)
172 2019-05-18 Hedelærke (Lullula arborea) Hønning Plantage (Tønder)
171 2019-05-18 Skovpiber (Anthus trivialis) Hønning Plantage (Tønder)
170 2019-05-18 Engpiber (Anthus pratensis) Hønning Plantage (Tønder)
169 2019-05-18 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Hønning Plantage (Tønder)
168 2019-05-18 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Hønning Plantage (Tønder)
167 2019-05-18 Jernspurv (Prunella modularis) Hønning Plantage (Tønder)
166 2019-05-18 Rødhals (Erithacus rubecula) Hønning Plantage (Tønder)
165 2019-05-18 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Hønning Plantage (Tønder)
164 2019-05-18 Solsort (Turdus merula) Hønning Plantage (Tønder)
163 2019-05-18 Sangdrossel (Turdus philomelos) Hønning Plantage (Tønder)
162 2019-05-18 Fuglekonge (Regulus regulus) Hønning Plantage (Tønder)
161 2019-05-18 Halemejse (Aegithalos caudatus) Hønning Plantage (Tønder)
160 2019-05-18 Sortmejse (Periparus ater) Hønning Plantage (Tønder)
159 2019-05-18 Musvit (Parus major) Hønning Plantage (Tønder)
158 2019-05-18 Skovskade (Garrulus glandarius) Hønning Plantage (Tønder)
157 2019-05-18 Bogfinke (Fringilla coelebs) Hønning Plantage (Tønder)
156 2019-05-18 Grønsisken (Spinus spinus) Hønning Plantage (Tønder)
155 2019-05-18 Fiskehejre (Ardea cinerea) Magisterkogen (Tønder)
154 2019-05-18 Vandrikse (Rallus aquaticus) Magisterkogen (Tønder)
153 2019-05-18 Småspove (Numenius phaeopus) Magisterkogen (Tønder)
152 2019-05-18 Sortterne (Chlidonias niger) Magisterkogen (Tønder)
151 2019-05-18 Ringdue (Columba palumbus) Magisterkogen (Tønder)
150 2019-05-18 Savisanger (Locustella luscinioides) Magisterkogen (Tønder)
149 2019-05-18 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Ny Frederikskog (Tønder)
148 2019-05-18 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
147 2019-05-18 Rørdrum (Botaurus stellaris) Sønderåen, Tønder (Møllehus - Hasberg Sø) (Tønder)
146 2019-05-17 Huldue (Columba oenas) Draved Skov (Tønder)
145 2019-05-17 Sortspætte (Dryocopus martius) Draved Skov (Tønder)
144 2019-05-17 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Draved Skov (Tønder)
143 2019-05-17 Græshoppesanger (Locustella naevia) Draved Skov (Tønder)
142 2019-05-17 Ravn (Corvus corax) Draved Skov (Tønder)
141 2019-05-17 Agerhøne (Perdix perdix) Hjerpsted Skydebane (Tønder)
140 2019-05-17 Hjejle (Pluvialis apricaria) Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
139 2019-05-17 Blåhals (Luscinia svecica) Saltvandssøen (Tønder)
138 2019-05-17 Skægmejse (Panurus biarmicus) Saltvandssøen (Tønder)
137 2019-05-17 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder)
136 2019-05-17 Fasan (Phasianus colchicus) Tønder (Tønder)
135 2019-05-17 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Tønder (Tønder)
134 2019-05-17 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Tønder (Tønder)
133 2019-05-16 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Nr. Farup Enge (Esbjerg)
132 2019-05-16 Temmincksryle (Calidris temminckii) Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
131 2019-05-16 Hvidklire (Tringa nebularia) Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
130 2019-05-16 Mursejler (Apus apus) Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
129 2019-05-16 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
128 2019-05-16 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Sneum Digesø (Esbjerg)
127 2019-05-16 Grågås (Anser anser) Sneum Digesø (Esbjerg)
126 2019-05-16 Bramgås (Branta leucopsis) Sneum Digesø (Esbjerg)
125 2019-05-16 Troldand (Aythya fuligula) Sneum Digesø (Esbjerg)
124 2019-05-16 Blishøne (Fulica atra) Sneum Digesø (Esbjerg)
123 2019-05-16 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Sneum Digesø (Esbjerg)
122 2019-05-16 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Sneum Digesø (Esbjerg)
121 2019-05-16 Havesanger (Sylvia borin) Sneum Digesø (Esbjerg)
120 2019-05-16 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Sneum Digesø (Esbjerg)
119 2019-05-16 Gråkrage (Corvus cornix) Sneum Digesø (Esbjerg)
118 2019-05-16 Stillits (Carduelis carduelis) Sneum Digesø (Esbjerg)
117 2019-05-16 Tornirisk (Linaria cannabina) Sneum Digesø (Esbjerg)
116 2019-05-16 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Sneum Digesø (Esbjerg)
115 2019-05-16 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Sneum Sluse (Esbjerg)
114 2019-05-16 Trane (Grus grus) Vester Åbølling (Tønder)
113 2019-05-16 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sneum Enge (Esbjerg)
112 2019-05-16 Hedehøg (Circus pygargus) Ballum Enge (Tønder)
111 2019-05-16 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
110 2019-05-16 Atlingand (Spatula querquedula) Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
109 2019-05-16 Musvåge (Buteo buteo) Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
108 2019-05-16 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
107 2019-05-16 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
106 2019-05-16 Bomlærke (Emberiza calandra) Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
105 2019-05-16 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Højer Vade (Tønder)
104 2019-05-16 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Højer Vade (Tønder)
103 2019-05-16 Kærløber (Calidris falcinellus) Højer Vade (Tønder)
102 2019-05-16 Sortklire (Tringa erythropus) Højer Vade (Tønder)
101 2019-05-16 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Kammerslusen (Esbjerg)
100 2019-05-16 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Nr. Farup Enge (Esbjerg)
99 2019-05-14 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen (Holbæk)
98 2019-03-27 Islom (Gavia immer) Lumsås Nordstrand (Odsherred)
97 2019-03-27 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Lumsås Nordstrand (Odsherred)
96 2019-01-30 Mosehornugle (Asio flammeus) Ølsemagle Revle (Køge)
95 2019-01-27 Skarv (Phalacrocorax carbo) Agger Tange (Thisted)
94 2019-01-27 Knopsvane (Cygnus olor) Agger Tange (Thisted)
93 2019-01-27 Sangsvane (Cygnus cygnus) Agger Tange (Thisted)
92 2019-01-27 Knortegås (Branta bernicla) Agger Tange (Thisted)
91 2019-01-27 Gravand (Tadorna tadorna) Agger Tange (Thisted)
90 2019-01-27 Gråand (Anas platyrhynchos) Agger Tange (Thisted)
89 2019-01-27 Spidsand (Anas acuta) Agger Tange (Thisted)
88 2019-01-27 Hvinand (Bucephala clangula) Agger Tange (Thisted)
87 2019-01-27 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Agger Tange (Thisted)
86 2019-01-27 Rødben (Tringa totanus) Agger Tange (Thisted)
85 2019-01-27 Svartbag (Larus marinus) Agger Tange (Thisted)
84 2019-01-27 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Agger Tange, havsiden (Thisted)
83 2019-01-27 Sule (Morus bassanus) Agger Tange, havsiden (Thisted)
82 2019-01-26 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
81 2019-01-26 Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
80 2019-01-26 Lomvie (Uria aalge) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
79 2019-01-26 Havlit (Clangula hyemalis) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
78 2019-01-26 Sandløber (Calidris alba) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
77 2019-01-26 Klippedue (Columba livia) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
76 2019-01-26 Stenvender (Arenaria interpres) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
75 2019-01-26 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Roshage og havet ud for (Thisted)
74 2019-01-26 Skærpiber (Anthus petrosus) Roshage og havet ud for (Thisted)
73 2019-01-26 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Roshage og havet ud for (Thisted)
72 2019-01-26 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Hanstholm Slamdepot (Thisted)
2018
71 2018-10-11 Sabinemåge (Xema sabini) Odden Færgehavn (Odsherred)
70 2018-08-28 Odinshane (Phalaropus lobatus) Køge Nordstrand (Køge)
69 2018-08-19 * Slagfalk (Falco cherrug) Ballum Sluse (Tønder)
68 2018-06-15 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Højbjerg Skove (Ringsted)
67 2018-06-10 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
66 2018-06-10 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
65 2018-06-10 Sanglærke (Alauda arvensis) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
64 2018-06-10 Digesvale (Riparia riparia) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
63 2018-06-10 Landsvale (Hirundo rustica) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
62 2018-06-10 Bysvale (Delichon urbicum) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
61 2018-06-10 Gulbug (Hippolais icterina) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
60 2018-06-10 Tornsanger (Curruca communis) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
59 2018-06-10 Munk (Sylvia atricapilla) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
58 2018-06-10 Gransanger (Phylloscopus collybita) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
57 2018-06-10 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
56 2018-06-10 Stær (Sturnus vulgaris) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
55 2018-06-10 Grønirisk (Chloris chloris) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
54 2018-06-10 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
53 2018-06-10 Gulspurv (Emberiza citrinella) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
52 2018-06-10 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
51 2018-06-10 Pibeand (Mareca penelope) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
50 2018-06-10 Knarand (Mareca strepera) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
49 2018-06-10 Krikand (Anas crecca) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
48 2018-06-10 Skeand (Spatula clypeata) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
47 2018-06-10 Rørhøg (Circus aeruginosus) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
46 2018-06-10 Strandskade (Haematopus ostralegus) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
45 2018-06-10 Klyde (Recurvirostra avosetta) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
44 2018-06-10 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
43 2018-06-10 Vibe (Vanellus vanellus) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
42 2018-06-10 Fjordterne (Sterna hirundo) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
41 2018-06-10 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
40 2018-05-13 Aftenfalk (Falco vespertinus) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
39 2018-05-10 Dværgterne (Sternula albifrons) Gyrstinge Sø (Ringsted)
38 2018-05-04 Stor Hornugle (Bubo bubo) Brogård Plantage (Haderslev)
37 2018-05-04 Brushane (Calidris pugnax) Ubjerg Kog Vest (Tønder)
36 2018-05-04 Gøg (Cuculus canorus) Ubjerg Kog Vest (Tønder)
35 2018-05-04 Tinksmed (Tringa glareola) Ubjerg Kog Vest (Tønder)
34 2018-05-04 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Ubjerg Kog Vest (Tønder)
33 2018-05-04 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Ubjerg Kog Vest (Tønder)
32 2018-04-15 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Vallø Dyrehave og Slotspark (Stevns)
31 2018-03-10 Pungmejse (Remiz pendulinus) Borreby Mose (Slagelse)
30 2018-01-20 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Gedehave, Noret (Slagelse)
29 2018-01-20 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Gedehave, Noret (Slagelse)
2017
28 2017-05-11 Hortulan (Emberiza hortulana) Sorø By (Sorø)
27 2017-05-11 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Sorø By (Sorø)
26 2017-04-10 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Store Dynd (Køge)
25 2017-03-25 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Lumsås Nordstrand (Odsherred)
24 2017-02-11 * Rødhovedet And (Netta rufina) Tamosen (Sorø)
23 2017-02-05 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Gilleleje Havn (Gribskov)
22 2017-02-05 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Furesøen eksl. Kalvene (Furesø)
2016
21 2016-11-20 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Høm Mølle (Ringsted)
20 2016-11-19 * Høgeugle (Surnia ulula) Haslev Orned (Faxe)
19 2016-11-19 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Gørlev By (Kalundborg)
18 2016-11-19 Hærfugl (Upupa epops) Reersø Havn (Kalundborg)
17 2016-10-23 * Steppehøg (Circus macrourus) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
16 2016-10-23 Sølvhejre (Ardea alba) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
15 2016-10-23 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
14 2016-10-23 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
13 2016-10-21 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje Havn (Gribskov)
12 2016-08-14 Rustand (Tadorna ferruginea) Ballum Forland (Tønder)
11 2016-08-14 Havørn (Haliaeetus albicilla) Ballum Forland (Tønder)
10 2016-08-14 Skestork (Platalea leucorodia) Ballum Forland (Tønder)
9 2016-08-14 Storspove (Numenius arquata) Ballum Forland (Tønder)
8 2016-08-14 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Ballum Forland (Tønder)
7 2016-05-31 Tejst (Cepphus grylle) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
6 2016-05-31 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
5 2016-05-03 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Sorø Sø (Sorø)
4 2016-02-13 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Lejodde (Slagelse)
2015
3 2015-06-05 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Ølene (Bornholm)
1993
2 1993-10-10 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Blåvands Huk (Varde)
Annoncer