Hvem har set hvad? - VP Artsliste

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Stejnegers Bynkefugl ( Saxicola stejnegeri )

Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.

# Navn #X Dato Lokation
1 Pierre-André Crochet 910 2013-11-01 Orivesi
2 Chris Bell 896 2016-10-07 Languard NR, Suffolk
3 Ernie Davis 895 2018-10-26 Salthouse,Norfolk.
4 Richard Stephenson 887 2016-10-07 Languard, Suffolk
5 Stewart Hinley 885 2018-11-05 Salthouse, Norfolk
6 Tom Francis 884 2018-11-04 Salthouse,Norfolk
7 Graeme Joynt 881 2016-10-07 Landguard NR
8 Gordon Beck 878 2018-10-28 Salthouse,Norfolk
9 Markku Santamaa 870 2013-11-01 Orivesi
10 Vincent Legrand 865 2018-11-03 Norfolk
11 David Monticelli 859 2018-11-03 Salthouse, Norfolk
12 Chris Batty 853 2020-10-20 South Gare, Cleveland
13 Dan Pointon 853 2016-10-20 Hoswick, Shetland
14 Gary David Fennemore 847 2018-10-28 Salthouse Norfolk
15 Phil Abbott 840 2018-10-26 Salt house,Norfolk
16 Hannu Palojärvi 838 2013-11-09 Orivesi
17 Lee Gregory 829 2018-10-24 Salthouse, Norfolk
18 Seppo Järvinen 829 2013-11-05 Orivesi
19 Olof Strand 827 2015-10-11 Orminge rör, Ottenby, Öland
20 Nigel Warren 826 2019-10-08 Westing, Unst, Shetland
21 Josh Rhys Jones 816 2018-10-25 Salthouse, Norfolk
22 Jouni Eero Ensio Riihimäki 814 2013-11-01 Orivesi
23 Dominic Mitchell 812 2016-10-07 Landguard Point, Suffolk
24 Kari Haataja 808 2013-11-14 Orivesi, Pappilanniemi
25 Jocelyn Gould 796 2018-10-23 Salthouse, Norfolk
26 Colin Gould 796 2018-10-23 Salthouse, Norfolk
27 Tommy Frandsen 794
28 Peter John Taylor 787
29 Erik Rask 782 2018-10-22 Salthouse
30 Matthew Deans 780 2016-10-06 Landguard, Suffolk
31 Pawel Kolodziejczyk 778 2018-10-28 Salthouse, Norfolk, England
32 Peter Gluth 775 2018-10-19 Salthouse, Norfolk
33 John Holtham 772
34 Occhiato Daniele 765 2012-02-29 Al Abraq
35 Janne Aalto 757 2013-11-10 Orimattila, Pappilanniemi
36 Chris Lansdell 741
37 Nick Watmough 733 2018-11-04 Salthouse, Norfolk
38 Mike John Hunter 730 2018-11-04 Norfolk
39 Paul French 729 2016-10-22 Spurn
40 Rob Fuge 728 2018-11-05 Norfolk, Salthouse
41 Lars Andersen 719 2020-10-19 Tipmosen
42 Mads Elley 708 2020-10-15 Tipmosen, Blåvand
43 John Walshe 706 2018-10-27 Salthouse, Norfolk, DNA confirmed stejnegeri
44 Tina Elley 705 2020-10-15 Tipmosen
45 Mark Riley 693 2016-10-06 Landgurad
46 Anders Søgaard 690 2020-10-13 Tipmosen, Blaavand
47 Anders Hammergart 690 2017-11-01 Birkemose, Gedser
48 Klaus Hubatsch 689 2018-05-01 Caspian coast
49 Bjørn N. Frikke 679 2020-10-15 Tipmose
50 John Pegden 677
51 MARK EASTERBROOK 676
52 Poul Ulrik 668 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand (RB)
53 Paul Nilsson 666 2017-11-01 Gedser
54 Morten Bentzon Hansen 665 2017-11-01 Birkemose, Sydfalster
55 Martin Thomsen 664 2020-10-18 Tipmosen, Blåvand
56 Johan Sandström 657 2015-10-10 Kungsstenarna Ottenby
57 Rasmus Turin 650 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
58 Erik Vikkelsø Rasmussen 646 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
59 David Van den Schoor 644
60 Peter Hartoft-Jacobsen 642 2020-10-13 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
61 Birthe Rasmussen 633 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
62 Morten Heegaard 627 2017-11-01 Birkemose, Gedser
63 Gigi Sahlstrand 626 2015-10-11 Ottenby
64 Nick Littlewood 625 2018-10-21 Salthouse
65 Dick van Houwelingen 623 2012-10-20 Texel Robbenjager
66 Gordon Cox 619 2018-11-04 Salthouse
67 Anders Wiig Nielsen 618 2017-10-31 Gedser Fyrhave
68 Erik Groth-andersen 610 2017-11-02 Gedser
69 Lars Nørgaard Andersen 608 2020-10-16 Tipmosen ved Ho
70 Mark de Vries 606 2012-10-14 Texel, Robbenjager (NH)
71 Kim Duus 601 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
72 Michael Mosebo Jensen 599 2017-11-01 Gedser
73 Ole Amstrup 595 2020-10-14 Tipmosen
74 Derek Charlton 592 2019-10-24 Whitburn
75 Lis Kastrup 582 2020-10-13 Nyeng, Ho
76 Jens Lind 581 2017-10-31 Gedser Fyrhave
77 Carsten Svejstrup Sørensen 565 2020-10-13 Tipmosen
78 Kristian Birchvald Christensen 565 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
79 Jan Eske Schmidt 556 2015-10-10 Ottenby
80 Jørgen Munck 546 2017-10-31 Gedser
81 Anders Espenhain Sørensen 539 2020-10-13 Tipmosen
82 Ivan Olsen 532 2020-10-13 Nyeng Blåvand
83 Marcel Haas 523 2012-10-13 De Cocksdorp, Texel, Noord-Holland
84 Jan Lindgaard Rasmussen 519 2020-10-15 Tipmosen, Blåvand
85 Jørn Vinther Sørensen 518 2017-10-31 Gedser
86 Lars Jensen Kruse 518 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
87 Bo Berg 514 2020-10-14 Blåvand
88 Jens Wiberg 513 2020-10-13 Tipmosen; Sydvestjylland
89 Rolf Bisgaard 512 2020-10-13 Tipmosen
90 Per Rasmussen 511 2020-10-18 Tipmosen
91 Henk Schut 508 2012-10-13 Texel, Renvogelveld
92 Lars Buckx 506
93 Gert Juul Jeppesen 504 2017-10-31 Gedser Odde
94 Peter Christiansen 497
95 Thyge Enevoldsen 495 2020-10-18 Tipmosen
96 Michael G.jensen 492 2020-10-15 Tipmose
97 John Jensen 487 2020-10-13 Tipmosen
98 Martin Liebermann 486 2020-10-15 Tipmosen
99 Leif Frederiksen 478 2020-10-14 Tipmosen og Heden, Ho
100 Sten Petersen 478 2020-10-13 Blåvand, Tipmosen
101 Henrik Hald Nørgaard 471 2020-10-13 Tipmosen, Ho
102 Allan Haagensen 457 2020-10-13 Tipmosen, Ho (RB)
103 James Spencer 455
104 Frank Desting 450 2020-10-14 Tipmose & Heden ved Lysbjerge
105 Andreas Winding 449 2020-10-13 Tipmosen
106 Freddy Hansen (fsh) 443 2017-10-31 Gedser
107 Mikael Funch 443
108 Philip Elbek 442 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
109 Henrik Stenholt 442 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
110 Daniel Palm Eskildsen 437 2020-10-13 Nyeng
111 Andreas Kristian Pedersen 423 2021-10-21 Grønningen
112 Hjalte Benjamin Johansen 419 2017-10-31 Gedser Odde
113 Peter Kyvsgaard 414 2020-10-13 Tipmosen
114 Joshua Emil Haahr 412 2020-10-13 Nyeng, Blåvand
115 Preben Berg 411 2017-10-30 Gedser Odde
116 Rasmus Gersholm Momme 407 2020-10-13 Tipmosen og Nyeng, Blåvand
117 Martin Rheinheimer 368 2020-10-15 Tipmosen, Ho
118 Joakim Matthiesen 322 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
119 Peter Thomasen 295 2020-10-14 Tipmosen
Annoncer