Hvem har set hvad? - VP Artsliste

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Stejnegers Bynkefugl ( Saxicola stejnegeri )

Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.

# Navn #X Dato Lokation
1 Pierre-André Crochet 923 2013-11-01 Orivesi
2 Chris Bell 903 2016-10-07 Languard NR, Suffolk
3 Ernie Davis 900 2018-10-26 Salthouse,Norfolk.
4 Richard Stephenson 894 2016-10-07 Languard, Suffolk
5 Stewart Hinley 891 2018-11-05 Salthouse, Norfolk
6 Tom Francis 890 2018-11-04 Salthouse,Norfolk
7 Graeme Joynt 889 2016-10-07 Landguard NR
8 Gordon Beck 885 2018-10-28 Salthouse,Norfolk
9 Bob Swann 884 2022-10-22 Crail, Fife
10 Richard Bonser 881 2018-10-26 Salthouse, Norfolk
11 Markku Santamaa 879 2013-11-01 Orivesi
12 Vincent Legrand 874 2018-11-03 Norfolk
13 Dan Pointon 869 2016-10-20 Hoswick, Shetland
14 David Monticelli 866 2018-11-03 Salthouse, Norfolk
15 Christian Leth 862 2023-10-29 Melby Overdrev
16 Chris Batty 861 2020-10-20 South Gare, Cleveland
17 Gary David Fennemore 858 2018-10-28 Salthouse Norfolk
18 Phil Abbott 855 2018-10-26 Salt house,Norfolk
19 Hannu Palojärvi 851 2013-11-09 Orivesi
20 Seppo Järvinen 844 2013-11-05 Orivesi
21 Nigel Warren 840 2019-10-08 Westing, Unst, Shetland
22 Olof Strand 839 2015-10-11 Orminge rör, Ottenby, Öland
23 Lee Gregory 838 2018-10-24 Salthouse, Norfolk
24 Josh Rhys Jones 835 2018-10-25 Salthouse, Norfolk
25 Peter Stronach 832 2022-10-22 Crail, Fife
26 Dominic Mitchell 824 2016-10-07 Landguard Point, Suffolk
27 Kari Haataja 824 2013-11-14 Orivesi, Pappilanniemi
28 Jouni Riihimäki 822 2013-11-01 Orivesi
29 Jocelyn Gould 806 2018-10-23 Salthouse, Norfolk
30 Colin Gould 806 2018-10-23 Salthouse, Norfolk
31 Pawel Kolodziejczyk 802 2018-10-28 Salthouse, Norfolk, England
32 Tommy Frandsen 801
33 Matthew Deans 789 2016-10-06 Landguard, Suffolk
34 Peter John Taylor 787
35 Erik Rask 787 2018-10-22 Salthouse
36 Peter Gluth 775 2018-10-19 Salthouse, Norfolk
37 Occhiato Daniele 772 2012-02-29 Al Abraq
38 John Holtham 772
39 Janne Aalto 761 2013-11-10 Orimattila, Pappilanniemi
40 Mike Hunter 759 2018-11-04 Norfolk
41 Nick Watmough 750 2018-11-04 Salthouse, Norfolk
42 Chris Lansdell 740
43 Rob Fuge 739 2018-11-05 Norfolk, Salthouse
44 Martin Gottschling 733 2023-10-10 Helgoland* (if confirmed & accepted)
45 Paul French 731 2016-10-22 Spurn
46 Lars Andersen 722 2020-10-19 Tipmosen
47 Mads Elley 717 2020-10-15 Tipmosen, Blåvand
48 Bjørn N. Frikke 715 2020-10-15 Tipmose, Blåvand
49 Tina Elley 714 2020-10-15 Tipmosen
50 John Walshe 706 2018-10-27 Salthouse, Norfolk, DNA confirmed stejnegeri
51 Klaus Hubatsch 704 2018-05-01 Caspian coast
52 Anders Søgaard 697 2020-10-13 Tipmosen, Blaavand
53 Garry Richard Bagnell 696 2020-10-21 Cleveland, South Gare
54 Anders Hammergart 694 2017-11-01 Birkemose, Gedser
55 Mark Riley 693 2016-10-06 Landgurad
56 Jan Oldebring 688 2004-10-23 Kungsgården Ottenby
57 John Pegden 677
58 MARK EASTERBROOK 676
59 Paul Nilsson 671 2017-11-01 Gedser
60 Poul Ulrik 671 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand (RB)
61 Johan Sandström 671 2015-10-10 Kungsstenarna Ottenby
62 Martin Thomsen 669 2020-10-18 Tipmosen, Blåvand
63 Morten Bentzon Hansen 665 2017-11-01 Birkemose, Sydfalster
64 Håkan Johansson 662 2015-10-10 Orminge rör, Ottenby
65 Erik Vikkelsø Rasmussen 655 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
66 Rasmus Turin 650 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
67 Peter Hartoft-Jacobsen 649 2020-10-13 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
68 David Van den Schoor 644
69 Birthe Rasmussen 642 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
70 Gigi Sahlstrand 634 2015-10-11 Ottenby
71 Richard Moores 631 2020-10-05 Happisburgh
72 Nick Littlewood 631 2018-10-21 Salthouse
73 Morten Heegaard 630 2017-11-01 Birkemose, Gedser
74 Dick van Houwelingen 623 2012-10-20 Texel Robbenjager
75 Gordon Cox 622 2018-11-04 Salthouse
76 Michael Trasborg 621 2023-10-28 Melby Overdrev
77 Anders Wiig Nielsen 619 2017-10-31 Gedser Fyrhave
78 Michael Mosebo Jensen 618 2017-11-01 Gedser
79 Erik Groth-andersen 617 2017-11-02 Gedser
80 Henrik Pedersen 616 2020-10-18 Ho Plantage
81 Mark de Vries 614 2012-10-14 Texel, Robbenjager (NH)
82 Lars Nørgaard Andersen 609 2020-10-16 Tipmosen ved Ho
83 Kim Duus 604 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
84 Ole Amstrup 597 2020-10-14 Tipmosen
85 Derek Charlton 592 2019-10-24 Whitburn
86 Jan Eske Schmidt 591 2015-10-10 Ottenby
87 Henk Schut 590 2012-10-13 Texel, Renvogelveld
88 Jens Lind 584 2017-10-31 Gedser Fyrhave
89 Lis Kastrup 584 2020-10-13 Nyeng, Ho
90 Klas Rosenkvist 582 2015-10-10 Ottenby
91 Aage Kabbelgaard 576 2023-10-28 Melby Overdrev
92 Carsten Svejstrup Sørensen 570 2020-10-13 Tipmosen
93 Kristian Birchvald Christensen 567 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
94 Anders Espenhain Sørensen 554 2020-10-13 Tipmosen
95 Jørgen Munck 547 2017-10-31 Gedser
96 Jørn Vinther Sørensen 543 2017-10-31 Gedser
97 Ivan Olsen 533 2020-10-13 Nyeng Blåvand
98 Jan Lindgaard Rasmussen 528 2020-10-15 Tipmosen, Blåvand
99 Marcel Haas 523 2012-10-13 De Cocksdorp, Texel, Noord-Holland
100 Lars Jensen Kruse 521 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
101 Jens Wiberg 519 2020-10-13 Tipmosen; Sydvestjylland
102 Bo Berg 518 2020-10-14 Blåvand
103 Rolf Bisgaard 515 2020-10-13 Tipmosen
104 Per Rasmussen 513 2020-10-18 Tipmosen
105 Gert Juul Jeppesen 506 2017-10-31 Gedser Odde
106 Lars Buckx 505
107 John Jensen 500 2020-10-13 Tipmosen
108 Peter Christiansen 497
109 Thyge Enevoldsen 496 2020-10-18 Tipmosen
110 Michael G.jensen 496 2020-10-15 Tipmose
111 Henrik Hald Nørgaard 496 2020-10-13 Tipmosen, Ho
112 Martin Liebermann 489 2020-10-15 Tipmosen
113 Leif Frederiksen 486 2020-10-14 Tipmosen og Heden, Ho
114 Sten Petersen 479 2020-10-13 Blåvand, Tipmosen
115 Milosz Cousens 466 2022-10-16 Wladyslawowo
116 Philip Elbek 459 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
117 Allan Haagensen 459 2020-10-13 Tipmosen, Ho (RB)
118 Freddy Hansen (fsh) 456 2017-10-31 Gedser
119 James Spencer 455
120 Frank Desting 454 2020-10-14 Tipmose & Heden ved Lysbjerge
121 Andreas Winding 452 2020-10-13 Tipmosen
122 Henrik Stenholt 449 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
123 Mikael Funch 443
124 Daniel Palm Eskildsen 439 2020-10-13 Nyeng
125 Frederik Johansen 436 2020-10-16 Dk
126 Stig Linander 429 2023-10-30 Melby Overdrev
127 Hjalte Benjamin Johansen 428 2017-10-31 Gedser Odde
128 Andreas Kristian Pedersen 427 2021-10-21 Grønningen
129 Joshua Emil Haahr 420 2020-10-13 Nyeng, Blåvand
130 Peter Kyvsgaard 419 2020-10-13 Tipmosen
131 Nikolaj Noel Christensen 418 2023-11-03 Melby overdrev, Nordsjælland
132 Preben Berg 411 2017-10-30 Gedser Odde
133 Rasmus Gersholm Momme 410 2020-10-13 Tipmosen og Nyeng, Blåvand
134 Martin Rheinheimer 410 2020-10-15 Tipmosen, Ho
135 Jonathan Hemmer-Hansen 394 2020-10-13 Nyeng
136 Joakim Matthiesen 322 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
137 Klaus Homøe 312 2023-10-29 Melby Overdrev, Halsnæs
138 Peter Thomasen 302 2020-10-14 Tipmosen
139 Lars Askholm 280 2023-11-02 Melby Overdrev
Annoncer