Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Mathias Blicher Bjerregård


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mathias Blicher Bjerregårds kryds

Dette er Mathias Blicher Bjerregårds Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-05-25 Mark, Sønderjylland
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-03-30 Tolstrup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-05-25 Sneum Sluse
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-05-25 Kammerslusen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-05-25 Sneum Engsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-15 Ølsemagle Revle
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-14 Nordhavn
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-07 Strødam Engsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-05-25 Sneum Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-15 Ølsemagle Revle
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-05-25 Sønderjylland
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-01-15 Ølsemagle Revle
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-04-02 Favrholm
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-15 Ølsemagle Revle
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-07 Favrholm
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-04-22 Ølsemagle Revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-07 Favrholm
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-04-02 Favrholm
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-14 Nordhavn
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-03-30 Storebælt
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-11-04 Gilleleje Havn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-05-25 Sneum Engsø
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-04-11 Sandkås
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-15 Ølsemagle Revle
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-04-02 Favrholm
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-15 Ølsemagle Revle
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-04-11 Sandkås
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-07 Lyngby Station
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-12 Sophienborg
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-01-01 Holmene
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-10-14 Nordbjerg, Anholt
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-07 Hillerød
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-01-01 Holmene
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-08-08 Rørskov ved Sønderho Strand
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-02-12 Frederiksborg Slotssø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-14 Nordhavn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-04-12 Ølene
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-06-05 Favrholm Voldgrav
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-04-02 Favrholm
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-04-09 Teglgårdssøen
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-04-02 Favrholm
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-05-25 Sneum Sluse
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-03-30 Hedehusene
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-04-29 Gilbjerg Hoved
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-05-25 Sneum Sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-04-22 Ølsemagle Revle
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-04-17 Favrholm
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2006-05-26 Lakolk Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2006-05-26 Rømø
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-08-06 Sønderho Strand, Fanø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-05-26 Vadehavet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-05-25 Sneum Sluse
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-05-26 Sønderjylland
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-05-25 Sneum Engsø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-05-25 Sneum Sluse
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2006-05-25 Kongeåslusen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-05-25 Kongeåslusen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-21 Favrholm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-05-26 Lakolk Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-05-25 Sneum Sluse
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-05-26 Lakolk Strand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-10-15 Sønderbjerg, Anholt
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-08-05 Vestre Keldsand, Fanø
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2006-05-25 Kammerslusen
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-05-12 Strødam Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-08-06 Sønderho Strand, Fanø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-04-17 Solbjerg Engsø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-08-07 Sønderho Hede, Fanø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-08-06 Sønderho Strand, Fanø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-08-05 Vestre Keldsand, Fanø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-07-21 Skagerrak
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-01 Holmene
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-05-25 Sneum Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-01 Holmene
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-07 Strødam Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-08 Udsholt
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-05-28 Sønderjylland
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-08-06 Sønderho Strand, Fanø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-05-25 Kongeåslusen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-05-07 Vejlesø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-05-26 Margrethekrog
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-05-26 Sønderjylland
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-05-25 Sneum Sluse
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-08-06 Sønderho Strand, Fanø
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-11-04 Plankeværket, Nordkysten
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-10-14 Overfart mellem Grenaa og Anholt, Kattegat
208 X Alk (Alca torda) 2006-10-14 Overfart mellem Grenaa og Anholt, Kattegat
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-10-19 Overfart mellem Grenaa og Anholt, Kattegat
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-07-23 Grenen, Skagen
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2006-05-25 Kongeåslusen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-05-26 Rudbøl
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-10-14 Overfart mellem Grenaa og Anholt, Kattegat
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-07 Strødam Engsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-02-05 Esrum Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-07 Strødam Engsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-09-30 Klydesøen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-05-28 Borreby Mose
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-04-17 Strødam Engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-09-02 Hillerød Station
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-16 Holmene
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-11 Spellinge Mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-02-14 Eng nær Skævinge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-05-25 Vilslev Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-04-29 Gilbjerg Hoved
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-05-28 Grusgrav, Sønderjylland
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-01-07 Strødam Engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-07 Strødam Engsø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-15 Grib Skov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-05-25 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-02-05 Nødebo
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-01 Teglgårdssøen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-09-30 Hejresøen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-04-29 Gilbjerg Hoved
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-08-06 Vestre Keldsand, Fanø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-05 Store Dyrehave
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 Holmene
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-01 Holmene
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-01 Holmene
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-05-25 Darum Enge
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-01 Holmene
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-05-28 Sønderjylland
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-04-12 Vestermarie
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-01-12 Holmene
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-07-26 Helgenæs
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-02 Holmene
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-01 Holmene
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-01 Holmene
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-08-07 Rørskov ved Sønderho Strand, Fanø
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-04-02 Favrholm
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2006-07-21 Hirtshals Station
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-10-16 Anholt Flyveplads
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-04-29 Gilbjerg Hoved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-15 Hammeren
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-05-04 Holmene
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-01-02 Holmene
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-10 Store Dyrehave
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-24 Store Dyrehave
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-10 Store Dyrehave
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-05-25 Kammerslusen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-12 Strødam Engsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-05-26 Møllehus
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-26 Sønderjylland
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-05-26 Rudbøl Kog
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-29 Gilleleje
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-21 Salpetermosen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-04-28 Salpetermosen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-05-06 FIF Hillerød
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-22 Grib Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-01 Store Dyrehave
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-01 Store Dyrehave
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-03-30 Ny Hammersholt
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Holmene
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-03-19 Frederiksdal
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-01-12 Frederiksborg Byskole
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-04-29 Gilbjerg Hoved
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-05-25 Ribe Camping
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-05-26 Sønderjylland
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-01 Holmene
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2006-05-26 Rudbøl Kog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-06 Salpetermosen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-04-29 Gilleleje
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-10-15 Anholt Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-04-29 Gilleleje
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-04-29 Gilbjerg Hoved
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-05-25 Vilslev Enge
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-01 Holmene
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-01 Holmene
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-01-09 Holmene
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-04-29 Gilbjerg Hoved
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-09-30 Kalvebo Fælled
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-04-02 Favrholm
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-04-22 Ølsemagle Revle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-29 Nordkysten
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-10-14 Anholt Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-01 Holmene
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-04-29 Nordkysten
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-01-22 Nødebo
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-01-15 Hillerød
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-01 Holmene
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-10-17 Nordstrand, Anholt
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-04-29 Teglgårdssøen
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-01 Teglgårdssøen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-08-09 Fanø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-04-29 Gilbjerg Hoved
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-04-11 Nexø Sydstrand
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-04-29 Gilleleje
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2006-10-16 Anholt Flyveplads
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-05-25 Sneum Engsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-04-11 Vestre Sømark
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-04-22 Ølsemagle Revle
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer