Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Henrik Korsbæk


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Korsbæks kryds

Dette er Henrik Korsbæks Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-10-15 Brøns
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-08 Esrum
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-10-16 Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-01-08 Lynes
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-04-23 Klydesøen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-02-11 Tåsinge vejle
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-12-10 Maribosøerne
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-02-11 Tåsinge vejle
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-04 Staunings Ø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-08 Sølvager
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-08-05 Ræhr Grusgrav
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-08 Sølvager
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-16 Rømø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-04-01 Holløse bredning
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-02-05 Dragør
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-04 Staunings Ø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-09-03 Gilleleje havn
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-02-11 Tåsinge vejle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2006-10-01 maribosøerne
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-02-05 Dragør havn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-12 Hasseløvej, Nykøbing Falster
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-02-04 Roskilde havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-08 Melby
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-12-03 Sjelborg strand
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-08 Gilleleje havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-19 Blåvand, æselbunkerne
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-01-08 Stengehus
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-01-08 Stengehus
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand ved ishuset
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-02-19 Blåvand, æselbunkerne
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-08 Stengehus
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-01-08 Stengehus
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-03 Staunings Ø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-01-08 Gilleleje havn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2006-08-24 Selsø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-05 Grenen, Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Sydals
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-01-02 Albertslund
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-04-01 Kronborg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-08
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-04-23 Vestamager
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2006-09-03 Ishøj Strandpark
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-02-05 Fælledparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-08 Gilleleje havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-04-01 Nord for Hillerød
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-02-05 Dragør havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-04-01 Holløse bredning
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-01-08 Stengehus
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-04-11 Telegrafvej, Rørvig
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-02-19 Blåvand, æselbunkerne
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-08-04 Sneum engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-04-01 Kronborg
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-05-06 Grenen, Skagen
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2006-10-15 Mandø
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-08-04 Sneum engsø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-05-06 Grenen, Skagen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-07-19 Klydesøen, Vestamager
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-05-06 Grenen, Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-08 Sølvager
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-04-25 Ølsemagle
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-05-07 Grenen, Skagen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-07-29 Sneum engsø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-07-19 Klydesøen, Vestamager
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-07-19 Klydesøen, Vestamager
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-07-19 Klydesøen, Vestamager
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-05-07 Grenen, Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-08 Sølvager
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-10-14 Grønningen, Blåvand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-10-14 Blåvand
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-04-01
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-01-08 Sølvager
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-04-22 Alsønderup enge
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-04-01 Holløse bredning
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-03 Staunings Ø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-05-06 Grenen, Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-07-20 Klydesøen, Vestamager
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-25 Ølsemagle
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-04 Sneum engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-11-05 Gilbjerg
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Lolland
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-03 Albertslund
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-01-08 Stengehus
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør havn
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-08
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-08 Gilleleje havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-15 Mosed havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-03 Staunings Ø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-08-17 Strøby Ladeplads
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-04-10 Damhussøen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-10 Holme sø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-08-13 Ølsemagle
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-05-05 Grenen, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-04-01 Kronborg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-05-06 Grenen, Skagen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) Skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-05-05 Grenen, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Gedser
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-11-05 Gilbjerg
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-01-08 Gilleleje havn
208 X Alk (Alca torda) 2006-11-05 Gilbjerg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-05-07 Grenen, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-02-19 Blåvand, æselbunkerne
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-04-01 Kronborg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2006-11-12 Gilleleje
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-11-12 Gilleleje
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-04-22 Gilbjerghoved
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-04-11 Korshage, Rørvig
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-08 Gilleleje havn
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-29 Tobberup, Hobro
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-08-04 Sneum engsø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-08 Sølvager
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-07-19 Klydesøen, Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-07-19 Klydesøen, Vestamager
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr Grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-04-22 Gilbjerghoved
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Gedser
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2006-08-05 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-01-05 Albertslund
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-01 Kronborg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-02-05 Dragør
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2006-05-06 Grenen, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-05-06 Grenen, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-04-01 Holløse bredning
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-02-05 Saltholm
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-03 Albertslund
274 X Slørugle (Tyto alba) 2006-10-16
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2006-03-18
278 X Natugle (Strix aluco) 2006-01-28 Raadvad
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-15 Mellem Gadevang og Nødebo
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-12 Frederiksdal
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-18 Tved klitplantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-01-28 Frøstjernevej
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2006-02-05 Kastrup, Ø f lufthavnen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-01-08 Esrum
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2006-08-13 Gedser, ved renseanlægget
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-01-08 Gribskov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-04-11 Korshage, Rørvig
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2006-10-15 Brøns
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen, Skagen
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-07 Roskilde
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-04-11 Korshage, Rørvig
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-04-22 Gilbjerghoved
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2006-05-06 Grenen, Skagen
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-02-05 Dragør havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-08-13 Gedser, ved renseanlægget
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-04-22 Gilbjerghoved
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-08 Gribskov
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 Albertslund
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-08 Esrum
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-02 Høje Tåstrup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-05-06 Grenen, Skagen
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-02 Høje Tåstrup
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-02-10 Slagelse
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-06 Albertslund
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-04-01 Tisvilde
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-02-11 Sdr Nærå kirkegård
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-08 Gribskov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2006-10-15 Høgsbro Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-01 Albertslund
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-03 Albertslund
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2006-04-23 Vestamager
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-04-23 Klydesøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-04-01 Tisvilde
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-02-11 Monnet, Tåsinge
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-10-14 Grønningen, Blåvand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-04-22 Gilbjerghoved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-22 Gilbjerghoved
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-04-22 Gilbjerghoved
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-10-01 maribosøerne
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Gedser
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2006-09-28 Stubben
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2006-11-19 Fyrhaven, Gedser
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-22 Gilbjerghoved
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-01 Tisvilde
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-07-19 Klydesøen, Vestamager
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-08-13 Gedser fuglestation
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-08-13 Gedser fuglestation
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Gedser
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-10 Køge handelsskole
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-05-05 Slambassinerne, Odense
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-07-19 Klydesøen, Vestamager
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2006-04-23 Assistenskirkegåarden
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-08 Stengehus
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-08 Esrum
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-28 Raadvad
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-01-08 Gribskov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-02-12 Odense C.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-02-05 Dragør havn
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-04-11 Korshage, Rørvig
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Albertslund
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-31 Albertslund
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-04-01 Holløse bredning
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-10-15 Skallingen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-04-01 Kronborg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-08-13 Gedser, ved renseanlægget
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-08 Esrum
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-08-13 Gedser fuglestation
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-05-06 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-10-15 Skallingen
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Gedser
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2006-10-14 Grønningen, Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-04-22 Gilbjerghoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-28 Raadvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-31 Albertslund
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-28 Langstrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkeruphave, Munkerup
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-04-01 Tisvilde
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-04-25 Ølsemagle
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-05-06 Grenen, Skagen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-04-01 Kronborg
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-03 Staunings Ø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-22 Gilbjerghoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-01-08 Hundested havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-08 Gribskov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-04-01 Holløse bredning
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-02-05 Fælledparken
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-01-31 Albertslund
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-08 Gribskov
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-02-11 Monnet, Tåsinge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-04-01 Holløse bredning
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-15 Hornbæk havn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-04-23 Vestamager
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2006-01-15 Hornbæk havn
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-04-22 Gilbjerghoved
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-04-11 Korshage, Rørvig
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-01-08
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-01-03 Staunings Ø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) Gedser
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-03-12 Frederiksdal
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2006-05-07 Grenen, Skagen
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-04-01 Holløse bredning
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer