Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-04-15
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-01-01
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-02-26 Kalø Vig
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-01-01
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-04-23
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2005-01-01
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-10-16 Agger Tange
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-10-17 Bygholm
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-10-10 Aarupvej, Aarup
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-01-01
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-01
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-05-16
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-02-26 Kalø Vig
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-03-20
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-03-20
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-01-01
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2005-03-20 Nakkebølle Inddæmning
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-01-01
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-03-20
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-07-03 Sundet - Fåborg
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-03-20
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-01-01
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-01-01
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-01-01
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-04-03
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-03-25
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-03-20
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-02-25 Aarup
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-01-01
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-14
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-05-12
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2005-01-14
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-10-16 Agger Tange
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-03-20
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-01-09
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-01-01
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-03-20
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-03-20
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-03-20
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-01-09
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-04-03
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-02-26 Kalø Vig
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-03-01 Aarupvej
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-04-23
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-10-19 Mark ved Lønnerup Fjord
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-10-16 Agger Tange
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-05-01
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-05-08
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-07-11 Hanstholmreservatet
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-04-23
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-10-16 Agger Tange
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-10-16 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-07-10 Bygholm vejler
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-07-10 Bygholm vejler
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-08-03 Rømø strand - mod Juvre
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-07-21 Århus Østhavn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2005-02-27 Kattegatcentret
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-08-03 Rømø strand ved Lakolk klitsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-04 Kammersluse - klæggrav syd for
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-04-08 Blommenslyst
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-08-11 Skjern enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-05-01
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-05-14
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-02-26 Kalø Vig
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-05-14
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-04-23
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-05-14
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-07-10 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-10-21 Nørre Vorupør
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2005-01-05
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-01-09
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2005-05-08
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-01-01
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-05-07
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-03-25
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-08-03 Rømø strand - mod Juvre
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-07-03 Brændegård sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-05-01
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-07-10 Kraptårnet - vejlerne
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2005-05-14
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-05-07
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-04-03
208 X Alk (Alca torda) 2005-04-03
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-20 Vejle havn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-05-07
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-05-14
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2005-05-14
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2005-05-14
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-05-07
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-07-10 Bygholm vejler
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-03-25
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-03 Skjern enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-01
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2005-04-16 Karlsmose, Egeskov
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2005-07-10 Bygholm vejler
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-05-14
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-08
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2005-07-10 Hanstholmreservatet
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2005-05-14
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-01-01
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-04-16
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-03-25
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-05-14
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-05-08
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-05-15
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-03-20
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-04-25
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-01
274 X Slørugle (Tyto alba) 2005-10-17 Nordjylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2005-04-02 Sønderjylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-01-29
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2005-07-02 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-03-20
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-05-14
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-03-20
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-01-27
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-10-16 Kystvejen syd for Hanstholm
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-09-02 Dovns klint - sydlangeland
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-08-03 Kort før Rømødæmningen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-06-11 Frøslev Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-01-13
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-02-09
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-01-09
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-02-16 Valby
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-01-30
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-04-02
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-01-01
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2005-01-01
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-05-07
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-03-20
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-01-01
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2005-04-23
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-05-01
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-16
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-05-01
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-01-03
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-05-15
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-05-01
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-04-02
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-07-10 Kraptårnet - vejlerne
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-14
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-05-20 Aarupvej, Aarup
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-15
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-28
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-07-12 Ertebølle
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-05-01
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-04-30
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-01-01
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-01-09
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-01-01
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-03-20
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-03-25
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-01-09
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-05-08
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-01-01
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-01-01
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-03-21
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-06-19 Frøslevlejren
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-05-15
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-01-01
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-23 Aarupvej Aarup
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-05-08
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-05-06 Vranderup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-04-23
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-06-19 Frøslev Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-06-19 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-05-01
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2005-01-01
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-02-08 Aarup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-03-21
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-05-07
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-25
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-03-25
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-05-01
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-02-26 Kalø Vig
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-03
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-01-31
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-03-15
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-03-01 Aarupvej
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2005-01-13
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-10-16 Agger Tange
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-04-20
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-12-10 Rudbøl camping
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-04-02
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-05-07
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-03-28
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-05-07
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2005-01-01
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-10-16 Agger Tange
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-04-23
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-01-01
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-19 Å-udløb syd for Hanstholm
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-04-23
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer