Danske Årsarter 2003

Danske Årsarter 2003

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2003

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2003-03-29 Ved Christiansfeld
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2003-05-19 Slivsø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2003-01-07 Kolding
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2003-04-10 Kammerslusen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2003-01-22 Øst for Ribe
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2003-02-10 Ballum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2003-01-05 Hejlsminde
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2003-02-10 Ballum
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2003-02-10 Ballum
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2003-01-05 Hejlsminde
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2003-03-07 Gånsager
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2003-01-05 Hejlsminde
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2003-04-19 Ejsbøl sø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2003-01-09 Aabenraa havn
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2003-03-31 Hindemade
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2003-03-07 Margrethekog
28 X Knarand (Mareca strepera) 2003-01-22 Kammerslusen
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2003-01-05 Hejlsminde
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2003-01-01 Haderslev Dam
32 X Spidsand (Anas acuta) 2003-01-22 Kammerslusen
33 X Krikand (Anas crecca) 2003-01-05 Hejlsminde
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2003-01-05 Hejlsminde
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2003-01-01 Haderslev Dam
40 X Bjergand (Aythya marila) 2003-12-31 Hejlsminde Bugt
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2003-01-24 Lillebælt
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2003-09-13 Halk Hoved
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2003-02-10 Lakolk strand
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2003-02-16 Lillebælt ud for Bankel sø
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2003-01-05 Hejlsminde
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2003-01-01 Haderslev Havn
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2003-01-01 Haderslev Dam
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2003-01-24 Lillebælt
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-07-28 Margrethe Kog
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2003-06-15 Syd for Værnengene
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2003-05-11 Haderslev
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2003-05-05 Hindemade
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2003-01-04 Haderslev
76 X Huldue (Columba oenas) 2003-03-26 Hindemade
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2003-01-01 Haderslev
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2003-09-03 Vejen Mose
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2003-01-01 Haderslev
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2003-05-07 Lakolk
83 X Engsnarre (Crex crex) 2003-05-19 Slivsø
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2003-05-07 Lakolk
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2003-01-05 Hejlsminde
89 X Blishøne (Fulica atra) 2003-01-01 Haderslev havn
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2003-01-01 Haderslev Havn
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2003-03-25 Sø nordøst for Haderslev
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2003-01-05 Hejlsminde
96 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2003-04-19 Ejsbøl Sø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2003-01-10 Lakolk strand
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-28 Sneum Klæggrav
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2003-04-11 Halk Nor
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2003-01-22 Kammerslusen
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2003-03-07 Margrethekog
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2003-05-06 Margrethekog
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2003-03-02 Bankel sø
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2003-04-16 Hindemade
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2003-05-06 Lakolk sydsø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2003-05-06 Øst for Tønder
117 X Storspove (Numenius arquata) 2003-04-02 Bankel sø
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2003-04-12 Årø
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2003-04-10 Kammerslusen
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2003-05-06 Margrethekog
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2003-04-18 Højer Sluse
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2003-04-10 Kammerslusen
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2003-07-08 Hejlsminde
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2003-05-07 Lakolk sydsø
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2003-03-30 Blåvand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2003-01-05 Hejlsminde
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2003-11-23 Blåvand
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2003-09-05 Sneum Enge
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2003-04-16 Hindemade
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2003-01-09 Hoptrup
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2003-05-25 Ribe Kammersluse
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2003-09-03 Sneum Klæggrav
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2003-04-25 Hindemade
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2003-03-31 Hindemade
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2003-01-05 Hejlsminde
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2003-05-07 Lakolk
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2003-04-28 Hejlsminde
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2003-04-18 Højer sluse
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2003-01-01 Haderslev
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2003-04-25 Hindemade
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2003-01-01 Haderslev
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2003-01-05 Hejlsminde
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2003-01-01 Haderslev
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2003-04-04 Christiansfeld
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2003-04-06 Halk Nor
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2003-07-25 Margrethekog
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2003-04-12 Haderslev Dam
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2003-04-12 Årø
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2003-07-25 Margrethekog
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2003-06-09 Hindemade
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2003-11-23 Blåvand
205 X Alk (Alca torda) 2003-03-28 Middelfart
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2003-03-30 Blåvand
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2003-12-26 Haderslev Havn
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2003-04-10 Ribe
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2003-01-15 Hejlsminde
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2003-05-12 Kammerslusen
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2003-04-18 Magisterkogen
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-07 Værnengene
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2003-01-01 Haderslev Havn
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2003-05-07 Lakolk sydsø
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2003-08-22 Hindemade
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2003-05-10 Haderslev
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2003-01-05 Ejsbøl sø
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2003-10-14 Rømø
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2003-04-12 Magisterkogen
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2003-01-22 Kammerslusen
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2003-05-06 Margrethekog
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2003-04-16 Hindemade
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2003-05-11 Haderslev
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2003-02-16 Bankel sø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2003-02-10 Rømø dæmningen
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-11 Vilslev Enge
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2003-01-02 Kolding
270 Slørugle (Tyto alba)
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 Fiil Sø
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2003-01-23 Tørning Mølle
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2003-01-01 Haderslev
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2003-03-17 Tørning Mølle
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2003-01-01 Pamhule skov
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2003-03-07 Draved skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2003-01-05 Hejlsminde
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2003-05-05 Hindemade
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2003-04-10 Øst for Gram (Sønderjylland)
300 Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2003-04-10 Kammerslusen
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2003-05-18 Lindet Skov
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2003-01-19 Stensbæk Plantage
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2003-01-11 Haderslev
314 X Husskade (Pica pica) 2003-01-01 Haderslev
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2003-01-01 Haderslev Havn
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2003-01-01 Haderslev
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2003-01-05 Ejsbøl sø
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2003-01-01 Haderslev
321 X Ravn (Corvus corax) 2003-01-09 Løjt Kirkeby
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2003-02-11 Haderslev
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2003-03-28 Frederikshåb Plantage
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2003-03-15 Haderslev
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2003-01-03 Haderslev
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-06-26 Gudenå
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2003-01-01 Haderslev
328 X Musvit (Parus major) 2003-01-01 Haderslev
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2003-05-07 Lakolk
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2003-03-28 Frederikshåb plantage
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2003-01-18 Haderslev Østerskov
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2003-10-26 Halk Nor
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2003-04-16 Hindemade
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2003-04-16 Hindemade
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2003-04-16 Hindemade
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2003-01-12 Haderslev
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2003-05-16 Haderslev Vesterskov
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2003-04-18 Magisterkogen
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2003-03-24 Christiansfeld
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2003-05-06 Margrethekog
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2003-04-26 Haderslev Dam
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2003-05-11 Genner
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2003-05-11 Sdr. Vilstrup ved Haderslev
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2003-05-19 Slivsø
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2003-06-16 Tørring/Ølholm
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2003-04-21 Haderslev Vesterskov
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2003-05-04 Kalvø
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2003-04-26 Haderslev
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2003-05-04 Genner
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2003-06-05 Frøslev Plantage
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2003-01-01 Haderslev
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2003-01-01 Haderslev
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2003-01-12 Tørning Mølle
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2003-01-12 Tørning Mølle
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2003-02-02 Haderslev Vesterskov
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2003-01-22 Kammerslusen
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2003-01-01 Haderslev
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2003-01-01 Haderslev
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2003-01-08 Sønderborg
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2003-03-07 Løgumkloster
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2003-03-07 Draved skov
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2003-05-16 Kokær ved Haderslev
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2003-01-01 Haderslev
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2003-04-18 Magisterkogen
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2003-05-09 Haderslev Dam
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2003-06-05 Kær Vig ved Sønderborg
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2003-05-06 Draved Skov
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2003-05-11 Hovslund ved Haderslev
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2003-04-16 Hindemade
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2003-05-18 Lindet Skov
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2003-10-03 Husby strand, Fyn (sibirisk race)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-03 Husby Strand
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2003-05-04 Skovby ved Haderslev
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2003-01-12 Christiansdal
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2003-01-01 Haderslev
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2003-01-01 Haderslev
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2003-03-15 Haderslev
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2003-05-01 Ejsbøl sø
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2003-04-01 Hindemade
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2003-03-08 Haderslev
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2003-01-05 Ejsbøl sø
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2003-05-04 Haderslev
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2003-01-04 Hejlsminde
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2003-01-01 Haderslev
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2003-01-12 Tørning Mølle
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2003-01-18 Haderslev Østerskov
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2003-01-04 Haderslev
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2003-01-01 Haderslev
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2003-02-10 Rømø Dæmningen
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2003-03-17 Haderslev Sygehus
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2003-09-27 Halk Nor
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2003-02-01 Haderslev
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2003-01-19 Stensbæk Plantage
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2003-02-06 Vejen
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2003-04-27 Haderslev
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2003-01-01 Haderslev
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2003-02-06 Kammerslusen
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2003-01-22 Rødding
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2003-01-01 Haderslev
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2003-02-06 Kammerslusen
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer